Srovnání kancelářských balíků MS Office, LibreOffice, Google
Abychom mohli začít s kurzy Microsoft Office, potřebujeme k tomu odpovídající programové vybavení. Jednotlivé programy často bývají součástí tzv. kancelářských balíků, které obsahují programy pro úpravu textu, tabulkové procesory, programy pro tvorbu prezentací a další. V tomto článku si ukážeme, které programy se aktuálně nejčastěji používají a jaké jsou jejich možnosti.
Nelze říci, který z kancelářských balíků je nejlepší – každý má svá pro a proti a každému uživateli vyhovuje něco jiného. Desktopové aplikace a on-line aplikace jsou jen těžko srovnatelné, proto je rozdělíme do dvou kategorií.
Desktopové kancelářské balíky
Desktopové balíky jsou klasické programy, které nainstalujeme do našeho počítače pomocí instalátoru a následně je z našeho disku spouštíme. Výhodou desktopových programů jsou plynulé reakce, nabídka pokročilejších funkcí a možnost pracovat off-line, tedy bez připojení k internetu, například na cestách.
MS Office
Začneme samozřejmě s kancelářským balíkem MS Office. Tato varianta je mezi uživateli nejpopulárnější, a to i přes to, že je placená. Většinu programů lze používat jak na PC, tak na mobilních zařízeních s dotykovými obrazovkami, na které jsou dobře přizpůsobeny.
Soubory
MS Office ukládá soubory nejčastěji ve formátu *.doc
a
*.docx
(dokumenty), *.xls
a *.xlsx
(tabulky) a *.ppt
a *.pptx
(prezentace), dále také
*.pdf
. Nejnovější verze by měly být schopné otvírat i
soubory ODF (*.odt
, *.ods
a *.odp
), při
ukládání nebo čtení těchto souborů však často dochází k
poškození formátování a znehodnocení celého souboru.
Obsah balíku
Každá verze obsahuje programy Word (pro vytváření textových dokumentů), Excel (tabulkový procesor) a PowerPoint (pro vytváření prezentací). Od roku 1990 vyšlo již přes 10 verzí, v průběhu času se změnil design aplikace a byly přidávány nové funkce. Aktuálně se můžeme nejčastěji setkat s verzí MS Office 2013 až 2019, buď jednorázově zakoupené, nebo zaštítěné předplatným MS Office 365 (spolu s cloudovými i dalšími službami).
Existuje několik možností, jak toto předplatné zakoupit.
Programy seženete jednorázově za tuto cenu:
Mimo to Microsoft nabízí zvýhodněné ceny pro podniky. Takové předplatné může obsahovat i další administrativní programy.
Školy dokonce láká na přístup zdarma, avšak jedná se pouze o on-line verze kancelářských programů, které jsou zdarma běžně. Přidává pouze několik programů vhodných pro školní administrativu.
Další informace můžete najít zde.
OpenOffice
Vývoj dříve oblíbeného kancelářského balíku byl dnes již téměř zastaven. Nahradil jej LibreOffice, který je aktuálnější a nabízí více funkcí.
LibreOffice
Tento open source program vznikl odtržením od OpenOffice. Je to vhodná alternativa k MS Office – nabízí přibližně stejné možnosti a je zdarma. Lze říci, že jako jeden z mála může MS Office konkurovat. LibreOffice existuje i v mobilní verzi, která ale mívá problém s rychlostí a stabilitou. Určená je především k prohlížení souborů, editace je označena jako experimentální. Je však neustále ve vývoji, takže se poměrně rychle zlepšuje.
Programy
Libre Office nabízí programy Writer - textový procesor, Calc - tabulkový procesor, Impress - nástroj na tvorbu prezentací a další.
Kompatibilita souborů
Tento balík má největší problém s kompatibilitou
souborů. Nedokáže si správně poradit se soubory s formáty MS
Office, které jsou považovány za standardní. Oficiálně je umí
otevírat i vytvářet, ale v realitě se mnoho těchto
souborů zobrazí nebo uloží se špatným formátováním.
