Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 80% výuky zdarma!
https://www.itnetwork.cz/csharp

Lekce 11 - Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií III

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií II, jsme se zabývali úpravou fotografií. Vyzkoušeli jsme si různé nástroje a filtry, které nám umožnily fotografii rozostřit či rozmazat.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se naopak podíváme na nástroje, pomocí kterých můžeme fotografii doostřit.

Doostření fotografie

Adobe Photoshop nám nabízí několik způsobů, pomocí kterých můžeme fotografii doostřit. My se v této lekci budeme zabývat Nástrojem zostření Nástroj Zostření v Adobe Photoshop a některými filtry, které nám aplikace též nabízí. Doostřit můžeme buďto celou fotografii, nebo jen její část definovanou výběrem či maskou. Žádný z těchto nástrojů a filtrů nám ale nedokáže opravit příliš rozostřenou fotografii, protože další obrazová informace v ní jednoduše již není. Nástroje tedy mají své limity :)

Nástroj zostření

Nástroj zostření Nástroj Zostření v Adobe Photoshop nám umožňuje doostřit pouze vybrané části fotografie. Zostření vzniká tak, že nástroj zvyšuje kontrast podél hran.

V následující ukázce si zkusíme lehce doostřit jeden z květů v horní části, který je rozostřený. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: Pezibear):

Fotografie květin

Z panelu nástrojů si zvolíme nástroj Zostření Nástroj Zostření v Adobe Photoshop a ve vlastnostech nástroje nastavíme následující:

 • Velikost štětce na 150 ob,
 • Tvrdost na 0 %,
 • Režim na Normální,
 • Síla na 50 %,
 • Vzorkovat všechny vrstvy,
 • Chránit detaily.

V dalším kroku si vytvoříme novou vrstvu (Ctrl + Shift + N), abychom neovlivňovali tu s původní fotografií. Nyní nástrojem malujeme ve vybraných částech fotografie.

Čím více budeme malovat přes určitou část fotografie, tím více bude tato část ve výsledku ostřejší. Ukažme si postup animací:

Postup použití nástroje Zostření v Adobe Photoshop

Volby nástroje zostření

K nastavení nástroje zostření máme k dispozici následující volby:

 • Režim – Určuje režim prolnutí, ten již známe z dalších nástrojů.
 • Síla – Nastavuje sílu tahu.
 • Vzorkovat všechny vrstvy – Při zostření použije barevná data ze všech viditelných vrstev.
 • Chránit detaily – Při zostření zvýrazní podrobnosti, minimalizuje rozpad na obrazové body a chrání detaily.

Filtr Doostřit

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Filtr Doostřit slouží k základnímu zostření celé fotografie. Stejně, jako nástroj zostření, tak i filtr Doostřit zostří fotografii zvýšením kontrastu podél hran. Přesněji zvýší kontrast sousedních obrazových bodů o námi určenou hodnotu. Sousední světlejší obrazové body se tedy ještě více zesvětlí a naopak tmavší se ještě více ztmaví.

V následující ukázce se pokusíme fotografii doostřit pomocí výše zmíněného filtru. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže:

Fotografie lišky

Ještě před tím, než filtr aplikujeme, převedeme si vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Klikneme na vrstvu pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme Převést na inteligentní objekt. Díky tomuto kroku budeme naším filtrem působit na fotografii nedestruktivně. Následně klikneme v aplikačním menu na Filtr > Zostření > Doostřit a v dialogovém okně Doostřit nastavíme následující:

 • Míra na 150 %,
 • Poloměr na 1 ob,
 • Práh na 25 úrovní.

Stupeň zostření, který na fotografii aplikujeme, je na každém z nás. Musíme si také uvědomit, že zostření je mnohem výraznější na obrazovce než při tisku ve vysokém rozlišení.

