Lekce 14 - Základy PowerPointu - Animace
V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 13. lekci v PowerPointu, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.
Zdá se vám vaše prezentace příliš suchá nebo jí něco chybí, ale vy nevíte co? Zkuste při tvorbě zapojit animace do snímků a hned prezentace nabere druhý dech. V dnešním PowerPoint tutoriálu se to společně naučíme!
Animace jsou vizuální efekty objektů v powerpointové prezentaci, které přinášejí na snímek nebo i mimo snímek objekty, jako je text, obrázky nebo grafy. Pomocí animace můžeme objekt vložit nebo odebrat ze snímku, nebo jej pouze na snímku posouvat. Animaci lze především použít ke zvýraznění určitého prvku na snímku.
Na začátek doporučuji nejprve kompletně sestavit prezentaci a později přidat jednotlivé animace.
Přidat animaci
Prvním a nejdůležitějším krokem při práci s animacemi je samotnou animaci na snímek (respektive na objekt) nejprve vložit. Přidání animace není vůbec nic složitého. Stačí pouze označit objekt, na který chceme animaci přidat, vybrat kartu Animace a následně si vybrat z výběru:
Po výběru se nám okamžitě animace spustí a my můžeme vidět, jak bude upravený objekt na snímku vypadat.
V záložce Přidat animaci nalezneme základní animace, které jsou rozděleny do sekcí:
- úvodní,
- zvýrazňující,
- závěrečné,
- dráhy pohybu, které jsou součástí animací.
Jakmile přidáme animaci, zobrazí se u objektu červený rámeček s číslem, který značí, že na objekt byla vytvořena animace. Pokud animovaných objektů máme více, číslo nám prozrazuje, v jaké posloupnosti budou animace zobrazovány:
Značně nám to pomůže orientovat se při tvorbě a časování animací, protože máme jasně definované, která animace se spustí jako první.
Změna pořadí
Jak již víme z předchozího odstavce, každý objekt, který byl obohacen animací, má udělené číslo, podle kterého se po sobě zobrazují jednotlivé naanimované objekty. Může se stát, že si toho při tvorbě nevšimneme nebo prostě chceme změnit jejich pořadí. Pokud tato situace nastane obrátíme se v pravé části karty na sekci Časování a nalezneme zde i Změnit pořadí animace. Zde si pouze stačí vybrat mezi přesunout na dřívější čas nebo přesunout na pozdější čas:
Můžeme zvolit i možnost Podokno animací. V pravé části obrazovky se nám zobrazí okno, kde můžeme provádět změny animací.
Můžeme zde měnit ale i jiné vlastnosti animace jako například:
- směr,
- zvuk,
- časování a tak podobně.
O této funkci si povíme více níže.
Další efekty
Pokud chceme efekt, který nemůžeme ve výběru najít, můžeme se navigovat na záložku Přidat animaci a následně si vybereme možnost Další efekty, které se opět třídí na úvodní, zvýrazňující, závěrečné a dráhy pohybu:
Po rozkliknutí se nám zobrazí ostatní animace, které nebyly na základním výběru zobrazeny. Na zápatí okna si můžeme zaškrtnou políčko náhled animace. Tato funkce je velice užitečná, neboť nám ihned ukáže krásu animace a nemusíme tak ztrácet čas opakovaným zkoušením animací, u kterých vidíme jen název, ale nevíme, co s objektem dělají.
Možnosti efektu
Výběr animace nemusí být konečnou úpravou. Jednotlivým animacím můžeme i formátovat efekt. Například u animace Rozdělení můžeme nastavit, zda se má obrázek rozdělit:
- vodorovně dovnitř,
- vodorovně ven,
- svisle dovnitř,
- svisle ven.
Náhled animace
Pokud jsme animaci přidali na více objektů ve snímku, je velmi pravděpodobné, že si budeme chtít zobrazit náhled, jak náš snímek bude vypadat při samotném prezentování. V tomto případě najdeme funkci Náhled na kartě Animace a stisknutím tlačítka se animace automaticky spustí:
Podokno animací
V podokně animací lze nastavit a přizpůsobovat jednotlivé animace podle vlastní potřeby a zájmu. Lze například změnit:
- okamžik spuštění,
- možnosti efektu,
- časování,
- rozšířenou časovou osu,
- pořadí přehrávání,
- nebo celkově odebrat.
Aktivační událost
Aktivační událost (trigger) umožňuje spustit animační efekt a začít s přehráváním na začátku zvuku nebo videoklipu nebo dokonce během přehrávání zvuku nebo videa. Můžeme také spustit animační efekt po klepnutí na obrazec nebo objekt, který bude animován.
Označíme tedy objekt, se kterým budeme pracovat, a klikneme na možnost Aktivační událost na kartě Animace a vybereme, kdy se má animace spustit:
Kopírování animace
Pokud si s úpravou animací pohrajeme a formátujeme ji více detailně, bude její nastavení zdlouhavé. V případě, že chceme tuto animaci aplikovat i na jiné objekty, nemusíme ztrácet čas nastavováním komplexnějšího formátu animace na veškeré jednotlivé objekty, ale postačí nám pouze funkce Kopírování animace. Kopírování animace funguje v principu stejně, jako kopírování efektu. Při výběru možnosti Kopírovat animaci se nám veškerý formát animace zkopíruje a následně můžeme označit objekt, který chceme obohatit stejnou animací:
Časování animace
Časování je běžnou součástí animací. Lze jednoduše pomocí pár kliknutí nastavit její spuštění, dobu trvání i zpoždění:
Závěr
Animace nám přináší lepší vzhled snímků a zároveň větší zájem o snímky od diváků a není vůbec složité je začít používat i v PowerPointu. Klíčové je přemýšlet o celkovém kontextu a načasování animací. Méně často funguje lépe než více. V této lekci jsme se naučili jak takovou animaci aplikovat na jednotlivé objekty, a dokonce i jak ji vylepšit drobnějšími úpravami a přidanými efekty. Věřím, že příště si pro animace najdete při tvorbě prezentace svůj čas a trochu kreativity.
V následujícím kvízu, Kvíz - Multimédia a animace v MS PowerPoint, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.