Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Python týden

Recenze bluetooth reproduktoru RIVA S

Logo firmy RIVA

Dnes si představíme kapesní bluetooth reproduktor Riva S. Za lehce zvýšenou cenu (kolem 4000,- Kč) dostanete výborné zařízení, které vydrží dlouho a kvalitně hrát. Reproduktor je zároveň velmi designový, s moderním vzhledem. Koupit jej lze ve třech barevných provedeních.

Reproduktor Riva S ve třech barevných provedeních

Parametry

Konstrukce reproduktoru Riva S

Vnitřní baterii reproduktoru lze použít přímo i jako powerbanku, tato funkce je samozřejmě spíše vedlejší, menší mobil nabijete akorát jednou, takže se to hodí spíše pro "oživení" mobilu, když jste mimo nabíječku a potřebujete si zavolat. Kapacitu vnitřní baterie se mi bohužel nepodařilo dohledat, ovšem byl jsem nucen udělat rozborku repráčku, a štítek na baterii hlásí 2900 mAh, výrobce při této kapacitě garantuje výdrž při hraní 13 hodin na 70 dB. Nabijete ji během 2-3 hodin, což mi připadá velice solidní. Hrací část tvoří celkem 7 reproduktorů, díky čemuž je reproduktor schopný pokrýt zvukem oblast pod úhlem 300° kolem sebe. Rozměry jsou 191x64x66 mm, hmotnost je necelých 700 g. Vstupy a výstupy nalezneme celkem 4 a to: Nabíjecí vstup (DC 19 V), micro USB A vstup, 3,5 mm jack aux vstup a USB A výstup pro nabíjení externího zařízení. U panýlku s těmito konektory nalezneme také centrální vypínač baterie a indikátor úrovně nabití baterie.

Porty reproduktoru Riva S

Dále reproduktor disponuje dvojicí mikrofonů, které lze použít na telefonování - jsou umístěné na vrchní straně a společně redukují šum. Telefon tedy není třeba vůbec brát do ruky - vše vyřídíte na reproduktoru a po skončení hovoru můžete opět pokračovat ve hraní. Reproduktor je tzv. "Water resistant", což znamená, že jej nelze ponořit do kapaliny, ale pokud ho z jakékoli strany polijete či pocákáte (kapalina odteče), přežije to. Tělo reproduktoru je kovové, nahoře a dole zakryté tvrzeným plastem (na svrchní straně najdete také všech šest dotykových ovládacích tlačítek). Střední pás celého reproduktoru tvoří kovová mřížka zakrývající reproduktory. Na spodní straně najdete také dvě gumové protiskluzové nožičky, na kterých zařízení stojí.

Ovládání

Reproduktor Riva S – popisky tlačítek
  • 1. vypínací tlačítko
  • 2. tlačítko surround
  • 3. tlačítko bluetooth (slouží zároveň jako indikační)
  • 4. tlačítko ztlumení
  • 5. tlačítko hlasitost dolů
  • 6. tlačítko hlasitost nahoru
  • M - mikrofony
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ovládání probíhá pomocí šesti tlačítek na svrchní straně reproduktoru. Každou ze základních funkcí reprezentuje jedno tlačítko, ostatní funkce, jako je přeskakování skladeb či přijetí hovoru, se provádějí stiskem dvojice tlačítek najednou. Jakmile se dotknete oblasti kolem tlačítek, reproduktor "ožije" - pokud je spuštěný, rozsvítí se všechna tlačítka. Pokud je vypnutý, rozsvítí se vypínací tlačítko (1). Bluetooth tlačítko (3) svítí při zapnutém stavu vždy a změnou barvy indikuje různé stavy reproduktoru, jako je zdroj přehrávání či zamknutá tlačítka. Dále svítí i tlačítko "surround", pokud je režim aktivovaný, a tlačítko ztlumit, pokud je reproduktor v tichém režimu. Dioda u panýlku s porty indikuje nabití baterie celkem třemi barvami - zelenou, žlutou a červenou.

