Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 1 - Úvod do Node.js

Vítejte u první lekce online kurzu o tvorbě webových aplikací v javascriptovém běhovém prostředí Node.js. V dnešním tutoriálu si prostředí představíme a nainstalujeme. Nakonec si zkusíme napsat i svou první aplikaci.

Úvod do Node.js

Node.js online kurz

Node.js je prostředí umožňující spouštět JavaScript kód mimo webový prohlížeč. Je postaveno na Chrome V8 JavaScript enginu, takže základ tohoto JS prostředí je stejný jako ve webovém prohlížeči Google Chrome. Důležité je říci, že byť v tomto prostředí můžete psát ledacos, jeho návrh a primární účel je tvorba serverové části webových aplikací. Toto má společné např. s jazykem PHP, který má stejné zaměření. JavaScript se tedy díky tomuto prostředí dá používat i na serveru a ne jen na druhém konci, u klienta. Avšak na rozdíl např. od zmíněného PHP je v Node.js kladen důraz na vysokou škálovatelnost, tzn. schopnost obsloužit mnoho připojených klientů naráz. Pro tuto vlastnost a vysokou výkonnost je dnes Node.js velmi oblíbený pro tvorbu tzv. API serverů pro klientské single page aplikace rovněž v JavaScriptu. Proč je Node.js tak výkonný si ještě vysvětlíme u popisu jeho architektury.

Potřebné nástroje pro vývoj v Node.js

Na začátek, než se vůbec pustíme do instalace, nás určitě bude zajímat, co vše potřebujeme pro práci v Node.js.

Znalosti

Jelikož budeme tvořit webovou aplikaci, měli by jste mít představu o tom, jak takové aplikace fungují a rozumět HTTP protokolu. Dále jste určitě již postřehli, že jako programovací jazyk budeme používat JavaScript. A tím je myšlen převážně čistý JavaScript plus nějaké ty Node.js knihovny, takže např. jQuery určitě nevyužijeme. Navíc, jelikož budeme mít aktuální verzi Node.js na našem serveru, můžeme s klidným svědomím používat i nejnovější vychytávky z ES6, "nové" verze JavaScriptu.

Nástroje

Kromě nainstalovaného Node.js bych doporučil používat nějaké rozumné IDE. To vám obecně při psaní v JS usnadní práci. Já osobně používám WebStorm, ale mám dobré zkušenosti např. i se známými NetBeans.

Instalace

Nyní když máme vše potřebné, pojďme si společně Node.js nainstalovat. Je to velice jednoduché. Přejdeme na oficiální stránky Node.js, případně do sekce download (viz. obrázek), a stáhneme si instalátor pro náš operační systém. Ten následně spustíme a podle instrukcí nainstalujeme. Určitě už jste takových instalací dělali nespočet :)

Stažení instalátoru Node.js
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Zatím co instalujete, pojďme si udělat menší úvod do architektury této technologie.

Architektura

Jádro celého Node.js tvoří tzv. smyčka událostí (event loop). Do ní vstupují všechny uživatelské požadavky jako události, které jsou poté přiděleny jednotlivým nezávislým vláknům. Zde určitě platí, že jeden obrázek vydá za tisíc slov:

Node.js smyčka událostí

Další operace, jako manipulace se zdroji operačního systému, což jsou např. čtení souboru nebo práce s databází, jsou poté řešeny také pomocí událostí (tzv. neblokující I/O). Jejich volání je logicky opět zařazeno do smyčky událostí. Ve výsledku to znamená, že vlastně úplně vše řídí tato smyčka pomocí různých událostí. Jednoduché, avšak velice efektivní řešení, obzvláště pro webové aplikace s velkým množstvím uživatelských požadavků. JavaScript pak do toho všeho velice hezky zapadá, jelikož tyto události jsou nativně reprezentovány pomocí JS callbacků :)

Balíčkový systém npm

Společně s Node.js jde ruku v ruce i balíčkovací ekosystém npm. Je přímo součástí standardní instalace Node.js, takže i vy ho nyní již máte k dispozici. Ovládá se pomocí příkazové řádky nebo v rámci IDE.

Není žádnou novinkou, že většina programovacích jazyků má svého správce knihoven a ve světě JavaScriptu je to právě npm. Pomocí něho můžete obecně instalovat i spravovat závislosti ve svých projektech, ale také sdílet a distribuovat svůj JS kód. Nyní se nebavíme jen o knihovnách pro Node.js. Npm se chlubí tím, že je jedním z největších balíčkových správců vůbec a aktuálně obsahuje něco okolo 650 000 balíčků. Najdete zde balíčky nástrojů jako Grunt, Bower, či Gulp nebo také populárních frameworků jako jQuery, React, či AngularJS.

