Diskuze: Má cenu začít s programováním

Java Java Má cenu začít s programováním

Aktivity (1)
Avatar
janondracek
Člen
Avatar
janondracek:25.2.2015 12:14

Ahoj,

chtěl jsem se zeptat na následující věc. Pracuji jako junior konzultant pro jednu nejmenovanou konzultantskou IT společnost. Buhužel většinu náplně mé práce tvoří management, což mě k smrti nebaví. Mám vystudované ČVUT (ne FEL ani FIT). Celkem dlouho přemýšlím, jak z toho ven a přemítám si, co jsem kdy v životě dělal a co mě bavilo a co ne, a tak jsem přišel na to, že bych chtěl prozkoumat, jak náročné by bylo stát se java programátorem. Mám ze střední školy zkušenosti s nižšími programovacími jazyky Pascal a Delphi. V práci jsem potřeboval napsat docela rozsáhlou reportingovou aplikaci na bázi VBA Excel, což jsem se zvládl naučit asi během tří týdnů. Mám myslím základní představu o programování a algoritmizaci, pomalu pronikám do tajů OOP.

Moje otázka je tato, má cenu, abych věnoval energii do učení se javy? Doporučili byste mi nějaké školení nebo certifikace, které je dobré si udělat? Za jak dlouho se to dá reálně při práci po víkendech a večerech zvládnout tak, abych se mohl ucházet o nějakou pozici junior developera?

Programování mě zajímá proto, že při něm něco vytváříte, máte prostor pro svoji kreativitu a je to zábavné. Také je pozice java developera solidně placená a zajistí Vám dobré živobytí a jistotu zaměstnání.

Děkuji mnohokrát za jakýkoliv komentář a realistické zhodnocení.

:)

H. (26 let)

 
Odpovědět 25.2.2015 12:14
Avatar
Odpovídá na janondracek
Michal Doubek (HAPPY DAY):25.2.2015 12:28

určitě to má smysl. Java je moderní jazyk (i když já mám radši C# ale to je skoro stejné). Já ti neřeknu za jak dlouho se to "naučíš", ale abys to "uměl" musíš něco vytvořit takže to bude pár týdnů určitě trvat, všechno si vyzkoušet a reálně něco udělat. Pomůžou ti zdejší tutoriály, potom třeba http://stackoverflow.com/ (anglicky) kde najdeš reálné problémy a jejich řešení.

Editováno 25.2.2015 12:28
Nahoru Odpovědět 25.2.2015 12:28
Svoboda tvé pěsti končí na špičce mého nosu
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na janondracek
tomasmanhal:25.2.2015 12:35

No, abych pravdu řekl, tak souhlasím s tím, že při programování člověk využije kreativitu a podobně. ALE, jakmile se necháš jako programátor zaměstnat, tak jedeš ve stejných kolejích jako ostatní. Můžeš být kreativní, zvádavý, ale od vedoucího projektu dostaneš zadání a to musíš splnit + ho doprovázejí mantinely, mezi kterými se musíš ty a zbytek týmu pohybovat. Takže jsi vlastně nějakým způsobem omezený. Dneska už ale takový způsob vedení projektů není tak častý. Mladé agentury a vývojářské firmy si často sednou spolu v zasedačce a všichni, kteří se podílejí na vývoji mají k projektu co říct a přinést svoji myšlenku :-)

Jiná situace je, když budeš freelancer, tedy programátor na volné noze. Práci, její rozsah a klienty si určíš sám, ale je to těžší o to, že si musíš ty zakázky aktivně vyhledávat, hlídat si daně a podobně.

Myslím si, že pokud máš za sebou ČVUT a po večerech si tu javu doženeš(není nikterak složitá na pochopení, sám nějaké základy mám a to ji nepoužívám :-D ), tak Tě někde jako Juniora zaměstnají, třeba na zkoušku, nebo jako externistu. Ono stejně budeš získávat nejvíc vědomostí právě tou praxí junior programátora, protože budeš mít nad sebou pořád někoho, kdo Tě povede a neponeseš tak velkou zodpovědnost jako senior, který Tě bude mít pod dohledem.

