Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod do Raspberry Pi

Raspberry je malina, ano, to malé ovoce. Ale podobně jako je malina drobná ve světě ovoce (ve srovnání třeba s jablkem), tak je malé Raspberry Pi ve světě počítačů. Je velké pouhých 88mm x 58mm a vysoké pouhých 19.5mm. S váhou 46g je tak ideální na spoustu drobných i velkých projektů.

Hardware specifikace

Co na počítači o velikosti kreditní karty nalezneme?

Popis Raspberry Pi 4 B - Raspberry Pi

Je zde nový ARM procesor, konkrétně ARM cortex A-72, RAM 1GB, 2GB nebo 4GB (možnost výběru), 2x USB 3.1 a 2x USB 2.0, 3.5mm jack, plnohodnotný gigabit ethernet, 40 GPIO pinů (viz dále), 2x mini HDMI výstup s podporou až 4K rozlišení a moderním napájecím kabelem s USB-C konektorem. V bohaté výbavě nesmí chybět také Wi-Fi 802.11.b/g/n/ac s podporou jak 2.4GHz tak 5GHz a Bluetooth 5.0, předpřipravené vstupy pro kameru nebo displej a možnost dokoupit spoustu oficiálního i neoficiálního příslušenství nebo rozšiřujících HATů.

Co "Malina" všechno umí?

Jak již jsem psal na začátku, Raspberry má 40 GPIO pinů. To jsou konektory, na které se dají připojovat různá zařízení (např. displej, teplotní čidlo, atd.). Ale co znamená "GPIO"? IO je vstup/výstup a GP je General Purpose, tedy obecné využití. Různé piny mají svůj komunikační protokol, I2C (ty má např. Arduino), UART, SPI, atd. Spousta zařízení využívající podobné piny (znovu uvedu Arduino) využívají jen nějaký protokol, Arduino má třeba pouze I2C piny, to znamená, že umí komunikovat pouze se zařízeními využívající I2C komunikaci a GP piny má jen 2. Výhoda Raspberry je, že si s piny můžeme dělat co chceme, je dokonce i na nás, zda se pin bude chovat jako vstup nebo výstup! Takže Raspberry umí komunikovat se zařízeními využívající I2C (např. Displej), tak i zařízení využívající např. SPI (A/D převodníky, ne všechny). Toto nám otevírá svět takřka neomezených možností. Můžeme postavit třeba. chytrý zámek od dveří, NAS server, autíčko, nějaké jednoduché roboty, notebook... Nebo také můžete na Raspberry Pi v předinstalovaném kancelářském balíku LibreOffice 6.1 psát články na ITnetwork.cz :)

Příslušenství

Pokud si koupíte Raspberry Pi, tak doporučuji koupit si buď nějaký starterpack nebo si dokoupit chlazení na procesor (většinou pasivní) a krabičku (často má i aktivní chlazení v sobě). Při výběru krabičky myslete na to, jestli v budoucnu budete chtít na Rasberry Pi využívat GPIO piny, nebo jestli si z něj uděláte stolní počítač (ano, i to lze). Pokud tedy víte, že budete chtít Rasberry používat pouze jako stolní počítač, tak vám doporučuji si vybrat krabičku s chlazením na procesor. Jestliže si nejste jistí a nebo víte, že GPIO piny chtít používat budete, tak si vyberte krabičku bez chlazení s odendávacím, nebo otevíracím stropem, abyste měli dobrý přístup k GPIO pinům. Je na vás, jestli si koupíte starší verzi s menším výkonem (cena okolo 600 Kč) nebo nejnovější Rasberry Pi 4 B (cena okolo 1500 Kč). K nákupu Raspberry (ať už starší nebo novější verze) doporučuji obchod rpishop.cz.

Raspbian

V této sérii článků se mám v plánu věnovat Rasberry Pi s nainstalovaným operačním systémem Raspbian. To je odnož distribuce Debian s balíčky právě pro Rasbperry Pi. Proto si na začátek ukážeme, jak ho nainstalovat.

Instalace

Vše, co k tomu potřebujete, je pouze: počítač (Windows nebo MacOS), SD kartu (do Rasberry) a samozřejmě Raspberry.

Postup je následující:

  1. Na počítač s Windows nebo MacOS si stáhneme program Etcher.
  2. Z oficiálních stránek Raspberry si stáhneme verzi softwaru, která nám nejvíce vyhovuje. Já osobně preferuji verzi s předinstalovanými programy (kancelářské balíky, Chromium, IDE).
  3. Vložíme SD kartu do počítače a spustíme Balena Etcher. Zde vybereme soubor systému, který se nám stáhl, jako zařízení zvolíme SD kartu a klikneme na "Flash". Potom stačí už jen akci potvrdit jako správce a počkat.
  4. Když je vše hotovo, vyndáme kartu z počítače a umístíme ji do Raspberry Pi (vstup je na spodní straně na opačném konci než jsou USB porty, kartu vkládáme kontakty nahoru).
Ukázka programu Balena Etcher - Raspberry Pi

A to je vše.

