Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
C# week

Lekce 1 - Jak založit web v publikačním systému WordPress

Vytvoření vlastního webu ve WordPressu je otázka jen několika málo minut. Zapotřebí bude doména, hosting a obsah. Každá z těchto 3 složek je důležitá a dá se nastavit na tisícero způsobů. Proto si v této první lekci ukážeme rychlý náčrt a rady, díky kterým budete za chvilku připraveni na spravování vlastních webových stránek.

Doména

Pro svůj projekt, ať už to je prezentační stránka, webová aplikace nebo například e-shop, potřebujeme vždy vybrat vhodnou doménu.

Doména by měla obsahovat slovo, které vystihuje danou stránku. Pro e-shop s digitálními hodinkami je tak například doména digitalnihodinky.cz skvělá.

Volte chytře a registrujte u ověřených registrátorů a ne u sub-registrátorů. Oficiální autoritu pro Českou republiku poskytuje seznam, který v rozhodování pomůže.

Pro účely konkrétní ukázky zvolíme Wedos, který má poměrně jasné rozhraní pro výběr domény - https://www.wedos.cz/domeny.

Pokud je doména, kterou si vybereme volná, tak si ji můžeme zaregistrovat, pokud ne, tak je potřeba zkusit jiný název - odkoupení domény od vlastníka je velmi často drahé. Proto se spíše vyplatí zkusit se znovu zamyslet a přijít s názvem, který se aspoň trochu blíží tomu původnímu.

Ve chvíli, kdy máme doménu, na ní jistě budeme chtít umístit obsah. Avšak ještě předtím ten obsah musíme někam nahrát - a právě k tomu potřebujeme hosting.

Poznámka: U domén můžete nastavit velmi mnoho atributů jako DNS záznamy, pronajmout / koupit si IPv4 adresu nebo například přesměrovávat doménu jinam. To už jsou ale složitější úkony, které nyní probírat nebudeme.

Hosting

Výběr hostingu je v případě, že přesně nevíme, co budeme potřebovat, trochu složitější téma. V tomto ohledu se můžete poptat zde na itnetwork, s konkrétními požadavky na váš web, nebo po různých dalších portálech či facebookových skupinách.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Obecně jsou pak 2 typy obsahu, které na webu pravděpodobně budeme mít.

 • statický / téměř statický (generovaný, ale menší web)
 • generovaný (e-shop, větší webové prezentace nebo webové aplikace)

Statický web je většinově HTML + CSS + Obrázky (+ JavaScript). Tento obsah není nijak náročný na hosting a nemusíme proto vyhledávat dražší varianty.

Fakticky postačí něco menšího, kam si na chvilku uklidíte svou prezentační stránku a máte klid.

Co ale dělat, když chceme mít na webu blog nebo provozovat třeba e-shop? Pak už potřebujeme více místa - řádově GB místa, podporu PHP, databáze a další nedílné součásti.

Pokud už máme doménu, nebo ji chceme koupit, tak si jen u registrátora přihodíme do “košíku” určitou verzi hostingu a můžeme se radovat.

Důležité jsou například tyto parametry:

 • Prostor pro web: 3 GB a více (obrázky jsou mnohdy velké a je potřeba více místa)
 • Max. počet PHP procesů: 5 a více (kolik operací může běžet současně)
 • Prostor pro databáze: 1 GB a více (databáze se může rozlézt, pokud se jedná o větší projekty typu e-shop - obvykle se však bez problémů vejdeme v rámci desítek až nižších stovek MB)
 • PHP memory_limit: 128 MB a více- PHP upload_max_fi­lesize: 32 MB a více (jak velké soubory můžeme na web nahrát)
 • Podpora https: (http2 protokol)
 • Zálohování: velmi důležité, bez zálohování může někdo omylem/záměrně smazat obsah webu a už jej nemusíme nikdy vidět
 • Možnost obnovení ze záloh hostingem: je vždy lepší, když se na to mrkne odborník a podpora od hostingu je základ

Poznámka: Opět nebudu zabíhat do témat typu virtuální server nebo dedikované servery. Jedná se o složitější témata, kterou nejsou zprvu potřebná.

Teď když máme připravenou doménu, jež se zobrazí v prohlížeči a máme zakoupený hosting, kam budeme nahrávat naše soubory a uchovávat zde další data, přejdeme na obsah samotný.

Obsah

Obsahem jsou myšleny všechny položky k provozování webových stránek (na WordPressu).

V případě WordPressu se jedná o následující položky:

 • WordPress samotný
 • obrázky, dokumenty a další soubory
 • databáze

Výhoda dnešních hostingů je ta, že v administraci máme velmi často tlačítko pro instalaci samotného WordPressu - což usnadní práci. Jinak bychom museli stáhnout komprimovaný soubor ZIP z oficiálních stránek wordpress.org a jeho obsah na web nahrát pomoci FTP klienta.

FTP je protokol, skrze který počítač komunikuje se servery hostingové služby. FTP klient (program typu FileZilla) pak slouží k vizuálnímu zobrazení souborů na daném serveru a dává možnost manipulovat s obsahem na serveru.

