Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Python týden

Recenze notebooku HP ProBook 4730s

Před cca dvěma lety jsem se rozhodl ke koupi notebooku. Dlouhou dobu jsem vybíral a měl jsem několik parametrů, které rozhodovaly. Jednalo se především o 17" matný display, numerickou část klávesnice a samozřejmě alespoň průměrný výkon. K rozhodování také přispělo, že některé výrobce mám raději než jiné, takže výběr byl z části subjektivní. Celkově jsem s notebookem za ty 2 roky spokojený.

ProBook 4730s
+ Klady - Zápory
dobrá výdrž baterie při zatížení je hlučnější
slušný výkon vyšší hmotnost
matný display klávesy šipek nahoru a dolů jsou moc malé
dobré mechanické zpracování  
USB 3.0  
dedikovaný GPU s vlastní pamětí  

Specifikace

  • procesor Intel Core i3-2330 Sandy Bridge, frekvence 2,2GHz
  • RAM 1x4GB DDR3, 1333MHz
  • GPU AMD Radeon HD 6490M 1GB GDDR5, Intel GMA
  • matný display 1600x900px, 17,3"
  • HDD 640GB, 5400ot./min.
  • WiFi Atheros b, g, n, GLAN, Bluetooth
  • 1 x USB 3.0, 3x USB 2.0
  • VGA, HDMI, ExpressCard, čtečka karet
  • multitouch touchpad

Popis

Na levé straně se nachází konektor na napájení, mřížkování, za kterým je větrák, VGA výstup na externí monitor, GLAN, HDMI, port USB 3.0 a port USB 3.0

Ne přední straně je pouze socket na paměťové karty, stereo výstup na stereo JACK sluchátka a vstup pro externí mikrofon.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Na pravé straně jsou dva USB porty ve verzi 2.0 a DVD optická mechanika.

Pohled na porty HP ProBook 4730s

Na klávesnici se dobře píše a má vlastní numerickou část. CAPS LOCK má na svém těle diodu na rozpoznání zapnutí či vypnutí, NumLock je bez kontroly zapnutí. Nepoužívané klávesy jako ScrollLock nebo Pause nemají vlastní tlačítko, ale dají se stisknout pomocí fn klávesy podobně jako multimediální klávesy, které zastupují místa u tlačítek F1-F12. Jako nevýhoda mi přijde, že tlačítka šipek nahoru a dolu jsou příliš malá a blízko u sebe. Klávesnice je celkem tichá a příjemná na dotek.

Pod klávesnicí je touchpad, který podporuje multitouch a gesta, nechybí ani levé a pravé tlačítko.

Nad displayem se nachází interní mikrofon a webkamera, která na Skype stačí, ale na nějaké natáčení jistě není.

Přesto, že notebook disponuje SW SRS premium sound ke zlepšení kvality, zvuk není zrovna ideální, určitě bych doporučil použít externí reproduktory, nejlépe ještě s externí zvukovou kartou přes USB port. Ale na druhou stranu, který notebook má subwoofer :-)

BIOS / UEFI

BIOS je možné ovládat jak klávesnicí tak i myší/touchpadem. Má mnoho nastavení jako aktivace a deaktivace dedikované karty, WiFi, BT, podporu více jader a hyper-threading. Je možnost nastavení automatického spuštění notebooku v zadaný den a čas. Do BIOSu se dostaneme stisknutím klávesy F10.

Konstrukce

Notebook se hodí jako náhrada stolního počítače, přenášet ho lze, ale kvůli vyšší hmotnosti (3,15kg) bych s ním nedoporučoval jít pěšky někam daleko. Co mi trochu nevyhovuje, je rozložení portů po levé a pravé straně. Jestliže mám zapojenou myš, externí monitor přes VGA, externí zvukovou kartu, flash disk a napájení, je notebook jaksi překabelován. Pokud by výrobce zvážil, že by usadil některé porty do zadní části notebooku, přeci jen by to bylo lepší. V tomto případě by to kvůli specifickému designu nešlo, protože display s panty by zadní části překážely.

Závěr

Na domácí použití, kdy člověk brouzdá po internetu, pouští si hudbu, filmy, má svůj webserver, programuje a podobně, je tento notebook ideální, samozřejmě lze s tímto strojem i např. konvertovat, renderovat a pod., ale to si musíme počkat delší dobu a počítat s tím, že notebook bude o to hlučnější a teplota jádra procesoru stoupne z cca 40°C o desítky stupňů. Pokud by větrák byl ucpaný prachem (můj případ), mohla by se teplota zvýšit až na 85°C, kdy ochrana notebook automaticky vypne.


Galerie


 

Všechny články v sekci
Recenze hardwaru
Článek pro vás napsal Jan Poláček
Avatar
Jak se ti líbí článek?
5 hlasů
Autor se věnuje...
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!