Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
c++ week
Avatar
Vratislav Švejda:12.5.2016 21:00

Jsem nováčkem v oblasti programování. Bylo mi jasné, že bez vlastní píle se daleko nedostanu, začal jsem se učit podle místních seriálů javu, až jsem se dostal k okenním aplikacím. Řekl jsem si teď by mohla být vhodná chvíle začít programovat jednoduché hry. V tu chvíli jsem zjistil, že si nejsem jist jak něco takového udělat. Pro swing se dá pár návodů sehnat ale v FX jsem nic nenašel. (A i v tom swingu mám otázku opravdu se hry tvoří psaním ? včetně grafiky?)
Otázka kterou kladu tedy zní: jak začít programovat jednoduché hry typu pac man nebo snake v javaFX?
Mám i druhou otázku. Co všechno musím umět abych si mohl dovolit ucházet se o místo programátora?

 
Odpovědět
12.5.2016 21:00
Avatar
Lubor Pešek
Člen
Avatar
Lubor Pešek:13.5.2016 10:50

Zdravíčko. přiznám se, že s Javou FX zatím nemám moc zkušeností, jen vím, že tato edice má specifické vlastnosti pro tvorbu GUIčka.
Jinak jednoduchou hrou (pac man, tetris, solitaire, super mario apod.) začínal asi každý programátor. Je to dobré, že si na tom můžeš vyzkoušet všechny vlastnosti OOP a čím víc budeš hru rozšiřovat, tím víc se prokoušeš do znalostí programování.

K té první otázce: jako vždy, i tebe odkážu na knížku Rudolfa Pecinovského - Myslíme objektově v jazyku Java 5 nebo 6 (ne 7!! to už je pro pokročilejší)- http://www.grada.cz/…iha/katalog/
Nenech se odradit tloušťkou knížky. Není to nalívárna pouček od 1 až po 600 stránku!! Knížka je tak tlustá, protože jednak popisuje kód programů, na kterých tě zaučí, řádek po řádku a hlavně se snaží do podrobna vysvětlit naprosté základy programování. Když si tu knížku tak 3x projdeš (málo kdo vše pochopí zcela správně hned na poprvé) tak ti garantuju, že jsi pokročilý programátor (otázka ale je, jestli do toho chceš i něco investovat - zrovna na tomto odkazu ta knížka stojí 700,-. sice se dá půjčit i v mnoha knihovnách, ale věř, že i když už se považuju za trošku pokročilého progamátora, vždy ji mám po ruce. Hodí se z ní spousta věci;) )
Abys měl představu, jak by ses asi vyvíjel.... V té knížce se naučíš kreslit obrázky na plátno, pochopíš, jak se počítač chová a začneš třeba tím, že si nakreslíš stromeček a ten budeš učit moc moc moc vlastností. Potom si můžeš sám třeba experimentovat (např. já jsem úplně na začátku vytvořeil jednoduchý domeček, ve kterém jsem na tlačítko rozsvítil a zhasínal okýnka nebo jsem udělal kouř z komína:) )
Dokonce na konci první části knihy (sice je to cca na 300 stránce:D) už budeš dělat něco, co dělají skuteční programátoři. Ruda připravil jednoduchou hru - parkování UFO a ty musíš doplnit část kódu tak, aby to fungovalo. Takhle to je i v praxi. Málo kdy programuješ program od 1. do posledního řádku. Většinou to je tak že se na projektu podílí třeba 10 programátorů na jedné části a na tobě bude naprogramovat a pěkně ošetřit třeba jen jednu metodu. + se v té knížce seznámíš se všemi základními pojmy (dědičnost, polymorfismus, objekt, třída, instance at. atd.) No a potom si třeba sám od sebe vymyslíš x dalších projektů (pexeso, vláček a různé další blbiny. Já osobně se nechával většinou inspirovat staršími NES hrami:D)

A k té druhé otázce.... odkážu tě na poměrně dlouhé vlákno, kde jsem si dobře zaspamoval. Pročti si to;) http://www.itnetwork.cz/…71b565adee26
Někde v půlce vlákna jsem popisoval, co všechno je potřeba znát a umět a hlavně jak se chovat, aby tě přijali;)

Můžeš být programátor a pamatuj si, že každý musí někdy začínat. Někdo začne na základce a má na to tak dobrou hlavu, že na sřední si dělá už vlastní zakázky. Někdo po střední teprve zjišťuje, jaký ITák by z něho vlastně měl být. Záleží vždy jen na tobě, na tvé práci, na tvém zájmu a hlavně na tom, jakou máš chuť. Pokud bys chtěl být porgramátor jen z toho důvodu, že se v tomto oboru točí velké prachy, ale dělal bys proto jen to, co by ti řekl šéf, tak se obávám, že tě nikde ani nevezmou:(

Jo a ještě k té tvé otázce, jestli se hry programují pomocí textu. Takové ty hry, které znáš (wow, mafia2 apod.) tak to se pochopitelně nemůže programovat textem:D:D:D to by z toho každého jeblo:) ale i když přesně nevím, jak to bylo, tak osobně si myslím, že by to mohl mít blizzard rozvržené třeba tak, že dejme tomu vyhradil 500 lidí na tvorbu jedné postavičky. Z toho bylo dejme tomu jen 100 lidí, kteří neumí programovat, ale udělají nějaký nakreslený návrh, jak má postavička vypadat. dalšch třeba 250 lidí jsou grafici, kteří v nějakém softwarovem studiu tuhle postavičku zmodelují a namodelují třeba pohyb jejich rukou a tak (já třeba mám malou zkušenost se Cinema 4D - řekl bys třeba, že tohle je přes počítač?:) (mrkni na tu animaci na konci - https://www.youtube.com/watch?…). No a třeba 150 programátorů, tak programují vlastnosti té postavy (kdy je mrtvá, HPčka, spelly, když se posune, tak na jkou souřadnici jde, při stisku dalšího tlačítka vytáhne tu a tu zbraň atd. atd.)
Pochopitelně to nemůže být jenom 500 lidí:D to je jen takový příklad pro představu. Co jsem slyšel, tak dokonce blizzard na vývoj world of warcraft zaměstnává okolo 2 000 000 lidí:) taky proto je to nejhranější hra na světě. No ale třeba takové ty hry na hry.cz, super hry atd. tak to se většinou dělá přes javu (dokonce i android hry). Proč právě Java? protože Java je multiplatformní a hybridní jazyk, tzn. že ji prostě můžeš spustit naprosto na všech počítačích i na jakémkoliv prohlížeči (a právě proto je Java od roku 1997 jazyk číslo jedna:) jen malá poznámečka:) java se narodila v roce 1995:) )

Takže sice si na hrách zkoušej různé metodyky a praktiky, ale spíš počítej, že bys v budoucnu jako Programátor programoval funkci v nějakém programu, kde by ses vůbec nesetkal s žádným GUIčkem.

Editováno 13.5.2016 10:52
Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
13.5.2016 10:50
Existují dva způsoby, jak vyřešit problém. Za prvé vyhoďte počítač z okna. Za druhé vyhoďte okna z počítače.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Lubor Pešek
Vratislav Švejda:13.5.2016 22:28

Perfektní tohle vypadá jako odpověď jakou jsem potřeboval. Uvidíme co z toho vznikne.

 
Nahoru Odpovědět
13.5.2016 22:28
Avatar
kikismine
Člen
Avatar
kikismine:21.11.2020 15:15

Super fakt dík

Nahoru Odpovědět
21.11.2020 15:15
Jsi programátor ne ?? Tak si pomož sám :D
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.