Lekce 12 - Základy PowerPointu - Funkce kreslení
V předchozí lekci, Základy PowerPointu - WordArt, jsme se věnovali tématu WordArt.
Vítejte u nového článku k základům aplikace PowerPoint. Chcete do své prezentace něco napsat, nakreslit, nebo potřebujete psát poznámky během prezentování? Nezoufejte, i tohle je možné. A v dnešním článku se to společně naučíme!
Ať už používáte digitální pero, dotykovou obrazovku nebo myš, funkce kreslení v Office vám mohou pomoci přidávat poznámky, vytvářet tvary, upravovat text a další. Karta Kreslení je k dispozici ve Wordu, Excelu ale i PowerPointu. V PowerPointu najdete několik různých kreslících nástrojů a vylepšených nástrojů rukopisu. My si je společně dnes postupně představíme.
Přidání karty
Chystáte se nakreslit nějaký objekt nebo ručně napsat text do vaší prezentace, ale na pásu karet nemůžete najít kartu Kreslení? I když se to může jevit jako problém, není to nic, co by nešlo rychle a jednoduše vyřešit. Na pásu karet vyberte kartu Soubor, zvolte Možnosti, dále Přizpůsobit pás karet a najděte a zaškrtněte Kreslení.
Nyní již máte pás karet přizpůsobený a vypadá nějak takto:
Funkce lasa
Nastanou situace, kdy potřebujeme ručně psaný text nebo obrazec upravit, přesunout nebo třeba i převést (viz níže). Laso nám v tomto případě umožní označit vše, co aktuálně potřebujeme pro konkrétní úpravu.
Psaní perem
Nejpoužívanější nástroj Kreslení je právě
Pero, kterým lze cokoli napsat nebo nakreslit. Nástroj pero
obsahuje více typů per. Můžeme si vybrat mezi perem s tloušťkou
0,25
mm, 0,5
mm, 1
mm, 2
mm
a 3,5
mm. Barvu pera si můžeme vybrat z již vytvořené
nabídky barev, nebo můžeme definovat vlastní barvu
v barevném modelu RGB a HSL.
Takhle může vypadat napsaný text:
Pro snadnější a rychlejší přepínání mezi barvami si můžeme nastavit dvě různé barvy ve výběru perem.
Chceme-li používat nástroj kreslení, musíme mít zařízení s dotykovým displejem, jako je tablet, smartphone, nebo dotykovou obrazovku na notebooku. Na těchto zařízeních pak můžeme použít buď chytré pero nebo prst.
Zvýraznění textu
Když vytváříme prezentaci a potřebujeme zvýraznit jen
jedno slovo nebo celou část textu, využijeme funkci Zvýraznění
textu. Funkci zvýraznění najdeme i na kartě
Kreslení. Nástroj zvýrazňovač obsahuje více typů.
Můžeme si vybrat mezi zvýrazňovačem s tloušťkou 2
mm,
4
mm, 6
mm, 8
mm a 10
mm.
Ani zde nejsou barvy omezené na vybrané barvy, ale lze vybrat
nebo nadefinovat jakoukoli barvu dle libosti.
Takhle pak vypadá zvýrazněný text:
Nástroj guma
Kdykoli se může stát, že se upíšeme nebo zvolíme nevhodnou velikost písma či obrazce. V takovém případě nám pomůže guma, která svými vlastnomi smaže celý nebo část textu. Zde si můžeme vybrat mezi gumou na tahy, bodovou gumou, nebo gumou segmentů. Použití jednotlivé gumy závisí od toho, co potřebujeme smazat. Pokud potřebujeme smazat malý detail, využijeme bodovou gumu, která smaže jen malou část.
Využití pravítka
Nastanou i takové situace, kdy se nám nedaří nakreslit pěknou rovnou čáru a fyzické pravítko na obrazovku přístroje nelze použít. Pro tyhle chvíle je součástí Kreslení i funkce pravítko, které zastupuje reálnou funkci, pro kterou nám pravítko slouží. Tudíž díky pravítku vytváříme rovné čáry. Můžeme tahle nakreslit i třeba tabulku, která vyžaduje rovné řádky a sloupce.
