Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022
Avatar
dvorak.ladislav:28.6.2019 11:35

Možná můj dotaz na toto fórum nepatří, přesto doufám, že to bude číst někdo právně sečtělý, kdo poradí.
Děláme brandové videa pro Autopůjčovnu OneTwoGo, které pak naši klienti vidí přímo u vozu, který pronajímáme, video také sdílíme na sociálních sítích. Používáme fotky přímo od majitele autopůjčovny, dále fotky a videa z fotobanky (naprosto legální), a pak také fotky (videa) z webu výrobce automobilu. A tady bych chtěl poradit ohledně práva, respektive legálnosti použití takové fotografie.
Dám příklad, nedávno majitel autopůjčovny koupil nový vůz Audi A4, ve videu používáme fotky tohoto vozu ze stránek audi.cz, ve videu uvádíme jak logo Audi, tak odkaz na jejich web.

Příklad: Pokud kliknete v detailu vozu na VÍCE INFORMACÍ, ZOBRAZÍ SE VÁM VIDEO:
https://www.autopujcovnavpraze.cz/…ttro-automat

Můj dotaz - je takové použití fotek legální? Na rovinu sděluji, že mi to naprosto legální přišlo, vlastně Audi děláme reklamu, koupili jsme si od nich vůz, nevidím v tom zásadní právní problém, ale chci si to raději ověřit. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Myslíte, že je lepší kontaktovat přímo výrobce auta a vyžádat si od něho explicitní souhlas?

Díky.

 
Odpovědět
28.6.2019 11:35
Avatar
Odpovídá na dvorak.ladislav
Lukáš Křehula:28.6.2019 15:14

Ahoj,
většinou se stačí podívat na stránky konkrétního výrobce a mrknout na podmínky užití. Konkrétně audi - https://www.audi.cz/podminky-uziti má v sekci Copyright uvedeno:

Jakékoli kopírování, šíření, ukládání, přenášení, zasílání a reprodukování resp. předávání obsahu bez písemného souhlasu AUDI AG je výslovně zakázáno

 
Nahoru Odpovědět
28.6.2019 15:14
Avatar
Odpovídá na Lukáš Křehula
dvorak.ladislav:28.6.2019 15:37

Jasně, ale to tam přece má každý a myšleno je to především na to nelegální kopírování, kdy jejich fotky prezentuješ jako svoje. Zkusím jim napsat.

Díky.

 
Nahoru Odpovědět
28.6.2019 15:37
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na dvorak.ladislav
Martin Dráb:28.6.2019 19:21

vlastně Audi děláme reklamu, koupili jsme si od nich vůz, nevidím v tom zásadní právní problém, ale chci si to raději ověřit.

Pokud nemáš jejich souhlas, tak ty materiály použít nemůžeš, řekl bych, že i v případě, že by v podmínkách neměli jejich kopírování a používání zakázáno. Pokud u díla není uvedena licence, výchozí licence je "vše zakázáno".

Teoreticky to, co ty považuješ za dobré pro autora, on může vnímat jinak.

Nahoru Odpovědět
28.6.2019 19:21
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
dvorak.ladislav:28.6.2019 19:33

Ano, máte pravdu. Muj pohled byl naivní. Už jsem jim napsal a požádal o souhlas. Díky.

 
Nahoru Odpovědět
28.6.2019 19:33
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.