Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C a C++. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
c week

Diskuze: Jedna filosofická o linuxu pro desktop a běžného uživatele

Aktivity
Avatar
Majkel
Člen
Avatar
Majkel:30.3.2016 10:25

Proč neexistuje jedna globální sjednocená distribuce?

Linux je roztříštěný na hromadu různých distribucí a s nimi souvisejících grafických rozhraní a dalších nástrojů. Všechno se donekonečna forkuje a nic není tak nějak uděláno pořádně. V tomto spatřuji největší slabinu Linuxu na desktopu, a pěkně to jde vidět na nejpoužívanějších distrech, za kterými vždy stojí jedna velká společnost, která je vede určitým směrem.

Proč tedy tohle nedělá komunita? Proč se nevytvoří jedna globální distribuce, kde budou její vývojáři hlasovat o změnách a ty, které dostanou většinu se jednoduše realizují. A ano, vždy zůstane jedna skupina neuspokojena, ale tak to chodí a pokud má být něco konzistentní, tak je potřeba občas ustoupit, jinak se fragmentovanému vývoji nevyhneme.

Takto by existovala alespoň jedna distribuce, která by se držela určitého schématu vývoje a byla by udělaná pořádně. Jinak mám z Linuxu neustále dojem, že někde něco chybí, zaostává nebo není dotaženo do konce. Zároveň to odrazuje ostatní vývojáře od toho, aby tvořili pro Linux kvalitní placený software. Nemluvě o výrobcích HW, kteří se ovladači pro tento OS taky moc nezabývají.

Tak tolik k mé otázce. Já se pohybuji spíše v MS světě, ale s Linuxem si občas hraju a vždycky jsem po očku sledoval kam se bude ubírat. Tahle otázka mě vždycky ležela v hlavě, tak jsem si řekl, že se konečně zeptám ostatních více Linuxově založených lidiček, jak to vidí oni.

Představe Free OS, na který si kupuju aplikace, které skutečně potřebuji a který si v případě potřeby můžu nějak sám pro sebe ohnout, jelikož bude jeho zdrojový kód dostupný se mi vždycky líbila.

Editováno 30.3.2016 10:28
 
Odpovědět
30.3.2016 10:25
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Majkel
Atrament:30.3.2016 11:18

Ze stejného důvodu proč neexistuje jedna globální značka ledniček, praček, aut, mobilů atd... Lidi mají prostě různé představy o tom jak by měl finální produkt vypadat, a nevidím jediný rozumný důvod, proč by se jim mělo bránit v jejich realizaci.

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2016 11:18
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Martin Dráb:30.3.2016 11:20

roč tedy tohle nedělá komunita? Proč se nevytvoří jedna globální distribuce, kde budou její vývojáři hlasovat o změnách a ty, které dostanou většinu se jednoduše realizují. A ano, vždy zůstane jedna skupina neuspokojena, ale tak to chodí a pokud má být něco konzistentní, tak je potřeba občas ustoupit, jinak se fragmentovanému vývoji nevyhneme.

Ta nespokojená skupina (skupiny) právě provede fork a začne tvořit vlastní distribuci, se kterou je spokojena (ale se kterou je nespokojen zase někdo jiný). Tahle roztříštěnost je IMO obecná vlastnost OSS a také se mi nezdá jako zcela pozitivní.

Řekl bych, že nejblíže tomu, co bys chtěl, budou placené distribuce (Red Hat), ale pochybuju, že jsou na desktop. Jinak je to zkrátka o tom, že v dostatečně velkém množství lidí se ti skoro nikdy nestane, že by všichni měli stejné názory. A jelikož OSS lze forkovat snadno, děje se to.

Nahoru Odpovědět
30.3.2016 11:20
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Taskkill
Redaktor
Avatar
Taskkill:30.3.2016 11:29

Let me tell you a story...

