Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Server doma

Aktivity
Avatar
mara
Člen
Avatar
mara:4.12.2016 13:59

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, co si myslíte o tom vytvořit si server doma. Už přes rok mám VPS, ale přeci jen to není ono. Myslíte, že je blbost si zařídit veřejnou IP adresu a udělat server doma ? Mám strach se zabezpečením, protože si nejsem jistý, aby se kvůli veřejné IP adrese nedalo nabourat domů. Je potřeba nějaký extra server nebo stačí pro začátek klasický počítač ?

Děkuji za rady

Odpovědět
4.12.2016 13:59
Co na srdci, to na Facebooku
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na mara
Adam Ježek:4.12.2016 14:14

Jde o to, co na tom hodláš provozovat.
Osobně mám veřejnou IP a doma několik serverů, jak klasický desktop počítač, tak i rack servery.

Co se zabezpečení týče, stačí jen nebýt debil a neotvírat zbytečně volné porty na routeru. Důležité je mít spolehlivý router s aktualizovaným firmwarem, u kterého se ještě nenašla žádná chyba a mít extra silné heslo a hlavně zakázaný management přes WLAN (pokud ho nepotřebuješ)!
Útočník zvenčí se přes IP připojí na tvůj hlavní router, a pokud se dostane do administrace, otevře si port na libovolné zařízení v tvojí síti. Pokud tam budeš mít nastavený fort forwarding jen na to co potřebuješ, tak příliš nehrozí, že se dostane na něco jiného.

Druhá věc je, k čemu ten server vlastně potřebuješ. Pokud na něm máš uložená velká množství dat, ke kterým potřebuješ rychle přistupovat, aniž by tě brzdil internet, tak se to vyplatí. Ale pokud nemáš pádný důvod mít k serveru přímý přístup, tak se porovnej měsíční cenu za VPS s tím, kolik měsíčně dáš za elektriku, když to poběží 24/7, jestli tvůj ISP má měsíční poplatek za veřejnou IP, zda nebudeš mít pomalejší internet, když na tvém serveru bude provoz atd, atd...

Osobně mám některé servery na blbnutí, některé jsou na seriózní práci. A ačkoliv by bylo levnější mít VPS, tak dost často to někde visí na tom, že mám jenom gigovou(!) LAN, takže tahat si data odjinud z VPS je pro mě nepoužitelné.

Editováno 4.12.2016 14:16
Nahoru Odpovědět
4.12.2016 14:14
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
mara
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
mara:4.12.2016 14:33

Ahoj,
jednalo by se o jeden malý server, protože mi VPS přijde dost pomalý nebo spíše mi tam ty aplikace blbnou a nevím, proč. Normálně na pc mi jednou normálně a pošlu je na server a tam si dělají pomalu co chtějí, tak nevím, čím to je. ( Nevím, jestli je to jen u hicorie ). Jinak vyloženě fyzicky ho doma nepotřebuji.

Děkuji

Nahoru Odpovědět
4.12.2016 14:33
Co na srdci, to na Facebooku
Avatar
Adam Ježek
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na mara
Adam Ježek:4.12.2016 14:45

Tady spíše zkus jiného poskytovatele VPS nebo i výkonější sestavu. Co do spotřeby elektriky se ti to nevyplatí(VPS je Virtual, protože na jednom stroji jich běží několik, tudíž je zde mnohem efektivnější využití zdrojů. Nestane se ti, že máš 50 serverů vytížených na 2%, ale máš jeden vytížený na 100% a zbytek vypneš, zjednodušeně řešeno, proto to jsou schopni nabídnout levnějc, než kdyby si měl jeden doma), a to nepočítám cenu samotného HW.

Nahoru Odpovědět
4.12.2016 14:45
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
mara
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
mara:4.12.2016 16:21

Dobře, akorát moc nechci kupovat další pokud nevím, jestli to pomůže :( To je na tom nejhorší. Ať nedám zbytečně další peníze a není stejný výsledek.

Nahoru Odpovědět
4.12.2016 16:21
Co na srdci, to na Facebooku
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.