Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

Instalace serverového balíku XAMPP ve Windows 8

Před nějakou dobou jsem byl nucen přejít na systém Windows 8. Vše šlo poměrně hladce až do chvíle, něž jsem si chtěl nainstalovat lokální webový a databázový server, který je nezbytný k tomu, abych mohl testovat svoje webovky bez otravného nahrávání na vzdálený stroj. Narazil jsem na nesmyslnost „osmiček“, která je v tomto případě opravdu do nebe volající. Používám balík XAMPP, takže se v nasledujícím textu pokusím o snadno pochopitelné vysvětlení jak balík nainstalovat tak, aby vám to netrvalo dva dny stejně jako mě.

Pokud nemáte instalační soubor stažený už z dřívějška, doporučuji stáhnout poslední stabilní verzi, kterou naleznete ZDE.

Předtím než instalační soubor spustíte, je potřeba udělat ještě pár zásahů do nastavení systému.

Pro bezproblémový běh serveru musíte mít u svého uživatelského účtu nastavená administrátorská práva, což je řekl bych samozřejmostí pokud jste jediný uživatel počítače a zvlášť pokud je počítač váš.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dále je potřeba po dobu instalace vypnout Řízení uživatelských účtů (User Account Controll). To provedete úpravou hodnoty v registru. Pro ty z vás, kteří nevědí jak na to: přes nabídku Start si vyhledejte nástroj Regedit, ten vám umožní přístup k hodnotám uloženým v registru. V levém okně tohoto editoru se musíte proklikat stromovou strukturou až na tuto adresu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

Vpravém okně se zobrazí seznam hodnot, vyhledejte název „EnableLUA“, klikněte na něj pravým tlačítkem a změňte hodnotu z 1 na 0. S restartem počítače počkejte až po dalším kroku. Po dokončení instalace můžete zase Řízení uživatelských účtů zapnout přepsáním příslušné hodnoty zpět z 0 na 1.

Druhá změna v registru se týká portu 80, na kterém, jak jistě víte, implicitně naslouchá každý webový server. Problémem ovšem je, že Win8 si tento port rezervují pro sebe a to i když není nainstalovaná Internetová informační služba (IIS), tedy server přímo od Microsoftu. Naštěstí se dá tento port snadno odblokovat. Opět otevřete program Regedit a jděte na následující adresu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HTTP

a změňte hodnotu „start“ z 3 na 4 a restartujte počítač aby se změny projevily. Pokud používáte Skype musíte v něm nastavit používání alternativního portu, Skype totiž port 80 používá také.

Nyní můžete spustit samotnou instalaci. Doufám, že k tomu instrukce psát nemusím a že to všichni zvládnete.

Po dokončení instalace otevřete XAMPP Control Panel a kliknutím na tlačítko s křížkem nainstalujte služby, které potřebujete. Rozhodně doporučuji HTTP a MySQL server, zbytek je na vás. Pokud jste všechny předchozí kroky provedli správně, neměl by nastat žádný problém a servery by měly být schopné provozu. Můžete znovu zapnout Řízení uživatelských účtů.

Pokud ovšem máte svoje paměťová úložiště zapojená v RAIDu stejně jako já, kdy mám 2 x 32 GB spojené v RAID0, musíte ještě upravit konfigurační soubor MySQL serveru my.ini (jen pokud databázi používáte). Je do něj potřeba přidat tento řádek:

innodb_flush_method=normal

Potom už by se spuštěním neměly být žádné problémy, pokud ano, napište mi do komentářů a já se pokusím přijít na to, o co jde.


