NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 3 - Webhosting - Úvod a parametry

V minulé lekci, Domény - Bezpečnost a statistiky, jsme se dozvěděli něco o bezpečnosti, změnách majitele a dalších zajímavých informací ze světa domén.

Povíme si co to vlastně je webhosting, k čemu ho potřebujeme a podle jakých parametrů ho vybírat.

Co je to webhosting

Chceme-li si založit vlastní stránky, budeme potřebovat nějaké místo, kde bude uložen jejich obsah. Tomuto prostoru se říká webhosting. Většinou si jej pronajímáme od nějakého poskytovatele. Je samozřejmě možné postavit si a nastavit vlastní, nicméně není to úplně časově a finančně jednoduché. Naopak pronájem webhostingu sebou přináší značné výhody, jako je cenová dostupnost a značně zjednodušená správa. Společně s webhostingem se většinou objednává i doména, tedy adresa, na které vaše webové stránky poběží. Ve většině případů za vás dnes všechno vyřeší poskytovatel, stačí si pouze vybrat požadovaný balíček a zaplatit. Ovšem můžete si nejdříve zaregistrovat samostatně doménu a až posléze řešit webhosting. Cena webhostingů se v České republice pohybuje v rozmezí od 30 Kč do 300 Kč. Nesmíme zapomenout, že tato cena je pouze za samotný webhosting, doména a ostatní přídavné funkce se k ní poté přičítají.

Existuje však i možnost pronájmu zcela zdarma. Tomu se říká freehosting, a můžeme si tak v praxi vyzkoušet fungování našich stránek. Nevýhodou jsou pouze omezení, jako například limit velikosti úložného prostoru, omezená zákaznická podpora, umístění reklam v rámci stránek, omezení funkcí na straně serveru a nebo kompletní vymazání všech dat, pokud jsou stránky delší dobu nečinné a bez přístupu.

Domény a webhosting

Základní parametry

Podle čeho si ale vybrat ten správný webhosting? Parametrů je totiž opravdu spousta. Každý poskytovatel nabízí trochu jinak upravené balíčky. Pro většinu lidí je rozhodující celková cena, která se ale logicky odvíjí od toho, co si vybereme. Tu tedy nyní nebudeme brát v potaz. Nejprve je důležité si uvědomit, co přesně chceme mít za stránky, tedy jaký bude jejich obsah a účel.

Úložiště

Čím obsáhlejší stránky budou, tím více místa na disku pro webhosting budou potřebovat. Ukládají se buď na HDD, nebo SSD, to potom záleží na počtu uživatelů a objemu dat, se kterým pracují. Dále se tento úložný prostor často dělí na tři části. Úložný prostor stránek, prostor pro databáze a prostor pro maily. Největší z nich bývá ten základní, a jeho velikost se pohybuje od pár GB až po neomezenou nabídku. Dále máme prostor pro databáze, kam se budou ukládat informace, se kterými potom stránky pracují. Velikost tohoto prostoru bývá u běžných webů v řádu desítek GB. Poslední a dnes asi už nejméně využívaný je prostor pro ukládání pošty. Vzhledem k tomu, že většina z nás dnes používá emaily od velkých společností, nechává se velikost tohoto prostoru pouze v řádu GB, a i přes to je jen zřídka naplněna.

Paměť

U webhostingu sice běžně neřešíme rychlost procesoru serveru, to co nás ale zajímá, a provozovatelé to často limitují, je operační paměť. Ta je důležitá především pokud je potřeba na straně serveru provádět nějaké výpočty, nebo provozovat nějaké nástroje. Úplným základem je skoro vždy 256 MB, nejvyšší mají pak limit v desítkách GB. Nedostatek paměti při používání stránek může mít poté za příčinu jejich pomalé načítání.

Přenosy souborů a weby

V rámci balíčků se často uvádí i počet webů a rychlost s velikostí datového přenosu. Pokud chceme například provozovat více stránek, a vyhovuje nám náš poskytovatel, můžeme si objednat balíček, kde bude více než jeden prostor pro samostatný web. Díky tomu pak přistupujeme ke stránkám přehledně z jednoho místa a můžeme platit vše najednou. Co se týče běžného provozu tak poskytovatelé rychlost přenosu dat nijak nelimitují. Můžeme si ale všimnout, že například na webech odkud stahujeme hudbu, filmy a ostatní software, jsou nastavena určitá omezení v rychlosti stahování. Toto umělé omezení používají taky některé freehostingy. Důležité jsou také velikosti souborů, některé hostingy mají omezenou maximální velikost souboru, který lze na server nahrát. Takže pokud nemáte na stránkách neobvyklý objem přenesených dat, nebo nenahráváte nadměrně veliké soubory, nechává poskytovatel tyto parametry bez omezení.

