Recenze tabletu Prestigio Multipad 2 PRIME DUO 8.0 (2/2)
V první části recenze jsem představil tablet zvenku. Teď bych rád představil několik aplikací, díky kterým mi tablet tak hezky šlape
Příběh
Když mi tablet došel, samozřejmě jsem si do něj nainstaloval desítky aplikací. Polovinu jsem odinstaloval a poté následovalo další kolo. Jenže po nějaké době se mi tam nashromáždilo tolik aplikací, že se Android začal pěkně sekat a tablet se skoro nedal používat. Proto jsem před několika dny provedl reset do továrního nastavení a snažím se používat co nejméně aplikací a vybírat si ty, které nejsou moc náročné.
Aplikace
Launcher – Vire Launcher
Nemohl jsem odolat – launcher je sice trošku náročnější, ale má v sobě parádní efekty.
Webový prohlížeč - Firefox
Jedna z nejdůležitějších aplikací vůbec. Jako prohlížeč jsem zvolil Mozilla Firefox. Z notebooku jsem sice zvyklý na Google Chrome, ale ten je na Androidu nepoužitelný. Firefox běží plynule, nepadá a je rychlý. Je to parádní prohlížeč, do kterého lze instalovat různé doplňky a aplikace. Anonymní režim je samozřejmostí. Je k dispozici také speciální režim „pro hosty“, ve kterém jsou skryta osobní data (záložky, historie, uložená hesla, …). Po jeho ukončení jsou, stejně jako v anonymním režimu, smazána data z relace (cookies, historie, ...).
Emailový klient – Gmail
Jelikož používám email od Googlu, používám také oficiálního klienta Gmail. Jsem s ním spokojený. Součástí aplikace je také widget na plochu, ve kterém se zobrazují emaily. Samozřejmostí je také upozorňování na nové emaily oznámením v liště.
Přehrávač hudby/videa – VLC
Výborný přehrávač, spousta uživatelů jej zná ze svého počítače – ať už mají Windows, Linux nebo Mac. Nedávno dorazil také na zařízení se systémem Android. Parádní aplikace. Umí přehrávat jak hudbu, tak video. Automaticky si načte všechny Audio/Video soubory. Načítání se dá omezit pouze na určenou složku. Ovládání video přehrávače je velmi pohodlné – dá se ovládat pomocí gest. V levé části se nastavuje jas, v pravé hlasitost (nahoru/dolů). Směrem vpravo/vlevo se posouvá, takže žádné složité „trefování“ při posunu např. o 5 sekund. Audio přehrávač má už standardní ovládání, ale to u hudby většinou nevadí. Výhodou je možnost ovládání i když je zařízení zamknuté, takže není třeba zadávat heslo. Přehrávač má také detekci odpojení sluchátek, takže pokud posloucháte hudbu v nudné hodině češtiny a vypadnou vám sluchátka, nebude za to žádná poznámka .
Správce souborů – ES File Explorer
Nejlepší správce souborů, jakého jsem kdy potkal. Ale to vážně. Má v sobě tolik funkcí, na které byste jinak museli instalovat několik aplikací. Kromě správce souborů v sobě má například
- download managera
- možnost připojit cloudové úložiště (dropbox, gdisk, …) - takže ušetříte další aplikace
- FTP klient
- FTP server
- možnost vytvoření přenosné hotspot sítě (vlastní WiFi)
- přehrávač hudby/videa
- posílání souborů po LAN
- správce Bluetooth
- správce aplikací
- analýza využití prostoru
- komprimace souborů
- šifrování souborů
- a další ..
Jak vidíte, funkcí je opravdu hodně – a to nejsou všechny. Popisovat je tu nebudu, to bych tu byl ještě pár dní. Já využívám hlavně připojení k FTP/cloudu – ušetřím tím 3 aplikace.
Kancelářský balík – WPS office
Další super aplikace. Umožňuje vytváření/editování TXT souborů, dokumentů, prezentací i tabulek. Mezi hlavní výhody patří plná podpora Word, PowePoint i Excel dokumentů, prohlížení PDF dokumentů a možnost připojení k externímu úložišti (Cloud/FTP).
Čtečka e-booků – Aldiko (Premium)
Jediná aplikace (z těch, které jsem tu popisoval), která je placená. Existuje i free verze, která nemá moc omezení - hlavně tedy to, že si nemůžete podtrhávat text . Já budu popisovat tu Premium verzi. Aplikace podporuje několik formátů, mezi které patří např. epub nebo PDF. Knihy lze třídit do kolekcí, lze jim přiřazovat tagy. Jedna z věcí, které mě na této aplikaci zaujaly, je možnost přidat si vlastní „katalog“ - zadat URL adresu nějakého obchodu s knížkami, do kterého lze poté přímo z aplikace vstoupit a přímo stahovat knihy. Nemusím tedy jít do Firefoxu, naťukávat adresu, stáhnout a pak si to ručně najít a naimportovat. Mohu stahovat přímo z Aldika. U knížek lze nastavit buď výchozí formátování (od autora) nebo tzv. pokročilé formátování – vlastní. Další věc, která se mi líbí, je možnost ovládat posouvání stránek pomocí tlačítek hlasitosti – stránka + nebo -.
A to je vše !
Tak to byly moje oblíbené aplikace. Všechny jsou k dispozici zdarma v plné verzi na Google Play (kromě Aldika). Možná si říkáte, proč jsem vypustil aplikace jako Facebook, Messenger či Skype. Důvod je jednoduchý – nepoužívám je. A tablet běží parádně. Skype nepotřebuji tak často, abych jej musel mít na tabletu a Facebook (a Messenger) zvládá bez problému Firefox.
Galerie