Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 2 - Instalace Laravel a zprovoznění projektu

V minulé lekci, Úvod do Laravel frameworku pro PHP, jsme se uvedli do PHP frameworku Laravel a stručně jsme si řekli, jaké znalosti budeme potřebovat pro práci s ním.

V dnešním PHP tutoriálu se podíváme jak nainstalovat Laravel jako základ naší aplikace. Tuto instalaci provedeme pomocí nástroje Composer a příkazové řádky.

Potřebný software

Jako první si připravíme správný software, který budeme potřebovat.

Webový server

Budu předpokládat, že máte nainstalovaný a zprovozněný webový server Apache + PHP + MySQL. Pokud ne, doporučuji pro začátečníky nainstalovat balíček XAMPP.

Pro aktuální Laravel budete potřebovat PHP 7.3 nebo novější.

Následně bych doporučil nějaké pokročilejší IDE pro vývoj a práci s frameworkem. Nejlepší volbou je PhpStorm, který já sám používám a budu ho i používat v tomto kurzu. Ulehčí práci nejen se samotným vývojem, ale též s ostatními úkony jako např. s Git systémem. Jako free alternativu lze použít i NetBeans, který dokáže taktéž pomoci s vývojem na rozdíl od jednodušších editorů. Pokud to však myslíme s vývojem vážně, měli bychom sáhnout po profesionálnějším softwaru.

Dále pro samotnou instalaci použijeme snad obecně nejrozšířenější způsob instalace v PHP a to nástroj Composer. Laravel na něm staví jak samotnou instalaci, tak i další rozšíření. Tudíž je potřeba ho také stáhnout a nainstalovat nebo to celé nechat na PhpStorm, který má i zabudované prostředky přímo pro práci s tímto nástrojem. Pokud jste jej nikdy nepoužívali, nainstalujte jej pomocí místního článku Composer.

Také se prosím ujistěte, že máte nainstalovaná následující rozšíření pro PHP:

 • BCMath
 • Ctype
 • Fileinfo
 • JSON
 • Mbstring
 • OpenSSL
 • PDO
 • Tokenizer
 • XML

Pokud jste použili odkaz výše pro instalaci XAMPP, tato rozšíření jsou již automaticky zahrnutá. Pro zjištění, zda-li jsou tato rozšíření nainstalovaná a aktivovaná, lze pouze zavolat jednoduchou PHP funkci phpinfo() a projít si tabulku, kterou vypisuje.

phpinfo na Linuxu

Vytvoření nového projektu

Začneme vytvořením nového projektu v Laravel frameworku.

Instalace

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Instalovat budeme přes Composer a to buď ručně nebo přes PhpStorm, pokud toto IDE používáte. Jaký způsob zvolíte záleží na vás.

Instalace ručně pomocí Composer

Composer je nástroj třetích stran pro instalaci a správu závislostí projektů v PHP obecně. Stáhne nám základ Laravel aplikace a i všechny další potřebné knihovny. Pokud tedy Composer již máte nainstalovaný a připravený, můžeme si vytvořit nový Laravel projekt, kdy nám i instalátor zkontroluje všechny potřebné závislosti. Pokud nějaké chybí, samy se doinstalují (to může chvíli trvat).

Pro projekt si vytvořme nějakou složku, např. first-application, a následně pomocí příkazového řádku spustíme příkaz pro vytvoření struktury aplikace:

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel:8.2.0 first-application

Instalace pomocí PhpStorm

Pokud jste se rozhodli pracovat v PhpStorm a máte vše nainstalováno, zbývá už jen vytvoření samotného projektu. To provedeme obdobně jako v každém jiném IDE, kliknutím na tlačítko pro vytvoření nového projektu.

V nově otevřeném okně se zobrazí průvodce a my vybereme jako typ projektu Composer Project. V dalších krocích:

 1. Vyplníme název projektu, např. first-application, společně s cestou, kam se má uložit.
 2. Dále nastavíme, že chceme stáhnout Composer, a vybereme PHP interpret.
 3. V neposlední řadě zvolíme, co budeme pomocí Composeru vlastně instalovat. V našem případě to tedy bude Laravel framework a to konkrétně balíček laravel/laravel. Ten obsahuje základní kostru aplikace společně s již předpřipravenými komponentami, které se nejběžněji používají, jako např. databázová tabulka uživatelů.
Vytvoření projektu přes PhpStorm

Pokud pracujete s PhpStorm IDE poprvé na operačním systému Windows, je možné, že instalace vás dále nepustí kvůli chybějícímu PHP interpretovi. Ten lze jednoduše nastavit otevřením podokna vedle rozbalovací nabídky pro vybrání daného interpreta a následně přidáním souboru php.exe přes rozbalovací nabídku ikonky plus vlevo nahoře. Poté podokno stačí zavřít a zvolit přidaný PHP interpret v rozbalovací nabídce. Tento proces je popsaný následujícím GIF obrázkem:

Přidání PHP interpreta do PhpStorm

Tímto vytvoříme první projekt postavený na Laravel frameworku v rámci PhpStorm IDE pomocí nástroje Composer.

