IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Lukas Prukner:23.1.2020 11:41

Ahoj všichni! Předem se omlouvám za rozsah mého dotazu ale již nějakou chvíli brouzdám na netu a snažím se najít jakoukoli osnovu která by mě provedla krok po kroku tvorbou dnešních moderních responzivních webů. Čím víc pátrám tím vic otázek bez pořádaných odpovědí.. Potřeboval bych poštouchnout- kam dál, co teď? O co se vůbec už nezajímat protože je to passe a pro změnu co je dneska trend...? (viz float vs grid...)

Zkusil jsem: zatim jsem úspěšně splnil tutoriál zde na ITnetwork "tvorba webových stránek krok za krokem" a částečně prostudoval i HTML a Css manuály po čemž jsem se pustil do "moderní a profesionální webové portfolio" u kterého jsem se zaseknul protože nevím zda už zvládám html a css tak dobře abych se mohl vydat tímto směrem (preprocesory) a proto jsem se začal zajímat o tvorbu layoutu a pozicování což byla chyna.. proč? protože v tu chvíli jsem poznal pojmy jako borderbox, flexbox, grid, responzibilita a @media quaries noo a už jsem se začal ztrácet.. má význam se učit @media quaries (responzibilitu celkově) když máme grid a flexbox? co preprocesory, co frameworky a javascript nebo php??.. je toho opravdu hodně a nevím za jaký konec to vzít a začít dál studovat tak aby to pro mě bylo stále srozumitelné a zároveň aby ta metodika byla aktuální??..

Chci docílit: Je mi jasné že rozbor mého dotazu by vyšel na samostatný článek a proto předem děkuji Vám všem co jste to dočetli až sem a lámete si hlavu s tím jak a zda vůbec mi poradit. Určitě nejsem jediný kdo se dostal do mé situace a proto to berte prosimvás tak, že to nebude jen pro mě.. Abych to nějak zkrátil potřeboval bych nějakou rádoby osnovu jak je nejvhodnější postupovat (znám opravdu jen html a css a to ještě bych řek nepříliš dobře), čemu bych se dnes už měl vyhnout viz. tabulkový layout atd. a na co bych měl proměnu zaměřit svou poroznost ale tak, aby stále vše bylo aktuální a pro mě jakožto nováčka i srozumitelné??
Budu vděčný za každou radu či jen prostý odkaz, pořád to to pro mě bude další poznatek či podklad ke studiu :) diky moc všem!

pro mě již známé weby z kterých postupně čerpám informace:

vzhurudolu.cz
jecas.cz
jakpsatweb.cz
ITnetwork.cz

 
Odpovědět
23.1.2020 11:41
Avatar
gorri
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukas Prukner
gorri:24.1.2020 15:33

No mediaquery má alespoň podle mě vždy smysl. Je to v css přízkaz pro mobily, tablety atd, že při určitém rozlišení je něco jinak.
Co se týká problémů celkově, tak by to chtělo ukázat s čím si konkrétně lámeš hlavu.
Takto z patra ti nedokážu odpovědět.
Každopádně pokud si nejsi jistý, že ovládáš CSS, tak bych navrhnul doučit se ho. Já třeba jsem se koukal na příklady w3school. Tam mi to hodně pomohlo. A ne jen CSS ale kompletně vše.

Nahoru Odpovědět
24.1.2020 15:33
Když vím, tak poradím. Nikdo neví všechno :-)
Avatar
Milan Turyna
Tvůrce
Avatar
Milan Turyna:24.1.2020 16:27

media-queries

Nevím co znamená učit se media-queries, protože je to úplně stejný zápis jako normálně jen k tomu přidáš pravidla, ale používat se to samozřejmě vyplatí pokud to je potřeba, protože grid/flexbox není jediné co patří k modernímu frontendu.

Javascript a PHP

Co se týče Javascriptu (frontend) tak ten v dnešní době je už takový standard. Jinak jak ses ptal na PHP tak to nemá s webovým designem nic společného nic společného, protože se využívá k tvorbě backendu.

Frameworky

Pokud bys v budoucnu pracoval jako frontend kodér tak určitě ti nebudou dávat slušný plat za to že si otevřeš dokumentaci css frameworku a začneš mlátit pátý přes devátý copy-paste technikou. Vím že se používají css frameworky i ve firmách které své frontend kodéry mají ale taky to nevypadá tak jak to je v dokumentaci bez žádné úpravy. (snad si mě pochopil jak to myslíš)

Ostatní

Pokud nejsi jistý ze svojí zkušeností v css, tak zkus udělat nějaký web, obsah můžeš vyplnit třeba všemi oblíbený Lorem ipsum.. a poté ti můžeme dát zpětnou vazbu i s nějakou radou. Myslím že klidně se na ten další seriál můžeš vrhnout protože kdykoliv se můžeš podívat zpět a taktéž existuje stackoverflow a nebo ITnetwork.cz kde se můžeš zeptat.

Další dobré weby (krom již zmíněných):

https://css-tricks.com/
https://stackoverflow.com/ - dobré když něco děláš a narazíš na nějaký problém, tak si najdeš konkrétní odpověď protože je velká pravděpodobnost že už to někdo řešil před tebou. Doufám že se to nepočítá jako nějaká "reklama" :D

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
24.1.2020 16:27
Řeš pouze to, co dokážeš ovlivnit.
Avatar
Lukas Prukner:27.1.2020 3:34

Díky moc za odkazy a rady. S w3school jsem se už setkal ale jen skrz validaci html souboru. cvičení a lekce co tam jsou jsou přesně to co jsem hledal.

Co se týče frameworku, koukal jsem že jsou dost žádaný i když teda dám na Vaše rady a nechám je až na později.

Už jsem koukal a php je opravdu nesmysl, spíše se zaměřím na javascript a jquery ale to až po té responzibilite.

ještě jsem našel na netu html a css tutoriál který je teda z větší části za celkem vysoké peníze ale úvodní kurzy jsou tam zcela zdarma ve slovenštině když by někdo měl zájem mrkněte na learn2code.sk ale lépe vysvetlene je to zde na ITnetwork v prvotním tutoriálu na html a css.. :)

Každopádně díky moc za ochotu zase jsem o kousek dál :)

 
Nahoru Odpovědět
27.1.2020 3:34
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukas Prukner
Jurajs:27.1.2020 8:40

Jeste podoktnu, zadna rezbonzibilita ale responsivni design...;) ale to je detail :D

 
Nahoru Odpovědět
27.1.2020 8:40
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.