Diskuze: Programuji v Javě a pracuji jako dělník v továrně. Přidají mi, až dokončím vysokou školu?
V předchozím kvízu, Online test znalostí Java, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z kurzu.
Na co potřebuje dělník u pasu umět programovat v Jave?
Takže podle mě nepřidají. Lepší je si najít jinou práci.
PS: Pokud potřebují programátora, tak se jím můžeš hlásit i bez vysoké. Popř. ti řeknou aby jsi jí udělal.
Já ovládám základy Javy. Chci se soustředit na detaily, mám několik tisícstránkových knih o Javě, chci ji umět do detailů. Dále se chci naučit JavaEE, je to velké sousto, ale když se to naučili jiní a mě to navíc baví.
Já si sám sobě říkám, i kdybych měl skončit v továrně jako dělník do konce života, vždy budu moct, až přijdu ze šichty, si programovat sám pro sebe různé projekty. Teď programuji počítačovou hru v Javě, velmi se mi líbí, jak ta hra jako systém je propojená instancemi asi 50 různých tříd, zajímalo by mě, zda i jiní dělníci programují počítačové hry. Už se těším, až budu mít opět brigádu v továrně. Budu se dělníků ptát:"Dobrý den, jaké jsou vaše schopnosti? Já programuji aplikace v programovacím jazyce Java, vy určitě také programujete."
Jak je to tedy, prosím, s těmi počítačovými hrami. Když se budu někde ucházet o pozici programátora a zmíním, že jsem si vytvořil počítačovou hru, budou to v té firmě, která se nezabývá programováním her ale programováním informačních systémů, brát jako moji nevýhodu?
vajkuba1234:23.4.2016 13:59
Nerekl bych nevyhodu, ale kouknou na tvuj kod, aby vedeli jak premyslis a jak resis problemy. Je tady o tom dokonce clanek. Viz
http://www.itnetwork.cz/nezarazene/moje-prvni-prace-jak-na-pohovor-v-it
To bych byl rád, kdyby nějaký zkušený programátor si mohl jednou prohlédnout moji počítačovou hru, všechno se snažím mít co nejvíce zřetelné, dělám komentáře, snažím se v tom vyznat a strukturovat to do tříd, aby se pak programátor mohl kouknout na uml třídní model mé hry a ihned viděl, aha, tak takto to funguje. Troufám si říct, že mám v mé hře vše dokonale promyšlené, je to jako moje dítě.
Z následujících otázek jsem nevěděl 4 a zbývající ano, moji
kolegové dělníci určitě umí odpovědět na všechny.
** V jaké verzi Javy byly zavedeny generiky?**
** Co je to Applet sandbox a jak funguje?
Jaké jsou výhody a nevýhody techniky přetěžování operátorů?**
Co jsou to extension metody?
** Jaký je rozdíl mezi statickou a instanční metodou?
Jaký je ve Visual Studiu rozdíl mezi kompilačním módem debug a release?
Jaký je rozdíl mezi procesem a vláknem?**
K čemu slouží thread pool a jak funguje?
** Jaký je rozdíl mezi pointerem a referencí?**
Co znamená: application stack, memory heap, desktop heap?
Co je to memory leak a jak k němu může dojít v Javě?
** K čemu slouží výjimky?
Jaké znáte návrhové vzory a kde jste je používali?**
Neaktivní uživatel:23.4.2016 15:43
Hele mozna by ti misto povysovani se nad kolegama delnikama pomohlo vic delat neco smysluplnyho... myslis, ze je jim nejak prospesny u pasu umet programovat v jave? Hmmm... rozhodne to upotrebej. Z toho co pises me trknulo hlavne tohle: chces umet javu do detailu, okey k cemu ti to bude? Jazyky prichazej, odchazej, nabyvaj a ztracen popularitu, programator musi umet hlavne premyslet, algoritmizovat ... v tom ti zadna tisicistrankova kniha nepomuze... to ze se ti nepodarilo vydelat ani korunu programovanim ale tvoje kamarady "neprogramatory" zamestnavaj hovori v tvuj neprospech, ty delas neco spatne (plus je taky dost mozny, ze kamaradi proste jen umej rychle vstrebat vsechno co se po nich chce a prizpusobit se) ... jestli se chces u pasu udrit, tak v tom klidne pokracuj a muzes klidne dal zatrpkle nadavat na to, jak je to nefer ... my tady vime svoje o tom jak se blbe/dobre uplatnuje ... nebo muzes udelat neco smyslupneho..zjistit proc te nikdo nepozval na pohovor ... mozna delas zasadni chybu v psani dopisu, mozna mas nezajimavej zivotopis ... nestaci napsat, programuju hru... chtelo by to ukazat jaky specificky problemy uz jsi resil atd... jed si svuj zivot jak chces, ale tvuj pristup te nikam nezanese, pracuj na sobe a treba se to zmeni ...
PS: Tech delniku se radsi na programovani neptej, budou se ti akorat smat.
Ano, jazyky přicházejí a odcházejí, nabývají a ztrácejí na popularitě. Moji hru programuji v Javě, sama Java mi k vymyšlení hry nepomohla, musel jsem vymyslet součásti, z kterých se hra skládá, svoji hru bych mohl naprogramovat jak v Javě, tak také v C Sharp, C, C++, Smalltalku, Javascriptu, Flashi, důležité je mít logické myšlení, které si myslím, že mám, když jsem byl schopný vymyslet svoji hru, která není jednoduchá ve stylu nějakého školního projektu. Svoji hru už jsem naprogramoval minulý rok ve zjednodušené verzi v programovacím jazyku C Sharp jako semestrální projekt pro jeden předmět na vysoké škole, trvalo mi to nejméně 100 hodin, zkoušející na zkoušce marně zkoušel hru v očekávání, že nastane chyba, že něco tak složitého bych asi nebyl schopný vymyslet, bohužel zkoušející během zkoušky nevyzkoušel všechny možnosti hry.
Neaktivní uživatel:23.4.2016 19:57
On ten zkousejici nijak extra netouzi najit zrovna ve tve hre chybu, nejsi pro nej nicim odlisnej od tuctu tvejch spoluzaku, stejne tak tvuj projekt, takovejch uz videl a uvidi, ze by ti z toho sla hlava kolem, kdybys musel do kazdyho stourat... Rekne si..dela to co to ma delat? Splnuje to pozadavky ze zadani? Dobre. To je cely ... hele netusim dost dobre o cem je vlastne tohle vlakno... ale reknu k tomu tohle, pokud ti ke stesti staci vedomi, ze umis programovat a ostatni u pasu ne, pak zustan kde jsi a nic nemen, pokud chces svuj zivot naplnit programovanim a spolupracovat s lidmi, kteri chapou o cem mluvis, pak za to bojuj nejen v editoru ale i v realu, zjisti proc ostatni dostanou prilezitost a ty ne a hlavne usiluj, nejhorsi je kdyz se clovek smiri, jo fajn, mam praci u pasu aspon neco, ne! Musis za kazdou cenu rict, letos budu o prazdninach programovat za penize... tecka, pres to nejede vlak. Vic k tomu nemam co rict, chce to si srovat priority, jestli chces jen snit, nebo svoje sny realizovat.
David Hynek:23.4.2016 22:47
Ta továrna kde bydlíš není to TPCA v Kolíně?
Sorry, ale jestli jsi chytrý a to ty asi budeš, nepracuj u pásu. Jsou lidé, kterým taková práce, ač na ni budou nadávat, vyhovuje. Celý den nemusí přemýšlet, natáhnou ruku, vezmou věc A, dají ji na místo B a k tomu použijí nástroj C. A je jedno, zda A je šroub, kus masa, nebo část počítače. Na rovinu ti řeknu, že tohle by mne zabilo. A to dělám rukama od 93. Ale rád u práce přemýšlím. A ti co u práce umí a především chtějí i přemýšlet jsou na trhu práce nedostatkové zboží. Jestliže hledáš práci přes inzeráty, nebo nedej bože pracák, tak jsi adeptem na práci u pásu. Zkus ale popřemýšlet, jaká práce by tě bavila. Pak si najdi takovou firmu, kde se taková práce dělá. Na drzáka tam jdi a nabídni se, že měsíc tam budeš dělat a na konci měsíce ať oni sami ti řeknou, zda tě potřebují a kolik ti dají. A věř mi, že jestli budeš dělat práci co tě baví, bude to znát nejen na množství odvedené práce, ale také na výši platu...
Nezačínejte se učit programovat, je to zábavná činnost a už vás nepustí, problém je, že za vaše znalosti programování nebudete nikdy oceneni. Mně mé znalosti programování nepřinesly ani korunu
Tady s tebou ale musim pořádně nesouhlasit. Chyba bude buď v tom, že se nedokážeš prosadit, zkoušíš práci sehnat na špatném místě, nebo to prostě neumíš. Já stále chodím na střední a to moje domácí programování mi už vyneslo slušnou částku.
Nahlíd sem do zdejšího systému pro pracovní nabídky, pro Javu tam sou 2, na které zatím nikdo nezareagoval, někdo tu dával link na článek jak na pohovor, tak si to přečti (ty rady ti pomůžou ještě před pohovorem) a zkus štěstí, tady: http://www.itnetwork.cz/…t/detail/120 a tady: http://www.itnetwork.cz/…t/detail/142
Držim palce
No, četl jsem si tvé příspěvky a promiň, ale nedalo mi to a musel jsem si vyhledat, kolikrát používáš slovo "hra, hru, hře" napočítalo mi to +- 22 v 6 malých příspěvcích:)
Řeknu ti svůj příběh a možná tě bude motivovat a možná taky
uvěříš, že možnosti jsou.
Střední školu jsem dělal 8 let ve svém nynějším oboru. Ale setkal jsem
se s blbem, který mě drtil v ekonomice. Já vůl místo, abych mu dokázal,
že se plete a jak mu to nandám, tak jsem se smířil s tím, že jsem looser a
kašlal jsem na to. Ale celou dobu (jak tebe) mě bavilo programovat. Radši
nebudu mluvit o těch virech, ať mě nezačnou hledat:D byly jen cílené na
mé "kamárady", kteří mě nasrali, takže nic velkého:) Ale taky jsem dělal
svůj "velký" projekt, na který jsem doteď hrdý a který je jediný svého
druhu (a doteď slouží). Jenže toto je tvoje první chyba - jeden projekt.
Zkus si sám říct jako zaměstnavatel: "No pěkné, naprogramoval jeden
projekt a co dál?". Ano, je to + do životopisu, ale jen jeden bodík - povedlo
se ti to (i když jsi na to hrdý a dalo ti to práci). Po střední jsem šel
rovnat flašky do teska jako brigádník. Pak jsem chvíli dělal v pekárnách
a potom i u pásu (dvanáctky hodiny) a domů jsem došel smradlavý od oleje a
unavený jak fena. K tomu jsem chodil na stavbu na brigádu. Tam mi známý
řekl: "Kde děláš?" a já říkám u pásu. On se mě zeptal: "počkej, však
jsi studoval programování, ne?" já říkám jo, ale nemůžu najít práci.
"cos pro to udělal?" noo poslal jsem pár životopisů a odpvěděl na
inzeráty "kolik jsi toho poslal?" tak 10 " když si blbý, zůstaň u pásu.
pokud jich nepošleš denně aspoň 5, tak nemáš ani nejmenší šanci"
Nebudeš tomu věřit, ale já jsem doopravdy KAŽDÝ DEN DVAKRÁT!!!
prohledával praci.cz a jobs.cz a furt na pozici programátora. Odpovídal jsem
na všechny inzeráty, co jsem našel. Chlape za měsíc jsem nechal 30 000,-
jen na to, abych po moravě objel pohovory. Pochopitelně nechal jsem si poradit
s životopisem (jestli chceš, můžu ti říct, co a jak, mě to pomohlo;)
).
Celou dobu mi odpovídali takto: "po zvážení jsme usoudili, že
neodpovídáte našim požadavkům". To tě ale nesmí odradit. Jestli chceš
programovat - prosaď se. Jestli se neprosadíš, patříš na zadní
sedadlo.
Mě to vyšlo až na 22. pokus (štěstí). A taky jsem tam šel s tím, že "něco" umím. Teď jsem zaměstnaný konečně jako ITák, chodím si v obleku (není povinný, ale machruju v něm:D) popíjím kafíčko a beru 3x tolik, co u pásu. Ale je to podmíněné tím, že na sobě pracuju i teď.
A teď k těm nedostatkům, co jsi tu napsal:
- nezmiňuj pořád, žes naprogramoval jednu hru... řekni to jednou ale jen tak mezi řeči
- to co jsi tu napsal - "snažím se v tom vyznat a strukturovat to do tříd, aby se pak programátor mohl kouknout na uml třídní model mé hry".... strukturovat do tříd, zajímavé spojení:) už jen tímto výrazem dokazuješ, že sis zjistil, že existuje nějaký pojem třída, ale strukturovat do tříd je blbost... + nechci tě moc shazovat, ale třída je ten nejzákladnější pojem celého OOP. To je naprostý základ, o kterém se na pohovoru nikde ani nebaví, fakt promiň, ale je to tak.
- Zmínil ses, že bys to mohl naprogramovat v jiných jazycích. Dneska s jedním jazykem neuspěješ. Abys měl aspoň malou šanci, musíš ovládat min. 2 - 3 jazyky (např. Java, Python, C++, C#, PHP) k tomu prakticky v 90% firem vyžadují aspoň čátečnou znalost linuxu (bylo by dobré udělat si pár scriptíků třeba na curl dotaz, udělat si LAMPu atd.). Dále ať chceš nebo ne, je nutná znalost angličtiny (aspoň úroveň B2).
- Nikdy neříkej nic o dělnících a o práci u pásu (max. opatrnou zmínku). Protože řekneš-li, že jsi dělník u pásu a programování ses naučil sám, tak můžeš být dobrý jak chceš, ale už máš žádost automaticky v koši. Pro ně jsi tak zařazený a oni nechtějí brát někoho, o kom neví, že bude pro ně 100% přínos. (Není to diskriminace, je to dost častá pravda)
- to se musím usmát. Ty s těma dělníkama:D Chlape.... když většině lidí řekneš cokoliv o programování, tak ti nerozumí:) dělníka to nezajímá a navíc to nebere jako povolání:). Popravdě já být dělník a ty se na mě takhle vytahovat, tak se ti vysměju a pošlu tě do ... garbage collectoru:D
No. Jinak jak jsi trošku vypsal ty otázky... je to pěkné, že se neučíš jen a jen opsaný řádek kódu a že chceš pochopit princip, jak programování funguje, ale měl by ses zaměřit na celkový rozvoj.
Takže jestli ti můžu poradit, abys měl šanci, tak udělej tohle:
- uprav si životopis. Jestli tam zmiňuješ hru ve více jak jednom bodu, je to chyba, jestli tam zmiňuješ, že si dělník, je to chyba (dá se to napsat třeba tak, že "dočasně pracuješ v té a té firmě", jako dělník nemusíš zmińovat, na to by se kdyžtak zeptali u pohovoru a to bys jim řekl, že je to pro tebe dočasné, než se uplatníš ve svém oboru).
- jestli máš noťas, tak vyhoď z něho okna a nainstaluj si linux:D nebo aspoň jako virtuální stroj a vyzkoušej si pár scriptů + nauč se uživatelské rozhraní command liny (terminálu)
- Javu možná už trošku umíš, zaměř se na OOP, podívej se na PHP, C++, MySQL, JavaScript, Python) Když i v životopise zmíníš, že jsi v těchto jazycích pokročilý, tak máš body navíc
- You didnt speak about your English. If you dont understand or if you dont speak very well, study English at first.
- Naprogramuj si dalších 30 (třeba jen primitivních) prográmků a pokud možno, ať většina nejsou hry. Hra je pěkná, ale nikdo tě nevezme, abys produkoval hry:) (pokud teda neberu 2k games apod., ale se vší úctou, na takové firmy mít asi nebudeš)
- Dobrá zmínka je i třeba o hardwarech (zejména sítě), že ovládáš topologii sítí, protokoly (hlavně TCP/IP, to je taky považováno za základ)
- S programováním to sice moc nesouvisí, ale je to takový příjemný bodík, pokud jsi třeba někdy dělal s vektorovými programy, 3D grafikou, úpravou videí nebo fotek, atd., tak to určitě zmiň aspoň okrajově v životopise. No a pochopitelně práce v MS office je základ. Jestli neumíš vzorečky v excelu a naformátovat docx soubor (nebo třeba vygenerovat PDFko), jestlis nikdy neslišel o CSV, XML apod, tak se nemusíš ani snažit psát životopis.
- Musíš mít "vyšší" zaměstnaneckou ambici. Tím myslím, že už v průvodním dopise, musíš dát šikovně najevo, že jsi kreativní, snaživý, zodpovědný, samostatný i týmový atd. atd.
No, je to široký spam, za to se omlouvám, ale ber to v dobrém. Vidíš to sám - tys mluvil o jednom jediném projektu a to, co jsem ti vypsal, tak to je skutečně stručné minimum, co bys měl z části ovládat. Uvědom si, že ITák je zboží na trhu. A ten, kdo napíše, že naprogramoval hru, tak mu pogratulují, usmějou se, ale neberou ho vážně. Nechci tě shazovat, máš zájem, projevils ho, ale nesmí to končit vytahováním se na kolegy u pásu. Jak řekl velmi správně Taskkill ("Musis za kazdou cenu rict, letos budu o prazdninach programovat za penize... tecka, pres to nejede vlak") tento samý přístup musíš mít pro práci. Chceš programovat, tak proto něco udělej. Fňukat umí každý a pokud tě odradí odmítnutí, tak si tu práci ani nezasloužíš.
Jo a troufám si nesouhlasit s Davidem Hynkem, aby ses na drzo nabízel, že tam budeš dělat jen měsíc a na konci, aby tě zhodnotili. Tím jim dáváš najevo, že svou budoucnost necháváš na nich. V lepším případě tě odmítnou, v horším příjmou a nechají si tě, ale s tím že už bys byl zaškatulkovaný, že ti nemusí dát stejnou výši platu jako ostatním, protože ty si na zkoušku, ty si oproti ostatním horší atd. atd. NE! vždycky musí z tebe vyzařovat to, že chceš a budeš pro firmu přínosem. Proto je tolik lidí jen u pásu, protože oni to nedokážou. Skloní hlavu a vezmou co je, protože na víc nemají. (Tím ale nepohrdám dělníkami, právě naopak. Obdivuju je, že to vydrží - stát hodiny u pásu).
Jestli chceš, tak ti klidně s odbornou stránkou (i když taky zatím nejsem bůh ví co:D), životopisem i průvodním dopisem poradím;)
Kurnik, proč já mám vždycky komentáře na 3 A4???
Takže můžu klidně strávit doma každý rok 1000 hodin učením se programování různých programovacích jazyků, ale když na pohovoru řeknu, že jsem strávil 2000 hodin v továrně jako dělník, tak mně řeknou, že nevyhovuji jejim požadavkům.
Neaktivní uživatel:25.4.2016 21:49
Skvely koment, presne pro lidi jako jsi ty, ti kteri se podeli o svuj pribeh a vynalozene usili rad chodim na ITN.
Před měsícem jsem dělal na vysoké škole s dvěma mými spolužáky na jeden předmět jeden projekt, od těchto dvou spolužáků jsem se dozvěděl, že pracují při škole jako programátoři. Jeden mi řekl, že měl prd znalosti o programování a stejně ho vzali. Druhý odpověděl něco podobného. Prý žádné předchozí zkušenosti neměli a učili se to za chodu, prý si firmy lidi takto vychovávají, jelikož jich je prý nedostatek a prý je to běžná praxe.
Proč v následující nabídce požadují pouze základní znalost jakéhokoliv programovacího jazyka:
Lubor Pešek:25.4.2016 21:57
Ty si vůl... promiň, ale jinak to říct nejde. Tady ti 3 lidi řeknou, že je to jen na tobě, abys ukázal co umíš a prosadil ses a ty napíšeš takovou odpověď. Sorry, ale jestli přemýšlíš nad tím, co řekneš blbě, místo toho, abys hledal úspěchy, tak ti není pomoci a smiř se s tím, že programování bude pro tebe dobrým koníčkem, když náhodou budeš mít na to sílu po práci.
Jestli chceš programovat, udělej pro to něco. Jestli ne, taky dobře, aspoň nám neroste konkurence... sorry, ale jestli pracuješ, už nejsi malé dítě a nikdo z nás není tvoje maminka, aby tě litoval. Jestli si chlap a chceš to, tak dělej a nezakládej takové cry topicy.
Kdybys aspoň z části uměl to, co jsem ti všechno pracně vypsal, tak věř, že nikoho nebude zajímat, cos dělal předtím.
Lubor Pešek:25.4.2016 21:58
dík, tak mi poraď v mojem topicu o souběžnosti vláken:D
Lubor Pešek:25.4.2016 22:03
Ale to ti napíšou tak všude!! nebo tys už viděl někdy inzerát: "PŘÍJDTĚ, NEMUSÍTE UMĚT ANI ZAPNOUT POČÍTAČ, MY VÁS TO NAUČÍME A BUDETE DOSTÁVAT 30 ČISTÉHO MĚSÍČNĚ"
Každý ITák řekne, že nic neuměl a učí se za pochodu. Protože každý to, co tys tu napsal a to co jsem napsal já do těch základních požadavků považuje za nic:D to je přesně to, o čem se nikdo ani nebaví.
Ondřej Krsička:25.4.2016 22:04
Povím ti, jak ...... hledala práci. Zrušili pobočku, kde pracovala 7 let. Pozice, na které byla, neexistovaly, a tak si udělala rekvalifikaci na účetní. Půl roku se to brutálním způsobem učila, poslala 60 životopisů, byla na 20 pohovorech, ale po dvacátý to vyšlo a teď má práci jako účetní.
Takže i kdyby to stokrát nevyšlo, nevzdávej to
já si ještě živě pamatuju, jak moje ségra po mě chtěla, abych ji vytiskl 200 papírů, aby mohla dělat operátorku. Od uklízečky až po soudní zapisovatelku poslala něco kolem 500 odpovědí za 4 roky. Teď doopravdy a vážně Roberte, kolik jsi jich poslal ty?
Zkusím se řídit vašimi radami. Já žádné hry nehraju. Programuji hru, protože mě to baví. Mohu se tím odreagovat, když programuji, moje mysl odchází z tohoto světa a vstupuje do Netbeansu. Musím si dát život dohromady, až se jednou odstěhuji od mých příbuzních s kterými bydlím a kteří mezi sebou neustále vyvolávají hádky a volají na sebe policajty, bude to ještě lepší. Musím si srovnat svůj život.
Jo ještě jedna věc:) jak jsi psal ten příklad se strávenými hodinami
nad programováním:)
31.12. jsem si pamatoval z linuxu jen příkaz ls -l:) o měsíc později jsem
si sám našel, vyzkoušel, zapsal a naučil se přes 200 příkazů a nových
syntaxí. Šéf mě k tomu moc nenutil, říkal že to není povinné. Když
jsem mu po blbém měsíci předvedl, co jsem se SÁM DOMA naučil (a doopravdy
mě k tomu z práce nic nevedlo), tak mi řekli ok fajn, už tě zařadíme do
hlavního projektu, zkusíš si složitější skript (to už i znamená
zodpovědnost, ale také to znamenalo, že mi defakto "zkončila" zkušební
doba) oficiálně jsem ji pochopitelně měl, ale už nebyl pochyb, že tam
zůstanu. Proč? protože jsem ukázal snahu. Taky sem mohl říct, no ale já
jsem se musel věnovat tomu, co jste mi řekli a ještě jsem měl jinou práci,
a ještě jsem se musel postarat o to a to, a ještě jel kolem bagr, svítilo
slunko atd. atd. Co myslíš, že by mi řekli? no, tak když na to nestačíš,
tak čau.
A to je naprosto ten samý příklad u tebe. Ukaž snahu. Vyser se na řeči typu: "oni mě nevezmou, já su dělník". Ty vole já při prvním pohovoru myslel, že jsem se nikdy neučil Javu, ale názvy věcí, které nikdy nepoužiju:D Ale potom byl druhý pohovor, mezi tím jsem si nastudoval to, co po mě chtěli na prvním, tam mi řekli že dělají něco úplně jiného, než co umím já (ale řekli, že něco umím - mini úspěch), tak jsem šel na třetí pohovor, ze kterého se mi vůbec neozvali:D šel jsem na 4, na páty, na šestý a na 15 mi řekli: promiňte, nemůžeme vás vzít, protože jste moc hrr a moc iniciativní a my potřebujeme někoho, kdo bude potichu a jen naslouchat.