Proces instalace může zabrat pár minut. Buďte proto trpěliví.

Spuštění projektu

Když již máme projekt vytvořený i s nainstalovaným Laravel frameworkem, je načase ho spustit v rámci našeho webového serveru a podívat se na výsledek. U spuštění máme na vyběr z několika možností.

Možnost 1: Spuštění pomocí vestavěného serveru

Nejjednodušší možnost, jak Laravel projekt spustit, nevyžaduje žádnou další konfiguraci. Projekt spustíme pomocí vestavěného webového serveru v PHP. Stačí zavolat následující příkaz ve složce projektu vždy, když budeme chtít pracovat na naší aplikací:

php artisan serve

Může se stát, že váš antivirus (zejména Avast), bude chtít po načtení stránky soubor server.php přesunout do "virové truhly". Pokud se tak stane, obnovte ho a zároveň nezapomeňte přidat výjimku pro tento soubor i pro složku s projektem.

Možnost 2: Spuštění pomocí Laravel Homestead

Laravel nabízí oficiální balíček Laravel Homestead využívající prostředí Vagrant. Laravel Homestead běží nezávisle ve virtuálním stroji, což může být pro některé mínusem, jelikož je potřeba větší operační paměť a mít vůbec podporu pro virtuální prostředí. Na druhou stranu se nemusíte o nic starat a jakmile ho jednou nainstalujete, konfigurace a přidávání nových projektů již bude hračkou.

Bohužel vysvětlování instalace tohoto prostředí a jeho konfigurace je nad rámec tohoto kurzu. O Laravel Homestead si můžete přečíst v oficiální dokumentaci, kde jsou instalace a konfigurace podrobně popsaný.

Možnost 3: Spuštění pomocí Apache serveru

Je jasné, že pro spuštění projektu pod Apache serverem je potřeba, aby server běžel a aby složka projektu byla umístěna někde, kam má Apache přístup. Co už tak jasné není, je, že před samotným spuštěním budeme muset nastavit ještě pár přesměrování.

Směrování

Nejprve si je potřeba uvědomit, že adresářová struktura projektu je stavěná tak, že jeho zobrazení probíhá až po vstupu do složky public/, kde se nachází soubor index.php. Tuto složku budeme též nastavovat jako kořenovou složku v Apache. Jako bonus si i nastavíme URL adresu first-application.local jako přístupovou adresu pro náš projekt.

Nejprve je třeba upravit soubor C:/xampp/apache/conf/extra/httpd-vhosts.conf pro Windows (záleží, kam jste XAMPP nainstalovali) nebo /etc/apache2/sites-available/000-default.conf pro Linux. Do souboru přidáme následující kód:

<VirtualHost *:80>
  DocumentRoot "cesta/k/projektu/public"
  ServerName first-application.local
  <Directory />
    AllowOverride All
    Require all granted
    DirectoryIndex index.php
  </Directory>
</VirtualHost>

Následně též musíme s administrátorskými právy upravit soubor hosts, který nalezneme v C:/Windows/System32/drivers/etc/hosts pro Windows nebo v /etc/hosts pro Linux. Svůj textový editor tedy musíte nejprve spustit jako administrátor, aby bylo možné soubor uložit. Poté do něj jen přidáme následující řádek:

127.0.0.1    first-application.local

Nyní již stačí jen uložit a restartovat Apache (buď přes kontrolní panel XAMPP, nebo přes příkaz sudo service apache2 restart v Linuxovém terminálu).

