Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Nextbook M1012BCP zajímavý tablet s klávesnicí

Ahoj,

dovolte mi, abych vám tady představil čínský tablet s klávesnicí Nextbook M1012BCP, to je jeho prodejní označení, avšak výrobce ho označuje jako NXW10QC32G. Věřte, že recenze bude opravdu kritická, objektivní a nezaujatá. Nepatřím k lidem, kteří chválí to své jako to nejlepší. Nejdříve se podíváme na parametry tabletu udávané výrobcem:

 • OS Microsoft Windows 8.1 Bing
 • Čtyř-jádrový procesor Intel Atom Z3735G s frekvencí 1.33 GHz (nebo až 1.83 GHz v režimu turbo)
 • Integrovaná grafická karta Intel HD
 • Operační paměť RAM 1 GB, DDR3
 • Vnitřní úložiště 32 GB (tomuto se budu ještě věnovat níže)
 • IPS Display s podporou až deseti dotykových bodů, rozlišením 1280 x 800 bodů a úhlopříčkou 10.1"
 • Vestavěný G senzor
 • Konektivita: Samostatná zdířka na nabíječku, zdířka pro sluchátka (Jack 3,5 mm), 1x micro USB, micro HDMI, vestavěný mikrofon, Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, slot na micro SD kartu, dvě kamery obě bez přisvícení přední 0.3 Mpx zadní 2 Mpx, 2x reproduktorek 0.7 W
 • Vestavěný akumulátor s kapacitou 6000 mAh (výdrži se budu ještě věnovat)
 • Rozměry samotného tabletu (bez klávesnice) šířka: 257 mm, výška 178 mm, tloušťka 10 mm
 • V balení nalezneme pouze tablet s klávesnicí, nabíječku a návod. Pouzdro se výrobce neobtěžoval přibalit.

Zevrubný pohled zvnějšku a užívání

Na první pohled šasi tabletu zaujme pěkným designem, avšak brzy zjistíme, že na sobě rádo nechává omaky, a to i když máte čisté ruce. Display nabídne čistý jasný obraz s živými barvami, ale co platí o šasi, tady platí i o displeji - rád na sobě nechává otisky a přitahuje prach, jeho sklíčko je velmi lesklé, takže když zrovna nekoukáte kolmo, pravděpodobně uvidíte otisky a prach, a to i když se budete snažit udržovat to v čistotě. Možná by tohle šlo za cenu nižší přesnosti a citlivosti dotyku eliminovat nějakou ochrannou fólií, výrobce se ale samozřejmě neobtěžoval žádnou přibalit.

O hodně větším nedostatkem je držák v klávesnici, do kterého se tablet postaví. Tablet je sice chycen do držáku magnetem, ale drážka držáku je poměrně dost nízká a širší než tablet samotný, výsledkem je velká vůle v držáku, toto je obzvláště pro přenosné zařízení velmi nemilé. Dovedu si představit, že při práci v jedoucím dopravním prostředku bude obtěžovat "pohupování" tabletu v držáku.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nenechte se zmást, když někde napíší tvrzení, že klávesnice nabídne komfort známý ze stolního PC, to vám takto malá klávesnice nabídnout nemůže a pokud budete psát se zapnutým touchpadem, tak počítejte s tím, že se vám bude plést a posílat vám kurzor i do rohů obrazovky a tím ve Windows 8.1 vyvolávat nabídku. Tento nešvar jsem chtěl obejít použitím Bluetooth myšky, ale tady je zase problém v tom, že pak nelze používat Wifi, protože ta vám myšku začne rušit tak, že se s ní nedá pracovat, kurzor různě odskakuje a to vás pak rychle taková práce přestane bavit.

Na horní straně tabletu se nacházejí tlačítka zapnutí, regulace hlasitosti (jasu) a kontextové nabídky Windows. Při ukládání do tašky je potřeba na ně myslet, už se mi stalo to, že tlačítko zapnutí se v batohu stisklo, tablet zapnulo a protože se to nemohlo v pouzdru dostatečně chladit, tak se to nezdravě ohřálo. :)

Úložiště

Výrobce sice na krabici uvádí, že v zařízení je úložiště s kapacitou 32 GB, což je sice hezké, ale reálně máme k dispozici po odečtení systémových dat něco malinko přes 18 GB. Naštěstí máme k dispozici jeden slot na mirco SD kartu, kde výrobce uvádí možnost rozšíření až na 64 GB a dokonce mám neoficiální informaci, že funguje i 128 GB.

