MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

HDR efekt ve Photoshopu

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 14. - 16. lekci Adobe Photoshop, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Vítám vás u mého prvního dílu ze seriálu Adobe Photoshop. Dnes si vysvětlíme co je HDR efekt a následně si ukážeme dva způsoby jak ho vytvořit na libovolné fotografii. Takže se do toho vrhneme! :-)

Co je HDR efekt?

HDR, celým názvem High Dynamic Range neboli vysoce dynamický rozsah, je technologie, která umožňuje větší, rozšířenou reprodukci rozsahu osvětlení a zastínění částí scény snímku mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem snímku, než je možné u normální snímací techniky. V přiloženém obrázku ukazuji rozdíl originálu a obrázku s HDR efektem.

Fotografie: Ben Thomas/www.ben­thomas.net.au

Co budeme potřebovat

  • Adobe Photoshop CS6
  • fotografii

Pokud budete používat jinou verzi, než Adobe Photoshop CS6, nástroje mohou být jinak rozložené. Proto obrázky přiložené k tutoriálu nemusí být přesné. Postup a výsledek se ale nemění ;-).

Varianta číslo 1

Otevřeme si tedy Photoshop, klikneme na Soubor > Otevřít > A zvolíme si obrázek. Načte se vám obrázek a po pravé straně máte zobrazené jeho vrstvy. Kliknutím označíte vrstvu s obrázkem. Pokud není přejmenována, bude to Vrstva 0. Stisknete Ctrl + J (tím ji zduplikujete) a vznikne Vrstva 0 kopie.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Označíme pouze Vrstvu 0 kopie a klikneme na Obraz > Přizpůsobení > Stíny a světla. Měla by se vám zobrazit tabulka kde zaškrtneme Zobrazit více voleb.

V sekci stíny nastavíme míru na 50%. Na konci je potřeba (podle obrázku) míru ještě doladit. Tonální šířku na 40% a poloměr nastavíme na 40ob. V sekci světla nastavíme míru také na 50%, tonální šířku na 40% a poloměr na 120ob. V poslední sekci přizpůsobení nastavíme jen kontrast středních tónů na +20 a potvrdíme tlačítkem OK.

Původní vrstvu znovu zduplikujeme a klikneme na Obraz > Přizpůsobit > Odbarvit. Dále nastavíme režim na Tvrdé světlo.

Teď zduplikujeme ještě námi již jednou zduplikovanou Vrstvu 0 kopie a táhnutím ji přesuneme na přední příčku, tedy před odbarvenou vrstvu. Teď této vrstvě nastavíme také tvrdé světlo. Navíc nastavíme ještě krytí, které je hned vedle režimu na 30%.

V pravém dolním rohu je 7 ikonek. My klikneme na předposlední (vypadá jako poznámka a je vedle koše). Tím vytvoříme novou vrstvu s názvem Vrstva 1. Druhá možnost je zkratka Ctrl + Shift + N. Klikneme na ni a dáme Obraz > Použít obraz > OK. Na závěr si můžeme pohrát s jasem a kontastem. To nám umožní nabídka, kterou najdeme v Obraz > Přizpůsobení > Jas a kontrast. A máme hotovo!

Varianta číslo 2

Otevřeme si znovu stejným způsobem původní obrázek (nebo samozřejmě jakýkoliv jiný obrázek) a klikneme na Obraz > Přizpůsobení > Tónování HDR. Teď v sekci Záře okraje nastavíme Poloměr na 250ob a Sílu na 3. V další sekci Tón a detaily, Gamu na 0.75, Expozici na -0.41 a Detaily na +90ob. Další volby, Stíny na -15%, Světla na +19, Živost necháme na 0 a Sytost na +10%. Vše co jsem zde vypsal je zobrazeno v přiloženém obrázku.

Už jen potvrdíme OK a počkáme než nám to Photoshop zpracuje. A zase si můžete upravit jas a kontrast.

A teď bych vám chtěl vysvětlit některé pojmy, které jsme viděli:

  • Míra ovládá míru prováděné korekce, zvlášť pro hodnoty světel a zvlášť pro hodnoty stínů v obraze.
  • Tonální šířka určuje rozsah tónů ve stínech nebo ve světlech, které se upravují. Menší hodnoty upravují pouze na tmavší oblastech. Vyšší hodnoty zvětší rozsah tónů, které se nastaví blíže ke středním tónům. Při 100 % na ukazateli tonální šířky se nejvíce změní stíny a střední tóny jsou ovlivněny jen částečně. Tonální šířka se liší obraz od obrazu.
  • Poloměr určuje velikost okolí kolem každého obrazového bodu. Okolní obrazové body se používají k určení, zda je obrazový bod v oblasti světel nebo stínů. Posunutím ukazatele doleva se určí menší oblast, a naopak doprava se určí větší oblast. Přijatelná velikost okolí závisí na konkrétním obraze. Je dobré si s tímto nastavením vyhrát. Pokud je poloměr velký, nastavení zesvětlí nebo ztmaví celý obraz. Poloměr je nejlepší nastavit na velikost objektu, který je v obraze podstatný.
  • Kontrast středních tónů nastavuje kontrast ve středních tónech. Posunutím ukazatele doleva se kontrast sníží a naopak doprava se kontrast zvýší. Záporná hodnota kontrast sníží, kladná zvýší. Zvýšením kontrastu středních tónů se zvětší kontrast ve středních tónech, ale stíny se obvykle ztmaví a světla zesvětlí.
  • Omezení černé a Omezení bílé určuje, nakolik se stíny a světla v obraze omezí na nové barvy stínů úroveň 0 a světel úroveň 255. Vyšší hodnoty produkují obraz s vyšším kontrastem.

Obrázek se kterým jsem pracoval je k článku přiložen. Lze si ho tedy stáhnout a vyzkoušet si to na něm. Na závěr bych vám chtěl poděkovat za přečtení článku a zároveň vás poprosit o zaslání dalších tipů pro články. ;-)


 

Stáhnout

Staženo 473x (729.39 kB)

 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 14. - 16. lekci Adobe Photoshop
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
9 hlasů
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity (3)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (9)

Avatar
Samuel Illo
Redaktor
Avatar
Samuel Illo :9.7.2015 16:16

No a postup čislo 2 tiež nejako nevyšiel. Fotka má extrémne dramatický nádych, niečo ako ticho pred ničivou búrkou :D

Odpovědět
9.7.2015 16:16
www.samuelillo.com | www.github.com/lamka02sk
Avatar
Odpovídá na Samuel Illo
Daniel Zábojník:9.7.2015 16:26

Ahoj, já sám používám postup číslo jedna. Ale ty čísla co zde dávám jsou vhodná pro tento obrázek. A pro každou fotku si je s tím potřeba vyhrát. A je mi jasné že se to foťáku nevyrovná :)

Odpovědět
9.7.2015 16:26
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar
Josef Kuchař - Pepa489:9.7.2015 16:54

Jak říká hanpari a Samuel Illo , ani z RAW nikdy neuděláš originální HDR s foťáku, tudíž JPEG je ještě horší ;)

Odpovědět
9.7.2015 16:54
2x piš, jednou debuguj
Avatar
Odpovídá na Josef Kuchař - Pepa489
Daniel Zábojník:9.7.2015 17:18

Tento komentář mi přijde zbytečný když už to tu kluci napsali a já se přidal a souhlasil ;-)

Odpovědět
9.7.2015 17:18
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar
Samuel Illo
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Daniel Zábojník
Samuel Illo :9.7.2015 17:41

Rozumiem, len som chcel skonštatovať, že foťák to spraví lepšie :D

Odpovědět
9.7.2015 17:41
www.samuelillo.com | www.github.com/lamka02sk
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Samuel Illo
Daniel Zábojník:9.7.2015 17:50

Jo tak to určitě. Tohle je prostě "umělá" úprava.

Odpovědět
9.7.2015 17:50
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar
Dominik Hošic
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Daniel Zábojník
Dominik Hošic:10.7.2015 11:04

Tak jsem to zkusil. Jak to vypadá? :D

Odpovědět
10.7.2015 11:04
Klient: Nefunguje mi internet co s tím uděláte? Operátor: a co vidíte na monitoru? Klient: No signal...
Avatar
Odpovídá na Dominik Hošic
Daniel Zábojník:10.7.2015 11:22

Dobrá páce :) Škoda že tu není smajlík pro LIKE :D

Odpovědět
10.7.2015 11:22
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Avatar
Odpovídá na Dominik Hošic
Neaktivní uživatel:15.7.2015 8:27

Při softwarové úpravě Photoshop zvýší kontrast a sníží sytost (na trochu chytřejší míře). Někdo tu právě psal, že výsledný obrázek vypadá spíše přeexponovaný.

Proto se to podobá HDR fotografii, nikdy ale nedosáhneš stejného efektu, jako když si vyfotíš tři čtyři fotky v jiných hodnotách světlosti (popřípadě použiješ RAW, jak psali lidi nahoře, což je vlastně surová fotografie se všemi informacemi zachycenými na snímači).

Ty pak softwarově spojíš a získáš obrázek složený z mnohem více informací => HDR. Tato metoda je mnohem efektivnější, hezčí a vznikají při ní fotografie jako tato: goo.gl/S07rUD

Odpovědět
15.7.2015 8:27
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Daniel Zábojník:15.7.2015 8:51

Souhlasím, ale už jsme to tu jednou řešili. ;-)

Odpovědět
15.7.2015 8:51
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 19. Zobrazit vše