Instalace samotného WordPressu a jeho základní nastavení je pečlivě popsáno v následujícím návodu, Instalace WordPressu a základní nastavení. Ještě předtím si však dovolím malý bonus - a tím je takzvaný certifikát.

Certifikát

Certifikát pro hosting znamená šifrování komunikace. To je rozdíl mezi http a https (můžete znát jako zelený zámeček vedle URL v prohlížeči).

V dnešní době se používá velmi často a doporučuje se kvůli značným výhodám. Jednou z nich je pak protokol http2, který přináší nové standardy a funkce, kterými mohou být například:

 • Přenášení více souborů najednou místo postupně (zkracuje dobu načítání webu).
 • U e-shopu je to pak první náznak jakési serióznosti celého webu, protože určitě nechceme zadávat číslo své kreditní karty / platit na webu, kde není podporováno šifrování komunikace.

To je pro tuto lekci vše.

Kdo stojí za článkem?

Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.

Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.

Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz

V další lekci, Instalace WordPressu a základní nastavení, se zaměříme na instalaci a základní nastavení samotného WordPressu.


 

Všechny články v sekci
WordPress - Tvorba webů snadno a rychle
Článek pro vás napsal Pavel Mareš
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
ml_software
Člen
Avatar
ml_software:3.8.2019 15:25

Ahoj, měl bych k tématu 4 připomínky:

 1. pokud to ještě nebudeš někde zmiňovat, tak stojí za zmínku u certifikátů, že není potřeba zbyteně kupovat placené certifikáty, ale svůj účel bohatě splňují bezplatné certifkáty např. od Let's encrypt, které mají ve své nabídce snad všichni provideři.
 2. název domény - jedna nepřesnost - dnes již není nutné vybírat název domény podle toho, čeho se web týká, tzn. mít v názvu domény klíčové slovo....k tomuto již několik let vyhledávač nepřihlíží a daleko podstatnější je obsahová stránka webu než název domény....ostat­ně...kolik lidí naslepo zadává název neznámé domény přímo a nejde přes google? Tipoval bych si tak 0%...... takže toto by nemělo být dogma, přes které "nejede vlak".
 3. v příkladu byl uveden víceslovný název domény - digitalnihodin­ky.cz. Bylo by dobré připomenout, že v případě víceslovných názvů domén je vhodné zvážit registraci jak variant s pomlčkami, tak bez pomlček. Tím se u prosperujících webů zamezí spekulantům v tom, že by mohli díky "chybě při zadávání s pomlčkou" odklonit část klientů na jiný, parazitující web ...
 4. FTP - protokol - opět v souvislosti s šifrováním - možnost SFTP (šifrovaný FTP) by mělo být dalším z kritérií pro výběr hostingu (ikdyž dneska je to už taky standard). Pokud bych na FTP přistupoval nešifrovaně, tak opět posílám nechráněně po netu přístupové údaje k FTP a tím pádem k celému webu.

Jinak - moc hezky a srozumitelně napsané.

Editováno 3.8.2019 15:26
 
Odpovědět
3.8.2019 15:25
Avatar
Pavel Mareš
Redaktor
Avatar
Odpovídá na ml_software
Pavel Mareš:3.8.2019 16:10

Ahoj,

 1. protokoly - nechtěl jsem rozebírat více do detailu, protože je to delší téma a nesouvisí to s WordPressem ... tudíž cílem bylo je zmínit, ale neukazovat na specifické
 2. výběr domény - "Doména by měla obsahovat slovo, které vystihuje danou stránku" ... tudíž ano, není to nutné, ale nahrává to vlastníkovi ... jednak z pohledu pokud uživatele na internetu (usability) tak i SEO ... a na tohle je velké množství analýz a přednášek od SEO expertů (z Česka například Pavel Ungr).
 3. ano, souhlas
 4. pravda, SFTP je důležité a většina hostigů v česku (až na pár lowend výjimek) to nabízí, tudíž nebylo potřeba to podtrhovat
Odpovědět
3.8.2019 16:10
Však ono půjde ...
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
homi pc
Člen
Avatar
homi pc:30.10.2019 8:41

Proč je nutný hosting? Nemohu pouzit vlastni pc/server?

 
Odpovědět
30.10.2019 8:41
Avatar
Milan Turyna
Redaktor
Avatar
Odpovídá na homi pc
Milan Turyna:30.10.2019 12:53

Můžeš použít pokud si nainstaluješ apache/nginx a nebo nějaký přednastavený server (s mysql, základním nastavením například: XAMPP/WAMP). Potom stačí už jen uploadnout wordpress na server, nastavit svojí databázi kterou již díky XAMPP či WAMP budete mít nainstalovanou (jen vyplníte ty údaje, někde určitě bude i napsané základní údaje k připojení) a můžete si s wordpressem už dělat co chcete.

Jen pokud budete svůj web chtít zveřejnit tak už vám pravděpodobně PC/Server stačit nebude pokud nemáte veřejnou IP, ale více o tomhle se dozvíte například: https://www.itnetwork.cz/…res-internet

 
Odpovědět
30.10.2019 12:53
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.