PHP týden První novoroční výprodej
80 % bodů zdarma díky akci Black Friday!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

Lekce 14 - Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika I

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Základy Adobe Photoshop - Galerie filtrů a Akce, jsme se věnovali galerii filtrů a panelu akce. Vyzkoušeli jsme si na fotografii aplikovat jeden z uměleckých filtrů, dále jsme se naučili vytvořit novou akci a nahrát postup pro odstranění nedokonalostí z obličeje slečny. V dnešním Adobe Photoshop tutoriálu se budeme zabývat vektorovou grafikou. Konkrétně cestami a kreslením pomocí různých nástrojů pera. Nejprve si však vysvětlíme základní rozdíly mezi rastrovými obrazy a vektorovou grafikou.

Úvod do vektorové grafiky

Vzhledem k tomu, že jsme se doposud v této sérii věnovali úpravě fotografií, setkali jsme se tak pouze s rastrovými obrazy. Tyto obrazy se skládají z jednotlivých obrazových bodů, které jsou uspořádány do pravoúhlé mřížky. Každý bod má svou pozici a nabývá určité barevné hodnoty. Nevýhodou těchto rastrových obrazů je, že obsahují pevný počet obrazových bodů, a tak při zvětšení nebo tisku ve vysokém rozlišení dochází ke ztrátě kvality.

Vektorová grafika se naopak skládá z úseček a křivek, které jsou definovány matematickými objekty, které se nazývají vektory. Výhodou vektorové grafiky je, že při zmenšování nebo zvětšování objektu nedochází ke ztrátě kvality. A proto se také využívá například při tvorbě ilustrací, animací, log, ikon a podobně.

Na obrázku níže si můžete všimnou výše zmíněných rozdílů mezi rastrovými obrazy a vektorovou grafikou (Zdroj: TheWebGuy):

Rastrová a vektorová grafika v Adobe Photoshop

Cesty

V Adobe Photoshopu představují cesty obrysy vektorového tvaru. Můžeme je převést na výběry, použít jako vektorové masky nebo je můžeme vytáhnout a vyplnit barvou, čímž vznikne daný tvar. Cesty dělíme na dvě základní skupiny, a to na:

  • otevřené (např. čára) a
  • uzavřené (např. obdélník).

Cesty vytváříme pomocí nástrojů pro tvary Nástroje pro tvary v Adobe Photoshop nebo nástroji


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Adobe Photoshop tutoriálu se budeme zabývat cestami, režimy kreslení a samotným kreslením pomocí různých nástrojů pera.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 68 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 27 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 30 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
68 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 200 Kč 170 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Předchozí článek
Základy Adobe Photoshop - Galerie filtrů a Akce
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Miniatura
Následující článek
Základy Adobe Photoshop - Vektorová grafika II
Aktivity (5)