Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring
Avatar
Enkii
Člen
Avatar
Enkii:31.8.2019 19:13

Instalace Ubuntu na ntb lenovo ideapad (1tb hdd 128 SSD) s win10.

Zkusil jsem: Zkoušel jsem ponechat doporučenou instalaci Ubuntu. Bohužel jsem na SSD měl stále win10 a odebral se mi HDD, který se převedl do užívání pro Ubuntu. Dále jsem zkoušel vlastní instalaci, ale pc nenajde SSD disky.

Chci docílit: Snažím se dosáhnout ntb fungujícího čistě na ubuntu, bohužel se zatím nedaří.
S Linuxem jsem nikdy nepracoval.. a mám minimální znalosti, které bych teď rád prohluboval.
Na internetu jsem se dále dočetl, že se dají přidělovat různé části paměti nejspíše ve speciálním formátu pro určité využití ntb.
Ale bohatě by mi prozatím stačilo dostat se do bodu kdy při instalaci Ubuntu uvidim oba disky a budu moc celej ubunt vrazit na to SSD.

Odpovědět
31.8.2019 19:13
Najdi co tě baví a nech ať tě to zabije..
Avatar
Jan Kerhart
Člen
Avatar
Odpovídá na Enkii
Jan Kerhart:1.9.2019 2:22

Jestli tomu dobře rozumím, tak problém je, že Ubuntu instalátor "nevidí" SSD disk, ano? Bude to nejspíš tím, že Windows není kompletně ukončen a ten disk blokuje. Ve Windows otevři příkazový řádek jako administrátor (klávesa Windows -> napiš cmd -> klikni pravým na příkazový řádek -> vyber spustit jako správce) a napiš:

powercfg –h off

Následně restartuj počítač a nabootuj do instalačního média Ubuntu a zkus instalaci znovu. Při výběru typu instalace vyber something else, zbav se všech oddílů Windowsu a vytvoř nový oddíl (primary, beginning, ext4 a mount point / ) a případně další oddíly, které chceš (jako např. swap, home atd.) a pokračuj v instalaci.
Pokud by ten HDD dělal při instalaci neplechu, tak je často nejlepší ho fyzicky odpojit.

 
Nahoru Odpovědět
1.9.2019 2:22
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Enkii
Člen
Avatar
Odpovídá na Jan Kerhart
Enkii:1.9.2019 17:39

Ahoj tak i přes tvé rady jsem se nikam neposunul. Ještě se teď pustím do toho odpojení disku a doufám, že mi naběhne to SSD. Vypadá to, že máš docela přehled co se týče Linuxu. Nemohl by si mě nasměrovat někam kde mají zaručeně správné informace ohledně rozdělování disků? (swap,home,ext1-4 atd..) Nemám vůbec páru co to je. A nechci trefit na nějaký špatný zdroj informací.

Nahoru Odpovědět
1.9.2019 17:39
Najdi co tě baví a nech ať tě to zabije..
Avatar
flotoo
Člen
Avatar
flotoo:2.9.2019 10:21

Zkusil bych ve windows vypnout FastStartup. Následně bych nabotoval system z fleshky pro rozdělování disku (Linux live, Hirens boot...) a zrušil bych oddíl, ve kterém jsou nainstalované win, až potom bych spustil instalaci Linuxu.

PS: Pokud nemáš s Linuxem žádné zkušenosti, doporučuji si je dát do VirtualBoxu.

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
 
Nahoru Odpovědět
2.9.2019 10:21
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.