Anniversary - BF C/C++ week
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Narozeninové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++

Diskuze: IT - střední a práce

Aktivity (2)
Avatar
Milan Turyna
Redaktor
Avatar
Milan Turyna:11.4.2019 17:44

Dobrý den,

chtěl bych nějakou radu ohledně celkové IT oboru, je mi 11 let a v budoucnu bych se chtěl živit jako programátor ale zatím nemám absolutní zkušenosti jak to funguje, takže bych potřeboval nějaké odpovědi na otázky které položím:

 • Vezmou mě na střední školu (IT obor) když budu mít matematiku, fyziku, češtinu, angličtinu a takovéto základní věci třeba na 2 ale bude mi vycházet třeba z dějepisu nebo přírodopisu 3?
 • Vyplatí se více střední škola klasicky oborová (nevím jak to napsat) nebo gympl?
 • Vyplatí se vysoká škola na IT obor
 • Je vůbec k něčemu dosáhnout velký titul na vysoké škole (např. Ing, nevím jak to chodí a jak se tyto tituly dělí jelikož vím že existuje například i doc., prof. ale nevím jestli tyto patří do VŠ na IT)
 • Jaké bych dostal plat kdybych se zabýval stejně jako doposud frontendem (html, css, js atd.) vím že je to hodně o firmě, a tak dále ale tak přibližně/průměrně, a myslím čistou mzdu kterou dostanu a už je oddaněná respektive plat který dostanu (ve škole jsme se ještě finanční gramotnost neučili, jsem v 6. ročníku)
 • Co napsat do živnostenského listu když vyjdu ze školy, a budu mít minimum zkušeností ze zaměstnání a bude to moje první zaměstnání a většina mých projektů byly třeba weby udělané pro někoho (kamarád, někdo kdo mě o to požádal prostě sám na sebe) a ne pro žádné firmy ani nějaké projekty v týmu?
 • Jak fungují přijímací zkoušky popřípadě jak se píšou, co tam napsat?
 • Vyplatí se v tomto věku na toto myslet?
 • Můj cíl byl vždy vytvořit si firmu která vyrábí tablety, mobily, počítače, aplikace a celkově něco podobného firmě Microsoft, ano vím že je to firma obrovských rozměrů a šance je mizivá tak stejnak to nezahazuji protože první část úspěchu je si věřit, ne tolik na namyšlenost, ale věřit si. Ale chci se zeptat jestli se vyplatí vytvořit si vlastní firmu a pracovat jako podnikatel. A celkově se zeptat jak to chodí s sponzorama, investorama, co se musí platit a tak dále.

Vím že asi zde bude několik chyb/bizardních otázek pro Vás které jsou jednoduché ale přesto na ně nedokážu sám odpovědět, ale děkuji všem kdo se mi pokusí aspoň na otázky na které znají odpověď, zodpovědět.

 
Odpovědět
11.4.2019 17:44
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
DHPICO
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Milan Turyna
DHPICO:11.4.2019 18:04

z měho pohledu:

 1. nevidím v tom problém, na spoustě školách se stejně píšou přijímací testy, takže ty rozhodnout
 2. dle mého se učitě vyplatí více oborová škola, protože tě to bude bavit více, na gymplu bych byl alespoň já velmi znuděn tuno uvěcí, které mě jako programátora nezajímá :)
 3. vysoká škola jde v IT oboru konečně pořádně do hloubky, takže bych rozhodně nemyslel na to, že střední mi dá vše
 4. pokud by tě bavila akademická činnost, tak to je spíše jen pro tebe ty vyšší tituly než Ing, pro většinu lidí stačí ten Ing, který dobře vypadá když potom půjdeš na pozici, kde už například jednáš s klientem
 5. pokud bys své znalosti rozšířil o React či Angular, tak bys mohl začínat jako junior mezi 20-30k čistého a dle zkušeností se pak můžeš dostat na dvojnásobek nebo í více :)
 6. sám dělám na živnost a je tam pro programátory tohle:

Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály

 1. pokud myslíš přijímací pohovor, tak většinou obsahují různé otázky na logické myšlení a poté otázky z konkrétní technologie
 2. určitě je dobré mít v tomto věku motivaci a jít si za tím
 3. dřív než začneš něco svého, tak je dobré si zkusit práci u někoho jiného, abys zjistil, jak to funguje v daném businessu
Nahoru Odpovědět
11.4.2019 18:04
Požehnáni budíš oráj
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.