Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
c++ week
Avatar
Jan Barášek
Redaktor
Avatar
Jan Barášek:24.6.2015 10:22

Ahoj,

jak už asi mnoho z vás ví, tak dlouhodobě pracuji na vývoji matematického vyhledávače, který má za úkol počítat příklady ze Střední školy + k tomu hledat celou hromadu dalších relevantních informací na základě obřích databází a strojového učení.

Dnes jsem konečně dokončil první veřejně použitelnou verzi. Sice obsahuje chyby (těm se plně vyhnout nedá), ale i tak je hledání již na takové kvalitě, že se s ním chci s vámi podělit a získat nějakou zpětnou vazbu pro další vývoj.

Momentálně mám dobře "zmapované":

  • Počítání běžných numerických příkladů (tj. příkladů, jejichž výsledkem je číslo a nejde o rovnici)
  • Vykreslování grafů všech funkcí (často mám lepší výsledky než Wolfram|Alpha)
  • Práce se zlomky, aritmetikou a další základní počty
  • Rychlé výsledky přímo v našeptávacím poli
  • Porovnání více různých dotazů (například: "x+3 vs x/3")
  • Stovky dalších skrytých funkcí

Web obsahuje i další stránky, než jenom vyhledávač - ty zatím, prosím, hodnotit nechci, jedná se totiž o dost rannou fázi vývoje a budu je z velké části překopávat.

Příklad možného dotazu: <a href="http://­185.8.237.158/se­arch.php?q=(x2%2­B3)%2F(x-1)">http://18­5.8.237.158/se­arch.php?q=(x2%2­B3)%2F(x-1)</a>

Ukázku syntaxe sem záměrně dávat nechci, jádro bylo navrženo tak, aby porozumnělo co nejvíce možným vstupům, často dokonce dokáže odstranit i drobné chybky (třeba chybějící závorky a operátory).

Budu se těšit na Vaše reakce. Smysluplné nápady zkusím připrogramovat.

BTW: Pokud umíte programovat v PHP, projekt se Vám líbí a myslíte si, že byste mi mohli pomoci s vývojem, tak budu rád. Chci z toho udělat nejlepší vyhledávač svého typu na světě, už chybí jen tak málo...

Editováno 24.6.2015 10:26
Odpovědět
24.6.2015 10:22
Chci naučit počítače přemýšlet a změnit tak svět vyhledávání.
Avatar
Verquido
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Barášek
Verquido:24.6.2015 10:37

Paráda, myslím si že je to dost dobrý.. Pomoci ti nemůžu, ale hodnotím pozitivně..Čekám že za chvíli to bude jeden z nejlepších ;) Jen tak dál.

 
Nahoru Odpovědět
24.6.2015 10:37
Avatar
Odpovídá na Jan Barášek
Neaktivní uživatel:24.6.2015 10:50

Zkoušel jsem numerické příklady, funkce, jednoduchou rovnici, trochu složitější rovnici a kvadratickou rovnici.

Numerické příklady a funkce počítá perfektně. Líbí se mi graf, který je rychlý a většinou přesný (minimálně jsem si nevšiml žádné odchylky).

Zbytek jsi myslím nepsal do těch "zmapovaných" funkcí, takže jsem to zkoušel spíš na test. Jednoduchou rovnici nezvládl, myslel si, že se jedná o kvadratickou rovnici a výsledek mu nevyšel.
Složitejší rovnice vypadá, že jsi nedělal vůbec, takže ty hodnotit nebudu.
U kvadratických rovnic si zdá se něco dělal, diskriminant mi vždy vypočítal (asi i správně, nekontroloval jsem to), ale výsledek mi nevychází žádný.

x _{1} =
x _{2} =

Ale jak říkám, nepsal jsi o těchto funkcích nic, takže ani nebudu nijak držkovat, spíš jsem to chtěl trošičku otestovat.
Mathematicator se mi moc líbí, kdybys mo přivedl do trochu použitelnější verze, určitě bych ho denně používal. :)

Pokud jde o design, celkově se mi líbí. Barvy k sobě ladí a rozložení je perfektní. Mrzí mě trochu, že tlačítka nemají žádný hover, nejvíc mě ale vadí asi absence responzivity.

Design: 8/10
Použitelnost: 5/10
Kód: 6/10
Funkcionalita: 9/10 (z toho, co to zatím umí)

Celkem mi to vychází na 3,5 bodů z 5, což by normálně šlo dolů, ale za nápad a zpracování, které se mi moc líbí, ti dám ** 4 hvězdičky**. :)

Editováno 24.6.2015 10:50
Nahoru Odpovědět
24.6.2015 10:50
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Jan Barášek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Jan Barášek:24.6.2015 10:59

Rovnice jsem ještě nedělal a bojím se jich, protože analyticky vyřešit rovnici je daleko těžší, než třeba derivovat nebo upravovat výrazy (aspoň tedy pro počítač), takže u rovnic se výsledky počítají dost divně a často i nepřesně.