Výchozími soubory jsou soubory ODF, které se v MS Office
často zobrazují zdeformovaně. Proto se nedoporučuje je v tomto formátu
sdílet (pokud si nejste jisti, že je příjemce bude mít možnost otevřít v
LibreOffice). Tento problém může částečně vyřešit použití formátu
*.pdf
, ten je však určen především pro čtení.
I přes výrazné změny v posledních verzích není uživatelské prostředí stále tak přívětivé, což je dalším důvodem, proč si mnoho uživatelů raději připlatí.
Oficiální stránky naleznete zde.
Jak se rozhodnout?
Pokud vám nevadí investovat, pořiďte si MS Office, který je nejpoužívanější a bývá považován za naprostou špičku. Proto o něm také na itnetwork.cz vznikají články. LibreOffice za ním však zaostává jen poměrně málo a méně náročným uživatelům, kteří platit nechtějí, většinou vyhovuje dostatečně.
Online kancelářské balíky
Hlavní výhodou on-line kancelářských balíků je jednoduchý přístup bez instalace, přirozenější propojení s cloudovým úložištěm (tedy dostupnost svých dokumentů odkudkoli) a také skutečnost, že nezabírají místo na disku. Nevýhodou může být jejich rychlost (která závisí na rychlosti internetového připojení a chod aplikace tedy často není zcela plynulý) a pro některé uživatele i funkce, které nedosahují kvality desktopových programů.
Google Dokumenty, Tabulky a Prezentace (Google Docs, Sheets and Slides)
Google oproti většině konkurence nabízí pro počítače pouze on-line verzi svých kancelářských programů. Aplikace pro Android fungují i off-line, ale jejich funkčnost je omezena. Na obou platformách můžeme používat tabulkový procesor a vytvářet prezentace i dokumenty.
Google si s formáty od Microsoftu také příliš nerozumí. Před tím, než je možné je upravovat, je musí konvertovat do vlastního formátu - ne vždy 100% úspěšně.
Základní kancelářský balík je zdarma, ale pomocí předplatného G Suite k němu získáte pokročilejší administrativní programy a navýšení on-line úložiště na Disku Google.
Kliknutím zde se dostanete do prostředí Google Dokumentů.
MS Office online
MS Office má také svou on-line verzi, ta je po registraci dostupná zdarma. Funkcemi se značně podobá balíku od Google, místy je trochu podrobnější. Oproti desktopové verzi je nicméně o mnoho funkcí osekaná.
Rozdíl mezi desktopovou a online verzí
Word Online například neumí vytvořit obsah, nelze v něm vytvářet vlastní styly a nepodporuje ani vkládání bibliografie, citace, vlastních tvarů, WordArtů a SmartArtů. Pokročilejší možnosti rozložení stránky (počet sloupců apod.) nastavit nelze. Nezobrazuje pravítko ani mřížku.
S PowerPointem Online nevytvoříte záhlaví ani zápatí a není zde možnost si přizpůsobit animace – pouze si vybrat z těch již hotových. Pravítko a mřížku v něm nenajdete. Také chybí některé grafické možnosti.
V Excelu Online chybí některé pokročilé operace, vytváření kontingenčních tabulek a podmíněné formátování.
Např. PowerPoint Online najdete tady.
Jak se rozhodnout?
Dilema, zda zvolit spíše Google Dokumenty, Tabulky a Prezentace nebo MS Office online může být opravdu velké, ale ani jedním chybu neuděláte. Oba programy si jsou podobné. Pokročilejší funkce MS Office Online vyvažuje například absence pravítka a vodících linek.
Rozhodnout se můžete také s pomocí vašeho oblíbeného cloudového úložiště – pokud používáte Microsoft OneDrive, zvolte MS Office, a pokud preferujete Google Drive, je výhodnější Google Dokumenty atd. Produkty od jedné společnosti by totiž měly být plně kompatibilní, mezi různými společnostmi to tak však již být nemusí.
Pokud si stále nejste jisti, jak se rozhodnout, můžete použít následující diagram.
V našich kurzech budeme používat pravděpodobně stále nejrozšířenější kancelářský balík MS Office.