Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Využij akce až 80% zdarma při nákupu e-learningu. Více informací .
C# week

Lekce 8 - Odrážky a číslování v aplikaci MS Word

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 7. lekci Word pro začátečníky, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Ukážeme si, jak vytvářet (prozatím jednoduché) číslované seznamy, jak je upravovat a naučíme se i něco málo o řazení.

Jednoúrovňové seznamy

Seznamům, které mají buď jen odrážky, nebo jen číslování, říkáme jednoúrovňové. Navíc musí být splněna podmínka, že existuje jen jeden druh odrážek nebo jedna úroveň číslování – pokud se kombinují, jde už o víceúrovňový seznam.

Jednoúrovňové seznamy jsou pro práci jednodušší, ale jejich použití je omezené, protože nedokáží pokrývat složitější struktury.

Jejich ovládání nacházíme zde:

Odrážkování

Odrážky jsou jednoduché grafické symboly na začátku každého řádku seznamu. Asi každý z nás se již setkal s těmi běžnými ve formě pomlčky či puntíku.

Jejich použití je snadné a přirozené – vytvoříme si seznam, celý ho zvýrazníme a pak pomocí tlačítka na kartě Domů – Odstavec – Odrážky přidáme odrážky. Nebo naopak, nejprve zavoláme odrážky a pak až píšeme seznam, řádky pak oddělujeme jednoduše klávesou Enter.

Můžeme využívat stávající odrážky, nebo si vytvořit nějaké nové. Novou odrážku si vytvoříme ze symbolu (existujícího textového znaku jakéhokoliv písma), nebo obrázku (jakéhokoliv, klidně vlastního, který bude pouze následně úměrně zmenšen). Docílíme toho přes menu Domů – Odstavec – Odrážky – definovat novou odrážku.

V tomto menu vidíme dvě příslušná tlačítka pro nové odrážky a vedle nich ještě tlačítko písmo, které umožní úpravu nějakého textového znaku jako odrážky – velikost, barvu, font atd.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ještě vidíme roletku zarovnání, která pomůže nastavit umístění odrážky, ve skutečnosti ovšem rozdíly mezi odrážkou vlevo a vpravo jsou skoro nepatrné. Nejde totiž o zarovnání ve smyslu zarovnání odstavce (tj. že by odrážky byly vpravo a text se plnil od nich směrem vlevo), ale pouze o pozici v rámci vyhrazeného „místa pro odrážku“, které je už tak velice úzké.

Číslování

Nastavení jednoduchého číslování funguje podobně. Aktivuje se tlačítkem a pro nový druh číslování stlačíme definovat nový formát číslování.

Jak vidíme, můžeme vybrat číslovací symbol (1, II, C, d,…), poupravit jeho formát a následně vložit textový symbol, který číslování ukončuje, typicky je to třeba tečka. Cokoliv vložíme se v číslování projeví, jako v příkladu použitý &.

Napojení na seznam

Speciální věcí u číselného seznamu je napojení na předchozí seznam. Máme třeba tříbodový seznam, pak nějaký jiný text či mezeru a pak další body, které mají na číslování navazovat a nezačínat od začátku. Situace je tedy následující:

Tuto situaci vyřešíme pravým tlačítkem myši, kterým klikneme na bod, jenž má navazovat, a zvolíme Pokračovat v číslování. Číslování seznamu se automaticky naváže.

Pro kterýkoliv řádek seznamu kromě úplně prvního zároveň platí, že v tomto menu máme i opačnou možnost – Znovu začít od 1. Pak se číslo změní na 1 a body níže budou opět postupně narůstat.

Tamtéž najdeme i odkaz Nastavit hodnotu číslování, který umožňuje několik dalších triků. Předně zde ještě jednou máme možnost navázat/začít znovu, ale i trochu jinak – můžeme několik úrovní přeskočit. Jednoduše zadáme, že seznam sice pokračuje, ale přeskočíme třeba dvě úrovně.

Na témž místě pak máme i možnost sice začít nový seznam, ale ne od 1. V textovém poli můžeme zvolit libovolnou jinou počáteční hodnotu.

A konečně pod pravým tlačítkem máme i možnost úpravy odsazení (od levého kraje), a to tak, že hromadně. Zvolíme-li Upravit odsazení seznamu, můžeme nastavit odsazení odrážky a textu první úrovně a pak přírůstkovou metodou změnu odsazení každé další úrovně.

Víceúrovňový seznam

Víceúrovňový seznam je takový seznam, který má vnitřní hierarchii – body více důležité a body vedlejší, které jsou zjevně oddělené. Víceúrovňový seznam je ten třetí v nabídce na kartě Odstavec.

Na začátku je vždy seznam položek, které se nacházejí na téže (hlavní) úrovni. Na nižší úroveň bod posuneme tak, že klikneme na odrážku a zmáčkneme klávesu Tab. Tím se bod odsune více vpravo a přiřadí se mu příslušná (nižší) odrážka.

Těchto úrovní přitom může být až 9, nicméně pak již zpravidla je odsazení zleva tak veliké, že nezbývá dost místa na samotný text. Tři-čtyři úrovně však nejsou vůbec žádný problém. Dostaneme-li se omylem na vyšší úroveň, než jsme chtěli, vede cesta zpět přes Shift + Tab.

Pozor na to, že některé seznamy obsažené rovnou v MS Word mají jen tři úrovně a další úroveň začíná opět znova, což není příliš praktické. Tomu se vyhneme buď použitím jiného, nebo definicí vlastního.

Typy víceúrovňových seznamů

Můžeme vypozorovat z již definovaných seznamů, že existuje několik logických kombinací odrážek a číslování použitelných pro tyto seznamy. V zásadě se setkáváme s:

  • posloupností číslo – písmeno – římské číslo (tj. např. 1.b.iii.)
  • víceúrovňovým číslováním s rozpadem (tj. např. 11.21.2.3)
  • systémem různorodých odrážek, kde pořadí je čistě na nás, protože významnost je obecně stejná

Mezi další obecná pravidla platí, že:

  • číslo je více než písmeno
  • písmeno je více než odrážka
  • velké písmeno je více než malé písmeno
  • textový znak za aktivním symbolem je libovolný, avšak vyplatí se zůstat konzervativní a používat hlavně tečky . a závorky )
  • první řádek seznamu by měl vždy být na nejvyšší úrovni

Řazení

Položky v seznamu můžeme navíc i řadit. Využijeme k tomu tlačítko zvýrazněné na obrázku níže.

Otevře se nám nabídka s docela velkým počtem možností, z nichž nás bude zajímat pouze první úroveň. V ní zvolíme řazení dle Odstavce, typu text a vzestupnost/ses­tupnost už je na vás.

Je-li první řádek seznamu nějak zvláštní a může být považován za záhlaví, pak toto ve spodní části zaškrtneme a tento řádek nebude při řazení zohledňován a zůstane vždy na své pozici.

Dnes jsme probrali relativně jednoduché téma odrážek a číslování. Více detailů v případě zájmu najdete v lekci pro pokročilé na stejné téma. Příští lekce, Řešené úlohy k 8. lekci Word pro začátečníky, se konečně bude věnovat tématu Najít a nahradit.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 8. lekci Word pro začátečníky, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 7. lekci Word pro začátečníky
Všechny články v sekci
Základy Microsoft Word
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Petr
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!