Diskuze: Nastavení hesla v systému, který zrovna neběží
Člen
Zobrazeno 12 zpráv z 12.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Tak už jsem zjistil jak na to. Hesla jsou uložená v etc/shadow.
No já to chtěl dělat tak, že bych si v jednom systému udělal test usera, nastavil heslo, přečetl hash a ten hash potom zkopíroval do toho druhého systému. I když je pravda, že nejspíš kvůli tomu vznikl příkaz chroot . Každopádně díky za radu.
Ten hash si můžeš vygenerovat je na to utilitka mkpasswd
pre informaciu, uzivatelia sa ukladaju do suboru /etc/passwd aj s celymi
menami, uzivatelskym shelom (uzivatelia mozu mat rozne shelly, nie iba klasicky
bash), s cestou k domovskemu adresaru a este par roznych informacii o
uzivateloch, vratane identifikatora uzivatela (UID)
a v subore /etc/shadow su ulozene hashe danych uzivatel
k UID v subore passwd zodpoveda riadok v /etc/shadov s rovnakym UID
a /etc/passwd v uplnych zaciatkoch sa pouzival aj na ukladanie hesiel, ale bol tento subor zranitelny,lebo musel sa dat precitat aj beznym uzivatelom, lebo rozne nastroje, ktore bezali s pravami bezneho uzivatela museli pre svoju funkciu vediet precitat ento subor, tak sa pristupilo k vytvoreniu noveho,ktory uz moze citat iba root a v subore /etc/passwd sa na miesto hesla ulozi znak *, cim sa vyjadri, ze heslo je ulozene podla novsej metody v subore /etc/shadow
to len tak okrajovo som spomenul
Díky za informaci, něco už jsem si o tom našel. Jen si tak říkám... takhle se jde potom jednoduše dostat do systému, že si jen někdo otevře disk v nějakém jiném systému, přepíše si hash hesla a má plný přístup k rootu, či se pletu ?
Pokud ma nekdo fyzicky pristup k pocitaci, diskovemu mediu, (pro nektere staci i terminal) je jen veci stesti, nebo neschopnosti utocnika, pokud se do systemu nepodari proniknout... na tohle jednoduse neexistuje ochrana...to je jako rict..kdyz uz mas nekoho v dome, jak velka sance je, ze ti dokaze uskodit? System jsou proste jen data, tahle data tam lezi i po vypnuti.. je celkem jedno co pouzivas za os..na windowsech staci jeden prikaz v prikazovce pod spravcem na zmenu hesla... (pokud jsi se dostal k prihlaseny masine a uctu spravce) na linuxech sveho casu slo upravit startovaci zaznam v grubu a nabootovat do recovery modu a hop byls root ani si nemrknul... (nevim jestli to je jeste v kombinaci jessie a novej grub, mam podezreni, ze uz ne, jiste nevim)...tolik co do bezpecnosti (jo je to blby, ale holt v bezpeci nejses nikdy)
Problém s heslama je vyřešený, ovšem nyní bych potřeboval nastavit nějakým souborům vlastníka, ovšem chroot nefunguje, když mám raspbian 32 bitový a Ubunty 64 bitové. Nějaká možnost jak nastavit chown a popř. chmod ?
Tak jsem si zas na to přišel sám To je tak, když člověk hodinu hledá, nenajde a pak se zeptá a najednou to má před očima. Mělo by to jít nastavit přes UID uživatele, pokud se nepletu. Jako chown 1000:1000 /cesta, když mi "id jmeno_uzivatele" vypíše UID jako 1000.
chown uzivatel:skupina ciel
napr. zmenil by som majitela adresara /var/www na uzivatela mkub:mkub takto:
chown mkub:mkub -r /var/www
prokaz chown meni vlastnika adresara/suboru, parameter -r znaci, ze sa to ma
previes aj na podadresare a objekty v nich a /var/www je objekt, ktoreho
vlastnika chcem zmenit
a moje doporucenie: nemen prava a vlastnika kmenoveho adresara
Ano, znam chown. Jenze ja potreboval nastavit vlatnika u souboru systemu, ktery zrovna nebezi, ktery mam namountovany z SD karty. A pokud jsem chtel nastavovat prava uzivatelum, kteri v bezicim systemu neexistuji, tak to byl problem. Proto jsem hledal reseni a nasel nastavovani vlastnictvi pres UID.
Zobrazeno 12 zpráv z 12.