První spuštění

Teď již pouze stačí připojit monitor, klávesnici a myš a zapojit celé Raspberry do zásuvky. K tomu doporučuji používat oficiální zdroj (cena okolo 250 Kč). V případě, že byste nepoužívali oficiální zdroj, tak Raspberry se dá napájet 2.5A zdrojem, ale pouze v případě, že odběr všech zařízení je menší než 500mA.

Po spuštění desktopového prostředí na nás vyskočí okénko s prvním nastavením, tím se proklikáte a vše nastavíte podle svých preferencí. Já osobně doporučuji nechat si Raspberry v angličtině, protože všichni přeci umíme anglicky. Isn't it true? Stejně se dá většina nastavení později změnit. Na konci nastavovacího procesu se vás systém zeptá, jestli chcete aktualizovat software, klikněte na "Ano" a nechte systém, ať se aktualizuje. A máte hotovo!

Nyní už je pouze na vás, co budete dělat dál. Jestli začnete nějaký velký projekt, nebo budete Raspberry Pi používat pouze jako stolní počítač, je to na vás.

Programování

Raspberry je určeno hlavně k tvoření nějakých projektů, ale jestliže chceme ve svém projektu použít OLED displej, tak mu musíme nějak poslat data k zobrazení, ne?

K programování Raspberry se většinou využívá primárně Python, proto je na Raspberry v Raspbianu předinstalovaný, a to hned dvakrát. Je tu Python 2.7 a Python 3.7. Já osobně doporučuji používat Python 3.X, je novější a myslím, že se s ním i lépe pracuje. Já se v této sérii budu věnovat programování Raspberry přes Python 3.7. K programování Raspberry lze také využít předinstalovaný Scratch, ale já osobně s ním pracovat nebudu a myslím si, že je lepší se naučit alespoň tu základní trochu Pythonu.

Ukázka umístění Thonny python IDE - Raspberry Pi

Na Raspberry máme pro programování v Pythonu předinstalovaných několik možností, já jsem si vybral Thonny Python IDE, ale možností je více. Stačí po prvním úspěšném spuštění kliknout vlevo nahoře na ikonku Raspberry, nebo stisknout klávesu Win a vysune se nám základní nabídka. V té najedeme na položku "Programming" a tam si můžete vyzkoušet, co se vám nejvíce líbí. Pokud by se vám nelíbilo ani jedno IDE, můžete si jako já doinstalovat program Spyder3. Stačí kliknout na otevřít "Terminal" (takové to černé okénko, ve výchozím nastavení je na horní liště) a zadat příkaz:

sudo apt-get install spyder3

(příkaz můžete do terminálu odsud zkopírovat, ale pozor, do terminálu se dá kopírovat pouze pomocí Ctrl + Shift + V. To samé platí i pro kopírování, ale místo klávesy V použijete C). Po chvilce se vás zeptá, jestli jste si tím opravdu jistí, jednoduše napíšete "Y" a počkáte, než se Spyder3 nainstaluje. No a nyní se již můžete pustit do programování a stavění vašeho skvělého projektu!

Instalace programu Spyder3 - Raspberry Pi

Další výbava Raspberry Pi

Raspberry dále nabízí v základu nástroje na přehrávání hudby a videa. Je tu VLC a speciálně na hudbu je tu ještě program QjackCTL. Milovníky PC her možná trochu nadchne zpráva, že je tu předinstalovaný Minecraft, ale pouze historická Alpha verze, takže hraní na Hypixelu možné není. Samozřejmě, že jsou tu předinstalované nástroje jako je text editor, archiver, calculator, image viewer, nějaký mailový klient a Chromium, webový prohlížeč se základem společným s Chrome, neobsahuje ovšem např. nástroje pro streamovací služby. Raspberry má také spoustu nastavení, najdete je v hlavním menu, v záložce preferences, např. Screen settings je na nastavení velikosti, umístění a rozlišení obrazovky, keyboard and mouse settings je k nastavení citlivosti myši a jazyku klávesnice, main menu editor slouží k úpravě hlavního menu, atd.

To je pro dnešek vše.

Logo powered by raspberry - Raspberry Pi

V příští lekci, Raspberry Pi - Připojení pomocí SSH a VNC, se naučíme jak vzdáleně ovládat naše Raspberry pomocí jiného zařízení a nepotřebovat mít k němu tak stále připojený monitor.


 

Všechny články v sekci
Raspberry Pi
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Raspberry Pi - Připojení pomocí SSH a VNC
Článek pro vás napsal Cyril Šebek
Avatar
Uživatelské hodnocení:
88 hlasů
Autor se věnuje hlavně světu malých počítačů o velikosti kreditní karty a to hlavně Raspberry pi.
Aktivity