Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Lekce 5 - Základy Adobe Photoshop - Výběry

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 1. - 4. lekci Adobe Photoshop, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním Photoshop tutoriálu se podíváme na nejdůležitější skupinu nástrojů, kterou tvoří nástroje výběrové. Vysvětlíme si jak dané nástroje fungují a v jakém případě je využít.

Výběr

Výběr je část obrázku, kterou jsme si zvolili, abychom s ní mohli dále manipulovat. Můžeme tak např. vyříznout postavu z fotografie. Okolo námi vybrané oblasti se nám zobrazí pohybující se černobílé přerušované čáry, které představují hranice výběru. Výběry můžeme rozdělit do několika skupin.

Geometrické výběry

Skupině geometrických výběrů náleží následující výběrové nástroje:

 • Obdélníkový výběr – Vybere oblast ve tvaru obdélníku nebo čtverce.
 • Eliptický výběr – Vybere oblast ve tvaru elipsy nebo kruhu.
 • Výběr jednoho řádku – Vybere řádek o výšce jednoho pixelu.
 • Výběr jednoho sloupce – Vybere sloupec o šířce jednoho pixelu.

Obdélníkový výběr

Z následující fotografie vybereme pomocí nástroje pro obdélníkový výběr obraz nalevo.

Není dobré pracovat s vrstvou, která obsahuje původní fotografii. Proto než začneme s výběry pracovat, stiskneme klávesovou zkratku Ctrl + J a vrstvu si zduplikujeme.

Výběr vytváříme držením levého tlačítka a tažením myši po úhlopříčce.

Může se nám stát, že nezačneme v bodě, ve kterém bychom začít chtěli. V tomto případě nepouštíme levé tlačítko myši, ale naopak ještě stiskneme Mezerník. Nyní nepokračujeme ve vybírání další oblasti, ale již vybranou oblast posouváme. Až nám bude počáteční bod vyhovovat, pustíme mezerník a výběr dokončíme.

Pokud by se nám výběr nepovedl, stiskneme klávesovou zkratku Ctrl + D, tím výběr odznačíme a můžeme začít znovu.

Obdélníkový výběr v Adobe Photoshop

Fotografie: rawpixel | Stáhnout

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Fotografie použité v těchto výukových lekcích pochází z webu pixabay.com a jsou dostupné pod licencí CC0. Více informací o této licenci naleznete na oficiálních stránkách creative commons.

Možná jste si také všimli, že po zvolení nástroje pro výběr se v pruhu voleb zobrazily následující čtyři nové ikony:

 • Nový výběr – Jakýkoliv předchozí výběr zruší a vytvoří nový. Také umožňuje dosavadní výběr přesouvat.
 • Přidat k výběru – K dosavadnímu výběru přidá nový výběr.
 • Odečíst od výběru – Od dosavadního výběru odebere nový výběr.
 • Průsečík s výběrem – Vytvoří výběr z oblasti, která se shoduje s dosavadním a novým výběrem.

My nyní klikneme na ikonu Přidat k výběru a stejným způsobem, jako jsme vybrali obraz nalevo, vybereme současně i obraz napravo.

Přidání oblasti do obdélníkového výběru v Adobe Photoshop

Posunutí hranic výběru

Hranice výběru můžeme posunout kliknutím do vybrané oblasti a pohybem myši, nebo pomocí navigačních kláves. Stisknutím klávesy posuneme výběr o 1 px doprava, pokud stiskneme klávesu Shift + , výběr posuneme o 10 px doprava.

Skrytí hranic výběru

Hranice výběru skryjeme kliknutím na Zobrazit > Zobrazovat > Okraje výběru. Nicméně tímto ovlivníme jen hranice dosavadního výběru. Každý nový výběr bude mít hranice znovu viditelné.

Vyjmutí a přemístění výběru

Vybranou oblast můžeme vyjmout pomocí nástroje pro přesun nebo stisknutím klávesy Ctrl a kliknutím na levé tlačítko myši uvnitř výběru. Nyní můžeme vybranou oblast přesunout na jinou pozici, do jiného dokumentu nebo ji odstranit stisknutím klávesy Delete.

Vyjmutí a přesunutí obdélníkového výběru v Adobe Photoshop

Eliptický výběr

Eliptický výběr je velmi podobný výběru obdélníkovému, my si na něm ale ukážeme, jak vytvořit výběr ze středu.

Z následující fotografie vybereme pomocí nástroje pro eliptický výběr bublinu, následně ji duplikujeme, transformujeme pomocí klávesové zkratky Ctrl + T a přemístíme do levého dolního roku fotografie.

Jako první odhadneme střed bubliny a začneme z něj vytvářet výběr. Následně stiskneme a po celou dobu vytváření výběru budeme držet klávesu Alt. Tímto zajistíme, že výběr bude mít střed v bodě, ze kterého jsme začali výběr vytvářet.

Pokud bychom chtěli vytvořit výběr ve tvaru kruhu, stiskneme klávesu Shift. Úplně stejně pak tato klávesa funguje u obdélníkového výběru, kde bychom vytvářil výběr ve tvaru čtverce.

