Lekce 8 - Odrážky a číslování v aplikaci MS Word
V předchozím kvízu, Kvíz - Formátování textu pomocí odstavce a styly v MS Word, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.
V této lekci si ukážeme, jak vytvářet (prozatím jednoduché) číslované seznamy, jak je upravovat a naučíme se i něco málo o řazení.
Jednoúrovňové seznamy
Seznamům, které mají buď jen odrážky, nebo jen číslování, říkáme jednoúrovňové. Navíc musí být splněna podmínka, že existuje jen jeden druh odrážek nebo jedna úroveň číslování – pokud se kombinují, jde už o víceúrovňový seznam.
Jednoúrovňové seznamy jsou pro práci jednodušší, ale jejich použití je omezené, protože nedokáží pokrývat složitější struktury.
Jejich ovládání nacházíme zde:

Odrážkování
Odrážky jsou jednoduché grafické symboly na začátku každého řádku seznamu. Asi každý z nás se již setkal s těmi běžnými ve formě pomlčky či puntíku.
Jejich použití je snadné a přirozené – vytvoříme si seznam, celý ho zvýrazníme a pak pomocí tlačítka na kartě Domů – Odstavec – Odrážky přidáme odrážky. Nebo naopak, nejprve zavoláme odrážky a pak až píšeme seznam, řádky pak oddělujeme jednoduše klávesou Enter.
Můžeme využívat stávající odrážky, nebo si vytvořit nějaké nové. Novou odrážku si vytvoříme ze symbolu (existujícího textového znaku jakéhokoliv písma), nebo obrázku (jakéhokoliv, klidně vlastního, který bude pouze následně úměrně zmenšen). Docílíme toho přes menu Domů – Odstavec – Odrážky – definovat novou odrážku.

V tomto menu vidíme dvě příslušná tlačítka pro nové odrážky a vedle nich ještě tlačítko písmo, které umožní úpravu nějakého textového znaku jako odrážky – velikost, barvu, font atd.
Ještě vidíme roletku zarovnání, která pomůže nastavit umístění odrážky, ve skutečnosti ovšem rozdíly mezi odrážkou vlevo a vpravo jsou skoro nepatrné. Nejde totiž o zarovnání ve smyslu zarovnání odstavce (tj. že by odrážky byly vpravo a text se plnil od nich směrem vlevo), ale pouze o pozici v rámci vyhrazeného „místa pro odrážku“, které je už tak velice úzké.
Číslování
Nastavení jednoduchého číslování funguje podobně. Aktivuje se tlačítkem a pro nový druh číslování stlačíme definovat nový formát číslování.

Jak vidíme, můžeme vybrat číslovací symbol
(1
, II
, C
, d
,…), poupravit
jeho formát a následně vložit textový symbol, který
číslování ukončuje, typicky je to třeba tečka. Cokoliv vložíme se v
číslování projeví, jako v příkladu použitý &
.
Napojení na seznam
Speciální věcí u číselného seznamu je napojení na předchozí seznam. Máme třeba tříbodový seznam, pak nějaký jiný text či mezeru a pak další body, které mají na číslování navazovat a nezačínat od začátku. Situace je tedy následující:

Tuto situaci vyřešíme pravým tlačítkem myši, kterým klikneme na bod, jenž má navazovat, a zvolíme Pokračovat v číslování. Číslování seznamu se automaticky naváže.
Pro kterýkoliv řádek seznamu kromě úplně prvního zároveň platí, že
v tomto menu máme i opačnou možnost – Znovu začít od 1.
Pak se číslo změní na 1
a body níže budou opět postupně
narůstat.
Tamtéž najdeme i odkaz Nastavit hodnotu číslování, který umožňuje několik dalších triků. Předně zde ještě jednou máme možnost navázat/začít znovu, ale i trochu jinak – můžeme několik úrovní přeskočit. Jednoduše zadáme, že seznam sice pokračuje, ale přeskočíme třeba dvě úrovně.
Na témž místě pak máme i možnost sice začít nový seznam, ale ne od 1. V textovém poli můžeme zvolit libovolnou jinou počáteční hodnotu.
A konečně pod pravým tlačítkem máme i možnost úpravy odsazení (od levého kraje), a to tak, že hromadně. Zvolíme-li Upravit odsazení seznamu, můžeme nastavit odsazení odrážky a textu první úrovně a pak přírůstkovou metodou změnu odsazení každé další úrovně.
Víceúrovňový seznam
Víceúrovňový seznam je takový seznam, který má vnitřní hierarchii – body více důležité a body vedlejší, které jsou zjevně oddělené. Víceúrovňový seznam je ten třetí v nabídce na kartě Odstavec.
Na začátku je vždy seznam položek, které se nacházejí na téže (hlavní) úrovni. Na nižší úroveň bod posuneme tak, že klikneme na odrážku a zmáčkneme klávesu Tab. Tím se bod odsune více vpravo a přiřadí se mu příslušná (nižší) odrážka.

Těchto úrovní přitom může být až 9, nicméně pak již zpravidla je odsazení zleva tak veliké, že nezbývá dost místa na samotný text. Tři-čtyři úrovně však nejsou vůbec žádný problém. Dostaneme-li se omylem na vyšší úroveň, než jsme chtěli, vede cesta zpět přes Shift + Tab.
Pozor na to, že některé seznamy obsažené rovnou v MS Word mají jen tři úrovně a další úroveň začíná opět znova, což není příliš praktické. Tomu se vyhneme buď použitím jiného, nebo definicí vlastního.
Typy víceúrovňových seznamů
Můžeme vypozorovat z již definovaných seznamů, že existuje několik logických kombinací odrážek a číslování použitelných pro tyto seznamy. V zásadě se setkáváme s:
- posloupností číslo – písmeno – římské číslo
(tj. např.
1.
–b.
–iii.
) - víceúrovňovým číslováním s rozpadem (tj. např.
1
–1.2
–1.2.3
) - systémem různorodých odrážek, kde pořadí je čistě na nás, protože významnost je obecně stejná
Mezi další obecná pravidla platí, že:
- číslo je více než písmeno
- písmeno je více než odrážka
- velké písmeno je více než malé písmeno
- textový znak za aktivním symbolem je libovolný, avšak vyplatí se
zůstat konzervativní a používat hlavně tečky
.
a závorky)
- první řádek seznamu by měl vždy být na nejvyšší úrovni
Řazení
Položky v seznamu můžeme navíc i řadit. Využijeme k tomu tlačítko zvýrazněné na obrázku níže.

Otevře se nám nabídka s docela velkým počtem možností, z nichž nás bude zajímat pouze první úroveň. V ní zvolíme řazení dle Odstavce, typu text a vzestupnost/sestupnost už je na vás.
Je-li první řádek seznamu nějak zvláštní a může být považován za záhlaví, pak toto ve spodní části zaškrtneme a tento řádek nebude při řazení zohledňován a zůstane vždy na své pozici.
Dnes jsme probrali relativně jednoduché téma odrážek a číslování. Více detailů v případě zájmu najdete v lekci pro pokročilé na stejné téma.
V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 8. lekci Word pro začátečníky, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.