A já si řekl aha... ok, tak držet hubu, když se zeptají říct co umím. Prostě každý pohovor mě posunoval, ale věř mi, kdybych si řekl u toho 3. "No, oni se už ani neozvou, to nemá cenu", tak dneska večer nepíšu na IT network, ale spím a připravuju se na další 3 dvanáctky...
Proboha.... teda ne pro boha, pro sebe!! NEVZDÁVEJ SE a zkoušej to. I neúspěch tě může posunout výš.
Pokud jsem vše správně pochopil, tak úspěšní lidé se liší od neúpěšných tím, že se dokáží prosadit, ukázat ostatním, že oni mají ty schopnosti, znalosti, dovednosti, které jsou hledány. Neúspěšní lidé se smíří se svým současným stavem, nepokoušejí se prosadit a do konce života pracují například jako dělník v továrně.
Lubor Pešek:25.4.2016 22:27
možná to myslíš ironicky, ale je to doopravdy tak.
Já ti to řeknu velice jednoduše a věř, že takto to platí i v hledání práci i v práci:)
Potkáš dvě nádherné holky. Obě se ti líbí (nebudu popisovat, nevím, jaký máš vkus). Jedna za tebou příjde, pohladí tě, zajede ti rukou do gatí a usměje se na tebe. Druhá si zapne mikinu, všechno schová (i když má třeba hezčí prsa) a sedne si na lavičku a vytáhne knížku (nevím z kama, to je jedno:D) Kterou si vybereš? jestli tu na lavičce, tak si blb:D
A to samé platí v práci. Inicitaivní člověk je pro zaměstnavatele ten pravý - protože vidí snahu, vidí, že ho to bude bavit, že se nevzdává a hlavně ŽE MÁ O TU PRÁCI DOOPRAVDY ZÁJEM!!! to je to hlavní. Zaměstnavatel tě nebude přemlouvat, ať pracuješ u něj:D Jo, jednou jo, až budeš mít za sebou 20 let zkušeností a až bude vědět na jisto, že když ti zadá úkol, tak ho bude mít podle moderních metodyk a zítra funkčně hotový. To potom ano, to ti řekne: "hele, když u nás zůstaneš, zvýšíme ti plat a můžeš zůstat víc doma"
Atrament:25.4.2016 22:56
Když si vybereš tu na lavičce tak nejsi blb ale dospělý inteligentní chlap, protože lacinou děvku co ti na potkání 'zajede rukou do gatí' by si vybral jen nadržený rozjívený teenager...
Sorry, oceňuju snahu pomoct kolegovi, ale tohle bylo hodně špatné přirovnání.
Lubor Pešek:25.4.2016 23:02
Ach jo:) moralista:D
no jo no, máš pravdu. Já jsem totiž kombinací obojího - nadržený
dospělí:D
ostrozan:26.4.2016 8:52
K původnímu dotazu :
nepřidají - proč by měli?
U nás sedí u výrobní linky vyučená kuchařka vedle vyučené švadleny a s
nima dvě magistry a jedna RnDr a nepočítaně maturantek a všechny mají
stejné peníze - plat se určuje od pracovního zařazení - ne od dosaženého
vzdělání.
Taky nečekej, že za tebou někdo příjde a nabídne ti lepší práci - naopak , oni potřebují "blbce" (tím nemyslím konkrétně tebe) k pásu a je jim fuk, jestli má dva doktoráty, nebo titul Ing.
Takže v klidu si dodělej školu u pásu - buď rád, že máš práci a na studiích tě nemusí živit rodiče.Ale v momentě kdy titul získáš - tak jak se říká "bič a pryč" .
Pokud jsem vše správně pochopil, tak úspěšní lidé se liší od neúpěšných tím, že se dokáží prosadit, ukázat ostatním, že oni mají ty schopnosti, znalosti, dovednosti, které jsou hledány. Neúspěšní lidé se smíří se svým současným stavem, nepokoušejí se prosadit a do konce života pracují například jako dělník v továrně.
Ono to záleží i na jiných faktorech třeba na štěstí (o tom se
mimochodem zatím nikdo nezmínil) opravdu nestačí jen "chtít" jak se
všeobecně proklamuje - ono známé "Když se chce všechno jde" .
Na druhou stranu štěstí se musí jít naproti - u toho pásu na tebe nesedne
.
Musíš si uvědomit, že počet dobrých fleků je omezený a těch, co je
opravdu chtějí a dělají pro to všechno možné je nadbytek.
Jo a ještě jsem zapomněl na jednu věc - ještě pomáhájí "známosti" - které ty ovšem evidentně nemáš .