 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště PHP - Základní konstrukce
Článek pro vás napsal Vojtěch Mašek (Woyta)
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Autor se aktivně věnuje tvorbě webových stránek a aplikací s použitím HTML 5, CSS 3, PHP a MySQL. Dále se zajímá o počítačovou grafiku (Photoshop), 3D modelování (AutoCAD) a vizuální a zvukové efekty... prostě od všeho trochu.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (18)

Avatar
Vojtěch Mašek (Woyta):19.4.2014 17:46

Tak to neřeš, taky to není návod pro Win8.1 ale pro Win8

Odpovědět
19.4.2014 17:46
Výraz "to nejde" není v mém slovníku
Avatar
fischer.p
Člen
Avatar
fischer.p:3.3.2015 22:45

Prosím o pomoc - už si fakt nevím rady. Mám naistalovaný XAMPP, vše funkční, ale když spustím PHP přes NetBeans, tak mi to hlásí "Objekt nenalezen - error 404", když spustím rovnou přes Firefox tak mi to vypíše ten text z PHP souboru. Vše mi fungovalo, ale najednou přestalo - dokonce jsem zkoušel i WAMP server a úplně stejný problém. Zdejší návod jsem zkoušel i mnoho dalších na googlu, ale nemůžu to rozchodit - přeinstalovat jsem snad už 3x. Poraďte prosím.

 
Odpovědět
3.3.2015 22:45
Avatar
fischer.p
Člen
Avatar
fischer.p:4.3.2015 10:40

Tak už jsem na to přišel - v řádku pro URL adresu mi to vypisuje file:///... místo localhost. Když to přepíšu ručně tak je vše OK. Jak mám udělat to, abych to nemusel pořád přepisovat. Předem díky za radu.

 
Odpovědět
4.3.2015 10:40
Avatar
Ori I
Člen
Avatar
Odpovídá na fischer.p
Ori I:4.3.2015 10:45

máš zle nastavené project properties v netbeanse, nemá to nič s amp serverom

 
Odpovědět
4.3.2015 10:45
Avatar
fischer.p
Člen
Avatar
Odpovídá na Ori I
fischer.p:5.3.2015 12:20

zkusím to projít, ale stejně by to mělo vliv jen na spouštění přes netbeans. Jenže mi to dělá i když spustím php soubor přímo přes jakýkoliv prohlížeč - v URL řádku je file:///C: .... nebo třeba i PSpad.

 
Odpovědět
5.3.2015 12:20
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na fischer.p
Michal Šmahel:5.3.2015 15:08

PHP soubory se nespouští jako HTML soubory. Když chceš spustit PHP soubor, musíš si otevřít prohlížeč, napsat tam localhost/ces­ta/k/souboru. Pokud spouštíš HTML, stačí kliknou na soubor, jenž má být otevřen. V Netbeans si to určitě lze nastavit v těch properties (sám to tak mám).

Odpovědět
5.3.2015 15:08
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Neaktivní uživatel:10.3.2015 8:28

Já mám Win8 a nepotřeboval jsem nic opravovat :) takže tak no. A ano mám W8 né W8.1!!!

Odpovědět
10.3.2015 8:28
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Kadaník:25.6.2015 14:00

Díky, pomohlo :)

 
Odpovědět
25.6.2015 14:00
Avatar
NouF
Člen
Avatar
NouF:25.10.2015 0:45

Jak řešíte zálohu mysql? Všechno si exportujete ručně? Neni možnost sync souborů někam na cloud, jiný disk atd? Čas od času mám problém že xampp přestane pracovat a já ho musim smazat a zase nahrát. Tady mám pak problém že to co tvořim na localu už nedokážu obnovit (myslim tim sql informace; tabulky, atd...

Jak to řešíte vy?

 
Odpovědět
25.10.2015 0:45
Avatar
Odpovídá na fischer.p
Jaroslav Strmiska:3.5.2019 17:57

Pokud je v config Apache nastaveno Listen 8080, pak stačí upravit properties domácího adresáře (např. KurzPHP) v NetBeans (klik na adresář pravým tlačítkem myši a vybrat Properties). Otevře se formulář Project Properties - KurzPHP. Zde se zvolí položka Run Configuration. Do řádku Project URL se vloží http://localhost:8080/KurzPHP/ a mělo by to fungovat.

 
Odpovědět
3.5.2019 17:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 28. Zobrazit vše