Lekce 1 - IntelliJ IDEA - Úvod do vývojového prostředí
Vítejte u e-learning kurzu, ve kterém se naučíme detailně využívat různých funkcí vývojových prostředí pro Javu a pracovat tak efektivněji. Pro tento programovací jazyk totiž existuje hned několik "velkých" a populárních vývojových prostředí:
- IntelliJ IDEA
- NetBeans
- Eclipse
Pro Javu tedy není jedno nejpoužívanější IDE jako např. Visual Studio pro C#. Díky tomuto kurzu si můžete také udělat obrázek o tom, jak fungují ta ostatní a třeba si je vyzkoušet.
V následujících lekcích se nejdříve zaměříme na IntelliJ IDEA.
IntelliJ IDEA
Vývojové prostředí IntelliJ IDEA je produktem české softwarové firmy JetBrains. První verze vyšla už v roce 2001 a od té doby se neustále vyvíjí. Ještě než se pustíme do popisování jednotlivých funkcí, řekněme si, že drtivá většina dalších produktů firmy JetBrains je postavena právě na IntelliJ. To znamená, že co se zde naučíte, můžete použít také v jejich IDE pro další jazyky, která jsou např. PhpStorm, WebStorm, PyCharm či CLion.
Licence a cena IntelliJ IDEA
IntelliJ IDEA se distribuuje ve dvou produkčních verzích:
- Ultimate - Představuje plnohodnotné IDE s přístupem ke všem funkcím a pluginům. Cena osobní licence se pohybuje v řádu pár tisíc Kč na rok. IntelliJ IDEA si nelze koupit jako produkt, ale pouze jako službu v podobě předplatného. To znamená, že je potřeba každý měsíc nebo rok zaplatit. Dále je na výběr mezi předplacením čistě IntelliJ nebo VŠECH IDE, které firma JetBrains vyvíjí. Cena se první tři roky placení snižuje.
- Community - Verze Community je lehce ořezaná Ultimate. Na osobní projekty je více než dostačující. Ke komerčnímu vývoji se ale použít nedá.
Než se posuneme dál, musíme se ještě zmínit o tzv. EAP (Early Access Programu). Pomocí EAP si může uživatel zdarma vyzkoušet veškeré připravované funkce, které budou součástí následujícího release. Licence pro EAP je většinou platná 45 dní pro jednu verzi. S každou novou verzí se licence musí obnovit.
EAP programy na sebe nenavazují. To znamená, že nemůžete využívat EAP program celý rok a tedy získat přístup ke všem funkcím z Ultimate verze.
Verze IntelliJ IDEA
IntelliJ vychází každý rok. Číslování verzí vychází z roku, kdy
byla verze vydána. Během roku se typicky vydají dva až tři velké patche,
které přidávají další menší funkce. Samozřejmostí jsou opravy chyb.
Typická verze tedy bude vypadat například takto: 2020.2.3
.
Informaci o nové verzi se vždy dozvíte po spuštění IDE v pravém dolním
rohu pomocí notifikace (nejedná se o systémovou notifikaci).
Instalace IntelliJ IDEA
Instalace IntelliJ IDEA je velmi jednoduchá a zabere pár minut. Stačí si stáhnout instalátor pro váš operační systém a instalaci spustit.
Založení konzolové aplikace
IDE máme nainstalované, pojďme založit základní konzolovou aplikaci s Hello world. Po spuštění IntelliJ se zobrazí úvodní okno:
Z nabídky tlačítek můžeme založit nový projekt, importovat existující projekt z disku, nebo z version control systému. Pro naše účely zvolíme první možnost - New Project:
Z nabídky nabízených jazyků vybereme Java a nebudeme zaškrtávat žádné knihovny ani frameworky. Pokračujeme tlačítkem Next:
V tomto okně jsme vyzváni k vytvoření prázdného projektu z template, konkrétně pro konzolovou aplikaci. Tuto možnost vybereme a pokračujeme tlačítkem Next:
V posledním okně zvolíme název projektu, umístění projektu a výchozí package. Všimněte si, že název projektu se automaticky doplňuje do cesty umístění projektu. Cestu si pak samozřejmě můžete upravit dle svého. Tlačítkem Finish dokončíme průvodce tvorby projektu.
Popis okna
Popišme si, co všechno se vlastně v IntelliJ IDEA nachází, když v IDE vytvoříme nový Java projekt:
- Hlavní plochu zabírá vlastní editor kódu.
- Nástrojová lišta obsahuje důležitá funkční tlačítka, mezi která patří například: otevřít, uložit, spustit, debugovat, spustit s pokrytím kódu (zejména pro spouštění testů) a nastavení projektu.
- Na levé straně (ve výchozím nastavení) je k dispozici stromová struktura souborů projektu.
IntelliJ IDEA nepodporuje otevření více samostatných projektů v jednom okně. V rámci jednoho projektu lze otevřít maximálně více modulů.
Nastavení
IntelliJ IDEA si je možné díky nastavení přizpůsobit přesně podle svých potřeb. Nastavení lze rozdělit na:
- nastavení projektu a
- nastavení vývojového prostředí jako takového.
Pro zobrazení nastavení projektu použijeme klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Shift + S. Pro nastavení vývojového prostředí použijeme klávesovou zkratku Ctrl + Alt + S.
Nastavení projektu
Na obrázku níže se nachází nastavení projektu:
Zde je možné ručně nastavit verzi Javy, project language level (říká IDE, pro jakou verzi Javy se má dělat kontrola syntaxe) a v neposlední řadě také výstup kompilátoru. Toto nastavení se použije pouze v případě, že projekt není spravován žádným automatizovaným nástrojem, jako je Maven nebo Gradle:
Nastavení vývojového prostředí
V nastavení vývojového prostředí lze upravovat chování samotného IDE. Od vzhledu přes editor, klávesové zkratky, až po správce pluginů.
IntelliJ IDEA není jediné IDE, které firma JetBrains vyvíjí. Existují také další IDE (WebStorm, PHPStorm, PyCharm, ...). Všechna tato IDE mezi sebou mohou sdílet nastavení. To je velká výhoda, pokud musíte používat více IDE pro různé jazyky:
Pokud máme vytvořený účet, můžeme nechat synchronizovat nastavení napříč všemi IDE, ve kterých jsme přihlášeni. Tím odpadá potřeba ručního importu a exportu nastavení. Na druhou stranu se může hodit, pokud chceme nastavení sdílet mezi přáteli.
Poznámka na závěr: veškeré klávesové zkratky, které budou v kurzu uvedeny, se budou vztahovat k výchozímu nastavení.
V další lekci, IntelliJ IDEA - Pokročilé vyhledávání a multikurzory, se naučíme efektivně používat pokročilé vyhledávací nástroje a multikurzor.