OnePlus Two - dobrý stroj či nikoliv?
O prvním modelu od společnosti OnePlus, jenž nese název One, se mluvilo jako o zabijákovi vlajkových lodí. Nyní vyšla jeho novější verze, u které se očekává ještě vyšší výkon, novější technologie a software na velmi vysoké úrovni, hlavně tedy v porovnání s konkurencí. Je-li tomu skutečně tak, se dozvíte dále v článku.

Specifikace
Displej | 5,5palcový LTPS LCD, Full HD rozlišení (1920 x 1080 px), ~401 PPI |
---|---|
Operační systém | Android OS, v5.1 (Lollipop, s nástavbou OxygenOS v2.1) |
Rozměry a váha | 151,8 x 74,9 x 9,9 mm; 175 gramů |
SoC | čtyři jádra 1,56 GHz (Cortex-A53) a čtyři jádra 1,82 GHz (Cortex-A57); Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 |
Paměť | 3/4 GB RAM, 16/64 GB ROM |
Fotoaparát | 13 MPx (HDR), 5 MPx |
Baterie | Nevyjímatelná Li-Po 3300 mAh |
Další funkce | Bluetooth v4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, 3G, LTE, pohybový senzor, digitální kompas, čtečka otisku prstů |
Konstrukce a design
Téma velmi omílané a přesto důležitější, než některé funkce, jenž telefonu chybí. Na přední straně najdeme 5,5 palcový FullHD displej, nad nímž je umístěna 5MPx kamera, senzory a reproduktor. Pod displejem pak nalezneme hardwarová tlačítka, přičemž pouze prostřední je znatelně viditelné - zbylé dvě jsou pouze podsvícena.
Prostřední tlačítko zároveň slouží i jako čtečka otisku prstů, jejíž funkcionalitu bych si dovolil trochu více zpochybnit, jak se dozvíte níže.


Jak si můžete všimnout na snímcích výše, pod čtečkou otisku prstů je USB konektor typu C - první chytrý telefon na trhu, který jej obsahuje. Vedle jsou umístěny reproduktory, přičemž v levém je ukryt mikrofon. Na pravém boku standardně nalezneme kolébku hlasitosti a vypínací/zapínací tlačítko.
Zajímavější komponentu však nalezneme na boku pravém, kde je přepínací tlačítko. To slouží pro změnu režimu u oznámení telefonu. Nutno podotknout, že tuto možnost má již řada iPhone od společnosti Apple. Navíc jsem jim ji vždy trochu záviděl, opravdu se totiž dá velmi dobře využít.


Na vrchu už nám zbývá pouze 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek. Co se týká zad, zde už je to trochu jiné. Mezi přisvětlovací diodu a senzor optického ostření je vměstnán hlavní snímač o rozlišení 13 MPx. Níže už je pak pouze logo společnosti. Navíc jsou záda pokryta speciálním povrchem proti nebezpečnému vyklouznutí telefonu z ruky.

Nyní k konstrukci a designu jako takovému. Nikde nic nevrže, neprohýbá se ani netrčí. Vše je tak velmi dobře zkonstruováno a není ani vidu ani slechu po jakékoliv závadě.
Oproti svému staršímu sourozenci je model Two o mnoho lépe designově proveden. Kamkoliv se podíváte, vše dává smysl a není pochyb o tom, že konstruktéři, designeři i grafici věděli, co dělají a jak moc záleží na kvalitě výsledného produktu.


Hardware a výkon
Specifikace modelu OnePlus Two jsou už na začátku článku a nedávalo by příliš smysl je tu znovu opakovat. Raději vám řeknu, jak si vedl telefon v praxi. Díky procesoru Snapdragon 810 nezažijete seknutí - to je prakticky nemožné a byl by to pomalu zázrak. Spustit jakoukoliv aplikaci či hrát jakoukoliv hru z Obchodu Play není problém.
Co se týká přehřívání, jak je u tohoto procesoru zvykem, i zde se to povedlo omezit na dostatečné minimum. Bohužel i přes zadní kryt je sálající teplota z procesoru cítit až příliš dobře. V benchmarku AnTuTu si zařízení vede velmi dobře, pomalu až výborně, avšak očekávání byla znatelně vyšší a nedosahuje tak výsledků, s nimiž většina počítala.

