Lekce 4 - Inkscape – Základní práce s textem
V předchozím kvízu, Kvíz - Práce se čtvercem, kruhem a hvězdou v Inkscape, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.
V této lekci se seznámíme se základní editací textu v Inkscape. Zejména s rozdílem mezi blokovým a řetězovým textem. Kromě změny velikosti písma, fontu, řádkování a indexů se naučíme i měnit jeho orientaci. Naučíme se také měnit mezery mezi písmeny jak horizontálně, tak i vertikálně (tzv. kerning).
Práce s textem, stejně jako s objekty a křivkami, patří mezi základní a nejdůležitější operace. Upravovat ho budeme při práci s vizitkami, letáky, diagramy a dalšími grafickými materiály.
Je nutné hned na začátku sdělit, s každou verzí Inkscape se při snaze cokoli vylepšit občas něco i pokazí. Je tedy nutné obrnit se trpělivostí, zkusit hledat jiné cesty, nebo ze svých požadavků slevit. V jedné verzi přestalo fungovat Vlití textu do rámce, nebo obecně občas pozlobí, když chceme ihned napsat první velké písmeno s použitím klávesy Shift. Inkscape může (ale nemusí) nabýt dojmu, že chceme použít nějakou klávesovou zkratku. Pokud k tomu dojde, napišme si nejprve jakékoli první písmeno, pak už normálně pokračujme velkým písmenem za pomoci klávesy Shift a následně to první písmeno smažme. Dále byl v jedné verzi problém s kopírováním a vkládáním textu pomocí klávesových zkratek Ctrl+C a Ctrl+V. Tento krok bylo možné obejít vložením textu například do Poznámkového bloku a odsud již s pomocí výše zmíněných klávesových zkratek překopírovat. Verze 2022 ale například oproti dřívějším podporuje psaní písmen s diakritikou pomocí klávesy Caps Lock.
Tvorba a úprava textových objektů
Pro tvorbu textu se používá ikona na
Panelu nástrojů.
Text se v Inkscape vytváří pomocí textových objektů. Můžeme s ním tedy manipulovat s pomocí nástroje Výběr (ikona šipky na panelu nástrojů nahoře). Ihned na začátku důrazně varuji před změnou velikosti písma pomocí nástroje Výběr. Pokud nemáme zámečkem zafixované dodržování poměru stran (viz lekce Inkscape - Práce s objekty kruh, mnohoúhelník, hvězda), dojde k deformaci textu, která ve výsledku není pěkná. Tento postup by snad bylo možné odpustit v případě, že se jedná o jeden jediný text v naší grafické práci. Ale ani tak to nedoporučuji, nevypadá to dobře:

Řetězový text versus blokový text
Nyní se zaměříme na rozdíl mezi řetězovým textem a blokovým textem.
Řetězový text
Řetězový text celý upravujeme sami, včetně zalomení na konci řádku. Není nijak ohraničený. Při aktivním nástroji Tvorba a úprava textových objektů klepneme kurzorem myši do plátna Inkscape a rovnou píšeme. Pro vytvoření dalšího řádku musíme stisknou klávesu Enter.
Blokový text
Blokový text, na rozdíl od jiných programů Inkscape, nevytváří prázdná textová pole. To vznikne pouze tehdy, když do něj začneme psát. Vytvořený text je ohraničený rámem. Díky tomuto rámu se text automaticky zalamuje. Pokud je text delší, než kolik prostoru poskytuje rám, nebude vidět. Neznamená to ale, že byl smazán. Velikost textového pole pak měníme rohovým táhlem stejně, jako jsme zvyklí u objektů. Blokový text vytvoříme aktivací nástroje Tvorba a úprava textových objektů a následným tažením se stisknutým levým tlačítkem myši na pracovní ploše.
Formátování textu
Pro formátování textu budeme potřebovat zejména Lištu nástroje. Není to ale jediná možnost. Další možností je využít dialogového okna Text a písmo, které se nám otevře po výběru z Panelu nabídek > Text > Text a písmo:

Asi hlavním důvodem, proč toto dialogové okno otevřít, je možnost nastavit si formát písma a uložit jako výchozí.
Lišta nástroje
Spuštěním nástroje Tvorba a úprava textových objektů se změní Lišta nástroje:

