Využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací. Zároveň je tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.

Tipy a triky - gedit

Osobně jsem nikdy nepřišel na chuť velkým IDE jako je Visual Studio, Eclipse nebo produkty od JetBrains. Je to obvykle pomalé a produkuje množství "zbytečných" souborů. Takováto prostředí jistě mají spoustu výhod a chápu, proč je většina lidí používá. Pokud ale chce člověk jen udělat něco jednoduchého, něco vyzkoušet nebo udělat rychlou změnu v nějakém projektu, sáhne obvykle po "obyčejném" textovém editoru.

gedit

gedit je jeden z nejpoužívanějších textových editorů na Linuxu (přesněji v GNOME a prostředích z něj vycházející) a to nepochybně proto, že je obvykle již nainstalován. Na pohled vypadá velmi podobně jako obyčejný notepad z Windows (tedy ne moc užitečně). Po chvíli zkoumání nastavení se ale rychle ukáže, že to tak není.

Po mém prvním setkání s geditem, jsem si jej tak nějak "amatérsky" nastavil a bylo vcelku příjemné ho používat. Na větší věci jsem používal Code::Blocks a zkoušel koketovat s vimem. To je asi nejmocnější textový editor vůbec (vyzývá ho jen emacs). Je ovšem také nepříliš přívětivý k začátečníkům, což jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. Používám ho, když jsem pouze v textovém režim (na vzdáleném serveru), ale jinak jsem pravděpodobně již natrvalo skončil právě u geditu.

Představení

Používám Fedoru s GNOME 3.18, takže vzhled se bude oproti jiným distribucím pravděpodobně poněkud lišit.

Takto vypadá gedit po prvním spuštění - nijak nepřekvapující.

Můj první problém vůbec bylo najít nastavení. Na Fedoře se postupně tyto ovládací prvky přesouvají do seznamu nahoře na systémové liště.

Najdeme poněkud širší škálu funkcí než u notepadu. Zde je nastavení, které používám já - každý má jistě osobní preference. Pro lidi, kteří se tolik neorientují ve zvyklostech Linuxu bych podotkl, že vytváření zálohy před uložením funguje tak, že původní soubor je přejmenován na nazev~ (skrytý soubor).

Asi nejzajímavější menu vůbec je toto - sem obvykle zamíříme, když zapomeneme klávesové zkratky. Vidíme klasické funkce - vyhledat (Ctrl+F) a vyhledat/nahradit (Ctrl+H). Pro vybrání další nalezené položky použijeme zkratky (Ctrl+G) a (Ctrl+Shift+G). Za povšimnutí stojí Go to Line (Ctrl+I).

V nástrojích prozatím najdeme pouze kontrolu syntaxe (nainstalována je angličtina), statistiky dokumentu a vložení data (následuje lokální nastavení - když máme nastavenu Českou republiku, budou nám nabídnuty české formáty).

Statistika je zobrazována i pro výběr textu:

V Zobrazení narazíme na první možnost změny layoutu aplikace - postranní panel (F9). V tomto panelu se pak "usídlí" několik užitečných pluginů.

Neprošli jsme zatím zbývající dvě karty (tedy pokud jste jako já, tak jste je již prošli). Ve Fonts & Colors si můžete nastavit vzhled (pokud základní nestačí, je jistě možné stáhnout/vytvořit mnoho dalších). Mě vyhovuje základní vzhled. Nejzajímavější je asi poslední karta - Plugins. Můžeme vidět, že některé pluginy jsou povoleny již ve výchozím stavu - pokud vás tedy některá funkce nezajímá a nechcete, aby "plevelila" kontextová menu, můžete je jednoduše vypnout a mít editor přesně podle vašich představ.

Instalace rozšiřujících pluginů

Kromě základních pluginů existuje i oficiální balíček dalších pluginů (ten si nainstalujeme) a samozřejmě množství pluginů neoficiálních (můžete zkusit najít a případně na dobré odkázat pod článkem).

Balíček nainstalujeme jednoduše. Pro starší verze Fedory můžete použít yum a pro distribuce odvozené od Debianu apt-get.

