IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 4 - Formátování písma a textu v aplikaci MS Word 2

V minulé lekci, Formátování písma a textu v aplikaci MS Word 1, jsme začali pracovat s úpravami písma. Pracovali jsme s fonty, velikostí písma, tučným písmem, kurzívou a indexy.

V této lekci si rozšíříme znalosti o možnostech formátování písma. Nyní známe různé fonty, jejich vlastnosti a velikost písma s možností jeho zvýraznění. S tím si u textu už vystačit můžeme, ale přeci jen - v nabídce je ještě o dost více :).

Menu Písmo

Ačkoliv na horní liště jsou některé důležité volby dostupné přímo, více toho můžeme nastavit přes rozšířenou nabídku. Tu vyvoláme mimo jiné pravým tlačítkem myši a volbou Písmo.

Základy Microsoft Word

Edituje se text, který je zrovna zvýrazněný, nejčastěji tedy slovo, odstavec nebo věta. Je pravda, že máme-li kurzor umístěn někde uprostřed slova a změníme řez nebo barvu písma, tak se aplikuje na celé slovo najednou. Odlišné formátování každému písmenu v rámci jednoho slova pak udělit lze, ale příliš se to nevyužívá. Menu nabídky pak vypadá jako na následujícím obrázku, viz:

Základy Microsoft Word

Vidíme zde jednak „staré známé“ možnosti volby typu, řezu a velikosti a barvy písma, a jednak několik dalších. Jednou z nich je podtržení písma, které, jak víme, je jednou z forem zdůraznění textu. Zde můžeme rovnou nastavit styl a barvu podtržení, ale ruku na srdce, co jiného, než jednoduché podtržení černou barvou lze reálně použít? Za sebe říkám, že tak možná ještě dvojité podtržení pro extra důraz, ale jiné styly čar se pro podtrhávání prakticky nepoužívají.

Pokud byste však na nastavení dalších prvků písma trvali, můžete je aplikovat právě a jen tady, protože přímočarý způsob – tedy tlačítko na horní liště (viz minulá lekce, Formátování písma a textu v aplikaci MS Word 1) nebo klávesa Ctrl + U – vždy vedou pouze k jednoduchému podtržení, nezávisle na tom, co si nastavíte v menu Písma. Barvu podtržení můžete změnit v menu, ale také tím, že nejprve text podtrhnete a pak změníte jeho barvu a barva podtržení se mění sama konzistentně s barvou textu.

Ve spodní části menu, viz obrázek, nalézáme další možnosti:

Základy Microsoft Word

Mezi nimi je možnost (dvakrát) přeškrtnutého písma, které imituje přeškrtnutí ručně psaného textu, tedy slouží k označení něčeho chybného nebo zastaralého. Tato možnost se dá použít pro vizualizaci oprav kratších textů, pro dlouhé texty a „seriózní“ korekci používáme nástroj Revize, se kterým se seznámíme později v lekcích pro pokročilé.

Horní a dolní indexy byly popsány v minulém článku. Zbývající tři možnosti v pravém sloupci jsou o trochu zajímavější.

Kapitálky

  • Kapitálky jsou zvláštním druhem zvýraznění písma. V běžných neformálních textech se s nimi nesetkáváme, používají se spíše v odborných a žurnalistických textech - zejména pro nadpisy, názvy kapitol nebo zkratková slova. Kapitálky působí velice slavnostně a v minulosti byly často používané v případě knih. V dnešní době jde spíše už o archaickou záležitost. V principu jsou ve větě psané kapitálkami všechna písmena velká, ale proporčně kromě prvního písmena zmenšená, jak ukazuje následující obrázek:
Základy Microsoft Word

Všechna velká písmena

  • Další volbou jsou všechna velká písmena. Někdy prostě nastane případ, že chceme mít něco napsané jen velkými písmeny, ale zapomněli jsme to udělat při psaní textu. Pokud text teprve vytváříme, píšeme velká písmena pomocí kláves Shift nebo Caps Lock, ale zpětně to už změnit jinak než právě volbou všechna velká písmena nelze. Změna opačným směrem nebo některé další kombinace jsou pak na liště pod samostatným tlačítkem, viz:
Základy Microsoft Word

Skrytý text

  • Nakonec zbývá už jen volba „nejtajemnější“, a tou je skrytý text. Touto funkcí nám Word dává možnost část textu skrýt pro tisk - neboli to, co vidíme v editoru, nebude pak v případě tisku vidět - a nebo text jako takový skrýt úplně. Odhalit ho pak můžeme klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + 8, kterou se zobrazují tzv. netisknutelné znaky.

