PHP týden Předvánoční slevová akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na PHP e-learning!
Využij předvánočních slev a získej od nás 20 % bodů zdarma! Více zde

Lekce 6 - Objekty, JSON a vylepšení diáře v JavaScriptu

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Tvorba OOP diáře v JavaScriptu, jsme začali programovat náš diář v JavaScriptu. V dnešním tutoriálu objektově orientovaného programování v něm budeme pokračovat. Podíváme se na formát JSON a lokální úložiště dat.

JSON

JSON je zkratka z JavaScript Object Notation a zjednodušeně by se dalo říci, že JSON je JavaScriptový objekt zapsaný jako textový řetězec. Objekty převedené do JSON můžeme jednoduše ukládat do souborů nebo jiných úložišť a poté je z nich zpětně načítat. Kromě XML je to také oblíbený formát pro tzv. API, kdy se naše aplikace zeptá serveru na nějaká data a server jí je pošle právě jako objekty ve formátu JSON.

Ukázka syntaxe

Představme si, že máme nějakou instanci, např. konkrétního uživatele se jménem a věkem. Tu bychom vytvořili např. takto (za předpokladu, že má třída příslušný konstruktor):

const simon = new Uzivatel("Šimon", 19);

Pokud bychom tuto instanci převedli na JSON, vypadal by JSON následovně:

{
  "jmeno": "Šimon",
  "vek": 19
}

Objekt se v JSON definuje složenými závorkami. Následuje název vlastností, poté dvojtečka a jejich hodnota.

Za poslední hodnotou v bloku se nepíše čárka. Některé JS enginy s ní totiž mohou mít problém.

Obrovskou výhodou JSON je, že je přímo součástí jazyka JavaScript. Nepotřebujeme tedy žádné knihovny a jakmile data z JSONu otevřeme, máme je k dispozici rovnou jako objekty. Pokud JSON výše tedy uložíme do proměnné, bude v ní opravdu objekt s vlastnostmi jmeno a vek:

const simon = {
  "jmeno": "Šimon",
  "vek": 19
};
document.write(`${simon.jmeno}, ${simon.vek}`);

Skript do stránky opravdu vypíše data z JSON:

Your page
localhost

Nejedná se ovšem o instanci třídy Uzivatel, JSON objekty jsou totiž tzv. anonymní objekty. Formát JSON nepodporuje metody objektů a u vlastností podporuje pouze datové typy string, number, object, boolean, null a array. Jedná se tedy pouze o data, nikoli o objekty obsahující jakoukoli logiku.

Podobné anonymní objekty můžete občas v JavaScriptu potkat, používají se na místech, kde by se z nějakého důvodu nevyplatilo deklarovat plnohodnotnou třídu. Metody se jim dají poté i dále dodat v JavaScript kódu, nikdy ale přímo v JSON souborech. Určitě bychom anonymní objekty neměli používat namísto standardních instancí.

Ukažme si ještě jeden složitější JSON, ve kterém využijeme vnořené objekty a pole:

{
  "jmeno": "Šimon",
  "vek": 19,
  "dovednosti": ["programování", "grafika", "plavání"],
  "automobil": {
    "spz": "13ABC",
    "abs": true
  },
  "manzelka": null
}
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

JSON výše definuje kromě jména a věku uživatele také jeho dovednosti, automobil a manželku. Jedná se stále o definici dat jedné konkrétní instance. Pole zapisujeme na rozdíl od objektů do hranatých závorek. Všimněte si vnořeného objektu reprezentující automobil. Manželku Šimon zatím nemá. Opět si všimněte chybějících čárek za posledními hodnotami v blocích.

Parsování JSON

JSON ovšem často nezískáme takto hezky zapsaný v JS souboru, ale přijde nám v textovém řetězci. Takový JSON načteme pomocí metody JSON.parse(). Ukažme si příklad s uživatelem, kdy JSON již zapíšeme jen jako text:

const simon = JSON.parse(`{
  "jmeno": "Šimon",
  "vek": 19
}`);
document.write(`${simon.jmeno}, ${simon.vek}`);

Výstup je opět stejný jako v minulé ukázce:

Your page
localhost

Převod objektu do JSON

A jak naopak převedeme nějaký náš objekt do JSON stringu? K tomu slouží metoda JSON.stringify(). Vytvořme si opravdu třídu Uzivatel, ať máme kompletní ukázku:

class Uzivatel {

  constructor(jmeno, vek) {
    this.jmeno = jmeno;
    this.vek = vek;
  }

  pozdrav() {
    alert("Ahoj!");
  }

}

Metodu pozdrav() jsme do třídy výše přidali proto, abychom si ověřili, že v JSON opravdu nebude. Vytvořme instanci třídy Uzivatel a převeďme ji do JSON stringu:

const simon = new Uzivatel("Šimon", 19);
const json = JSON.stringify(simon);

document.write(json);

Náš objekt se vypíše jako JSON:

Your page
localhost

Vidíme, že zde není informace z jaké třídy byl uživatel vytvořen a také zde chybí veškerá jeho logika. Kód je na jedné řádce, protože ve výchozím chování JSON.stringify() šetří místem a bílé znaky do výsledného řetězce nevkládá.

LocalStorage

Záznamy našeho diáře bychom již do JSON uložit zvládli. K jejich uložení budeme používat localStorage. To je úložiště v internetovém prohlížeči uživatele (proto local), do kterého se mohou ukládat data v textovém řetězci, ke kterým můžeme později přistupovat. K dispozici máme pro naši aplikaci 10MB prostoru, což je pro texty opravdu hodně :)

Použití úložiště nám v naší aplikaci pomůže vyřešit tzv. perzistenci dat. Po znovunačtení stránky se nám teď naše záznamy samozřejmě ztratí. Právě proto budeme převádět naše pole záznamů na JSON, který uložíme do localStorage a při načtení stránky ho naparsujeme z úložiště zpět na pole. Data tedy v aplikaci zůstanou.

Práce s localStorage

S localStorage se pracuje velmi jednoduše. K uložení nějakého řetězce pod textový index použijeme metodu setItem(). Analogicky, pro přečtení hodnoty pod klíčem, použijeme getItem().

Pro klíč "vlastnost" nastavíme string "data":

localStorage.setItem("vlastnost", "data");

Nyní vypíšeme co je pod klíčem "vlastnost", čímž získáme hodnotu "data":

document.print(localStorage.getItem("vlastnost"));

Výsledek:

Your page
localhost

Úprava diáře

Konečně tedy můžeme přejít k závěru dnešní lekce a diář upravit tak, aby se data ukládala a načítala z/do localStorage. Naše pole zaznamy třídy Diar budeme ukládat jednoduše pod klíčem "zaznamy".

Konstruktor

Místo vytvoření prázdného pole se záznamy v konstruktoru diáře tedy záznamy načteme z local storage

constructor(jazyk = "cs-CZ") {
  const zaznamyZeStorage = localStorage.getItem("zaznamy");
  this.zaznamy = zaznamyZeStorage ? JSON.parse(zaznamyZeStorage) : [];
  this.jazyk = jazyk;

  this.nazevInput = document.getElementById("nazev");
  this.datumInput = document.getElementById("datum");
  this.potvrditButton = document.getElementById("potvrdit");
  this.vypisElement = document.getElementById("seznam-ukolu");

  this.nastavUdalosti();
}

Do proměnné zaznamyZeStorage vybereme naše záznamy z localStorage. Dále musíme zkontrolovat, pokud nějaké záznamy uložené vůbec jsou. Pokud ne, proměnná zaznamyZeStorage nabude hodnoty null. Proto zde máme ternární operátor, díky kterému vlastnosti zaznamy nastavíme buď naparsované pole z localStorage nebo prázdné pole.

Načítání záznamů z localStorage máme, nyní přidáme i jejich ukládání při přidání nového záznamu. Záznamy budeme ukládat jak do pole zaznamy, tak do storage. Pracovat v celé aplikaci jen se storage by vyžadovalo neustálé převádění záznamů z objektu na text a zpět. Proto jej využíváme jen pro načítání na začátku a průběžné ukládání.

Do metody nastavUdalosti() přidáme jeden řádek ukládající záznam i do storage:

nastavUdalosti() {
  this.potvrditButton.onclick = () => {
    const zaznam = new Zaznam(this.nazevInput.value, this.datumInput.value);
    this.zaznamy.push(zaznam);
    localStorage.setItem("zaznamy", JSON.stringify(this.zaznamy)); // přidaný řádek
    this.vypisZaznamy();
  };
}

Můžeme projekt zkusit spustit, přidat úkoly a znovu načíst stránku. Úkoly v aplikaci již nyní zůstávají a to znamená, že máte svou první reálně použitelnou objektovou aplikaci. Gratuluji! To je pro dnešek vše, celkem snadno jsme si vyřešili náš problém s ukládáním. V příští lekci, Vylepšení objektového diáře v JavaScriptu, již diář plně dokončíme :)


 

Stáhnout

Staženo 60x (3.08 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce JavaScript

 

 

Aktivity (5)

 

 

Komentáře

Avatar
Jan Osuský
Člen
Avatar
Jan Osuský:7. března 18:22

Ahoj, z jakého důvodu kód diáře neběží v prohlížeči Edge?

 
Odpovědět
7. března 18:22
Avatar
Patrik Pastor:13. dubna 13:26

Mam dotaz na pole zaznamy. Myslel sem si totiz, ze kdyz v konstruktoru je promenna "zaznamy" BUD localStorage NEBO pole (ternalni operator), jak to, ze ukladame do obou? (zaznamy.push(zaz­nam)), kdyz uz mame localStorage (po prvnim ulozenem zaznamu - tak sem to pochopil, jinak proc by tam jinai byla ta podminka). Prosim o vyvsvetleni jak to s tim polem zaznamy je, protoze z te podminky mi vychazi, za tam vlastne neni (coz nedava smysl kdyz v dalsim kode s nim pracujeme - viz ono "push"). Diky za odpoved

 
Odpovědět
13. dubna 13:26
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Patrik Pastor
Jakub Podskalský:25. října 19:20

Sice reaguji na komentář po půl roce a zřejmě Ti bude už k ničemu, ale odpovím, protože se tím učím sám. Snad je moje vysvětlení správné...
V tom konstruktoru ten JSON totiž jen načítáme, získáváme jeho obsah, a to jen jednou, kdy načteme stránku a vytvoří se instance diáře. A na tom druhém místě do něho naopak vkládáme data. Permanentně se tam přidá další. A když ty záznamy vypisujeme, tak už pracujeme s atributem zaznamy, do kterého jsme na začátku vycucli uložená data z JSONu po načtení + záznamy, které se tam přidaly už klasickým způsobem.

Editováno 25. října 19:21
 
Odpovědět
25. října 19:20
Avatar
Šimon Raichl
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Jan Osuský
Šimon Raichl:28. října 7:23

Ahoj, predne se omlouvam, ze se ozyvam s takovym zpozdenim. Kazdopadne duvod je takovy, ze na lokalne nacteny soubory nelze v Edge pracovat s localStorage, protoze pokud se o to pokusis, tak ti to hodi 'Unspecified error'. Kazdopadne jednim z reseni je pouzit napr. XAMPP.

 
Odpovědět
28. října 7:23
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.