Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

POST (Power-on self test)

Slouží k testování provozuschopnosti celého systému. Nejdříve se zapne zdroj, otestuje se kód, který zjistí, co se vyvolalo reset. Tento B je na adresa OFH v CMOS. Význam tohoto B je:

  • 0 start po Ctrl-Alt-Del (teplý start)
  • 1 start při konfiguraci paměti
  • 2 start po testu paměti
  • 3 chyba paměti
  • 4 před zavedením systému
  • 5 při skoku 0:0476H
  • 6,7,8 po návratu z chráněného režimu
  • 9 při přesunu paměti v chráněném režimu
  • 10 při skoku (FAR JUMP) na 0:0467H

Zároveň probíhá test hodnotynaadr. 0:0472H. Po stisknutí Ctrl-Alt-Del je hodnota tohoto bytu 1234H, jinak je náhodná. Pro 1234H se provede teplý start, jinak studený.

POST postupuje takto:

Pak se testuje celý systém. Začíná se testování procesoru, ROM BIOSu a prvních 64 kB paměti, která se pak používá jako pracovní oblast. Poté se testuje systémový řadič, řadič paměti a řadič I/O obvodů. Poté se testují ostatní periferní obvody a deska grafického adaptéru. Nejsou zde zobrazovány chybová hlášení. Chyby jsou ohlašovány tzv. beep kódem. To znamená, že chyby jsou ohlašovány akusticky (pípnutím). Následuje hlášení o verzi BIOSu a autorských právech. Pak se testuje a zjišťuje velikost paměti, která se zobrazuje v hlášení. Potom se testují jednotlivé periférie připojené k PC v pořadí: klávesnice, sériové porty, paralelní porty, řadiče disketové mechaniky a HDD. Pokud se najde chyby, tak se zobrazí v chybovém hlášení. Výsledky se uloží do CMOS. Pak se testuje přerušení a zavádí OS.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Výsledek testu zapisuje na porty 060H a 080H, které také ohlásí akusticky. (viz cmos.doc).

Při testování využíváúdaje z CMOS.

Pokud byla stisknuta klávesa pro Setup je po ukončení POSTu SETUP spuštěn.

Inicializace periferií spočívá jednak nastavením tabulky přerušení, jednak zápisemdo datové oblasti BIOSu hodnot io adres, přerušení, atd. Po instaslaci BIOSu se instaluje rozšířený BIOS.

Posledním krokeminicializace systému je spuštěnírutiny přerušení 19H, která je označována jako zavaděč systému. Tento zavaděč umožní přístup k nultému sektoru disku - boot sektoru, který zavede zaváděcí program systému na adresu 7C00H a předá řízení na tuto adresu.

Poznámky:
BIOS – nastavení základních údajů, uložen v paměti, která je nonvolatilní
Znaková zařízení – přenáší se po znacích, přenos po bitech
Blokové zařízení – přenáší se po blocích, například HDD
UNIXové počítače nemají sběrnici.
Sběrnice – adresová, datová, řídící.

NONVOLATILNÍ PAMĚTI – Flash (dá se programovat), ROM, EPROM, EAPROM, atd.

Cluster – skládá se ze sektorů (až 64)
1 sektor = 512 B
MMU – řadič paměti, nachází se v µP
µP napětí kolem 3V, klasické napájecí napětí – 5V, 5V, 12V, -12V
Real mode – pro 8086
Protected mode – pro vyšší µP, chráněný režim.
Segment – část adresy, kterou dodává µP, aby program, který chceme umístit mohl být na libovolném místě paměti. Umožňuje program umísti na libovolné místo paměti. Minimální délka je 16 bitů, maximální délka je dána offsetem (16B, 216=64kB). Dohromady s offsetem tvoří virtuální paměť.
Offset – programátorem zadané číslo, které udává polohu zadaného B, udává jak daleko se nachází od segmentu. Společně se segmentem tvoří virtuální paměť.
Segment a offset mohou uchovávat jen 16bitů, AB je 20 bitová. Proto vezmu segment, dekadicky ho vynásobím 16, přičtu offset a získám 20 bitovou fyzickou adresu.
0FFFFH:0000H - : odděluje segment od offsetu.
segment + offset = fyzická adresa
Rozdělení fyz. adr. 5A1H na segment a offset: 5A:01, 59:11, 50:A1


 

Všechny články v sekci
Hardware
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!