Stupně rozložení pravítka můžeme měnit i pomocí myší točením kolečka.
Převody rukopisu
Může se stát, že napsaný text perem nebo prstem je například příliš velký nebo se do prezentace nehodí. V takovém případě nemusíme mazat celý napsaný text, ale stačí pouze využít lasa a text zakroužkovat - čili označit část, kterou chceme převést a zvolit možnost Rukopis na text.
Po převedení rukopisu na text se nám zobrazí textové pole, vedle kterého jsou umístěny velmi užitečné tři tečky, které po rozkliknutí zobrazí další návrhy převodu, pokud by byl například převod nepřesný. Případně můžeme text přeměnit zpět na rukopis.
Rukopis na obrazec
Není podmínkou, že perem musíme jen psát. Můžeme také vytvářet různé obrazce, které potřebujeme použít nebo se nám do prezentace hodí. Pokud tedy obrazec kreslíme, tak i zde máme možnost převodu. Nakreslený obrazec není tak přesný, pokud není kreslený pravítkem. Ovšem pravítko v téhle situaci není vhodné využít, protože to může být časově náročnější než převod nebo vložení obrazce přímo.
Rukopis na matematický zápis
Máme možnost psát písmena, tvořit věty, kreslit obrazce a převádět je. Ovšem je zde i místo pro matematiku nebo čísla obecně. Matematiku běžně počítáme na papíře, protože je příliš komplikované vkládat matematický zápis do elektronické podoby - je to složité a časově náročné. Jenže dnes v on-line době se může stát, že budeme muset například matematickou rovnici zadat do naší prezentace. Karta Kreslení nám práci velmi usnadní, jelikož nabízí i převod na matematický zápis. Můžeme tedy rychleji vkládat klidně i zlomky.
Přehrávání rukopisu
Součástí je i zajímavá funkce Přehrávání rukopisu, která nám animací přehraje, jak jsme napsaný text psali. Nemusíme ani nic označovat, funkce nám automaticky rozpozná napsaný text ručně a přehraje jej od začátku do konce.
Kreslení během prezentování
Chytrá funkce jako je Kreslení nám usnadňuje práci při tvorbě prezentace. Ovšem tahle vychytávka je i součástí prezentování, kdy můžeme kreslit na snímky přímo během prezentace. Stačí si spustit prezentaci od začátku nebo od aktuálního snímku a v levém spodním rohu se nám zobrazí nabídka možností. Nás tedy zajímá kreslení, tudíž ikona pera. Po výběru pera se nám zobrazí možnosti, kde si zvolíme nástroj, který chceme použít. Máme na výběr laserové ukazovátko, pero, zvýrazňovač, gumu, a možnost vymazat vše, co jsme na snímku napsali či nakreslili. Pro jednotlivé nástroje lze vybírat barvu ze základní palety barev. Ovšem tahle funkce je více omezená, než při samotné tvorbě prezentace. Nemůžeme například měnit velikost pera ani definovat vlastní barvu. Pro základní tvoření poznámek během prezentování to ale jistě stačí.
Závěr
Dnes jsme si probrali funkci Kreslení v prezentaci, při její tvorbě i při samotném prezentování. Mnoho uživatelů možná o téhle funkci nemělo zdání, protože ne vždy je součástí zobrazených karet. Proto by si každý uživatel MS Office měl zjistit, které funkce jeho verze obsahuje a které může využít. Funkce kreslení dokáže usnadnit práci s tvorbou a ušetřit i náš čas. Ale musíte být na pozoru - PowerPoint není grafický program, takže není vhodný pro kreslení profesionálních obrázků a jejich renderování. Kreslení v PowerPointu slouží jen jako nástroj, který nám umožní vytvářet jednoduché texty, matematické zápisy, obrázky nebo obrazce.
To je pro dnešní lekci již vše.
V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 10.-12. lekci v PowerPointu, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.