Existuje několik typů firem (bavme se o privátním sektoru) pro příklad dva z nich:
- IDEÁL
platí, platí dobře , platí pravidelně, zaměsnanci dostávají benefity, zaměstnanci si můžou vybrat svých 25 dní dovolené, zaměstnavatel zajištuje zvyšování kvalifikace posíláním zaměstnance na různá školení, umožní mu třeba dálkově si dodělat maturitu, ocení vlastní invenci a pracovitost zaměstnance i jinak než přidáním mu práce a povinností za stejný plat (když to ten blbec dělat chce - tak ať si to klidně dělá - zadarmo), tam,kde je tu možné umožní pohyblivou pracovní dobu - spoustu dalších si jistě doplníte sami
ano i takové jsou - jedná se v drtivé většině případů o malě až střední české firmy , které nikdy nebudou mít nouzi o zaměstnance - kde se dokonce místo dědí v rodině a do kterých se dostat je bez známostí téměř nemožé
na druhém pólu jsou firmy
- NORMÁLNÍ
sice platí, ale málo a sem tam se zpožděním, na svých 20 dní dovolené
můžete zapomenout - těch pět co vám dovolí si ale určitě nevyberete v
létě, nebo v zimě na lyžování, jediným benefitem je stravenka pokud
vůbec,s nástupním platem, který jste dostali před deseti lety taky
odcházíte protože zaměstnavatel radši dá dvojnasobek nově příchozímu ,
než by korunu přidal zkušenému zaměstnanci , který zná firmu do
posledního šroubku, nepřetržitý provoz zajišťuje s počtem zaměstnanců
pro dvousměnný provoz , takže 6 pracovních směn je normou a sem tam se do
toho zamíchá sedmá - takže pracujete 13 dní v kuse, pak jeden den
volna.,
školení vám zajstí jen to nejnutnější - protože musí a to ještě
většinou formou podpisu prezenční listiny, nějaký kariérní postup
nepřipadá do úvahy - současnou pracovní pozici máte "jistou" do
důchodu
jsou to bez vyjímky všechny střední a velké firmy se zahraničním vlastníkem bez výsady vlastních odborů(jakou má třeba Škodovka)
- a potom různé kombinace obou výše uvedených - bohužel většinou "NORMÁLU" s pár prvky "IDEÁLU"
pokud se někomu, kdo neměl buď to štěstí pracovat v "IDEÁLU", nebo tu
smůlu v "NORMÁLU", a nezdá se mu, že by něco z toho bylo možné, tak
věřte. že ve svém profesním životě jsem prošel oběma typy a jsou to
teda vlastní zkušenosti - jak s firmou, kde by se pro zaměsnance rozdali, tak
s tou, pro kterou jsou zaměstnaci (a to nemluvím jen o dělnických
profesích) jsou jen otroci, kterým se ale bohužel musí platit a mají jen
jediné právo - odejít
právě tyhle firmy potřebují těch momentálně 110 000 zaměsnanců
Honza:26.4.2016 12:35
Tenhle popis je celkem výstižný a do jisté míry i pravdivý. Je ale až moc takový černobílý. Pokud budu mluvit ze své zkušenosti jako zaměstnance velké firmy (cca 5 000 kmenových zaměstnanců + spoustu externistů kteří pro nás pracují) kterou vlastní zahraniční investor, tak je to také hodně o tom na jaké pozici pracujete (podotýkám že nejsem na manažerské pozici) a jakého chytnete nadřízeného.
Pokud pracujete třeba jako operátor komunikačního centra, kde máte
přesně nalajnované co kdy a jak komu říkat, jste jeden z mnoha a pokud
odejdete, tak za vás budou mít náhradu ještě dřív než jim vrátíte
zaměstnaneckou kartu.
Na druhou stranu pokud jste někdo kdo dokáže svojí práci dát přidanou
hodnotu, dokáže pravidelně překvapovat (v pozitivním slova smyslu) a
dokáže věci posunovat (a to každý trochu schopný programátor dokáže),
budou si vás vážit a nebudou chtít o vás přijít. Samozřejmě vám ale
musí šéfovat někdo, kdo dokáže vidět ten potenciál.
Já nepracuji v IT oddělení, ale de facto mojí pracovní náplní je z velké
části programování. Ale právě to že nepracuji v IT oddělení mě dělá
unikátní tím, že mám nějakou znalost kterou mojí kolegové nemají. Jde
jen o to jim ukázat, že to že tam budou mít právě vás bude mít pro ně
spoustu výhod. Tedy jde o to něco umět a zároveň to umět "prodat".
ostrozan:26.4.2016 13:30
Jistě - uvedl jsem jen extrémní případy, se kterými jsem se setkal.
Ještě bych mohl přidat svou zkušenost s iniciativou a samovzděláváním.
V naší firmě hledali programátora - přihlásil jsem se a čekal jak
dopadne konkurs. S našimi programátory se dobře znám a léta s nimi
solupracuji, občas supluju jejich práci, když zrovna mají moc práce -
takže moje schopnosti znají. Znají i moje soukromé projekty. A jelikož se
nakonec ukázalo, že jsem byl jediný uchazeč - zdálo se, že to mám v
kapse. Ale jak se říká - "chyba lávky".
Šéf mi sdělil, že pro něho mám větší cenu tam kde jsem - o to větší,
že si můžu úpravy sw dělat sám a ulevím tím programátorům, čímž
zároveň pominula potřeba přibírat programátora dalšího.