$ sudo dnf install gedit-plugins
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

První (a pro mnoho programátorů velmi důležitý) doplněk jsou "úryvky" - často používané konstrukce a kousky kódu, které za vás vloží gedit. Po aktivaci tohoto pluginu v nastavení se pod Preferences objeví nová možnost.

V tomto okně si můžete projít (a libovolně doplnit) úryvky pro jednotlivé jazyky (a nebo společné pro všechny). Můžeme vidět, že vložení úryvku můžeme aktivovat buď pomocí klávesové zkratky a nebo napsáním jistého slova a stisknutím tabulátoru.

Dalším užitečným pluginem je Rychlé otevření. Po jeho aktivaci bude tlačítko Open nabízet všechny naposledy otevřené soubory (s možností mezi nimi vyhledávat).

Velmi užitečným doplňkem je jednoduchý (ale schopný) File Browser. Najdeme ho v sidebaru a funguje naprosto samostatně a nezávisle na otevřených souborech. Zajímavá je kontextová nabídka v něm. Set Root to Active Document, jak název napovídá, nastaví umístění v souborovém systému na umístění právě otevřeného souboru. Je také možné si vyfiltrovat, co tento "průzkumník" zobrazuje. Ve výchozím nastavení například nezobrazuje skryté a binární soubory. Pokud máte nainstalováno nautilus-open-terminal, tak také můžete otevřít terminál v aktuálním umístění.

Další rozšíření, které využívá sidebar, je "Mapa znaků". Mnoho obskurních abeced, které tento doplněk využívá, vyžadují doinstalování fontů. Naprostá většina uživatelů si ale naprosto vystačí s tou řeckou. V abecedách můžete vyhledávat tak, že začnete psát.

Následující doplněk je užitečný zejména pro webové vývojáře.

Kromě předdefinovaných barev je samozřejmě možné definovat své.

Zajímavá funkcionalita je zobrazování náhledu barvy při označení jejího hexa kódu.

Pokud používáte git, pak jistě zajásáte. Tento plugin zobrazuje změny (oranžová) a nové řádky (zelená) od posledního commitu.

Tipy pro práci s textem

Kromě klasické práxe s textem (přesunutí označeného textu, Home, Ctrl+Home, End, Ctrl+End, Ctrl+Z, Ctrl+Shift+Z) umí gedit několik dalších triků. Za zmínku stojí například posunutí řádku nahoru (Alt+↑) a dolů (Alt+↓).

Pro úplnost doporučuji projít nápovědu (F1) a tento seznam zkratek.

Než budeme pokračovat, tak bych také rád poznamenal, že otevřít/uložit soubor v jiném než UTF-8 kódování můžete v korespondujících dialogech (Ctrl+O, Ctrl+Shift+S).

Pokud si aktivujete tři další doplňky - Join/Split Lines, Change case a Code Comment, bude vaše kontextová nabídka vypadat následovně:

Používaná zkratka nejspíše bude Toggle case (Ctrl+~). Zakomentování (Ctrl+M) a odkomentování (Ctrl+Shift+M) kódu je vcelku přímočaré. Nelíbil se mi ale styl komentářů /* */ pro C a tak jsem našel snippet, který místo toho vloží/odstraní moderní, jednořádkové komentáře.

Zakomentování:

$<
lines = $GEDIT_SELECTED_TEXT.split("\n");
output = "";
for line in lines:
  output += "//" + line + "\n";
return output
>

Odkomentování:

$<
import re
lines = $GEDIT_SELECTED_TEXT.split("\n");
output = "";
for line in lines:
  output += re.sub('^//((.)*)', r"\1\n", line)
return output
>

Nastavením snippetu na Ctrl+M jsem nahradil funkcionalitu Code Comment pro jazyk C (u ostatních funguje jako předtím. Jak vidíte, snippety v geditu jsou mocný nástroj a můžete bez problémů použít například python.

Spojení řádků (Join Lines) jednoduše odstraní konce řádků. Rozdělení řádků je naopak přidá tak, aby délka řádku nepřesahovala 80 znaků.