Možná jsem se moc rozepsal, ale chtěl jsem vyjádřit jen tu myšlenku, že ANO, programování je zábavné a kreativní. Otázkou zůstává, v jaké firmě skončíš a jaký bude její přístup k projektům, potažmo samotným programátorům. Abys neskončil někde, kde to vypadá jako 50 maminek šijících ponožky 12 hodin denně, jestli mi rozumíš :-D

Nahoru Odpovědět  +4 25.2.2015 12:35
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
Odpovídá na janondracek
petr.chatar.anton:25.2.2015 13:43

No, já napíšu svoji zkušenost. Pracoval jsem jako správce sítě, přešel jsem na pozici administrátora ERP ve firmě kolem 300 zaměstnanců. Při této práci (i proto, že jsem si tak trochu sám sobě pánem) se mi velmi hodí různé utility a udělátka. Protože jsem něco uměl ve FoxPro, dělal jsem v tom. To se mi ale špatně distribuovalo mezi zaměstnance. Začal jsem si je dělat v Excelu a VBA (to byste se divili, co všechno se tam dá udělat). Ale sám cítím, že to není ono. Říkal jsem si nastal čas na změnu. Vybíral jsem mezi C# a Javou. Vybral jsem si tu JAVU. Asi proto, že nástroje pro ni jsou volně dostupné a ne tak náročné na HW. De facto, jednoduchá konzolová utilitka se dá napsat v notepadu. Taky se mi líbí, že je JAVA multiplatformní. Tak v práci na Windows, doma se v tom šťourám v Xubuntu (mám už starší počítač, navíc se mi ten Linux tak nějak víc líbí :-) ) No, a tak s tou JAVOU teď bojuju. Hlavně mi dává zabrat OOP. Přeci jen má za ta léta zažité strukturované programování. Navíc moc nevládnu angličtinou - no ale snažím se. Taky mi za chvíli už bude 50 :-). Pro mně je tohle ideální - mojí kreativitě a nápadům se meze moc nekladou, pohybuju se mezi databázemi a systémovými záležitostmi, to rozpětí je u takovéhle práce docela široké. Pro mně docela ideální.

 
Nahoru Odpovědět  +1 25.2.2015 13:43
Avatar
janondracek
Člen
Avatar
Odpovídá na janondracek
janondracek:26.2.2015 23:07

Mockrát všem děkuji za povzbuzující reakce, myslím, že to opravdu půjde :)

 
Nahoru Odpovědět 26.2.2015 23:07
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na petr.chatar.anton
hanpari:27.2.2015 6:23

Ahoj,
myslím, že jsi s Javou udělal chybu, to je zbytečně komplikovaný jazyk.
Měl jsi jít do pythonu. OOP opravdu není nezbytně nutné, i když ho python umí. Navíc na administraci se hodí python lépe. Jediná věc proti, která mne napadá, je, že python není standardně na windows.

 
Nahoru Odpovědět  -5 27.2.2015 6:23
Avatar
Odpovídá na hanpari
petr.chatar.anton:27.2.2015 9:17

Nemyslím si. Mám pocit, že i v Javě můžu napsat program, který se nebude úplně striktně držet pravidel OOP (a zatím se mi to i docela daří :D ). Potřebuju dělat takový utilitky, který můžu jednoduše distribuovat mezi kolegy (to jsou účetní, personalisti, lidi, kteří bojují i s tím, když mají vyrobit v Excelu tabulku) a který jim tu práci ulehčují. A navíc jsem taky vybíral jazyk, pro který bude dostupná literatura, zdroje k učení v češtině (oboje splňuje Cpress a ITnetwork vrchovatě, díky!). V Javě pokračuju na základech, který mám, vím přesně, co dokáže. Kdežto o Pythonu jsem si až doteď myslel, že je to jazyk, který se používá na webu (něco jako PHP). Myslím si, že nemá cenu se tu dohadovat, co je lepší, co horší. Důležité je, že pokud janondracek k tomu má chuť (a to evidentně má) a pokud se chce věnovat kreativní práci, není nikdy pozdě začít s učením. Místo jistě též najde. Držím palce a přeju mnoho úspěchů!!!

 
Nahoru Odpovědět  +2 27.2.2015 9:17
Avatar
Rasto
Redaktor
Avatar
Odpovídá na janondracek
Rasto:27.2.2015 11:12

Ahoj,
riesim uplne ten isty problem ako ty. Robim ako projektovy manazer na developmente internych aplikacii - cize hovorim programatorom, co a ako chceme,a le sam nekodujem. Chcel som tomu rozumiet lepsie, tak som sa pred 2 rokmi ako amater a samouk doma po veceroch zacal ucit JAVU. Dnes mam celkom slusnu znalost - treba podotknut, ze som sa tomu venoval 2-3 krat v tyzdni, vecer, unaveny, s 2 malymi detmi okolo mna. V praci som zacal pouzivat Excel VBA, kde som sa tiez dostal na slusnu uroven a dnes riesim dilemu, ci mam byt seriozny profesionalny koder alebo si to nechat len ako hobby. Mam uz 36 takze sa bojim zacat ako junior koder, ktory bude najhorsi v teame :-)
Kazdopadne pisem to tu preto, ze keby som mal 26 ako ty, tak nevaham a idem do kodingu a JAVU by som si urcite vybral. Je to krasny jazyk, vies s nim urobit UPLNE ale UPLNE vsetko. U nas (AT&T) je to hlavny strategicky jazyk pre velke DB projekty napriklad..

