Nauč se s námi víc. Využij 50% bonus na e-learningové kurzy.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
discount week 50

Lekce 10 - Základy PowerPointu - SmartArt

V předchozí lekci, Základy PowerPointu - Grafy, jsme probrali potřebné funkce a zajímavé tipy pro práci s grafy v PowerPointu.

Vítejte u nového článku ze série Základy PowerPoint. Chcete jednoduše a rychle změnit nudné odrážky na grafický objekt, který ihned zaujme? Nebo si ho chcete vytvořit a upravit od základu? Tak pokračujte ve čtení a poznejte SmartArt!

V článku je použito rozhraní a funkce Office 365. U starších verzí může být vzhled rozhraní odlišný nebo mohou být některé funkce nedostupné.

SmartArt

Jedná se o grafické objekty, díky kterým můžeme jednoduše a přehledně zobrazit různé diagramy, procesy, cykly a další. To vše během chvíle s velikou možností úprav a formátování. Jak tedy obrazec SmartArt vytvořit?

Vytvoření SmartArt

Na kartě Vložení ve skupině Ilustrace vybereme SmartArt. Po kliknutí se nám zobrazí Podokno s textem, ve kterém můžeme vybírat ze spousty rozložení. Ty jsou navíc rozřazeny do několika kategorií podle jejich klasického využití. Pro ukázku přejdeme do kategorie Seznam, z něhož vybereme Svislý zahnutý seznam, který se nachází v předposledním řádku (viz. obrázek). Po vybrání stiskneme OK, obrazec se vloží na snímek.

zvolení SmartArt

Vytvoření SmartArt z existujícího seznamu

SmartArt lze vytvořit například z již vytvořeného odrážkového seznamu. Stačí vybrat textové pole, ve kterém se nachází seznam a následně na kartě Domů ve skupině Odstavec vybrat Převést na SmartArt. Tento nástroj najdeme také v plovoucím minipanelu poté, co klikneme na pole pravým tlačítkem. Můžeme si vybrat ze zobrazených, nabízených obrazců, jejichž vzhled po najetí myší díky dynamickému náhledu ihned vidíme. Můžeme také zvolit Další obrázky SmartArt a v nich si vybrat.

Vytvoření SmartArt z odrážek

Úpravy a formátování SmartArt

Jak bylo zmíněno, tak SmartArt lze jednoduše, ale zato rozmanitě, upravovat - podívejme se na to jak.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Po kliknutí na objekt se nám vedle něj zobrazí Podokno s textem, do kterého můžeme psát text, který se bude v textových polích zobrazovat. Text můžeme mimo to psát přímo do vygenerovaných polí [Text]. Velikost textu se automaticky přizpůsobuje pro celý objekt. Dále jste si mohli všimnout, že po vybrání se nám objeví další karty: Návrh obrázku SmartArt a z předešlých článků známá karta Formát. V nich se nachází většina nástrojů pro úpravu.

Úpravy polí objektu

Většinou se nám základní počet polí nebude hodit, ukažme si tedy, jak je lze přidávat a odebírat. Také si ukážeme, jak můžeme měnit úroveň jednotlivých polí.

Přidání pole

První a rychlejší možností je v Podokně (po kliknutí vedle obrazce) stisknout klávesu Enter, tím se přidá nové pole, do kterého hned můžeme začít psát. Druhou možností je na kartě Návrh obrázku SmartArt ve skupině Vytvořit obrázek zvolit Přidat obrazec. Po rozkliknutí šipky vedle názvu funkce můžeme zvolit, jestli bude pole přidáno před nebo za zvolené pole nebo celý obrazec.

Odebrání pole

Odebrání pole je ještě jednodušší. Stačí kliknout na dané pole a stisknout Delete, popřípadě můžeme v poli vybrat a stejnou klávesou, tedy Delete, pole vymazat.

Změna úrovně pole a přesunutí

U změny úrovně máme na výběr z více možností. První je v poli vybrat daný obrazec a stisknout klávesu Tab, tím se sníží jeho úroveň. Naopak zvýšit jeho úroveň můžeme zmáčknutím Backspace (pole se odstraní v případě, když nemá sníženou hodnotu). Druhou možností je po vybrání pole na kartě Návrh obrázku SmartArt ve skupině Vytvořit obrázek kliknout na Zvýšit úroveň nebo Snížit úroveň.

Pole můžeme po zvolení ve stejné skupině přesunovat pomocí Přesunout nahoru/Přesunout dolů. Na ukázce níže můžeme vidět shrnutí: Přidání, odebrání pole, změna úrovně a přesunutí, viz:

Shrnutí úprav
Změna typu rozložení

První možností je kliknout na SmartArt a po pravém kliknutí vybrat Změnit rozložení. Další možností je přejít na kartu Návrh obrázku SmartArt a ve skupině Rozložení ho změnit (kliknutím na šipku rozbalíme další možnosti rozložení). Výhodou je dynamický náhled toho, jak bude po upravení obrazec vypadat.

změna rozložení

Grafické úpravy SmartArt

Změna barvy a stylu obrazce

PowerPoint nám nabízí hned několik předpřipravených barevných palet a stylů. Najdeme je na známé kartě Návrh obrázku SmartArt ve Styly obrázků SmartArt. Nástroje Změnit barvy a Styly také disponují dynamickým náhledem. Stačí si tedy jen vybrat.

Změna stylu

Podrobněji můžeme barvy nebo efekty obrazce a jednotlivých polí měnit na kartě Formát, stejně jako u grafů nebo třeba tabulek, které jsme v minulých lekcích probrali.

Pro vybrání více polí stačí během označování držet klávesu Ctrl.

Výplň obrázku

Ne do všech polí lze vkládat text, některá jsou určená pro ikony/obrázky. Ty můžeme vložit stejně jako u jakýchkoliv jiných obrazců. Po výběru pole přejdeme na kartu Formát a ve skupině Styl obrázců rozklikneme Výplň obrazce. Zde vybereme Obrázek… a vložíme ho. Tento nástroj najdeme také v minipanelu po pravém kliknutí.

Výplň obrázku

Další formátování SmartArt

Nejdříve se podíváme na další nástroje na kartě Návrh obrázku SmartArt. Ve skupině Vytvořit obrázek můžeme například s pomocí Zprava doleva zrcadlově obrazec převrátit. Ve skupině Obnovit (pravá strana) můžeme obnovit SmartArt do původního nastavení (rozložení, barva…). Dále zde můžeme Převést SmartArt na text v odrážkách nebo obrazec.

Další formátování 1

Na kartě Formát se nachází ve skupině Obrazce (nalevo) hned několik užitečných nástrojů. Pro jednotlivé pole (neplatí pro celý obrazec) zde můžeme měnit tvar pomocí Změnit obrazec, po kliknutí se nám rozbalí nabídka obrazců. Tento nástroj se také nachází v minipanelu po kliknutí pravým tlačítkem. Pomocí Větší a Menší můžeme navíc kontrolovaně měnit jejich velikosti.

Další formátování 2

Závěr

A je to. Společně jsme probrali vše podstatné ke SmartArt, nástroji, který vám ušetří spoustu času a pomůže vylepšit vzhled. V PowerPointu se nachází spousta dalších funkcí a nástrojů, které vám umožní pracovat efektivněji a vytvářet nejen prezentace na vysoké úrovni. Pokračujte v jejich objevování pomocí našich lekcí!

V následující lekci, Základy PowerPointu - WordArt, se zaměříme na téma WordArt.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Grafy
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!