"Mrzí mě trochu, že tlačítka nemají žádný hover"
To jsem úplně nechtěl, ale budu o tom ještě přemýšlet.

"nejvíc mě ale vadí asi absence responzivity"
Vždyť je to plně responsivní! Zkus si zůžit okno prohlížeče s výsledky hledání a uvidíš, jak se to bude hezky přeskládávat, dokonce i na mobilu to vypadá relativně OK. Akorát nevím, jak udělat resposivní grafy tak, aby na nich stále bylo něco užitečného k vidění.

"kdybys mo přivedl do trochu použitelnější verze, určitě bych ho denně používal"
Dělám na tom denně, je to jen otázka času, než implementuji všechny chybějící funkce. Zatím jsem se zaměřil na "klasické" numerické počty (zejména aby byl výsledek k dispozici na co nejmenší počet ms a ideálně přímo během psaní dotazu) a také na funkce, které jsou pro matematiku nejdůležitější.

Nahoru Odpovědět
24.6.2015 10:59
Chci naučit počítače přemýšlet a změnit tak svět vyhledávání.
Avatar
Odpovídá na Jan Barášek
Neaktivní uživatel:24.6.2015 11:06

Asi tam máš nějakou chybu, protože mě se to responzivně neukazuje. Zkoušel jsem to i v různých prohlížečích, na počítači, na tabletu i na mobilu. V příloze máš screenshot, jestli ti to pomůže.

Jinak ti ale fandím, a kdybys někdy něco potřeboval, klidně na mě pískni, i když na tak složité algoritmy asi nebudu stačit. :D

Nahoru Odpovědět
24.6.2015 11:06
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Barášek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Jan Barášek:24.6.2015 11:13

Ach jo... stopadesátkrát upozorním na to, že je web na jiné adrese, dokonce sem dám odkaz a stejně lidi chodí na starý web. :(

Bavme se prosím pouze o nové BETA verzi! Je dostupná zde: http://185.8.237.158/search.php

Starý web překopnu na nový design až v okamžiku, když bude dokončen a odladěn podle toho, co mi kdo vytkne.

Editováno 24.6.2015 11:14
Nahoru Odpovědět
24.6.2015 11:13
Chci naučit počítače přemýšlet a změnit tak svět vyhledávání.
Avatar
Odpovídá na Jan Barášek
Neaktivní uživatel:24.6.2015 11:23

Promiň, nijak tvůj projekt nesleduju, měl jsi na to upozornit. :D Jestli jsi to udělal a já to přehlédl, tak se omlouvám. :) Potom upravuji hodnocení na 3,9 bodů. K tomuto designu bych měl taky nějaké výtky, ale není to špatné, takže už tě nechám existovat. :)

Editováno 24.6.2015 11:23
Nahoru Odpovědět
24.6.2015 11:23
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Člen
Člen
Avatar
Člen:24.6.2015 18:05

Nemá chybu :)
Dizajn
Jednoduchý a responzívny
Účelnosť
Spĺňa všetko... nemám čo dodať ;)
Btw táto hláška ma dostala:

„Však vašu π-ču sem taky neviděl a věřim že ju máte!“
- Bohuš Polívka

Len tak ďalej :) za mňa 5 hviezdičiek

Nahoru Odpovědět
24.6.2015 18:05
...
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Adam Ježek:24.6.2015 20:05

Pěkný :)
Trochu mi vchyběj ty kvadratický rovnice, narozdíl od ostatních jdou strojově řešit opravdu pěkně (s výpočtem x v rovnici typu ax**2 + bx + c = d bych moh pomoct(nedávno sem to dělal), ale absenci týhle možnosti tipuju spíš na lenost :D )

A co se týče tý hádanky na homepage
MATEMATICKÁ HÁDANKA

Mějme následující logický problém:

Jsou 2 stejné místnosti, v každé z nich je žárovka, vypínač a záznamové zařízení, které jednou za periodu (třeba každé 2 sekundy) zaznamená, jestli žárovka svítí (1), nebo nesvítí (0).

V první místnosti stojí živý člověk, kterému jsme řekli, aby náhodně rozsvěcel a zhasínal. Zkrátka má za úkol simulovat náhodnost.
V druhé místnosti je náhodný generátor, který generuje dokonale náhodná čísla, která nejsou nijak ovlivněna a tak náhodně rozsvěcí a zhasíná.

Moje otázka zní: Zvládnete rozpoznat, v které místnosti je živý člověk na základě záznamu toho, jak svítila žárovka? Předpokládejme dokonalé podmínky. Kolik 1 a 0 musíme mít minimálně k dispozici, abychom mohli odhad udělat bezpečně?

Jaký je sakra řešení? :D Podle mě žádný, dyť může nastat situace kdy se to bude generovat náhodně jako to vymejšlí člověk (mějme nekonečně mnoho místností, v jedný se to stane)

dávám 5 hvězd :)

Editováno 24.6.2015 20:05
Nahoru Odpovědět
24.6.2015 20:05
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.