Distribuce jménem Ubuntu je spravovaná firmou, jmenuje se Canonical, tahle firma dělá co je v jejich silách aby Ubuntu zaujala co nejvíce nenáročných, často Windows, uživatelů, lidi, kteří si nemají moc chuť hrát stovky hodin v terminálu, nekonfiguruji na svém notesu servery a podobně, nicméně i jim je třeba dát tu možnost, takže i na Ubuntu tohle jde, konflikt?? ... Tahle firma má svoje vlastní grafické rozhraní, které má být běžným uživatelům Linuxu přívětivé, pleteš se v tom, že rozhraní souvisí s mistrem, nesouvisí víc než myš a klávesnice, vyber si distro, grafický prostředí a dostaneš je k sobě, to je jedna z hlavních myšlenek Linuxu... Jedeme dál... Pak je tu Fedora, respektive firma RedHat se svým RedHat Linuxem, to je komerční systém, proč by taky nemohl být, jsme svobodná komunita, děláme si co se nám zachce, když se chce nekdo živit zprostředkováním profesionální podpory pro svoje distro, má na to nárok. konflikt?? Ale aby toho tahle firma neměla málo, aby nikdo neřekl, že porušují dobré mravy ve světě Linuxu, kde je všecko zadara a aby mohli testovat nové funkce, je tu právě ona Fedora, ta je free a je to taková beta RedHatu. konflikt?? Pak tu máme Suse a OpenSuse Linux Mint a Elementary, mladý progresivní distra přinášejí něco neobvyklého, feeling, uspokojují jiné typy uživatelů... konflikt?? Pak je tu Gentoo a Arch aneb udělej si sám, proč? No protože proč bys měl mít v OS tunu smetí, které tam nepatří? Proč bys měl postrádat právo si udělat vlastní sestavu dle svých preferencí? konflikt?? Pak je tu Debian, u něj jako jeho silný zastánce zmíním stabilitu vývoje, také ale jeho pomalost, holt nedá se svítit, když distro řídí komunita přesně v tom modelu jaký jsi popsal stojí to čas a ne všechno se k nám dostane včas, naštěstí i ty jako uživatel jsi členem komunity a máš tedy plně právo se rozhodnout, jestli si ručně nainstaluješ novější verzi IceWeasla nebo nahodíš cistej firefox nová verze vychází co dva roky a střídá se dlouho podporovaná a krátko. O všem hlasuje komunita správců. konflikt???? Je tu dlouhá řada dalších dister, ale tohle už by asi stačilo, teď se pustím do zbytků omylů co jsi napsal.

Že pro Linux nikdo nevyvíjí komerční appky? Mám na Debianu SQL developer ood oraclu, jestli umíš říct něco víc enterprise než Javu a databáze od Oracle tak prosím, taky tam běží Xilinx nástroj pro programování mikrokontrolerů no a moderní appky jako Slack Spotify Messenger na desktop a podobně na tom běží také, protože když někdo naprogramoval celý roky v C# a použil třeba Javu tak mu mohlo bejt ukradený kterej os si to pak pofrčí...multi­platformnost v dnešní době vážně tolik nebolí, horší jsou drivery na grafický karty a s tím spojený hry ... Ale ty z toho teď vynechme.

Ještě chci říct, že s tím, že za každým distrem stojí velká firma je právě velký omyl, tohle je Linux, tady velký firmy nemají mnoho společného s firmami jako je MS ... Když vede firma svůj os jako RedHat má komunitní verzi, jo a nejsou velká firma, tonsi někde najdi... Canonical s Ubuntem sem už vůbec nepatří, jsou ta nejmenší velká firma co jsem kdy viděl, opět sinto najdi.

A na závěr, právě tato ROZMANITOST je velkou silou Linuxu, u nás funguje spousta věcí o kterých si Windows nechají roky zdát, vlastně ... Oni v MS ani nebudou vědět, že by o ty věci měli stát. (I když i šéf MS teď udržuje s Linuxem lepší vztah a pracuje na tom abych i my měli MS rádi, dokonce i ten c# už nám ti běží) no a o tom to je, na to abys místo nevýhod viděl skutečný smysl se je třeba přestat bát rozdílu a skočit do tohohle světa po hlavě.

PS: i hardware už se dělá se zaměřením na Linux... A nezapomeň na to co první běželo na Malině. Takže to je moje vysvětlení.

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2016 11:29
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Majkel
David Novák:30.3.2016 12:56

Proč bychom měli chtít jednotnou distribuci? Máme jednotné jádro a vývoj většiny majoritních částí Linuxu je taky jednotný (teď myslím jednotný v rámci GNOME, Unity, ...)

Každému vyhovuje něco - někdo chce prostě PC jen používat, mít vše v základu funkční a nevadí mu uzavřený SW -> Ubuntu/Mint. Někdo má rád striktní otevřenost, bezpečnost a stabilitu -> Debian. Já mám rád progress a mít co nejaktuálnější verze všeho s rozumnou stabilitou. Nevadí mi ale, když občas narazím na bug a jdu ho reportnout -> Fedora.

Jsou distribuce s různými prostředími a různým využitím. Je fakt, že někdy může fragmentace zpomalovat vývoj, ale uvědom si, že většina lidí to dělá ve svém volném čase. To je prostě daň za OSS.. Ale máš tu úžasnou svobodu - něco se ti nelíbí? Klidně si to uprav ;)

Nahoru Odpovědět
30.3.2016 12:56
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
kxmx
Redaktor
Avatar
kxmx:30.3.2016 20:26

Řekni gnomákovi ať přejde na KDE nebo naopak...

 
Nahoru Odpovědět
30.3.2016 20:26
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Majkel
mkub:11.4.2016 19:45

Linux sa drzi hesla "moznost vyberu", preto je tolko disitier, kazda je na nieco ine vhodna

 
Nahoru Odpovědět
11.4.2016 19:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.