To by bylo všechno fajn - ovšem pro mně to znamená jen starosti na víc
proti ostatním (oni to přece neumí)
ale peníze mám pořád stejné - s odůvodněním , že v mé pozici se
očekává, že veškeré své znalosti věnuji firmě.
Zajímavé, že pro ostatní to asi neplatí.
Jsem prostě iniciativní blbec a dobře mi tak.
Honza:26.4.2016 13:45
Je pravda že může být problém i to, když se člověk stane moc nepostradatelným (postradatelný je samozřejmě úplně každý, jen někdo víc a někdo míň).
U nás ve firmě funguje jedna skvělá věc a to že můžeme do databáze
umístit svůj životopis, popsat svoje zkušenosti a napsat o jaký typ práce
by jsme měli zájem, co by nás bavilo atd. Potom když se hledá někdo na
nějakou konkrétní pozici (a to nejen v rámci ČR), tak HR oddělení
projíždí tuto databázi a hledá vhodného kandidáta, popř. reference na
něj. Pokud by někoho takového našli tak se s ním sejdou, pobaví se s ním
o dané pozici a buď se domluví nebo ne.
Pointa je ale v tom, že až do této chvíle o tom neví nadřízený daného
uchazeče. Až pokud se HR s daným zaměstnancem domluví že na danou pozici
chce nastoupit, dají info jeho nadřízenému, že jeho člověk přestupuje
jinam. Je tam samozřejmě nějaký čas (tuším 2 nebo 3 měsíce) aby bylo
možné najít náhradu za toho kdo odchází, předat práci atd. pokud se
nepodaří domluvit se na nějakém kratším termínu. Je to ale dobré právě
proto, že vám kariérní postup nezablokuje váš nadřízený, pro kterého
jste moc nepostradatelný.
Lubor Pešek:26.4.2016 15:21
Tohle je přesně ten případ (smutný případ), proč jsem tu v tom velkém spamu nesouhlasil s Davidem Hynkem, není to sice doslova to samé, protože jsi tam už pracoval a až potom ses ucházel o lepší platové a profesní zařazení, ale už jsi prostě zaškatulkovaný.
Uvědomuju si, žes třeba předtím neměl takové zkušenosti a předtím nemuselo být to místo volné, už se dá jen teoretizovat a to taky dělám, takže teď co napíšu nemyslím konkrétně na tebe, abych ti tím pomohl. Jen chci zdůraznit, že člověk se nemá nejen moc vachvalovat, ale taky nesmí jít pod svou kvalifikaci.
Kdyby na začátku řekl, že umí to a to a dostal se na tu pozici, tak
šéf ani nepřemýšlí o nějakém platovém zařazení o třídu níž.
Proč? vyhlásil na tu pozici konkurz a místo se obsadilo za předem daných
podmínek, ok.
ALE:
Joo tys u nás pracoval už dřív? no podívej, my jsme sice hledali
programátora, ale na tvou pozici bychom určitě nikoho nenašli a pro nás je
velmi důležitá (plácnu - razítkovač, neuraž se, neznám tě a říkám to
zase jako blbý příklad, abych to převedl do extrému). Tak Budeš vykonávat
tu samou práci a ještě jim budeš pomáhat jo? My potřebujeme, aby tu práci
někdo dělal a ty jsi jediný, kdo to umí.
A plat? zvýšíte mi? Ne, razítkovač jede podle našich norem a my nemůžeme
tobě dát víc, protože to by potom ostatní chtěli taky a to si nemůžeme
dovolit.
Aneb: nějakých 300 000,-, které by ročně dali za programátora, tak
mají ušetřeno (do vlastní kapsi), účetně si to dají do nákladů za
práci, kterou budou vykazovat, ale tobě dají jen tvůj bývalý plat a
všichni jsou spokojení. Akorát tebe to sere.
Ale naštěstí máš v takovémto případě dvě možnosti;) odejít nebo
zůstat.
A to samé platí i u pohovoru, jak jsem ten naštvaný koment, kdys plácal o těch 2000 hodinách - vidíš sám, že to doopravdy tak dělají. Takže jestli jim ukážeš, že ti stačí minimum, tak ti ho dají a zkončíš prakticky zase u pásu, akorát v kanceláři.
Nebudu číst všechny ty komentáře, ale využiji svých znalostí
psychologie.
Autor je zatrpklý na celý svět a odmítá přiznat, že se pravděpodobně
někde dopustil chyby. Proč? Sežírá ho nenávist. Na tom ale není nic
špatného, je to lidské a za nenávist se dají schovat všechny negativní
emoce, dokáže nás to zcela pohltit. Problém nastává, když si
neuvědomíme, že část té nenávisti je vlastně vůči nám samým. Když
si to uvědomíme, dá se s tím něco dělat. Třeba si zkusit najít místo
někde jinde než u pásu, protože tam je ti znalost Javy k ničemu. Když to
obrátíme naruby, tak by to bylo jakože chce ajťák přidat, protože umí
doma dobře vařit.
Přesouvám vlákno, s Javou to nemá nic společného
Zobrazeno 37 zpráv z 37.