Níže ještě najdeme tlačítko pro Textové efekty, které nabízí možnost zvýraznit text všelijakými grafickými prvky – výplní, obrysem (rámečkem), stínem, odrazem apod. Zde už se skutečně jedná o prvky, které mají ryze estetický charakter. Je fakt, že třeba stínování písmen někdy dodá písmu výraznější vzhled, ale reálně tyto možnosti využijete spíše pro tvorbu nějakých plakátů nebo prospektů.

Přenos a odstranění formátování

Kopírovat formát

Mezi jednotlivými úseky textu lze formátování jednoduše přenášet. To platí i pro formátování, které už známe, i pro formátování odstavců, které si teprve ukážeme. Postup je v tomto případě takový, že vybereme místo v textu, kde je nastaven cílový formát, zmáčkneme tlačítko pro Kopírování formátu a klikneme na slovo, kam se má formát aplikovat.

Tlačítko pro kopírování formátu je zvýrazněno na obrázku níže, viz:

Základy Microsoft Word

Pokud na něj klikneme jednou, můžeme uskutečnit jednorázový přenos formátu. Pokud na tlačítko Kopírovat formát klikneme dvakrát (dvojklik), můžeme pak nové formátování aplikovat vícekrát a ukončí se až stiskem klávesy Esc.

Při výběru zdrojového i cílového slova stačí mít kurzor umístěn uprostřed slova, není třeba celé slovo označovat. To platí i pokud chceme mít třeba jedno slovo podtržené – jednoduše kamkoliv do něj klikneme a stiskneme kombinaci kláves Ctrl + U.

U výběru zdroje formátování (ať už je to slovo nebo odstavec) toto platí vždy, tzn. nikdy ho nevybíráme celý, je to zbytečné. Ovšem pokud má být cílem nového formátu celá věta, je třeba ji při kopírování formátu už také celou označit, protože Word nemá jinou možnost jak pochopit, na kolik slov formát aplikovat.

Aplikace řezů písma

V případě, kdy se snažíme zkopírovat formát tučného písma, kurzívy nebo podtržení, nastává tak trochu problém. Pokud na podtržené slovo odjinud přeneseme kurzívu, zůstane nám jen kurzíva, protože při tomto postupu kopírování formátování zůstane vždy jen ten styl, který je kopírován.

Pokud je jedno slovo ve větě tučné a ostatní ne - a my chceme mít tučně celou větu, pak po prvním stisknutí Ctrl + B nezůstane tučně nic a až při druhém stisknutí se tučný řez aplikuje na všechna slova. V tomto případě tedy už tučné písmo, kurzíva a podtržení problémem nejsou a jejich postupnou aplikací se k sobě přidávají - čímž nakonec můžeme získat i podtrženou tučnou kurzívu.

Odstranění formátování

Poslední otázkou je, jak se formátování jakéhokoliv textu zbavit.

Logicky jednou z alternativ je opačný postup, než který vedl k formátování písma, tedy použijeme stejná tlačítka a klávesové zkratky, které jsme použili předtím, ještě jednou. To samozřejmě funguje, ale spíše na menší, jednoduše formátované úseky textu, protože formátovat se dá z různých nabídek, takže procházet je všechny je docela nepraktické.

Místo toho použijeme poslední dosud neprobrané tlačítko z karty Písmo, které slouží přesně k tomuto účelu. Odstraní z textu veškeré formátování, jako barvu a zvýraznění, a navíc nastaví i font a velikost písma na výchozí úroveň (výchozí je myšlena ta, která je příslušná pro styl Normální).

Základy Microsoft Word

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 3. - 4. lekci Word pro začátečníky, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Formátování písma a textu v aplikaci MS Word 1
Všechny články v sekci
Základy Microsoft Word
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 3. - 4. lekci Word pro začátečníky
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Uživatelské hodnocení:
21 hlasů
Petr
Aktivity