Výsledek

Ať už jste se rozhodli pro kteroukoliv metodu spuštění projektu, dostáváme se k dnešnímu výsledku. Po zadání příslušné URL adresy do webového prohlížeče se vám zobrazí podobné okno, jako vidíte níže na obrázku. Pro vestavěný server bude URL adresa http://127.0.0.1:8000/ a pro Apache nebo Laravel Homestead http://first-application.local:

Úvodní stránka Laravel frameworku po instalaci Uvítací obrazovka může být i v tmavém režimu, tak se nebojte, že máte něco trochu jinak :)

Pokud toto okno vidíte, potom jste vše udělali správně. Pokud se vám tato stránka z nějakého důvodu nezobrazuje, doporučuji znovu poctivě projít návod nebo třeba zkusit jiný způsob spuštění. A když již opravdu nebudete vědět kudy kam, můžete vždy využít komentářů pod článkem, kdy vám já nebo někdo jiný může pomoci.

Příště, v lekci První aplikace v Laravel, začneme vytvářet svou první aplikaci v Laravel frameworku. Já prozradím, že se bude jednat o jednoduchou kalkulačku, takže se máte na co těšit!


 

Měl jsi s čímkoli problém? Zdrojový kód vzorové aplikace je ke stažení každých pár lekcí. Zatím pokračuj dál, a pak si svou aplikaci porovnej se vzorem a snadno oprav.

Předchozí článek
Úvod do Laravel frameworku pro PHP
Všechny články v sekci
Laravel framework pro PHP
Článek pro vás napsal Jan Lupčík
Avatar
Jak se ti líbí článek?
9 hlasů
Autor se primárně věnuje vývoji webových stránek a aplikací v PHP (framework Laravel) a je jedním z herních vývojářů komunitní modifikace TruckersMP.
Aktivity (22)

 

 

Komentáře

Avatar
Mirek
Člen
Avatar
Mirek:30.7.2019 12:51

"Pro projekt si vytvořme nějakou složku, např first-application, Přejděme do ní a ...."
Následující vzorový příkaz vytvoří ve složce first-application, další složku first-application a teprve do ní vše stáhne.

 
Odpovědět
30.7.2019 12:51
Avatar
Lava
Člen
Avatar
Lava:5.8.2019 8:02

Prečo proste nemôžem normálne nahodiť laravel do wampu a pristupovať k nemu ako ku každému inému wamp projektu, čiže localhost/lara­vel/public ?

Odpovědět
5.8.2019 8:02
Aspartám, sacharín, to je môj vitamín
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Lava
Jan Lupčík:5.8.2019 10:31

Teoreticky můžeš, avšak z mého pohledu se s takovým projektem nepracuje zrovna příjemně. Určitě je lepší napsat něco jako blog.local než localhost/laravel/public. A dané možnosti jsem také zmínil kvůli tomu, že se dají použít i reálně na produkci (teda krom Laravel Homestead).

Odpovědět
5.8.2019 10:31
TruckersMP vývojář
Avatar
peter marák
Člen
Avatar
peter marák:14.2.2020 16:59

Povedal by som vyborny clanok :-)
Len doplnom ze ja nenastavujem ako korenovu zlozku adresar public. Na mojom webhostingu sa to udajne ani neda. Korenova zlozka projektu je v mojom pripade teda korenova zlozka aplikacie. Odtial to presmerujem do adresara public pomocou suboru .htaccess

 
Odpovědět
14.2.2020 16:59
Avatar
Samuel Hél
Tým ITnetwork
Avatar
Samuel Hél:12.5.2020 10:25

Ten GIF, kde přidáváš interpreta - první APPLY a pak OK :D Někdo se tady nemůže zbavit pocitu "neuložení" viď? :D

 
Odpovědět
12.5.2020 10:25
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Dan Ma
Člen
Avatar
Dan Ma:7.7.2020 20:01

Poraďte mi prosím jak získat školní licenci PhpStorm za účelem studia ve vašich kurzech. IntelliJ IDEA Community edition používám pro studium jazyka Kotlin.

Odpovědět
7.7.2020 20:01
Nenechat se vyděsit.
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Dan Ma
Jan Lupčík:8.7.2020 10:31

Stačí si o licenci zažádat na této stránce: https://www.jetbrains.com/…orm/students

Odpovědět
8.7.2020 10:31
TruckersMP vývojář
Avatar
Jiří Fanta
Člen
Avatar
Jiří Fanta:21.9.2020 17:15

Ahoj, vše jsem spustil, akorát se mi ve welcome ukazuje něco jiného. :D přiložím obrázek
laravel

 
Odpovědět
21.9.2020 17:15
Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Jiří Fanta
Jan Lupčík:22.9.2020 9:50

To je nová verze Laravelu, na kterou se seriál musí bohužel aktualizovat.

Odpovědět
22.9.2020 9:50
TruckersMP vývojář
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.