My ho určitě využijeme i v rámci našeho projektu, až si budeme chtít nainstalovat potřebné knihovny, např. pro práci s databází. Důležité je zmínit, že Node.js má i několik vestavěných modulů, primárně zaměřených na vývoj webových aplikací. Jejich seznam najdete v Node.js API. Jelikož je toto kurz Node.js, budu se snažit primárně využívat tyto vestavěné moduly, než abych instaloval nějaké externí.

http modul

Node.js neběží v rámci žádného webového serveru, nýbrž si v rámci skriptu webový server spouštíme sami přímo z kódu. K tomuto účelu slouží vestavěný modul http, který nám následně poskytne plnou kontrolu nad HTTP komunikací tohoto serveru. Je důležité si uvědomit, že tento modul neposkytuje žádnou automatizaci a veškeré náležitosti HTTP protokolu, jako např. hlavičky, si tedy musíme pohlídat sami. Nejlepší bude ukázat si jednoduchý příklad.

První aplikace

Pojďme si nyní zkusit napsat jednoduchou webovou aplikaci v Node.js. Protože s ní budeme potřebovat nějak komunikovat, použijeme právě http modul. A co je vhodnější než osvědčené "Hello World"? :) Vytvoříme si tedy nový projekt a v něm soubor index.js s následujícím obsahem:

const http = require('http');

const hostname = '127.0.0.1';
const port = 3000;

const server = http.createServer((request, response) => {
    response.statusCode = 200;
    response.setHeader('Content-Type', 'text/plain');
    response.end('Hello World!');
});

server.listen(port, hostname, () => {
    console.log(`Server running at http://${hostname}:${port}/`);
});

Nejdříve si načteme http modul. Pomocí něj si vytvoříme server s callbackem, který bude volán pro zpracování jednotlivých klientských požadavků v rámci již zmíněné smyčky událostí. V tomto callbacku poté na základě požadavků odesíláme klientům příslušnou odpověď (response) s náležitostmi HTTP protokolu. Z kódu jste asi vyčetli, že jim odešleme právě text "Hello World". Nakonec náš server nastartujeme na příslušné adrese a portu, přičemž po tomto nastartování následuje callback s vypsáním informativní zprávy, abychom poznali, že server již běží.

Spuštění

Nyní musíme náš skript spustit v prostředí Node.js. To uděláme buď v rámci IDE nebo pomocí jednoduchého příkazu z příkazového řádku, kde uvidíme i výstup. Pokud voláte příkaz z příkazového řádku, musíte se nacházet ve stejné složce jako je index.js nebo zadat úplnou cestu k němu:

node index.js
Server running at http://127.0.0.1:3000/

Nyní již náš server běží. Když si otevřeme webový prohlížeč a přejdeme na jeho adresu, čímž mu vyšleme požadavek, získáme danou odpověď:

127.0.0.1:3000
127.0.0.1:3000

To je z dnešního úvodního tutoriálu vše.

Příště, v lekci REST API, SOAP, GRAPH a JSON, se seznámíme s různými typy aplikačních rozhraní, abychom mohli tvořit zajímavé webové aplikace.


 

Všechny články v sekci
Node.js - Serverový JavaScript
Článek pro vás napsal Jindřich Máca
Avatar
Jak se ti líbí článek?
22 hlasů
Autor se věnuje převážně webovým technologiím, ale má velkou zálibu ve všem vědeckém, nejen ze světa IT. :-)
Aktivity (8)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (1)

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:25.4.2018 16:56

Ne, vyšlo to jen proto aby to už nikdy nepokračovalo :D

Odpovědět
25.4.2018 16:56
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Tomas
Člen
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Tomas:25.4.2018 17:01

Dobře víš, jak to bylo myšleno :-D

 
Odpovědět
25.4.2018 17:01
Avatar
Erik Šťastný:13.6.2018 16:04

Další! Další! Další! prosím :-`

Editováno 13.6.2018 16:05
 
Odpovědět
13.6.2018 16:04
Avatar
Petr Novák
Člen
Avatar
Petr Novák:19.7.2018 13:53

Byly by fajn další díly. Snad to nebude mrtvé a další články přibudou brzy.

