Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 4 - Základy PowerPointu - Obrázky v prezentaci

V minulé lekci, Základy PowerPointu - Vylepšení vzhledu prezentace, jsme se věnovali vylepšení vzhledu PowerPoint prezentací.

Protože význam prezentace spočívá hlavně ve vizuálním podkladu, který poskytuje, její podstatnou součástí bývají obrázky. V dnešní lekci si ukážeme, jak s obrázky pracovat.

Výběr obrázků

Obrázky v prezentaci by měly mít dostatečnou kvalitu, aby nebyly ve výsledku rozmazané. Na velkém plátně by to mohlo být ještě více patrné než na monitoru. Je ideální, když se na jednom snímku vyskytuje pouze jeden typ obrázků – buď fotografie, nebo kreslené obrázky. Dohromady většinou nevypadají moc dobře. Pokud se chcete pustit do odstraňování pozadí, doporučuji obrázky s málo členitým pozadím. V neposlední řadě dejte pozor na licence, pokud použité obrázky nejsou vaše. Na internetu existuje spoustu databank obrázků zadarmo, jedna z populárních je např. https://pixabay.com.

Vložení obrázku do prezentace

Naskytují se nám dvě hlavní možnosti, jak obrázek do prezentace vložit, najdeme je na kartě "Vložení":

  • První, "Obrázky", vloží obrázek ze souboru,
  • druhá, "Online obrázky", najde obrázky na internetu.

Obrázky

Po zvolení této možnosti vložíme soubory z počítače, případně z dalších připojených zařízení nebo on-line úložiště. Můžeme vložit i několik obrázků najednou.

Online obrázky

Tato funkce nám nabídne obrázky, které po zadání klíčových slov nalezne vyhledávač Bing. Výhodou je, že můžeme výsledky vyhledávání filtrovat podle předem zvolených kritérií nebo podle licence.

Vložení on-line obrázků do Microsoft PowerPoint prezentace

Obrázky v navržených kategoriích jsou poměrně bez problému, ale výsledky vlastního vyhledávání nebývají příliš kvalitní. Proto on-line obrázky za sebe příliš nedoporučuji.

Snímek obrazovky

Pokud bychom chtěli vložit snímek obrazovky, v nejnovějších verzích MS PowerPoint se pro tuto funkci nabízí samostatné tlačítko. Můžeme si vybrat, jestli chceme vložit snímek dostupného okna z nabídky (funguje prakticky jako Alt + PrtSc), nebo výřez obrazovky.

Vložení ze schránky

Ještě existuje jeden způsob, jak vložit obrázek – ze schránky. Ten využijete především, pokud se vám nelíbí používání on-line obrázků. Můžete si najít obrázky na internetu, například pomocí vyhledávače Google, zkopírovat a vložit je klasickým způsobem, třeba pomocí Ctrl + C a Ctrl + V. Program vám nabídne několik možností vložení, podle toho, do jaké míry chcete zachovat zdrojové formátování.

Možnosti vložení obrázku ze schránky do Microsoft PowerPoint

Vložení 3D objektu

Do prezentace je možné vložit i 3D objekt, buď vlastní, nebo volně dostupný on-line. Lze s ním i otáčet, ale pouze při upravování prezentace, ne při prezentování.

Vložení 3D objektů do Microsoft PowerPoint

Na tomto obrázku je 3D model letadla, který je dostupný online, v několika různých polohách.

Úprava vloženého obrázku

Když máme do prezentace vložený obrázek, většinou ho nenecháme v úplně původní pozici a velikosti. Po označení přejdeme do záložky "Formát", kde se nachází možnosti obrázku. Pokud rozklikneme šipku v rohu některé ze sekcí, vpravo se nám otevře ještě dialogové okno "Formát obrázku", které nabízí rozšiřující možnosti funkcí na pásu karet.

Dialog formát obrázku v Microsoft PowerPoint

Velikost obrázku

Obrázek ořízneme pomocí tlačítka "Oříznout". Jeho velikost můžeme změnit potažením za čtverečky, které se objeví, když na obrázek klikneme, nebo nastavit požadovanou velikost v polích vedle tlačítka "Oříznout".

Umisťování obrázků

Následující tlačítka slouží k umístění obrázků na snímku.

Tlačítka pro umístění obrázků na snímku v Microsoft PowerPoint

Tlačítko "Zarovnat" umístí obrázek na určitou pozici vzhledem ke snímku. Proto jej doporučuji používat, zvláště pokud se vám nechce hledat ideální polohu ručně. Tlačítko "Otočit" umožňuje obrázek otočit nebo překlopit podle některé z os.