Reproduktor Riva S a dodávané pouzdro

Zvuk

Nyní již k nejdůležitější části, a to jak reproduktor hraje. V základu existují dva hrací módy, klasický a "surround" (neboli pokrytí). V režimu surround se zvuk rozprostře do plné šíře 300° kolem zařízení, a je tak schopný velmi dobře prozvučit celou místnost či kabinu automobilu. V klasickém režimu hraje zvuk více dopředu směrem od zařízení a tak je režim vhodný pro poslech v menší skupině lidí a na menším stupni hlasitosti. Maximální hlasitost je opravdu vysoká, ale zároveň neničí kvalitu zvuku. Reproduktor na první pohled působí dojmem, že není schopný na takové výsledky stačit, ale opak je pravdou. Zvuk je opravdový a plný při každé hlasitosti. Takových výsledků dokáže RIVA S docílit díky technologii ADX Trillium ® , kterou vyvinuli právě pro své reproduktory (kromě RIVA S jí disponuje také RIVA TURBO X). Jedná se o velmi pokročilou DSP konverzi zvuku, optimalizovanou pro každou hlasitost na obou hracích módech, která zvuk dokáže rozprostřít rovnoměrně beze ztrát, ořezat basy, na které repráček nestačí a docílit právě oné nečekané hlasitosti. Dokonce je to tak, že "pro každou příležitost lze najít tu správnou hlasitost" - za daných poslechových podmínek je o stupeň vyšší hlasitost pocitově už moc vysoká, o stupeň nižší zase moc nízká - to mě docela ohromilo. Testoval jsem i různé žánry, od klasické hudby přes jazz a metal až po elektronickou hudbu, a reproduktor na vše stačil, každá skladba zněla velmi libozvučně. Osobně jsem měl možnost porovnat zařízení s konkurenčním Beats Pill, který je zhruba stejně drahý, ovšem v žádném případě na toto zařízení nestačil. Maximální hlasitost je zhruba stejná, nicméně u Beats Pill bylo při této hlasitosti slyšet přebuzení a zvuk ztrácel a plnosti a měkkosti. Porovnání zvuku (nahrávky binaurálním mikrofonem) s jinými reproduktory lze najít zde:

Nejhlasitěji skladby zněly, pokud do reproduktoru šly přes bluetooth, při zapojení aux či USB byla stejná skladba tišší. Při vstupu přes aux lze také reproduktor přepnout do "phono" režimu, kdy neprobíhá DSP konverze zvuku, ale zvuk je přehráván přímo. Výrobce uvádí, že se tím může výsledná hlasitost zvýšit až o 9 dB, samozřejmě záleží na konkrétní skladbě.

Reproduktor Riva S – horní pohled

Další parametry

Reproduktor má 8 bluetooth slotů pro zapamatovaná zařízení. Naráz se mohou připojit až 2, pokud se tak stane, zařízení je v tzv. "Party mode" - párty módu a znamená to, že jakmile jedno zařízení uvolní místo pozastavením či vypnutím skladby, může okamžitě druhé zařízení ihned spustit další skladbu bez složitého přepojování. Při navazování spojení dává reproduktor přednost vždy nejčerstvěji zaregistrovanému zařízení. Pokud chcete sloty vymazat, musíte provést factory reset a správná zařízení znovu spárovat.

Poslední velká vymoženost je funkce True Wireless, která je dostupná pro majitele dvou repráčků. Ty se automaticky spárují, jeden poslouží jako pravý kanál, druhý jako levý kanál. Tudíž jeden postavíte doprava, druhý doleva, a vše funguje zcela automaticky. Jedná se o výbornou a ne zcela typickou funkci, která podle mě funguje výtečně, ještě zlepší požitek z hudby a zvýší maximální hlasitost.

Reproduktor Riva S v pouzdře

Na mobilní zařízení s Android a iOS vyšla i ovládací aplikace, která přináší přehlednější správu hlasitosti a hracího režimu. Bohužel na mém mobilu nefunguje příliš dobře, je nespolehlivá (často se reprák v aplikaci "nespáruje", přesto, že je již spárován s mobilem a lze do něj normálně pouštět hudbu přes hudební přehrávač) a integrovaný "přehrávač" nefunguje. Aplikace však není nutností pro normální hraní, a její nepoužívání nepřináší žádná omezení.

