IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Domény - Bezpečnost a statistiky

V minulé lekci, Domény - Typy a životní cyklus, jsme si uvedli typy domén, řády, jak ověřit, zda je doména volná a popsali si životní cyklus domény.

Dnešní díl je věnován bezpečnosti domén, statistikám a nakonec systému DNS.

Bezpečnost a změna majitele

Tak jako cokoli jiného, i doménu nám může někdo ukrást. Je tedy zásadní, zda zvolit registrátora, který změnu majitele domény provádí jednodušším, ale méně bezpečným způsobem, nebo registrátora, který změnu majitele provede jen na základě úředně ověřených nebo elektronických podpisů.

Konkrétně u .cz domén je možné ve spolupráci s registrátorem zajistit tzv. uzamknutí domény proti změnám (uváděno jako blokování transferu). Těmito změnami je myšlena nejen změna majitele, ale i registrátora. K opětovnému odemknutí je taktéž potřeba ověřený nebo elektronický podpisu majitele.

S bezpečností zobrazovaného obsahu souvisí SSL certifikáty, které je možné k doméně přikoupit. Použití certifikátu slouží k vybudování důvěry mezi návštěvníkem webu a jeho provozovatelem a zároveň zvyšuje míru zabezpečení přenášených dat pomocí zašifrování.

Dalším bezpečnostním prvkem je technologie DNSSEC, která ověřuje původ zobrazovaných dat a zabrání jejich ovlivnění při přenosu k návštěvníkovi webu. Více o technologii DNSSEC naleznete např. na https://cs.wikipedia.org/wiki/DNSSEC.

Ochranné lhůty

V minulé lekci, Domény - Typy a životní cyklus, jsme u životního cyklu domény nakousli ochranné lhůty po expiraci domény a nyní se na ně můžeme podívat podrobně u tří nejrozšířenějších typů domén. Doména je standardně registrována na rok a pokud není prodloužena, projde před jejím opětovném uvolnění několika stavy, jejichž účelem je ochránit zapomnětlivé majitele a zabránit útoku spekulantů:

Domény v číslech - Domény a webhosting

Obrázek: životní cyklus domén včetně ochranných lhůt (zdroj: www.onebit.cz)

Domény v číslech

Zajímalo vás někdy, jaká koncovka je celosvětově nejoblíbenější, jak dlouhý může mít doména název nebo která doména byla zaregistrována jako první? Nás ano, tak se s vámi podělíme o to, co jsme zjistili.

Podle čerstvých statistik je doména .com zdaleka nejrozšířenější v celém internetu. Zaregistrováno je jich přes 150 milionů (září 2020). Na druhém místě je překvapivě národní doména tichomořského ostrůvku Tokelau (.tk) se 26.5 milionu adres. Důvod je prostý - tuto doménu je možné registrovat zdarma. Třetí příčku obsadila čínská doména .cn (přes 16 milionů registrací), na čtvrtém místě je německá národní doména .de (14,9 milionů) a na pátém koncovka .net (13 milionů).

Českých domén (.cz) je v současnosti zaregistrováno přes 1,3 milionu a v roce 2014 jich každý měsíc přibylo průměrně 22 tisíc.

Narazili jste někdy na obchodníka, který se pokusil dostat celý seznam sortimentu do názvu domény? Teoreticky to možné je :). Nejdelší doménový název může obsahovat 63 znaků, například doména prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz je tak typickým příkladem maximální délky domény.

Věděli jste, že domény byly zpočátku zcela zdarma? Zhruba do roku 1995 stačilo pro zaregistrování domény zvednout telefon, internetová objednávka v dnešní podobě tehdy ještě neexistovala. První takto zaregistrovanou doménou byla symbolics.com a to dne 15.4.1985. Na nejstarších 100 domén se můžete podívat zde: http://www.domainholdings.com/…omain-names/.

DNS

Když se bavíme o doménách, nemůžeme vynechat zmínku o DNS. Vzhledem k tomu, že počítače spolu komunikují prostřednictvím IP adres a lidé mají naopak rádi snadno zapamatovatelné názvy, existuje tzv. Domain Name System (DNS), který překládá doménové názvy na IP adresy. Po zadání domény do prohlížeče DNS zajistí překlad adresy na IP, spojí se tak se správným serverem a návštěvníkovi zobrazí požadovanou stránku.

Z pohledu nastavení je možné rozlišovat jmenné servery (DNS servery) nebo přímo DNS záznamy. Pro příklad si vezměme stránku www.itnetwork.cz. Jmenné servery této domény jsou arch.ns.cloudflare.com a jill.ns.cloudflare.com. Při určitém zjednodušení to znamená, že těchto serverů se prohlížeč ptá na to, na kterých IP adresách má hledat obsah pro stránku www.itnetwork.cz. Odpověď nalezne v DNS záznamech, které obsahují informace pro zobrazení jednotlivých částí webu a e-mailovych služeb. U lepších webhostingových společností je standardem mít možnost si u hostované domény nastavit jak požadované jmenné servery tak i přímo DNS záznamy.

V příští lekci, Webhosting - Úvod a parametry, si uvedeme co to je webhosting a podle jakých parametrů ho vybírat.


 

Předchozí článek
Domény - Typy a životní cyklus
Všechny články v sekci
Domény a webhosting
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Webhosting - Úvod a parametry
Článek pro vás napsal ONEbit hosting
Avatar
Uživatelské hodnocení:
43 hlasů
ONEbit hosting
Aktivity