Eliptický výběr v Adobe Photoshop

Fotografie: Alexas_Fotos | Stáhnout

Výběry od ruky

Skupině výběrů od ruky náleží následující výběrové nástroje:

 • Nástroj laso – Vytváří výběr táhnutím myši kolem oblasti, kterou chceme vybrat.
 • Nástroj mnohoúhelníkové laso – Vytváří výběr s rovnými okraji, přidáváním kotevních bodů kolem oblasti, kterou chceme vybrat.
 • Nástroj magnetické laso – Hranice výběrů se sama přitahuje ke kontrastním hranám objektu. Jedná se o kombinaci obou předchozích nástrojů.

Mnohoúhelníkové laso

Z následující fotografie vyjmeme oblohu pomocí nástroje mnohoúhelníkové laso. Začneme tedy postupně okolo budovy vytvářet kotevní body levým tlačítkem myši. Až takto označíme celou budovu, dokončíme výběr dvojitým kliknutím nebo pomocí klávesy Enter. Do vybrané oblasti klikneme pravým tlačítkem myši a vybereme možnost Inverzní výběr. Tím se obrátí co máme vybrané a co vybrané nemáme, místo budovy se tedy vybral zbytek obrázku, obloha. Následně si zvolíme nástroj pro přesun, klikneme do oblasti kde se obloha nachází a stiskneme klávesu Delete.

Během výběru lze i nakreslit část od ruky, podržíte klávesu Alt a táhnete myší. Následně jen klávesu uvolníte a pokračujete ve výběru pomocí kotevních bodů.

Mnohoúhelníkové laso v Adobe Photoshop

Fotografie: MichaelGaida | Stáhnout

Magnetické laso

Z následující fotografie vyjmeme dopravní značku pomocí nástroje magnetické laso . Využijeme kontrastních hran fotografie, takže si jen levým tlačítkem myši zvolíme počáteční kotevní bod a následně budeme jen objekt obkreslovat myší.

Pokud by se nám kotevní body vytvořily na místě, kde je nepotřebujeme, stisknutím klávesy Delete je můžeme postupně odebírat. Tento postup funguje i u zbylých dvou las.

Magnetické laso v Adobe Photoshop

Fotografie: magicaltravelling | Stáhnout

Rychlý výběr

Nástroj pro rychlý výběr se řadí mezi nejjednodušší nástroje pro vytváření výběrů. Jedná se o velmi chytrý nástroj, který automaticky rozpoznává hrany a my tak jen postupně malujeme a vybíráme části obrázku. Přesto tento nástroj není dobré používat na detailní práci, vzniklý výběr totiž vždy vyžaduje další úpravy. Nyní si ho pojďme otestovat na následující fotografii, ze které snadno a rychle vyjmeme osobu.

Stisknutím klávesy Alt se nástroj začne chovat jako guma a my tak můžeme od výběru odečítat. Po puštění klávesy se volba automaticky změní na přidat k výběru.

Rychlý výběr v Adobe Photoshop

Fotografie: Pexels | Stáhnout

Kouzelná hůlka

Kouzelná hůlka je skvělý nástroj pro vybírání stejně barevných oblastí. Ty mohou představovat například různé ikony nebo symboly. Tento nástroj nám ušetří spoustu práce, jelikož nemusíme ručně tyto oblasti označovat.

U toho nástroje nás bude zajímat ještě volba Tolerance, která se nachází v pruhu voleb. Tolerancí určujeme rozsah barev vybraných obrazových bodů. Hodnota tolerance se pohybuje v rozsahu 0 až 255, příčemž 0 vyžaduje naprostou shodu barev. Obvyklá hodnota je např. 30, což umožňuje vybrat oblasti stejné barvy, i když má na různých místech různé odstíny.

Kouzelná hůlka v Adobe Photoshop

Fotografie: TeePublic | Stáhnout

To je pro dnešní lekci vše.

V příští lekci, Základy Adobe Photoshop - Vyříznutí postavy z fotografie, se podíváme vytvoření masky vrstvy a práci s kanály.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 1. - 4. lekci Adobe Photoshop
Všechny články v sekci
Základy Adobe Photoshop
Článek pro vás napsal Daniel Zábojník
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Autor se věnuje programování desktopových aplikací, kódování webových stránek, grafickému zpracování a všemu co k tomu patří.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
David
Člen
Avatar
David:4.4.2019 20:58

ahoj, jen takový nápad, nešlo by použité obrázky linkovat, pro snazší procvičení?

 
Odpovědět
4.4.2019 20:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na David
Daniel Zábojník:16.4.2019 20:31

Ahoj, na editaci publikovaných lekcí se pracuje. Velmi brzo budou u každé lekce dostupné ke stažení pracovní obrázky. :)

Odpovědět
16.4.2019 20:31
Nesnáším psaní { } ale bohužel jsou potřeba a vyhnout se jim nejde!
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.