Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Lekce 12 - Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií IV

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií III, jsme se věnovali úpravě fotografií. Vyzkoušeli jsme si různé nástroje a filtry, které nám umožnili fotografii částečně nebo úplně doostřit.

V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se podíváme na vybrané nástroje, které se nacházejí na panelu přizpůsobení.

Panel přizpůsobení

Panel přizpůsobení obsahuje nástroje, které nám umožňují provádět barevné a tonální úpravy obrazu. Po vybrání určitého nástroje se automaticky vytvoří vrstva úprav a my tak všemi nástroji působíme na fotografii nedestruktivně. Ale ještě před tím, než se těmito nástroji začneme podrobněji zabývat, se pojďme podívat, kde tento panel nalezneme. Ve výchozím rozložení pracovní plochy se panel přizpůsobení nachází v pravé části obrazovky, přímo nad panelem vrstvy (v obrázku níže je znázorněn červenou barvou).

Panel přizpůsobení v Adobe Photoshop

Pokud bychom panel na této pozici neměli, zobrazíme si ho kliknutím na Okna > Přizpůsobení.

Jas a kontrast

Nástroj Jas a kontrast Nástroj Jas a kontrast v Adobe Photoshop slouží k vytváření jednoduchých úprav tónového rozsahu obrazu. Zvyšováním hodnoty jasu dochází k rozšiřování světla obrazu, a naopak snižováním hodnoty k rozšiřování stínů obrazu. Hodnota kontrastu nám pak rozšiřuje nebo zužuje celkový rozsah tónových hodnot v obraze.

V dnešní lekci si vždy ukážeme fotografii před a po aplikování daného nástroje. Pro jas a kontrast by změna vypadala takto:

Jas a kontrast v Adobe Photoshop

Vyvážení barev

Nástroj Vyvážení barev Nástroj Vyvážení barev v Adobe Photoshop nám umožňuje změnit celkový poměr barev v obraze a tím tak provést celkovou korekci barev:

Vyvážení barev v Adobe Photoshop

Ovládací prvky nástroje Vyvážení barev

Na panelu vlastnosti nalezneme následující ovládací prvky:

 • Tón – Nabídka tónových rozsahů, ve kterých můžeme provádět úpravy.
 • Jezdci – Tažením za jednotlivé jezdce přidáváme nebo odebíráme danou barvu v obraze.
 • Zachovat světlost – Zaškrtnutím zabráníme změnám hodnot jasu v obraze.

Fotografický filtr

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nástroj Fotografický filtr Nástroj Fotografický filtr v Adobe Photoshop provede úpravu barev obrazu tak, že imituje vložení barevného filtru před objektiv fotoaparátu. Tímto způsobem se upraví vyvážení barev a barevná teplota světla:

Fotografický filtr v Adobe Photoshop

Ovládací prvky nástroje Fotografický filtr

Na panelu vlastnosti nalezneme následující ovládací prvky:

 • Filtr – Nabídka barevných filtrů, které můžeme na obraz aplikovat.
 • Barva – Nabídka pro výběr vlastní barvy, kterou chceme na obraz aplikovat.
 • Denzita – Nastaví množství barvy aplikované na obraz.
 • Zachovat světelnost – Zaškrtnutím zabráníme změnám hodnot jasu v obraze.

Úrovně

Nástroj Úrovně Nástroj Úrovně v Adobe Photoshop nám umožňuje provádět korekci tónového rozsahu a vyvážení barev v obraze. Levým jezdcem ovládáme intenzitu stínů, prostředním jezdcem intenzitu středních tónů a pravým jezdcem intenzitu světel obrazu:

Úrovně v Adobe Photoshop

Křivky

Nástroj Křivky Nástroj Křivky v Adobe Photoshop slouží k nastavení barev a tónů obrazu. Nastavení provádíme přidáváním kotevních bodů, kterými ovlivňujeme výstupní hodnoty na základě vstupních. Vstupní hodnoty jsou reprezentovány na vodorovné ose diagramu a výstupní hodnoty naopak na ose svislé. Diagram je rovněž rozdělen do několika částí. Levá dolní část diagramu reprezentuje stíny a pravá horní část světla.

Ve strmějších částech křivky se nacházejí oblasti s vysokým kontrastem, a naopak v plošších částech křivky se nacházejí méně kontrastní oblasti.

Křivky v Adobe Photoshop

Černá a bílá

Nástroj Černá a bílá Nástroj Černá a bílá v Adobe Photoshop nám umožňuje převést barevný obraz na černobílý a zároveň zachovat kontrolu nad převodem jednotlivých barev. Později tedy můžeme na černobílý obraz aplikovat barevné tóny a vytvářet tak různé efekty.

Černá a bílá v Adobe Photoshop

Ovládací prvky nástroje Černá a bílá

Na panelu vlastnosti nalezneme následující ovládací prvky:

 • Přednastavení – Nabídka přednastavení obsahuje předdefinované směsi stupňů šedi.
 • Tónování – Zaškrtnutím zapneme tónování obrazu.
 • Automaticky – Nastaví míchání do stupňů šedi na základě barevných hodnot obrazu s co nejvyšším rozložením hodnot šedé.
 • Jezdci barev – Umožňují nastavit tóny šedi pro specifické barvy v obraze.

Invertovat

Nástrojem Invertovat Nástroj Invertovat v Adobe Photoshop invertujeme barvy v obraze. Hodnota jasu každého obrazového bodu, která se pohybuje mezi hodnotami 0255, se převede na inverzní hodnotu. Pokud má tedy obrazový bod hodnotu 125, jeho inverzní hodnota bude 130.

Invertovat v Adobe Photoshop

Posterizovat

Nástrojem Posterizovat Nástroj Posterizovat v Adobe Photoshop můžeme určit počet úrovní jasu pro každý z kanálů obrazu. Pokud tedy využíváme model RGB a počet úrovní nastavíme například na 8, potom máme pro náš obraz právě 24 barev:

Posterizovat v Adobe Photoshop

Práh

Nástrojem Práh Nástroj Práh v Adobe Photoshop převedeme barevný obraz nebo obraz ve stupních šedi na velmi kontrastní černobílé obrazy bez stupňů šedi. Obrazové body tmavší než námi zvolený práh se převedou na černé a naopak světlejší obrazové body se převedou na bílé:

Práh v Adobe Photoshop

Mapovat na přechod

Nástroj Mapovat na přechod Nástroj Mapovat na přechod v Adobe Photoshop nám převede obraz na odstíny šedi a následně dodá pixelům barvy námi zvoleného barevného přechodu. Stínům dodá levou část přechodu, světlům dodá pravou část přechodu a středním tónům dodá část přechodu, která se nachází mezi těmito krajními body.

Mapovat na přechod v Adobe Photoshop

Ovládací prvky nástroje Mapovat na přechod

Na panelu vlastnosti nalezneme následující ovládací prvky:

 • Rozklad – Vyhladí vzhled přechodu a redukuje efekty pruhů.
 • Obrátit – Obrátí mapování přechodu.

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Základy Adobe Photoshop - Galerie filtrů a Akce, se budeme zabývat galerií filtrů a panelem akce. Ukážeme si například, jak náš postup zaznamenat a následně přehrát v jednom souboru nebo rovnou v celé dávce souborů.


 

Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Úprava fotografií III
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!