Pokud pracujeme na jednom snímku s více obrázky, můžeme je spojovat do skupin pomocí tlačítka "Seskupit". Takto spojené obrázky se pohybují dohromady, ale je s nimi možné pohybovat i v rámci skupiny. Tlačítko "Oddělit", které nalezneme po rozkliknutí tlačítka "Seskupit", zase skupinu zruší.

Tlačítka "Přenést blíž" a "Přenést dál" použijeme, pokud chceme nastavit, jak se obrázky mají překrývat. "Podokno výběru" zobrazí seznam všech objektů na stránce, aby se v nich lépe orientovalo.

Podokno výběru v Microsoft PowerPoint

Můžete vidět, že díky podoknu výběru je možné vybrat i obrázek, který je zcela zakrytý jiným. Této funkce lze využívat pro všechny objekty na snímku, nemusí to být nutně jen obrázky.

Styly obrázků

Poté, co jsme obrázky umístili na své pozice, jim můžeme nastavit různé styly. K použití se nabízí jak předdefinované styly, tak vlastní, které můžeme vytvořit kombinací "Ohraničení obrázku" a "Efekty obrázků". Druhé zmíněné tlačítko skrývá další předvolby a také množství dalších efektů, jako stín, záře, odraz a další, každý s mnoha možnostmi.

Styly a efekty obrázků v Microsoft PowerPoint

Upravování obrázků

Následující funkce ocení spíše pokročilejší uživatelé, protože je leckdy ochrání od použití Photoshopu nebo dalších grafických programů.

"Automatické opravy" použijeme k drobnějším změnám jasu a kontrastu nebo zaostření. Sytost a barevnou teplotu obrázku najdeme v rámci tlačítka "Barva", které nabízí i možnost zabarvení obrázku do určitého odstínu, aby například barevně ladil se zbytkem prezentace.

Úprava barvy obrázku v Microsoft PowerPoint

Najdeme zde také funkci "Nastavit průhlednou barvu". To se hodí, například když se potřebujeme zbavit jednobarevného pozadí obrázku. Bohužel lze zprůhlednit pouze jeden odstín v každém obrázku, což je škoda.

Nastavení průhledné barvy obrázku v Microsoft PowerPoint

Na tomto příkladu můžeme vidět, jak dopadl pokus o odstranění pozadí, které nebylo zcela jednobarevné.

V případě, že pozadí obsahuje více odstínů, je vhodné použít funkci "Odstranit pozadí". Program nejprve sám odhadne, co je pozadí, a označí jej růžově. Uživatel poté kreslením čar dooznačí oblasti, které chce zachovat nebo naopak odebrat.

Odstranění pozadí obrázku v Microsoft PowerPoint

Pokud je i tato funkce na odstranění pozadí krátká, nedá se nic dělat - buď použijeme jiný, grafický program, nebo budeme muset obrázku pozadí ponechat.

Obrázky bez pozadí je vhodné používat, pokud chcete, aby vaše prezentace vypadala profesionálněji. Posuďte sami, jak velký je to rozdíl.

Srovnání obrázku s neprůhledným a průhledným pozadím v Microsoft PowerPoint

Pokud potřebujeme do jisté míry zprůhlednit celý obrázek, použijeme tlačítko "Průhlednost".

Nastavení průhlednosti obrázku v Microsoft PowerPoint

Pomocí tlačítka "Grafické efekty" můžeme obrázkům nastavit různou strukturu, například jej upravit tak, aby vypadal jako kresba. V praxi sice nemá mnoho využití, ale výsledky vypadají zajímavě:

Grafické efekty obrázků v Microsoft PowerPoint

Jestliže jste se nechali unést nepřeberným množstvím možností a obrázek až zkazili, můžete jej pomocí tlačítka "Obnovit obrázek" vrátit do původního stavu. Na výběr máte, zda chcete zachovat velikost, nebo ne. A pokud jste se rozhodli obrázek vyměnit za jiný, použijte tlačítko "Změnit obrázek".

Ocitli jsme se na konci článku. Probrali jsme si většinu funkcí, které MS PowerPoint nabízí pro upravování obrázků.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 1.-4. lekci v PowerPointu, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Vylepšení vzhledu prezentace
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 1.-4. lekci v PowerPointu
Článek pro vás napsala mifik02
Avatar
Uživatelské hodnocení:
7 hlasů
Aktivity