NOVINKA! E-learningové kurzy umělé inteligence. Nyní AI za nejlepší ceny. Zjisti více:
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
Avatar
Majkel
Člen
Avatar
Majkel:30.9.2015 18:12

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli někdo z vás nemá zkušenosti s TypeScriptem a pokud ano, tak jaké? Přemýšlím, že bych se ho naučil, ale nevím, jaké jsou pro a proti. Díky za info.

 
Odpovědět
30.9.2015 18:12
Avatar
Ondřej Krsička:30.9.2015 18:28

Taky by mě to zajímalo.

 
Nahoru Odpovědět
30.9.2015 18:28
Avatar
Odpovídá na Majkel
Štefan Pružinský:30.9.2015 19:18

Myslím, že je to otázka na Michal Žůrek - misaz, ktorý s tým niekedy (snáď aj teraz) pracoval. Snáď sa k tomu vyjadrí. :)

Nahoru Odpovědět
30.9.2015 19:18
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Avatar
Michal Žůrek - misaz:30.9.2015 20:24

Kolem TypeScriptu je zbytečně moc povyku, ale v podstatě je velmi jednoduchý. Typescript v podstatě akorát zavádí, že do JavaScriptu můžeš dopsat věci na základě čeho se pak s kódem pracuje oíp (IDE s ním pracuje líp). A drtuhou součástí je tsc co z TS kódu odstraní ty specifické věci, popř mírně do kódu zasáhne (např. dědičnost).

Př.:

V JavaScriptu máš proměnnou vek, a inicializuješ ji třeba z AJAXu.

var vek;
// nějaký moc dlouhý ajax kde se proměnné nastaví hodnota

no nicměně když chceš kdekoliv s tou proměnnou pracovat, tak ti IDE prdlajs řekne, protože on z řádku var vek; nevyčte jakého je datového typu. Moudřejší IDE to sice umí odhadnout, ale nikdy ne 100% dobře (už jen z principu že je to odhad).

V TypeScriptu však řekneš, že proměnná je typu number

var vek: number;
// nějaký moc dlouhý ajax kde se proměnné nastaví hodnota

a výsledkem je že IDE vnímá datový typ, nicméně tsc(.exe) (v oficiální dokumentaci as používá pojem "kompilátor", raději bych to však nazval spíše preprocesorem) vyexportuje ten samý kód, ale vyhodí z něho všychny ty ne-JS věci, takže v našem příkladě ten datový typ. Tím docílíme pohodlnosti vývoje (IDE dokonale napovídá) a přesto je konečný výsledek stále v jazyce, který o datavých typech nemá v konečném zdrojáku jedinou zmínku. TSC tedy z předchozí ukázky udělá

var vek;

ve výchozím nastavení vyhodí i ten komentář.

Nehledej v tom vědu, pokud chceš robustní nadstavbu nad JavaScript, vem třeba konkurenční Dart, pokud chceš něco co ti usnadní psaní JavaScriptového kódu, nauč se úplné základy syntaxe ts (některé věci se přecijen z mě nepochopitelných důvodů píší jinak než v JS). Pokud kód píšeš v poznámkovém bloku, PSpadu, notepad++ a podobných, tak prosím zavři toto vlákno, protože TypeScript je ti zbytečný, on staví na tom, žepro IDE usnadní orientaci ve zdrojovém kódu.

 
Nahoru Odpovědět
30.9.2015 20:24
Avatar
Honza Bittner
Tvůrce
Avatar
Honza Bittner:30.9.2015 21:12

Spíše než TypeScript bych se věnoval JS ES6 (nová verze JS). Ta sice ještě pravděpodobně není podporovaná, ale existují služby jako https://babeljs.io, které ti to přeloží do současného JS. :)

Jsou tam už třídy, typy atp.

Nahoru Odpovědět
30.9.2015 21:12
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.