Výdrž baterie

V manuálu jsem ani nehledal dobu výdrže. Udělal jsem raději ostrý test, display jsem nastavil na 100% jasu, nechal zapnuté Bluetooth spárované s myškou a nechal ve smyčce přehrávat běžné avi video Xvid 720x380 25fps 1599kbps. Doba běhu ze stoprocentního stavu baterie do čtyř procent byla 6 hodin a 18 minut.

Výkon

Jak jsem uváděl v parametrech, o výkon se stará čtyř-jádrový procesor Intel Atom Z3735G, který je podpořen solidní grafickou kartou Intel HD s frekvencí až 646 MHz. Slabší RAM 1 GB u tabletu toleruji. Běh aplikací je svižný, na start operačního systému z vypnutého stavu do režimu Metro u čerstvé instalace tablet potřebuje 13 sekund.

(Ne)koupit?

V současné době (přelom červen/červenec 2015) se tablet prodává např. v prodejní síti Globus ČR za cenu 4490,- Kč tuto cenu vzhledem k nedostatkům, které jsem uvedl (hlavně nestabilitu tabletu v držáku) bych nebyl ochoten akceptovat. Mně se podařilo ho zakoupit v akci za 3650,- Kč a domnívám se, že pokud dovedete přivřít oči nad menšími nedostatky, je to již cena akceptovatelná. Navíc mimo jiné jako bonus od Microsoftu dostanete MS Office na jeden rok zdarma a OneDrive cloud úložiště 1TB.

Na závěr několik fotek:

Takhle vypadá samostatně:

Spodní strana klávesnice:

Horní strana klávesnice:


Galerie


 

Všechny články v sekci
Hardware
Článek pro vás napsal Jaroslav Polívka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje převážně jazykům JAVA a C++
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
David Novák:28.6.2015 12:21

Fotky budou doplněny.

Odpovědět
28.6.2015 12:21
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
roman64
Redaktor
Avatar
roman64:29.6.2015 8:51

Úložiště 1TB (1024GB) je také zdarma (a případně na jak dlouho) nebo se platí ?

Odpovědět
29.6.2015 8:51
Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Avatar
Odpovídá na roman64
Jaroslav Polívka:29.6.2015 21:30

Jeden TB je skutečně zdarma po dobu licence OS, platí se právě až nad 1 TB. Podmínkou užívání služby je mít Microsoft account.

Odpovědět
29.6.2015 21:30
Velice často si věci žijí svým životem
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jindra Lexman:4.9.2015 9:59

Lze na tento tablet (tablet s klávesnicí Nextbook M1012BCP-NXW10QC32G) někde stáhnout originál ovladače?

 
Odpovědět
4.9.2015 9:59
Avatar
Odpovídá na Jindra Lexman
Jaroslav Polívka:4.9.2015 11:46

Ahoj, je to dobrý dotaz, ze zajímavosti jsem se pokoušel sehnat je na vícero webech:

http://www.yifangdigital.com/ - stránky výrobce
http://www.nextbookusa.com/ - zastoupení USA
http://www.nextbook.cz/
http://www.umax.cz/…y/kontakt-2/ - autorizovaný servis

ale nikde jsem je k dispozici ke stažení nenašel. Oni to asi myslí tak, že bychom je neměli potřebovat a měli bychom si vystačit s driverama ve Windows, ale chápu, že někdy to může dělat problémy a Win drivery vždy nejsou nejlepším řešením. Můžeš zkusit na těchto stránkách mailem dát požadavek jestli o něčem nevědí, popř. rovnou s nimi probrat tvůj technický problém. Mně to zatím vše jede ok na Win driverech, měl jsem akorát problém s bluetooth, to sem vyřešil novým recovery, funguje to, tak do toho dál neštourám.

Odpovědět
4.9.2015 11:46
Velice často si věci žijí svým životem
Avatar
Jindra Lexman:8.9.2015 22:34

Všechny tyhle stránky jsem navštívil taky. Umax jsem kontaktoval emailem se stejným dotazem a bylo mi pouze sděleno, že na oficiálních stránkách výrobce žádné ovladače ke stažení nejsou. Na další dotaz, jestli jsou schopni uvést tablet do stavu při koupi, už mi nikdo neodpověděl. Tolik Umax. Jinak já mám po instalaci W10 už jen problém s oběma kamerami. Jednou funkční 3x ne. Ovladače jsem nakonec našel zde: http://files.persona.cc/…let/drivers/
Tady návod na instalaci senzoru orientace obrazovky: http://answers.microsoft.com/…547409a27518?…
Ale trvalo mi to skoro měsíc. Nikde se o tomto tabletu nic moc nepíše, jako by ani neexistoval. Ale jinak spokojenost. Za ty peníze.

 
Odpovědět
8.9.2015 22:34
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.