Nexus 6 - phablet s čistým Androidem a skvělou výbavou
Telefony řady Nexus jsou navrženy a prodávány Googlem, o jejich výrobu se však starají různé firmy (z pravidla pokaždé jiná). Google představuje nový Nexus každý rok společně s novou verzí Androidu a systém na něm prezentuje. Nexusy většinou nabízí skvělý poměr cena/výkon a neobsahují žádnou grafickou nadstavbu, pouze čistý Android. Díky tomu dostávají aktualizaci na novou verzi Androidu prakticky hned, jak ji Google vytvoří. Mně na testování přišel loňský Nexus 6 od Motoroly.
Telefon přišel zabalený v bílé krabičce s červeným pruhem (ochrannou páskou) a vyrytou šestkou nahoře. Po otevření krabičky se objeví veliký telefon, pod kterým jsou v papírovém pouzdře uloženy manuály a sponka na vysunutí SIM karty. Balení dále obsahuje už pouze USB kabel a adaptér do zásuvky. Balení není o moc větší, než samotný telefon.

První pohled
Skoro celý předek phabletu zabírá obrovský 6-ti palcový display, krytý tvrzeným sklem. Nad displejem se nachází tradičně přední fotoaparát a senzory. Kromě toho tam ale také najdeme podivný výstupek, který se nachází i pod displejem. Tyto podlouhlé výstupky slouží nejspíš jako ochrana proti poškrábání. Pokud položíte telefon displejem dolů, tak leží jenom na těchto výstupcích a displej se stolu ani nedotkne. Pod těmito výstupky jsou schované i reproduktory.
Na plastové zadní straně se kromě fotoaparátu, kolem kterého je umístěn dual-LED blesk, nachází veliké logo Nexus. V horní polovině je také mírně zapuštěno „M“, jako logo Motoroly. Úplně dole se nachází mikrofon. Celá záda jsou zaoblena, takže se telefon dobře drží v ruce, ale pokud leží na stole, kýve se.

Boky telefonu jsou kovové. Nahoře se přesně uprostřed nachází zdířka pro sluchátka a nalevo od ní slot na Nano-SIM. Na pravém boku je umístěno vroubkované tlačítko Power a pod ním ovládání hlasitosti. Dole se nachází Micro-USB konektor a na levém boku je krásné nic.



Hardware
Specifikace
Procesor | čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 805, 2.7 GHz |
RAM | 3 GB |
Úložiště | 32/64 GB (testovaný model 32 GB) |
Display | AMOLED, 6“, 1440 x 2560 px, Gorilla Glass 3 |
Fotoaparát | zadní 13 MPx, dual-LED blesk (ring), přední 2MPx |
Baterie | 3220 mAh, zabudovaná |
OS | Android 5.1, bez nástavby |
Konektivita | LTE, GPS, GLONASS, NFC |
Baterie, výdrž
Se svojí baterií s kapacitou přes 3000 mAh se phablet řadí rozhodně k nadprůměru. Vzhledem však ke své výbavě a velikosti displeje vydrží na jedno nabití necelý den. Telefon také nabízí funkci „spořič baterie“, která snižuje jeho výkon a omezuje aplikace (a služby) na pozadí a synchronizaci. Při zapnutém spořiči se sníží jas na minimum a telefon se celkově obtížněji používá. Z 20% se phablet úplně nabije zhruba za 2 hodiny.
Display
Obrovský skoro šesti-palcový AMOLED display je kryt tvrzeným sklem Cornig Gorilla Glass 3 a rozpozná až 10 dotyků najednou. Barevné podání displeje je výborné, a to i včetně černé. Akorát bílá barva poněkud našedlá. S viditelností na slunci je na tom telefon velmi dobře. Display je dobře čitelný z téměř všech pozorovacích úhlů a to i za velmi jasného dne.


Fotoaparát
V tomto případě byl použit 13-ti MPx snímač z dílen Sony doplněný dual-LED bleskem.
Aplikace fotoaparátu je jednoduchá a dobře se ovládá. Umožňuje fotit klasické fotky, HDR, panorámata, sférické fotky a natáčet videa. Také má speciální režim focení „rozostření objektivu“, který umožní zaostřit jeden předmět a pozadí rozmaže.
Fotografie vyfocené telefonem najdete na konci recenze.
Konektivita
Telefon si poradí s telefonními sítěmi 3G i LTE. Přítomnost WiFi a Bluetooth je samozřejmostí, příjemně překvapí podpora technologie NFC. Lokalizace zařízení pomocí GPS je takřka blesková, zařízení se najde během pár vteřin. Phablet podporuje i GLONASS (ruská obdoba GPS).
Antutu, výkon
V benchmarku Antutu dosáhl phablet skóre 53329 bodů, což je výborné (pro srovnání: Samsung Note 4 má skóre okolo 48000 bodů, nejvíc má Samsung S6 – 67520 bodů). V podstatě to znamená, že se zahrajete jakoukoliv hru z Google Play na plné detaily (zkoušel jsem Asphalt 8, N.O.V.A. 3 a Modern Combat 5 a ani v jednom případě nebyl problém).

Software
Jak již bylo zmíněno na začátku, Nexus ovládá pouze čistý Android. A spoustu aplikací od Googlu. Popisovat jednotlivé aplikace asi nemá moc cenu, takže se vrhneme rovnou a samotný systém.
Po prvním spuštění na nás čeká Android ve verzi 5.0.1, ale hned nabídne aktualizaci na verzi 5.1 a vzápětí i na 5.1.1. Android Lollipop přišel s material designem, který se někomu líbí a někomu zase ne, je to spíše otázka zvyku a vkusu. Tato verze Androidu obsahuje spoustu animací, které by mohli slabšímu hardwaru dělat problém, nicméně Nexus si s nimi poradí výborně.
Oproti předchozím verzím prošlo změnou multitaskingové menu, které kromě nedávno spuštěných aplikací zobrazuje také otevřené karty prohlížeče (jakoby to byli aplikace). Bohužel pořád chybí možnost ukončit všechny aplikace najednou.

Změnou prošla také notifikační lišta, která nově nezobrazuje přepínače nastavení vedle notifikací, ale nad nimi. Notifikace se také zobrazují na zamknuté obrazovce. Jako výchozí launcher je zvolen launcher od Googlu s Google Smart Cards a podporou hlasového příkazu „OK Google“

Závěrečné zhodnocení
Klady
- Výkon
- Velmi rychlé nabíjení
- Čistý Android, téměř okamžitá aktualizace na nejnovější verzi
- Fotoaparát a podpora 4K videa
- Displej
Zápory
- Cena se pohybuje kolem 17 tisíc, dá se však sehnat i levněji
- Kapacita baterie je vzhledem k výbavě podprůměrná
- Nemožnost rozšířit úložiště o microSD kartu
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti CZC.
Galerie