 
Nahoru Odpovědět  +1 27.2.2015 11:12
Avatar
hanpari
Redaktor
Avatar
Odpovídá na petr.chatar.anton
hanpari:27.2.2015 17:24

Když vidím tu záplavu mínusů, skoro se mi nechce odpovídat :)

Reagoval jsem jen na tebe a tvou situaci, kde je je python vs java, python lepší volba.

Python s PHP nelze srovnávat, a to jakkoliv. Lze jen konstatovat, že php a python se používají na serverech, to ovšem i java.

Python je víceúčelový jazyk, například můj oblíbený příklad:

http://www.makehuman.org/

Pokud máš zájem se podívat na české knihy, např.:

http://diveintopython3.py.cz/…3single.html
nebo tady:

http://knihy.nic.cz/…ip3_ver3.pdf

http://www.itnetwork.cz/…ly-a-serialy

Pro to, co jsi popsal, by ti stačil python, který obsahuje vše potřebné.
Viz třeba tkinter
http://www.itnetwork.cz/…gui-aplikace

Ale pokud se chceš trápit s javou, vždyť víš, že se říká: "Komu není rady..." :)

Zde tolik oblíbené jazyky jako PHP, Java, C# jsou docela jistě populární, nejrozšířenější, ale to z nich pro tebe určitě nedělá dobrou volbu, pokud máš 50 a nehodláš se jako programátor uplatnit na trhu práce :)

Vysvětlím proč. V pythonu obecně píšeš výstižnější kód, méně zatížený balastem, takže výsledek může být i třetinový. Nikdo tě nenutí používat OOP, pokud nemusíš nebo nechceš. Rychlost nejspíš také neřešíš, a hlavně díky interpretovanému kódu můžeš lépe experimentovat v konzoli.
Já sice vím, že i skladník může číst v originále Vergilia, ale učit se v tvém případě, jaks ho popsal ty, javu, je čirý masochismus :)

JVM může mít svoje výhody (schválně nepíšu java jako taková :)), ale ty jsou pro tebe myslím nepodstatné :)

A když už tak, tak se podívej na jazyky jako Clojure, Scala nebo Groovy, což jsou skutečně moderní programovací jazyky pro JVM.
Ale k těm bude minimum českých zdrojů.

Tak a mínusování může začít :)

 
Nahoru Odpovědět  +3 27.2.2015 17:24
Avatar
Odpovídá na hanpari
Neaktivní uživatel:27.2.2015 18:26

Súhlasím s tebou a z mínusiek si nič nerob, tu keď každému neradíš C# tak dostaneš mínusky, väčšina ľudí tu nič iné neuznáva... nemám rád, keď je všetko tlačené na jeden jazyk, jazyk je len nástroj, mal by sa vždy vyberať ten najvhodnejší na daný projekt/účel.

Nahoru Odpovědět  +4 27.2.2015 18:26
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
janondracek
Člen
Avatar
janondracek:27.2.2015 21:51

Ahoj, děkuji za další reakce. O Pythonu jsem taky hodně slyšel a několik lidí mi nezávisle na sobě tento jazyk doporučovalo. Ovšem když si zanalyzuji trh práce a porovnám Javu a Python, tak Java podle mě jasně vede. Co se týče vlastností obou jazyků, tak zatím nedokážu fundovaně porovnat.

 
Nahoru Odpovědět 27.2.2015 21:51
Avatar
aXxelus
Člen
Avatar
Odpovídá na janondracek
aXxelus:27.2.2015 22:36

Samozřejmě, že Java vede.. Python má také spíše využití, jako dodatečný jazyk, tedy není od věci umět oba dva..

 
Nahoru Odpovědět 27.2.2015 22:36
Avatar
Odpovídá na hanpari
petr.chatar.anton:9.3.2015 10:57

Tak, jsem po dovolené, tak Ti odpovím. Zcela jistě by mi Python stačil, ani se mu nebráním a nezatracuju jej, ale pokud si projdu Tvé odkazy, je to JEDNA kniha, na ITnetwork několik článků - já prostě pro JAVU mám daleko větší výběr zdrojů k učení v češtině. To byl pro mne asi nejdůležitější parametr pro výběr. A tím ani nechci rezolutně tvrdit, že u toho Pythonu třeba neskončím ... :D

 
Nahoru Odpovědět 9.3.2015 10:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 14 zpráv z 14.