Zabezpečení

Důležitým aspektem webhostingu je také jeho zabezpečení. Při objednávce nějakého přednastaveného balíčku by se o vše měl postarat poskytovatel. V rámci těchto služeb jsou základní DDoS ochrany, a zabezpečení FTP serveru. Dále pak vystavení SSL certifikátu, díky čemuž bude přístup ke stránkám realizován přes HTTPS, zálohy dat na serveru a jejich následná obnova při potížích, neustálý monitoring provozu a do jisté míry garance dostupnosti. Ovšem zabezpečení na straně stránek a manipulace s nimi si musí každý zákazník vyřešit sám.

Dodatečné funkce

V rámci předplaceného hostingu není pouze pronájem úložiště, ale již přednastavený kompletní systém připravený na použití. Nemusíte tedy řešit instalaci operačního systému serveru, jednotlivých základních služeb jako je PHP, databáze a nebo Cron. Někteří poskytovatelé nabízí i předinstalované redakční systémy jako jsou například Wordpress, Joomla, Drupal a nebo DokuWiki. Kromě toho mohou být poskytovány i dodatečné služby, jako jsou statistiky návštěvnosti stránek, přístup k logům serveru a nebo jejich úprava dle potřeby, vlastní serverové chybové hlášky a mnoho dalšího. Moderní společnosti také nabízí nepřetržitou zákaznickou podporu, která vám pomůže a poradí.

VPS, VMS a Serverhosting

VMS neboli Virtual Managed Server, je služba, kterou jsme si zde popsali a je z velké části spravována společností nabízející hosting. VPS, což znamená Virtual Private Server, je co se týče hardware velice podobná služba, ale je zákazníkovi předána do rukou kompletně. Jediné o co se poté poskytovatel stará je stav přístrojů, jinak všechno ostatní nastavení a software si uživatel zařizuje sám. Stále je ale řeč o serverech, které nám fyzicky nepatří. Velké firmy často používají službu zvanou serverhosting, při které poskytovatel umožní klientovi umístit do jejich centra vlastní dedikovaný server, a připojí ho do své sítě. Klient si tak musí obstarat úplně všechno sám, a poskytovatel mu ho v podstatě pouze hlídá. Všechny problémy s provozem, dostupností, zabezpečením, za vše v tu chvíli zodpovídá klient.

Na co si dát pozor

Jedna ze základních věcí, na co si při výběru webhostingu dát pozor, je jeho spolehlivost. Pokud má společnost problémy s podporou, zabezpečením a nebo dostupností serverů, je možná lepší, vybrat si někoho jiného. Před objednáním služby také doporučujeme najít si všechny termíny a zkratky, kterým nerozumíte, a nebo se poradit s někým z podpory zákazníků. Pokud vám nevyhovují balíčky nabízené společností, je většinou možné se s nimi domluvit na speciálním nastavení. Při používání webhostingu si také dobře přečtěte podmínky použití služby. Rozhodně nedoporučujeme tyto podmínky jakkoliv porušovat, nebo dokonce v rámci stránek sdílet a pracovat s ilegálním materiálem. Objednávka hostingu je psána na vaše jméno, tudíž jste i osoba zodpovědná za obsah, a porušování zákonů nezůstává bez povšimnutí. Pokud se vám stane, že se vaše plány rozrostou a vy budete potřebovat zvětšit úložiště, nebo přidat nějakou speciální funkci, je vše možné poměrně jednoduše rozšiřovat. Nakonec, všechno je o nějaké vzájemné dohodě a hledání ideálního řešení pro zákazníka.

V následujícím kvízu, Kvíz - Typy a bezpečnost domén a úvod do webhostingu, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Domény - Bezpečnost a statistiky
Všechny články v sekci
Domény a webhosting
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Typy a bezpečnost domén a úvod do webhostingu
Článek pro vás napsal Filip Opluštil
Avatar
Uživatelské hodnocení:
34 hlasů
Aktivity