IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 10 - Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií II

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií I, jsme se věnovali úpravě fotografií. Naučili jsme se fotografii oříznout, narovnat, ztmavit či zesvětlit. Dále jsme si vyzkoušeli různé způsoby, pomocí kterých můžeme nahradit určitou barvu objektu.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se zaměříme na rozostření a rozmazání fotografie.

Rozostření fotografie

V Adobe Photoshopu můžeme fotografii rozostřit několika způsoby. A to nástroje rozostření, nebo pomocí filtrů, které nám aplikace též nabízí. Obzvláště efektivní je rozostření pouze nějaké části fotografie, např. pozadí, kdy z něj ostré objekty poté vystupují. Tím se objekty zvýrazní nebo mohou vypadat více v pohybu, což se hodí např. pro sportovní nebo závodní fotografie. Nyní si některé způsoby představíme a vyzkoušíme.

Nástroj rozostření

Nástroj rozostření Nástroj rozostření v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop slouží k rozostření vybraných částí fotografie. Rozostření vzniká tak, že nástroj změkčuje tvrdé okraje a potlačuje detaily.

V následující ukázce lehce rozostříme terén podél silnice a oblohu. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: analogicus):

Fotografie silnice - Základy Adobe Photoshop

Z panelu nástrojů si zvolíme nástroj Rozostření Nástroj rozostření v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop a ve vlastnostech nástroje nastavíme následující:

 • Velikost štětce na 180 ob,
 • Tvrdost na 40 %,
 • Režim na Normální,
 • Síla na 50 %,
 • Vzorkovat všechny vrstvy.

Dále si vytvoříme novou vrstvu (Ctrl + Shift + N), abychom neovlivňovali tu s původní fotografií. Nyní nástrojem malujeme ve vybraných částech fotografie.

Čím více budeme malovat přes určitou část fotografie, tím více bude tato část ve výsledku rozostřenější.

Postup rozostření fotografie v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Volby nástroje rozostření

K nastavení nástroje máme k dispozici následující volby:

 • Režim – Určuje režim prolnutí, který je nám již dobře známý.
 • Síla – Nastavuje sílu tahu.
 • Vzorkovat všechny vrstvy – Při rozostření použije barevná data ze všech viditelných vrstev.

Nástroj rozostření pole

Nástroj rozostření pole nám umožňuje do obrazu přidávat "špendlíky", pomocí kterých můžeme rozostřovat pouze určité části fotografie. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: rawpixel):

Fotografie pracovního stolu - Základy Adobe Photoshop

V prvním kroku si převedeme vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Na vrstvu klikneme pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme Převést na inteligentní objekt. Díky tomuto kroku budeme moci přidávat efekty bez trvalé změny originálu. Následně klikneme na Filtr > Galerie rozostření > Rozostření pole. Levým tlačítkem myši přidáváme postupně do obrazu jednotlivé špendlíky. Myší také kromě toho nastavujeme hodnotu rozostření. Až budeme s rozostřením fotografie spokojeni, klikneme na tlačítko OK.

Pokud bychom chtěli hodnotu rozostření obnovit na výchozí, podržíme klávesu Ctrl a klikneme na špendlík.

Postup pro rozostření fotografie v Adobe Photostop pomocí filtru - Základy Adobe Photoshop

Rozhodně si vyzkoušejte i zbylé čtyři nástroje z nabídky Galerie rozostření. Velmi snadno s nimi můžete ovlivnit hloubku ostrosti fotografie a zvýraznit tak například focený objekt.

Filtr rozostření objektu

V následující ukázce rozostříme filtrem Rozostření objektivu pozadí okolo snowboardisty a zkusíme si tak vytvořit jednoduché, ale zároveň zajímavé pozadí například na profil nějaké sociální sítě. Takto bude naše fotografie vypadat po úpravách, které provedeme:

Finální rozostření pozadí okolo postavy v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: Skitterphoto):

Fotografie snowboardisty - Základy Adobe Photoshop

Jako první si duplikujeme vrstvu obsahující původní fotografii a přejmenujeme ji na Výběr. Z panelu nástrojů si zvolíme libovolný výběrový nástroj a co nejpřesněji postavu vybereme. Výběry jsme si vysvětlovali v lekci Výběry a postup k vyříznutí komplexnější postavy v lekci Vyříznutí postavy z fotografie. Ve chvíli kdy budeme s výběrem spokojeni, vytvoříme masku kliknutím na Přidat masku vrstvy Základy Adobe Photoshop.