Postup pro aplikaci filtru Doostřit v Adobe Photoshop

Ovládací prvky filtru Doostřit

K nastavení filtru máme k dispozici následující prvky:

 • Míra – Určuje míru zostření, přesněji jak se zvýší kontrast obrazových bodů. Čím je hodnota vyšší, tím je kontrast mezi okrajovými obrazovými body větší a fotografe ostřejší.
 • Poloměr – Určuje počet obrazových bodů obklopujících obrazové body okrajů, které budou ovlivněny zostřením.
 • Práh – Určuje, jak rozdílné musí být hodnoty jasu mezi dvěma obrazovými body, aby byly považovány za okrajové obrazové body a zostřily se.

Filtr Chytré zostření

Filtr Chytré zostření je mnohem propracovanější než filtr Doostřit. Obsahuje navíc ovládací prvky, pomocí kterých můžeme nastavit zaostřovací algoritmus, potlačení šumu či míru zostření ve světlech a stínech fotografie.

V následující ukázce si zkusíme pomocí filtru Chytré zostření fotografii doostřit a potlačit šum. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: JESHOOTS-com):

Fotografie kamery a laptopu

V prvním kroku si jako vždy převedeme vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Dále klikneme v menu na Filtr > Zostření > Chytré zostření a v dialogovém okně Chytré zostření nastavíme:

 • Míra na 200 %,
 • Poloměr na 1 ob,
 • Odstranit na Rozostření objektivu.

Nyní si zkusíme postupně zredukovat šum ve fotografii, a to tak, že budeme postupně pomocí jezdce zvyšovat hodnotu potlačení šumu.

Postup pro aplikaci filtru Chytré zostření v Adobe Photoshop

Ovládací prvky filtru Chytré zostření

K nastavení filtru máme k dispozici následující prvky:

 • Míra – Určuje míru zostření, přesněji jak se zvýší kontrast obrazových bodů. Čím je hodnota vyšší, tím je kontrast mezi okrajovými obrazovými body větší a fotografe ostřejší.
 • Poloměr – Určuje počet obrazových bodů obklopujících obrazové body okrajů, které budou ovlivněny zostřením.
 • Potlačit šum – Potlačí šum a zároveň ale neovlivní důležité okraje.
 • Odstranit – Nastavuje zaostřovací algoritmus, pomocí kterého bude fotografie zostřena.
 • Úhel – Nastavuje směr pohybu volby Rozmáznutí.

Ovládací prvky světel a stínů jsou následující:

 • Míra zeslabení – Nastavuje míru zostření ve světlech nebo stínech fotografie.
 • Tonální šířka – Určuje rozsah tónů ve světlech nebo stínech, které se modifikují.
 • Poloměr – Určuje velikost prostoru kolem každého obrazového bodu, který se použije ke zjištění, zda je obrazový bod ve stínech nebo ve světlech.

Filtr Redukce chvění

Filtr Redukce chvění obsahuje velmi inteligentní mechanismus, pomocí kterého dokáže automaticky snížit rozmazání způsobené například pohybem fotoaparátu.

V následující ukázce doostříme fotografii pomocí filtru Redukce chvění. Začneme tím, že si stáhneme a otevřeme soubor obsahující fotografii níže (Fotografie: JuniorMp):

Fotografie Husky

Jako vždy si nejdříve převedeme vrstvu obsahující fotografii na inteligentní objekt. Následně klikneme v menu na Filtr > Zostření > Redukce chvění. V dialogovém okně Redukce chvění nás bude prozatím zajímat jen náhled. Postupně budeme jezdcem zvyšovat hodnotu rozsahu stopy rozostření, až do té doby, než bude v náhledu pouze maličká tečka bez jakýkoliv teček okolo. Následně již jen filtr potvrdíme kliknutím na tlačítko OK.

Postup pro aplikaci filtru Redukce chvění v Adobe Photoshop

Adobe Photoshop dále obsahuje automatické filtry, u kterých nemůžeme zostření nijak ovlivnit, protože nenabízejí žádné ovládací prvky a volby. Mezi tyto filtry patří: Zostření, Zostřit obrysy a Zostřit více.

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií IV, se budeme zabývat nastavením Jasu a kontrastu, Úpravě vyvážení barev, Křivkám, Speciálním barevným efektům a dalším příkazům, které se nacházejí na panelu přizpůsobení.


 

Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií II
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity (6)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!