Mně osobně nepřinesla ani žádný zvýšený komfort, když zafungovala správně. V novém Androidu už je totiž hlasitost repráčku přímo spojena s tlačítky hlasitosti telefonu, máte tedy skutečně "jen jednu hlasitost" a nemusíte zvlášť ovládat hlasitost na repráčku a zvlášť v telefonu.

Shrnutí

Reproduktor mě velmi potěšil i mile překvapil, a proto i přes menší nedostatky (aplikace) mohu jen vřele doporučit každému, kdo hledá přenosný reproduktor s dobrou kvalitou zvuku a výdrží při hraní.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze hardwaru
Článek pro vás napsal krepsy3
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se učí programovat zde na itnetworku, zatím zejména jazyk C#. Znalosti chce mít ucelené, proto při vývoji aplikací studuje potřebné funkce do hloubky. Vyzná se v programování ve hrách, jako je Minecraft či Ricochet.
Aktivity (8)

 

 

Komentáře

Avatar
nalimleinad
Člen
Avatar
nalimleinad:14.8.2016 9:58

Jedna z recenzí, která se mi opravdu líbila.

 
Odpovědět
14.8.2016 9:58
Avatar
Jan Kunágl
Člen
Avatar
Jan Kunágl:19.2.2017 8:33

Ahoj, chtěl jsem se zeptat.Jsem neodborník a uvažuji o koupi tohoto repráku (jednoho), tak omluvte neodborné formulace, díky.

  1. Hraje tento reproduktor stereofonně, když si koupím jenom jeden? Jde mi o to, jestli se zvuk pro levý a pravý reprák "smíchá" a tímto reprákem je reprodukována tato výsledná "směs", nebo jestli zůstanou tyto dvě zvukové linky odděleny a vnitřní stavba tohoto repráku umožňuje i jejich současnou oddělenou reprodukci.

2)Lze do něj stremovat hudbu přes bluetooth i z PC (desktop/laptop)? Existují na přenos zvuku přes BT nějaké ovládací aplikace pro PC? A jak přenést zvuk z mého mobilu běžícího na Androidu, když ta dodávaná aplikace podle recenze nefunguje?

A ještě prosím jeden dotaz. Když se tolik hodnotí kvalita zvukové reprodukce daného zařízení, není tedy z hlediska ztráty zvukové kvality při přenosu zvuku výhodnější připojit reproduktor k mobilu/PC klasicky vodičem s koncovkou "jack-jack", než provádět zvukový přenos přes BT?

Děkuji moc za případné odpovědi.

 
Odpovědět
19.2.2017 8:33
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Kunágl
krepsy3:19.2.2017 21:24

Ahoj, reprák určitě doporučuji, teď jsem měl možnost hrát s ním v prázdné místnosti paneláku (ozvěna) a také se skvěle držel. K tvým dotazům:

  1. Repráček obsahuje svůj vlastní čip, který vykonává DSP konverzi zvuku který dostane, tzn. ty mu pošleš N-kanálový zvuk (nejčastěji asi klasické stereo, tedy dvoukanálový), čip ho zpracuje přesně podle potřeby tak, aby zněl co nejlépe. Jsou-li dva repráčky v tandemu, zvuk si rozdělí, ale to se tebe netýká.
  2. K přenosu jsou třeba určité knihovny pro bluetooth (jméno z hlavy nevím). Vím to, protože jsem to dohledával (nešlo mi hrát z Win. 7) - tyto knihovny jsou standardní součástí Androidu i iOSu. Windows jimi disponují od verze 8.0, MacOS ani Linux nevím, ale tam by zřejmě nebyl takový problém s doinstalací.

Spáruje - li se repráček a zařízení s těmi knihovnami, lze do něj napřímo pouštět hudbu jako do běžného "BT headsetu". U androida ve výchozím režimu je po spárování nastaven repráček jako přehrávací zařízení a puštěná písničky z aplikace hraje z repráčku. U Windows je v ovládacím panelu Zvuk potřeba přepnout repráček jako výchozí zařízení.

Ovládací aplikace je "pouhé zpříjemnění" přehrávání. Pokud máte telefon s nějakým "čistším Androidem", než je MiUI, či rovnou s iOSem, aplikace vám nejspíše poběží správně.

3. Přenos přes bluetooth kvalitu nijak výrazně nezhoršil (já jsem to vůbec nepoznal). Paradoxně je maximální hlasitost při přenosu kabelem (samec jack - samec jack) nižší než při přenosu přes bluetooth.

Tak snad jsem ti pomohl ;)

Odpovědět
19.2.2017 21:24
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Kunágl
Člen
Avatar
Odpovídá na krepsy3
Jan Kunágl:19.2.2017 22:46

Děkuji ti za odpovědi, moc mi pomohly v mých pochybnostech a zatím alespoň teoretickymi objasnily věci, které jsem nevěděl. Nemám totiž zatím žádné zkušenosti a znalosti s tímto typem přenosných repráků a plánoval jsem si, že takový koupím jako zdroj hudby a zvuků (k mobilu i PC) pro přenášení a používání v místnostech mého bytu.

Na základě tvojí recenze a objasnění těch mých nejasností ohledně kvality zvukového podání, jestli bude dobře fungovat, jak je to s konektivitou tohoto repráčku atd., jsem se rozhodl, že si koupím tento Riva S. Navíc se mi líbí. Až ho budu (doufám koncem dubna) mít, vyzkouším si také, jestli poznám rozdíl drátový přenos X přenos přes BT (nejsem žádný velký znalec, a kdyby ten rozdíl byl opravdu neúnosný, připojoval bych drátově) a různé režimy, a kdyžtak dám vědět a podělím se o mé zkušenosti.
Rozhodl jsem se také v rámci úspory, že asi zkusím tento reprák objednat z německého Amazonu (ještě se poradím, jestli je to v pohodě řešení). Zjistil jsem totiž, že tam budu mít v tomto případě dopravné do ČR zdarma a cena je po přepočtu cca 4.200 Kč, tedy asi o 2.000 méně, než za kolik je k dostání tady v ČR.

Ještě jednou moc děkuji jak za super recenzi, tak za dobrou poradu. Zdravím.

 
Odpovědět
19.2.2017 22:46
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Kunágl
krepsy3:20.2.2017 0:34

Ono já ho měl v době, kdy se dal koupit jedině v USA a nechat dovézt DHLkem. Děkuji za informaci, dohledám nejlepší cenu a i se zdrojem článek opravím :)

Odpovědět
20.2.2017 0:34
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Avatar
Jan Kunágl
Člen
Avatar
Jan Kunágl:15.7.2017 21:39

Koupil jsem si před dvěma měsíci tento reproduktor na českém internetovém obchodě za cca 4000 Kč a jsem velmi spokojen. Při práci na PC ho mám připojený k zvukovému výstupu (mám integrovanou zvukovku - ALC 1220) a k nabíječce, a když chci poslouchat hudbu kdekoliv jinde po bytě, jednoduše ho odpojím, přenesu a poslouchám ho (bez připojení k napájení) dále z PC, ale spárovaný přes bluetooth (signál mi pokrývá celý byt).

Nejsem žádný zvukový znalec, ale jak při přímém připojení, tak při přenosu komprimovaného signálu přes bluetooth mi zvuková kvalita přijde výborná. Všechny frekvence jsou dobře vyvážené, žádné zvuky nejsou zastřené a to i, jak píše v recenzi krepsy3, při max. hlasitosti, která je dostatečně vysoká. Tento reprák se mi natolik líbí, že jsem se rozhodl, že si do budoucna koupím ještě jeden a zkusím jaké bude to stereo. Ale jak jsem psal - i samostatný reproduktor hezky a vyváženě zvukově pokrývá prostor.

Díky krepsymu3 za dobrý tip a za všechny informace.

 
Odpovědět
15.7.2017 21:39
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.