Dále přejdeme na záložku Kanály a klikneme na Načíst kanál jako výběr Základy Adobe Photoshop. Vrátíme se zpět na záložku Vrstvy a skryjeme si vrstvu s názvem Výběr, následně označíme vrstvu s pozadím. Klikneme na Výběr > Změnit > Rozšířit, v dialogovém okně Rozšířit výběr nastavíme hodnotu Rozšířit o na 10 px a potvrdíme tlačítkem OK. V dalším kroku klikneme na Úpravy > Vyplnit a v dialogovém okně Výplň nastavíme následující:

 • Obsah na Podle obsahu,
 • Přizpůsobení barev,
 • Režim na Normální,
 • Krytí na 100 %.

Naše nastavení potvrdíme kliknutím na tlačítko OK a pomocí klávesové zkratky Ctrl + D výběr odznačíme.

Následující záznam postupu neobsahuje výběr snowboardisty ani vytvoření masky. Pokud byste si s výběrem nevěděli rady, doporučuji si znovu přečíst lekci Základy Adobe Photoshopu – Vyříznutí postavy z fotografie.

Postup pro rozostření pozadí okolo postavy v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

V dalším kroku klikneme na Filtr > Rozostření > Rozostření objektivu a v dialogovém okně Rozostření objektivu nastavíme:

 • Poloměr na 80,
 • Práh na 255.

Ostatní hodnoty ponecháme nastavené na 0 a filtr potvrdíme kliknutím na tlačítko OK. Nyní si znovu zobrazíme vrstvu s názvem Výběr.

Další postup pro rozostření pozadí okolo postavy v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Filtr Kruhové rozostření

Někdy se nám stane, že pořídíme fotografii, která je až příliš statická. V následující ukázce si tedy zkusíme vytvořit efekt dynamického rozostření za pomoci filtru Kruhové rozostření, což objektu přidá dojem pohybu. Takto bude naše fotografie vypadat po úpravách, které provedeme:

Výsledná fotografie motorkáře s rozostřeným pozadím - Základy Adobe Photoshop

Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: Marcos Moraes):

Fotografie motorkáře - Základy Adobe Photoshop

Stejně jako v minulé ukázce nejprve duplikujeme vrstvu obsahující původní fotografii a přejmenujeme ji na Výběr. Následně z fotografie vybereme objekt, v našem případě motorkáře a jeho motorku, a vytvoříme masku. Dále klikneme na vrstvu obsahující původní fotografii pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme Převést na inteligentní objekt. Nyní klikneme na Filtr > Rozostření > Kruhové rozostření a v dialogovém okně Kruhové rozostření nastavíme:

 • Míra na 20,
 • Metoda rozostření na Přiblížit,
 • Kvalita na Vysoká.

Následně filtr potvrdíme kliknutím na tlačítko OK.

Následující záznam postupu neobsahuje výběr objektu, ani vytvoření masky.

Postup aplikace filtru kruhového rozostření v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Filtry rozostření se budeme ještě zabývat v samostatné lekci Filtry, ve které si zároveň upřesníme jak fungují. Postup, který jsme si v této lekci ukázali, se ale bude vždy opakovat. Můžete si tedy některé další filtry sami vyzkoušet na svých fotografiích.

Rozmazání fotografie

Vybranou část fotografie můžeme rozmazat pomocí nástroje rozmazání Nástroj rozmazání v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop. Nástroj na začátku nabere barvu a tu následně tlačí ve směru, kterým táhneme. Simuluje tak efekt tažení prstem po vlhké malbě.

V následující ukázce si zkusíme pomocí výše zmíněného nástroje například rozmazat vodu mezi útesy. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: dimitrisvetsi­kas1969):

Fotografie útesů - Základy Adobe Photoshop

Z panelu nástrojů si zvolíme nástroj Rozmazaní Nástroj rozmazání v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop a ve vlastnostech nástroje nastavíme následující:

 • Velikost štětce na 100 ob,
 • Tvrdost na 0 %,
 • Síla na 35 %,
 • Vzorkovat všechny vrstvy.

Dále si vytvoříme novou vrstvu (Ctrl + Shift + N) a nástrojem postupně táhneme ve fotografii. Tímto způsobem rozmazáváme obrazové body.

Čím více budeme malovat přes určitou část fotografie, tím více bude tato část ve výsledku rozmazanější.

Postup pro aplikaci nástroje rozmazání v Adobe Photoshop - Základy Adobe Photoshop

Volby nástroje rozmazání

 • Režim – Určuje režim prolnutí.
 • Síla – Nastavuje sílu tahu.
 • Vzorkovat všechny vrstvy – Při rozmazávání použije barevná data ze všech viditelných vrstev.
 • Malování štětcem – Na začátku každého tahu rozmazává s použitím barvy popředí.

V následujícím kvízu, Kvíz - Úprava fotografií - Barva, ořez, rozostření, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií I
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Úprava fotografií - Barva, ořez, rozostření
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Uživatelské hodnocení:
20 hlasů
Autor se věnuje vývoji (a příležitostně navrhování) výjimečných desktopových a mobilních aplikací, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity