Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Honza 211
Člen
Avatar
Honza 211:3.10.2018 16:55

Zdravím,
chtěl bych si paralelně s Win10 nainstalovat Ubuntu.
Z všemožných diskusí na jiných fórech jsem vyrozuměl následující postup:

1) zálohovat data: je zapotřebí kromě uživatelských dat zálohovat komplet obsah disku?

2) stáhnout Ubuntu a vypálit na disk: stačí pouze využít disk jako úložiště, nebo se to musí pálit nějakým specifickým programem do specifického formátu?

3) rozdělit disk: prý se to dělá nějakým způsobem v linuxu ještě během instalace. Už teď mám ale disk rozdělený. Musím ho před instalací zpátky spojit? Win10 mi umožnil disk pouze rozpůlit: půjde vyhradit každému systému třeba 20GB a zbytek nechat pro uživatelská data?

4) vypnout secure boot: prý je to nějaké Win k***ítko, které by to mohlo zablokovat. Má s tím někdo zkušenosti? Považuji se za pokročilejšího uživatele PC, ale hrabat se v BIOSu si netroufám...

5) nainstalovat Ubuntu: prostě postupovat dle instrukcí

Máte-li zkušenosti s jakýmkoli z uvedených dílčích kroků, budu rád za jakoukoli radu. Díky :-)

Zkusil jsem: číst jiné diskuse na toto téma

Chci docílit: bezproblémového dualbootu

 
Odpovědět
3.10.2018 16:55
Avatar
Honza 211
Člen
Avatar
Honza 211:3.10.2018 17:21

Odvolávám bod 2), už vím jak na to :-)

 
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 17:21
Avatar
Tomáš "chlastyml" Kacálek:3.10.2018 17:47

Ahoj, sice nevim na co chces ubuntu vsechno pouzivat, ale pokud jen k vyzkouseni, tak bych doporucoval si udelat pouze boot flashdisk. Je to lepsi nez rozdelovat disk ;)

 
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 17:47
Avatar
Honza 211
Člen
Avatar
Honza 211:3.10.2018 18:08

Chci Ubuntu natrvalo - Win10 mě štve - nechci pořád antivir na pozadí, dualitu nastavení systému a ostatní „vychytávky“, co mi Microsoft vnucuje a které mu nezřídka odesílají různá data. A taky chci normální souborový systém.

Kromě toho se v tom chystám programovat, a když se ve škole učíme příkazy v linux terminalu, nebudu se to přece všechno učit ještě ve windowsí cmd.

Takže chci používat především Ubuntu a Win si nechat jen na případy, kdy to kvůli kompatibilitě vyžaduje mainstream.

Ale zkušební verze je pro nerozhodnuté samozřejmě nejlepší volba :-)

 
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 18:08
Avatar
Nezmar Hydra
Člen
Avatar
Nezmar Hydra:3.10.2018 20:35

vypnout secure boot: -----
nevim snad bude mít štěstí, teď jsem měl počítač s win secure boot a ačkoli jsem ho vypnul v BIOSU se mi bootovací fleshka normálně hlásila, tak počátač vytrvale startoval s disku widle osum. Vůbec jsem to nerozchodil. i když jsem mu v BIOSU všecko pozakazoval, starovali win 8. I když jsem si nastavil v boot menu UBUNTU starovali widle.. Byl to Acer ale s Intelem. Já mám Acer s AMD (bez win securre bootu) a bezproblémů mám linux Mint a Ubuntu. Jinak uštři si práci a widle zahoď úplně až pronikneš do linuxu vůbec je pouštět nebudeš. Mě leželi na disku rok než jsem je úplně vyhodil. Pro začátečníka bych ti doporučl linux Mint. má celkem silnou českou komunitu a ve fóru je spousta ochotnejc a chytrejch rádců.
https://www.linux-mint-czech.cz/

 
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 20:35
Avatar
Nezmar Hydra
Člen
Avatar
Nezmar Hydra:3.10.2018 20:38

---- Win si nechat jen na případy, kdy to kvůli kompatibilitě vyžaduje mainstream.
To navirtualizuješ

 
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 20:38
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Honza 211
Martin Dráb:3.10.2018 22:01
  1. zálohovat data: je zapotřebí kromě uživatelských dat zálohovat komplet obsah disku?

To záleží, kolik práce chceš, aby tě stála obnova do původního stavu, pokud se ti podaří celá WIndows smazat (např. nešťastně přepsat daný diskový oddíl). Pokud máš nějaký dostatečně velký externí disk, lze zálohovat celý disk (či oddíl) jako bitovou kopii čistě příkazem dd z instalačního média Ubuntu.

  1. rozdělit disk: prý se to dělá nějakým způsobem v linuxu ještě během instalace. Už teď mám ale disk rozdělený. Musím ho před instalací zpátky spojit? Win10 mi umožnil disk pouze rozpůlit: půjde vyhradit každému systému třeba 20GB a zbytek nechat pro uživatelská data?

Pokud má na disku nějaký nealokovaný prostor (není na něm žádný oddíl/souborový systém), můžeš Ubuntu nainstalovat tam. Pokud je celý disk plný, budeš muset některý z oddílů zmenšit. To bych doporučoval dělat na Windows, pokud to jen trochu půjde. Z Linuxu to lze provést také, ale výsledek nemusí být kompatibilní s tím, co Windows očekávají.

  1. vypnout secure boot: prý je to nějaké Win k***ítko, které by to mohlo zablokovat. Má s tím někdo zkušenosti? Považuji se za pokročilejšího uživatele PC, ale hrabat se v BIOSu si netroufám...

To není nějaké Win ****, ač na protlačení této technologie měl Microsoft určitě nemalou zásluhu. Vypnutím Secure Bootu dovolíš používat i digitálně nepodepsané zavaděče operačního systému. Myslím, že Ubuntu má zavaděč digitálně podepsaný, takže by s tím nemusel být problém, ale ne všechny programy ti se Secure Bootem pojedou. Například, pokud bysis pak chtěl hrát s XEN virtualizací, při zapnutém Secure Bootu se dočkáš ošklivého překvapení. Takže, určitě bych vypnul, pokud to BIOS dovoluje (u levných zařízení to tak být nemusí).

ačkoli jsem ho vypnul v BIOSU se mi bootovací fleshka normálně hlásila, tak počátač vytrvale startoval s disku widle osum

Moje zkušenost je, že z některých flashek či externích disků prostě nenabootuješ, a to i když je vidíš. Mám tu i externí disk, který normálně funguje, ale když jej máš zapojený do PC při startu, po uvítací obrazovce vždy dojde k tvrdému restartu.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
3.10.2018 22:01
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Honza 211
Člen
Avatar
Honza 211:4.10.2018 9:21

Martine, díky za komplexní objasnění všech bodů (a že mých otázek nebylo málo). Taky děkuji Nezmarovi, že mi poradil ten Mint, kromě lepšího uživ. prostředí OS (oproti čistému Ubuntu) mají taky na stránkách celkem detailní postupy i ohledně multibootu... kdybych se podíval nejdřív tam, nemusel bych vás tu otravovat s tolika otázkami...

 
Nahoru Odpovědět
4.10.2018 9:21
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.