Jakmile najedeme myší na danou ikonu, zobrazí se nám popis nástroje.
Rodina písma
Nastavit font písma na Liště nástroje je snadné. Daný text musíme označit levým tlačítkem myši a font následně změnit. Nutno upozornit, že ne všechny fonty umí zobrazovat českou diakritiku. Pokud přesto na fontu trváme, musíme si znaky nakreslit sami (u dlouhého textu je to samozřejmě nesmysl).
Řez písma
Hned vedle nastavení fontu písma je volba nastavení Řez písma. Můžeme ho nastavit jako:
- normální (Normal),
- tučné (Bold),
- kurzíva (Italic),
- kombinace tučná kurzíva (Bolt Italic).
Velikost písma
Následuje Velikost písma, kde jako výchozí jednotkou jsou pixely. Jednotky si můžeme změnit podle našich potřeb.
Mezery mezi účařími
Tento nástroj neznamená nic jiného než řádkování. I zde je možnost volby jednotek.
Zarovnání textu
Zarovnání textu můžeme nastavit za ikonou Mezery mezi účařími. Možnosti jsou stejné jako u textových editorů – tedy zarovnání textu:
- vlevo,
- na střed,
- vpravo,
- do bloku (do bloku znamená, že text bude zarovnán jak z levé, tak i z pravé strany).
Přepnout horní/dolní index
Přepnout horní/dolní index využijeme, pokud potřebujeme napsat například chemický vzorec. I zde se pracuje stejně jako v textových editorech. To znamená písmeno/číslici, které chceme mít jako index, označíme levým tlačítkem myši a vybereme z nabídky Lišta nástroje.
Rozestupy
Volba Rozestupy skrývá nabídku pro následující úpravy: Prostrkání písmen, Mezislovní mezery, Horizontální/Vertikální vyrovnávání párů a Natočení znaků:

Prostrkání písmen
Prostrkání písmen způsobuje větší mezery mezi písmeny. Opět slovo, u kterého chceme mít větší mezery (například pro větší zdůraznění), označíme levým tlačítkem myši a měníme velikost mezer. Vše záleží na našich požadavcích a samozřejmě i velikosti písma.
Mezislovní mezery
Mezislovní mezery obdobně nastavují mezery mezi slovy jako u Prostrkání písmen.
Horizontální/Vertikální vyrovnávání párů
Horizontální/Vertikální vyrovnávání párů můžeme použít pouze u řetězového textu. U blokového textu nebudou ikony aktivní. Slouží k posunu, takzvanému Kerningu, slov nebo písmen. Posun je možné uskutečnit jak horizontálně, tak vertikálně.
Na obrázku je ukázka vertikálního posunu. Kliknutím
před písmeno "n" u slova "není" a nastavením Vertikálního posunu
na hodnotu 5
, došlo k jeho posunu pod původní text. Vzápětí
bylo kliknuto levým tlačítkem myši za písmeno "e" a
nastavením hodnoty Vertikálního posunu na hodnotu -5
.
Zbytek textu se vrátil do původního řádku a mimo něj zůstala pouze
slabika "ne":

Natočení znaků
Jako první v nabídce je Natočení znaků. Označením jednotlivých písmen v textu lze měnit jejich sklon oproti ostatním písmenům.
Následují ikony za nabídkou Rozestupy se týkají režimu psaní, například zda vodorovně nebo svisle (zde jsou dvě varianty, jak chceme mít ve svislé poloze text natočený). Výsledek jednotlivých nastavení je představen na následujícím obrázku:

Další možnosti práce s textem jsou přímo na Panelu nabídek > Text. Určitě nejvíc využijeme Umístění textu na křivku a Vlití textu do rámce. K této práci s textem se vrátíme později, až si procvičíme nástroje, které slouží k editaci křivek. A to proto, že pro pokročilou práci s textem si jej bude nutné převést na křivku.
V příští lekci, Inkscape - Kresba od ruky, Bézierovy křivky, se naučíme používat základní nástroje pro kresbu s křivkami - Bézierovy křivky, kresbu od ruky a kaligrafické pero. Nástroje si popíšeme, probereme jejich nastavení a uvedeme si praktickou ukázku.