Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Diskusní fórum, které je uloženo zašifrované.

Aktivity
Avatar
*smoky*
Člen
Avatar
*smoky*:24.11.2016 20:47

Zdravím vás, napadl mne velmi hypotetický příklad-vlastním sociální síť, třeba Facebook, nechci ovšem, abych mohl nějaké komentáře mazat, jakožto vlastník tohoto média a ani aby to po mne nemohl vymáhat stát, tedy aby se příspěvky ukládaly zašifrované tak, aby nešlo poznat, který příspěvek je ukryt v kterém kódu.

Bylo by toto technicky možné? Děkuji za případné rozšíření obzorů :-) (omlouvám se adminům v případě špatného zařazení)

Odpovědět
24.11.2016 20:47
Pít, žít, umřít.
Avatar
Marian Benčat:24.11.2016 23:33

Pokud dáš klíč k rozšifrování pouze lidem, kteří tento příspěvek mohou vidět, není problém. Problémem je, že musíš tento klíč při "novým čtenáři" přegenerovat a zachovat to, že staré klíče toto mohou stále rozšifrovat - ale i ty nové :-) no a hlavně., nevíš původní příspěvek a ani předešlé kódy.

Kdybych to měl zjednodušit až úplně na KOST, je to taková ta úloha typu "je vás 5 a chcete spočítat průměr vašich platů, ale nikdo z vás nechce prozradit svůj plat, jak to uděláš?"..

Což je matematický a poměrně primitivní úkol. V kryptografii už to tak jednoduché nebude.

Editováno 24.11.2016 23:34
Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
24.11.2016 23:33
Totalitní admini..
Avatar
coells
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na *smoky*
coells:28.11.2016 0:00

Ano, můžeš u sebe ukládat data a koordinovat komunikaci, aniž bys věděl, kdo s kým nebo o čem mluví.
Existují dokonce i protokoly, které ti umožní udržovat zašifrovanou databázi a vyhledávat v ní, aniž bys rozuměl tomu, co hledáš.

Legislativa už je věc jiná, stát po tobě může ze zákona vymáhat schopnost data dešifrovat, viz. USA a aféry okolo společnosti RSA, která má mít ve svém softwaru zadní vrátka, nebo Apple, Google, Microsoft, na které tlačí ze stejných důvodů.

 
Nahoru Odpovědět
28.11.2016 0:00
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.