Software
Nejsem blázen a nebudu vám jsem cpát mnoho obrázků, jelikož by článek narostl na výšku neskutečným způsobem. Nicméně vás samozřejmě nemohu okrást alespoň o ochutnávku ze systému Android 5.1 Lollipop s nástavbou OxygenOS verze 2.1.
Systém je plynulý a nestane se, že byste viděli zásek nebo delší dobu čekali na načtení aplikace. Abych však jen nechválil, párkrát se mi zasekla funkce otáčení obrazovky. Při otočení telefonu na šířku se tedy software nedokázal přizpůsobit, což působí problémy při hraní her, focení či čtení/psaní dokumentů.

Displej
Jak jsem již říkal, hledělo se na kvalitu a provedení, tudíž se nelze divit, když vám řeknu, že na sluníčku je viditelnost velmi dobrá, podání barev excelentní a pozorovací jsou to samé. Nemám ani jednu výtku a zde bych doporučil ostatním výrobcům se poučit a zkusit svá zařízení trochu pozměnit.
Ještě bych velmi rád dodal, že rozlišení je dostačující a pixely uvidíte jen při pohledu z blízka. Opravdu není nutné, aby displej měl rozlišení 2K nebo 4K rozlišení.
Baterie
Výdrž baterie na jedno nabití je vždy hlavní zádrhel, hlavně v posledních letech, kdy na toto kritérium většina výrobců doslova kašle. I když baterie v modelu OnePlus Two má kapacitu 3300 mAh, můžete mít v teplejším počasí a náročnějším používání trochu problém se dostat na 24 hodin.
Avšak nebojte, při obvyklém používání, tzn. pokud nebudete neustále hrát hry a spouštět náročné funkce či aplikace, se s klidem dostanete na výdrž dva dny - ani nemrknete.
Mám ale i velmi tragickou zprávu. Jelikož je k telefonu dodáván 1A napájecí adaptér, od 0 % do 100 % vám nabíjení může trvat až neskutečné 3 hodiny. To už je ale opravdu moc. Navíc v telefonu chybí funkce Quick Charge, jehož služby by jistě každý uživatel rád využil.
Fotoaparát
Dokonalost a nadprůměrné fotografie pořídíte i bez většího snažení. V horším osvětlení musíte samozřejmě zapojit trochu umu a nastavit si důležité funkce, avšak poté se můžete těšit z kvalitních fotek. Níže přikládám snímek, kde je zaostřeno na objekt v blízké vzdálenosti. Při přiblížení je šum na minimu a kvalita odpovídá a není si na co stěžovat.
Jedinou výtku bych měl k funkci HDR, kde dochází k mírnému přepalování barev.

Závěr
Jak jste si jistě všimli, pár výtek jsem měl. Není však pochyb, že se jedná o velmi dobrý telefon, který jistě dokáže porazit mnoho vlajkových lodí ostatních výrobců. Bohužel už se ale nejedná o zabijáka vlajkových lodí. Očividně bylo příliš spoléháno na jméno předchůdce a víru v to, že pokud se opraví jen části telefonu, jež některé uživatele štvaly, bude vše v nejlepším pořádku.

Tak se nestalo a s lítostí musím oznámit, že jsem - stejně jako mnoho dalších - trochu zklamán. Nicméně nedá se říci, že se mi telefon nelíbí, ba naopak. Pokud by byl o jeden až dva tisíce levnější, určitě by si našel o mnoho více potenciálních zájemců, včetně mě.
Galerie