 
Odpovědět
19.7.2018 13:53
Avatar
Daniel Šup
Člen
Avatar
Daniel Šup:19.7.2018 19:17

Zdravím,
z článku je patrné, že Node.js se pro některé operace využívá místo PHP z důvodu jeho vysoké škálovatelnosti. Zajímalo by mě, kdy je vhodné kombinovat Node.js a PHP. Rád bych věděl nějaké příklady webových aplikací, kde se využívá PHP pro některé účely a pro jiné účely se využívá Node.js. Kdy je vhodné využít Node.js pro některé účely a PHP pro jiné další účely?
Jinak se těším na další díly. :)

Editováno 19.7.2018 19:18
 
Odpovědět
19.7.2018 19:17
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jindřich Máca
Redaktor
Avatar
Jindřich Máca:20.7.2018 10:49

Seriál není mrtvý, mám v plánu ho do konce léta dopsat. Teď jsem měl zkrátka jinou práci, ale díky Vašemu zájmu už je to na programu. :)

Co se týče použití Node.js a PHP dohromady, tak já jsem viděl např. kombinaci, kdy PHP servírovalo vždy prvotní statickou stránku, která se pak pomocí JavaScriptu napojila na API napsané již v Node.js a začala fungovat defakto jako single page aplikace. Také část JS kódu pak mohla být sdílená mezi tím API a klientskou částí. Jedním dechem ale dodávám, že se jednalo o už dost složitou webovou aplikaci. Obecně bych řekl, že stačí, když si člověk vybere jedno, nebo druhé a to použije. Proč si zbytečně komplikovat život? :-`

Jinak, co se týče té vysoké škálovatelnosti, tak sice ta myšlenka pochází z Node.js, ale jiné jazyky např. PHP, Java apod. si podobný mechanismus také již adaptují nebo se o to alespoň pokouší. Např. pro PHP existuje projekt ReactPHP. Jenom podotýkám, že to vyžaduje trochu jinou konfiguraci webového serveru (Apache, nginx, apod.) a trochu jiný způsob přemýšlení než u běžných PHP aplikací. Na oplátku je to pak prý podle benchmarků skoro stejně výkonné a škálovatelné jako Node.js. ;)

 
Odpovědět
20.7.2018 10:49
Avatar
Petr Novák
Člen
Avatar
Odpovídá na Jindřich Máca
Petr Novák:31.8.2018 7:24

Ahoj. Je konec léta :-) ne opravdu, budu nejen já rád,když přibudou nové díly.Kdy bychom se mohli dočkat?

 
Odpovědět
31.8.2018 7:24
Avatar
Daniel Šup
Člen
Avatar
Odpovídá na Jindřich Máca
Daniel Šup:10.9.2018 12:49

Ahoj,
díky za odpověď. Omlouvám se, že reaguji takhle pozdě. Tvoji reakce jsem si předtím nevšiml. Míchání Node.js a PHP dohromady je sice komplikované, ale u některých větších webových aplikací by šlo využít. Ty jsi viděl kombinaci, kdy PHP servírovalo prvotní statickou stránku, která se pomocí JavaScriptu napojila na API napsané již v Node.js a začala fungovat defakto jako single page aplikace. Také uvádíš, že šlo o složitou webovou aplikaci (mnohem složitější a rozsáhlejší než aplikace, které vytváříme ve škole). O jakou webovou aplikaci se jednalo? Víš, komu a k čemu měla webová aplikace sloužit? Rád bych získal představu, kde lze míchat Node.js a PHP.
Co se týče projektu ReactPHP, tak se na to ještě kouknu. ReactPHP je trochu blíže Node.js. O tomhle bys také mohl napsat nějaký seriál s příklady, aby všichni viděli, jaký způsob přemýšlení to vyžaduje. Mohu v dokumentaci najít, jakou konfiguraci to vyžaduje? Do dokumentace jsem zatím nahlédl pouze matně.

Editováno 10.9.2018 12:49
 
Odpovědět
10.9.2018 12:49
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Jan Lupčík:16.4.2019 19:08

Ahoj,
vím, že tento článek je trochu starší, takže se prostě už nějaké věci změnily. Každopádně bych rád upozornil na špatný odkaz na stažení Node.js, protože věřím, že by to mohlo zmást některé nováčky. V článku máš https://nodejs.org/download/, i když správný odkaz je https://nodejs.org/en/download/.
Děkuji předem za opravu. :)

Odpovědět
16.4.2019 19:08
TruckersMP vývojář
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
David Čápka:16.4.2019 19:13

Díky, aktualizováno :-)

Odpovědět
16.4.2019 19:13
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 11. Zobrazit vše