Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Diskuze: Příprava na SysAdmina?

Aktivity
Avatar
Ferenzs Vůjtek:27.7.2020 23:47

Ahoj,

Chtěl bych se zeptat na pár otázek. Nejlépe na někoho z praxe, kdo třeba začínal od nuly a něco se učil a mě by pomohl svými zkušenostmi se vyhnout slepým uličkám.

Nemám vystudovanou IT školu, nějak jsem se k tomuhle odvětví dostal jako slepý k houslím. Baví mě to, je to perspektivní obor, ve kterém se člověk stále učí něco nového a dají se vydělávat slušné peníze. Jsem ve věku (25) :D, kdy už jsem se relativně "vyblbnul" a chtěl bych se do toho opřít pořádně. Již mám za sebou nějaké pracovní zkušenosti spíše juniorského charakteru. Menší i korporátní firmy, jedno vím jistě. Do korporátu mě už nikdo nikdy nedostane.. Mám tedy za sebou pár let zkušeností, sice nemůžu říct, že jsem v tom nějak dobrej ale zase bych se nepodcěnoval, protože když už se do něčeho pustím, tak mám vůli a dávám tomu relativně dosti času a snažím se.

Proč vlastně píšu. Chtěl bych se Vás, zkušenějších zeptat, když si tak projiždím nabídky práce. Vidím spoustu programátorských nabídek, krásně placených. Tam já ale nemířím, spíše mě zajímá Linux o kterým ale zas tolik nevím ale zase vím to, že už jsem se s ním setkal a celkem mě bavilo psát řádky v bashi (zatím jen Basic příkazy, ale prostě jsem taková hracička, kterou to baví.) Na to programování asi hlavu mít nebudu, ale takový SysAdmin, podle toho co jsem si četl vypadá dosti zajímavě a myslím si, že by mě to relativně bavilo.

Čím bych měl tedy podle Vás začít? Jakou distribuci Linuxu si osvojit, co za problematiku začít studovat? Slyšel jsem nebo i četl pár článků ale zatím to jsou pro mě spíše jak názvy z pokémonů :D tím myslím Apache, Kubernetes, Docker apod.

Budu rád za každou informaci, která mi pomůže mě nasměrovat správným směrem.

Děkuji moc pánové (a dámy samozřejmě).

Franta.

Zkusil jsem: -

Chci docílit: -

 
Odpovědět
27.7.2020 23:47
Avatar
Jiří Havelka:28.7.2020 1:37

Ta tvá otázka má z mého pohledu dvě roviny. Předně v dnešní době je velkým tématem zprávy serverů automatizace, čož je vlasně programování v nějakém programovacím jazyce (python, bash, ansible, ruby ...), takže dříve nebo později se alespoň základy programování budeš muset naučit.
Co se týče toho čím začít, viděl bych to následvně. Předně pro začátek bych zvolil jako distribuci ubuntu, protože je pro ni asi nejvíce návodů pro úplné začátečníky (až budeš zkušenější zvolíšsi distribuci podle svých preferencí). Vzhledem k tomu, že s linuxem již nějaké skušenosti máš, tak dalším krokem je pořídit si server. Virtuální server pořídíš za pár korun měsíčně. Pro tvé účely ti bude stačit nějaký levný nevýkonný. Pak bude tvým úkolem udržet server v provozu a adekvátně zabezpčený a aktulizovaný. Budeš se muset naučit jak nastavit firewall, jak funguje ssh, jak se k ssh přihlásit pomocí klíčů, jak atualizovat software. Dalším krokem bude si zkusit něco na tom serveru zprovoznit (třeba vpn, mail server, minecraft server, rozchodit webserver a hostovat jednoduchou statickou prezentaci, naconfigurovat vlastní git server, rozchodit na tom serveru nějaké opensource cloudové úložiště, zkusit si třeba postavit jednoduchý systém na encodování videosoubrů nebo dávkovou úpravu obrázků, ...). Pak tu věc, kterou jsi na serveru vyvořil zkus pár měsíců aktivně používat. Až tohle vše uděláš budeš už vědět dost na to aby ses rozhodl, co chceš studovat dále. Jo ještě rada na závěr z počátku zapomeň na to, že jsi někdy slyšel slova jako containery, docker nebo nedejbože cubernetes. Jsou to všechno hodně používané věci, ale vyžadují ke svému použití dobrou znalost linuxu.

 
Nahoru Odpovědět
28.7.2020 1:37
Avatar
Ferenzs Vůjtek:28.7.2020 8:31

Ahoj,

Moc děkuji za tvé rady. Výhoda je, že dělám u firmy, která má nějaké starší servery, které již nepoužívá. Takže si nějaký zabavím a budu to zkoušet na něm. Začnu tedy něčím jednodušším.

Ještě bych měl dotaz. Automatizaci mám rozumět právě psaní scriptů v Pythonu, bashi atd? Abych měl nějaké napsané scipty dopředu, které mi například pomohou nainstalovat nový server atd.?

Děkuji za Váš čas!

Franta.

 
Nahoru Odpovědět
28.7.2020 8:31
Avatar
Jiří Havelka:28.7.2020 12:47

Automatizace je o tom, že dělám nějakou činnost vícekrát a pokaždé dělám v podstatě to samé.
příklady:
uloha:
obnovuji ssl certifikát
řešenní:
napíši jednoduchý script v bashi nebo pythonu a nechám ho pravidelně spouštět pomocí cronu.

uloha:
pravidelně kontroluji množství místa na zálohovacím storage někde v cloudu
řešení:
napíši jednoduchý scrip, který se připojí k té storage a zjistí kolik je tam místa pokud je ho nedostatek pošle mi notifikaci například do slacku

úloha:
často se připojuji k nějakému serveru pomocí ssh s hodně specifickými nestandartními parametry
řešení:
napíší si configurační soubor pro ssh clienta, kde ty parametry specifikuji, abych je nemusel pokaždé psát

úloha:
mám za úkol nastavit na 100 serverech stejným způsobem firewall
řešení:
napíši si opět script, který spustím na všech serverech ( až budu zkušenější mohu použít napřílad ansible )

úloha:
Avatar
Ferenzs Vůjtek
Člen

Ahoj,

Moc děkuji za tvé rady. Výhoda je, že dělám u firmy, která má nějaké starší servery, které již nepoužívá. Takže si nějaký zabavím a budu to zkoušet na něm. Začnu tedy něčím jednodušším.

Ještě bych měl dotaz. Automatizaci mám rozumět právě psaní scriptů v Pythonu, bashi atd? Abych měl nějaké napsané scipty dopředu, které mi například pomohou nainstalovat nový server atd.?

Děkuji za Váš čas!

Franta.

pravidelně nasazuji novou verzi aplikace do produkce
řešení:
napíši script, který mi to nasazení aplikace vyřeší pomocí spuštění jednoho říkazu

 
Nahoru Odpovědět
28.7.2020 12:47
Avatar
Ferenzs Vůjtek:28.7.2020 15:27

Díky! : )

 
Nahoru Odpovědět
28.7.2020 15:27
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.