Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Platba DPH a CLA za balíček ze zahraničí

Příchozí balíček z Číny, kolik a co budu platit?

Mnoho z vás se ptá, zda bude platit DPH či CLO, pokud si objedná nějaké zařízení nebo výrobek z Číny. Dnes se touto otázkou budeme trochu více zaobírat a povíme si, jaká je praxe oproti teorii. Ukážeme si to na internetovém obchodu Gear Best, jehož jsem zde na síti propagátorem.

Prvně si tedy musíme říci, kdy se platit bude a kdy ne. V České republice je zákonem stanoveno, že balíčky pod 22 € (cca 25 $) nebudou kontrolovány. Respektive budou, ale je jen mizivá šance, že budete muset doložit důkaz o jejich ceně. Celní úřad daný balíček vždy prověří a určí mu hodnotu - pokud tedy nepřesáhne onu zmiňovanou, je vše v pořádku.

Pokud tuto cenovou hladinu však balíček přesahuje, nebo se tak celní úřad domnívá, budete muset doložit na příslušném oddělení potřebné dokumenty. DPH tak můžete platit u balíčku s cenou od 22 € do 150 € (cca 170 $). Stačí předložit doklady, vyplnit pár tabulek a je to. Můžete zvolit cestu jinou a to nechat to vyřídit přepravcem - Česká pošta, UPS či DHL. Ti si však účtují další peníze. Když tedy dojde na placení DPH, počítá se 21 % z ceny balíčku.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud překročí balíček i tuto hranici, tedy 150 € (cca 170 $), je nutné platit CLO. Celní úřad pak nezastrašíte skoro ničím. CLO je přibližně 15 % z ceny balíku a navíc ono DPH 21 %.

To už jsou pak slušné peníze. Lidé se tomu snaží vyhnout a samozřejmě to lze. Jednou z častých oklik je změna hodnoty balíku ještě před odesláním - čínské obchody to tak praktikují pouze na přání zákazníka. Druhou variantou je přeposílání balíku na jinou osobu. Na celním úřadu též pracují lidé a bývá zvykem, že pokud adresát není v databázi, nechá se balíček projít a nikdo to moc neřeší - samozřejmě jsou i výjimky. V tomto případě se pak vyplatí například dražší telefony zasílat na členy rodiny, kamarády atd.

Za mobil clo neplatíte

Ano, tento fakt příliš lidí neví a je nutné si o tom říci. CLO se neplatí u kategorie Telefony pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové sítě. Což je velmi dobrá zpráva. Vše si můžete přečíst v rozsáhlém dokumentu celní správy. Já vám to však zjednoduším. Na straně 568 v kolonce Kód KN musíte najít kód 8517 12 00. Zde máte napsáno, jaká zařízení platí či neplatí CLO. V tomto řádku je jasně uvedeno, že zařízení spadající do kategorie napsané výše, mají nastavenou smluvní celní sazbu jako "bez", tedy nulovou.

Vždy tak platíte jen DPH, co se týká chytrých zařízení - telefony, tablety a klidně i hodinky.

Závěr

Abych to tedy shrnul, platba CLA není v mnohých případech nutná. DPH platíte vždy, pokud balíček překročí hodnotu 22 € a občas vám balíček může stopnout celní úřad.

Nakonec bych však rád varoval, že za chybu v dokumentech ručí deklarant - nebo-li adresát, v mnohých případech. Pokuta za chybné uvedení údajů se pohybuje od 1 500 Kč do 5 000 Kč a to není příjemné. Navíc, pokud nezaplatíte pokutu přímo na místě - zde hodně záleží na vlídnosti pracovníků - to budete muset řešit s právním oddělením a to může na dlouho a třeba i mnohem více peněz.

Snad jsem vše zodpověděl a pokud budete mít otázky, rád se je pokusím zodpovědět.


 

Všechny články v sekci
Tipy z Číny
Článek pro vás napsal Pavel Mareš 21.3.2016 16:38
Avatar
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Makaron
Člen
Avatar
Makaron:21.3.2016 16:55

Ahoj! Platia tieto veci aj pre Slovensko, alebo je to inak?

 
Odpovědět
21.3.2016 16:55
Avatar
Brunclik
Člen
Avatar
Brunclik:21.3.2016 19:00

Ahoj, zapomel jsi napsat, ze ceska posta si uctuje poplatek za zpracovani balicku, pokud se nej vztahuje dan ( napr. mobil ).
Platil jdem 99 kc.

Drobnou elektr. doucastky posta pousti bez zdrzovani.

 
Odpovědět
21.3.2016 19:00
Avatar
Pavel Mareš
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Brunclik
Pavel Mareš:21.3.2016 21:22

Nezapomněl - "Můžete zvolit cestu jinou a to nechat to vyřídit přepravcem - Česká pošta, UPS či DHL. Ti si však účtují další peníze." Nepíšu přesné částky, jelikož se mnohdy mění, byť třeba jen o koruny.

Odpovědět
21.3.2016 21:22
Však ono půjde ...
Avatar
Pavel Mareš
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Makaron
Pavel Mareš:21.3.2016 21:23

Teoreticky by mělo, bohužel s přesnými podmínkami nejsem obeznámen. Musel jsem prolézt hodně zdrojů a informací, abych zjistil, jak to funguje pro ČR. Na Slovensko už mi nezbývaly síly :)

Odpovědět
21.3.2016 21:23
Však ono půjde ...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Makaron
Neaktivní uživatel:21.3.2016 21:34

Ano, pro Slovensko platí to samé.

Odpovědět
21.3.2016 21:34
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Brunclik
Člen
Avatar
Odpovídá na Pavel Mareš
Brunclik:21.3.2016 22:45

Souhlasím.
Cesta do Prahy a zpet , včetně všech poplatků mi vyšla na 500 kč.

 
Odpovědět
21.3.2016 22:45
Avatar
LuCash
Člen
Avatar
LuCash:23.3.2016 0:56

Druhou variantou je přeposílání balíku na jinou osobu. Na celním úřadu též pracují lidé a bývá zvykem, že pokud adresát není v databázi, nechá se balíček projít a nikdo to moc neřeší - samozřejmě jsou i výjimky. V tomto případě se pak vyplatí například dražší telefony zasílat na členy rodiny, kamarády atd.

Prosím jaká databáze? A z jakého důvodu bych měl balíky posílat někomu jinému? Tak jako tak to DPH/CLO musí někdo zaplatit ne?

 
Odpovědět
23.3.2016 0:56
Avatar
Pavel Mareš
Redaktor
Avatar
Odpovídá na LuCash
Pavel Mareš:23.3.2016 1:36

No, celní správa si eviduje příchozí balíky, konkrétně pro jakou osobu a na jakou adresu balík směřuje. Dle mých zkušeností první balík projde, další, tedy ty dražší, jsou odchytávány, Pak nastává problém, který lze vyřešit zasláním balíků na jiné jméno. Takhle to v praxi funguje. Jinak o platbě CLA a DPH jsem snad napsal vše, co šlo. Pokud něčemu není rozumět, prosím o další připomínky.

Odpovědět
23.3.2016 1:36
Však ono půjde ...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.