Za zmínku stojí Sort, který umožňuje řadit a dokonce odstraňovat duplicitní řádky a to celý dokument a nebo výběr.

Mou další oblíbenou funkcí jsou záložky. Přidání/odebrání lze provést zkratkou Ctrl+Alt+B a navigace v nich je pak možná pomocí Ctrl+B a Ctrl+Shift+B. Velmi užitečné u velkých dokumentů.

Multi-line edit

S pomocí pluginu umožňuje gedit editovat více míst v dokumentu zároveň (Ctrl+Shift+C) a to ve dvou módech.

Prvním je vložení několika bodů (Ctrl+E) editace - prováděné změny se projeví ve všech.

Druhou možností je sloupcová editace. Stačí označit sloupec, který chceme editovat..

A stisknout Enter.

Zvýrazňování syntaxe

Při používání geditu jsem narazil na jeden nedostatek - absence zvýrazňování syntaxe pro ASM. Toto je naštěstí dobře a modulárně vyřešeno - stáhnul (a upravil) jsem potřebné soubory a nakopíroval je do této složky: /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/. Toto umístění se může lišit (například jiná verze gtksourceview).

$ sudo cp asm-intel.lang /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/
$ sudo cp asm-att.lang /usr/share/gtksourceview-3.0/language-specs/

Tyto mé dva soubory pro podporu ASM můžete stáhnout pod článkem. Další lze získat například z webu nebo vytvořit (je to jednoduché XML).

Výběr syntaxe probíhá automaticky na základě přípony nebo je možný ručně:

Pokud někdo programujete v LISPu, tak soubor pro zvýrazňování najdete tu: https://gist.github.com/…nsir/1164574

Závěr

Pokud máte rádi spíše tmavé styly, tak zde je ukázka, jak může gedit (styl textové plochy se dá měnit přímo v nastavení geditu, styl okna samotného je otázka GNOME a dá se změnit v GNOME Tweak tool) vypadat:

Ukázal jsem jen několik pluginů a možností (ještě existuje například External Tools, s jejichž pomocí můžeme spouštět externí skripty - tedy například Build - vykonání Makefilu, pomocí klávesové zkratky), ale musíte uznat, že gedit je mnohem schopnější, než se může na první pohled zdát. Takže doporučuji vyzkoušet a pokud máte sami zajímavé tipy nebo používáte pluginy, které jsem nezmínil a měli bychom o nich vědět, určitě využijte komentáře pod článkem.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 325x (5.31 kB)

 

Všechny články v sekci
Tipy, triky a návody
Článek pro vás napsal David Novák
Avatar
Jak se ti líbí článek?
7 hlasů
Autor se zajímá především o nízkoúrovňové programování (C/C++, ASM) a návrh hardwaru (VHDL).
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Jindřich Máca
Redaktor
Avatar
Jindřich Máca:4.12.2015 10:42

Měl bych jeden dotaz. Při změně barevného schématu se mi změní pouze plocha pro text, ale zbytek editoru zůstává stejný. Musím udělat něco speciálního nebo to zkrátka v některých operačních systémech nejde? :)

 
Odpovědět
4.12.2015 10:42
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jindřich Máca
David Novák:4.12.2015 11:42

Styl oken je určený přímo stylem GNOME - v GNOME Tweak Tool můžeš tyto styly změnit. Pro dosažení stejného výsledku, jako je ukázáno v článku, stačí zapnout "Global Dark Theme"..

Mělo by to jít kdekoliv, když používáš GNOME. Odvozeniny (Unity) to asi budou mít jinak :)

Odpovědět
4.12.2015 11:42
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
misebo
Člen
Avatar
misebo:25.1.2016 15:10

Chtěl bych upozornit na nefunkčnost odkazu ke stažení souborů na podporu ASM. Když se klikne na odkaz, napíše to jen "Neplatný soubor."

 
Odpovědět
25.1.2016 15:10
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na misebo
David Novák:25.1.2016 23:50

Díky, opraveno :)

Odpovědět
25.1.2016 23:50
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.