Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Diskuze: Jak proniknout do světa IT

Aktivity
Avatar
Filip Matura
Člen
Avatar
Filip Matura:24.9.2019 11:56

Ahoj, nedávno jsme ve škole v rámci biologie učili R programovací jazyk, po kurzu mě to celkem dost chytlo a začal jsem se učit i Python, ale jelikož jsem nikdy nechodil na IT školu nebo se dříve o počítače moc nezajímal, chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějaké doporučení na nějakou knihu nebo kurz kde bych se naučil základní pojmy ohledně počítačů, jak to v něm funguje, jak fungují datové servery atd.(prostě si rozšířit obzory ohledně výpočetní techniky) Nevěděl jsem jak toto vlákno zařadit, tak jsem to hodil sem. Díky všem za rady. :)
Filip

 
Odpovědět
24.9.2019 11:56
Avatar
Milan Turyna
Tvůrce
Avatar
Milan Turyna:24.9.2019 15:19

Ahoj,

první by bylo dobré co si ujasnit co bys chtěl vlastně dělat v tom IT je několik oborů, každý je minimálně trošku jiný. Potom když si vybereš obor tak se můžeš učit další programovací jazyky, a věci které k tomu potřebuješ, například pokud chceš dělat umělou inteligenci, u toho pythonu bych zůstal, ale lepší by bylo kdyby ses naučil více programovacích jazyků v tom daném oboru a v případě potřeby aby spolupracovali. Pokud bys chtěl dělat například sítě, tak by bylo dobré se naučit tu práci se servery, jak funguje internet, a mnoho dalšího. Ale nikdy se nesetkáš s nějakým tutoriálem který je aspoň trochu kvalitní který by říkal udělej to takto, napiš to sem a používej tohle a tohle.

Na různých webech ke kterým patří i IT network se můžeš naučit základy, ale nikdy by ses nedokázal naučit z nějakého webu, to stejné jako někdo kdo už několik let pracuje v daném oboru. Po základech už další pokroky budou praxí. Ale samozřejmě neznamená to že když ses naučil základy že už nikdy nemůžeš použít internet a nemůžeš nic používat a nic si hledat. Jsou tu dokumentace, fóra a i nevadí když si programátor který již dlouho programuje v nějakém jazyce ale na něco si třeba nemůže vzpomenout aby použil nějaký manuál či zas ten samý tutoriál jako na začátku, ostuda to není.

Taky by bylo dobré říct že v IT se nic jako "naučil jsem se to" nebere, IT jde rychle a jestli se chceš udržet musíš se furt učit, ale nikdy nemůžeš říct nic jako "naučil jsem se to", nebo jako můžeš, ale znamená to že to neumíš.

Jinak datový server pokud vím je server kam se dají ukládat data, takže například osobní počítač (a nebo taky do toho můžeme zařadit i NAS, VPS, VDS, DS atd.) a všechny zmíněně názvy jsou počítače, co mají procesor, a běží na něm nějaké procesy.

Já osobně jelikož se v tuhle dobu zabývám tvorbou webových aplikací tak používám JavaScript, PHP, ale záleží co chceš dělat a potom si můžeš vybrat nějaký programovací jazyk kterým začneš, a potom si na to navážeš další, s jedním programovacím jazykem bys to moc nikam nedotáhl, ale jen můj názor..

Základní pojmy počítačů bys měl najít v hardware sekci zde na fóru (https://www.itnetwork.cz/hardware-pc). Kde bys měl najít jak počítače fungují.

Sítě a aspoň ve zkratce internetovou bezpečnost zde asi taky je, takže se můžeš naučit jak fungují protokoly (např: http atd).

 
Nahoru Odpovědět
24.9.2019 15:19
Avatar
Jindřich Máca
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Odpovídá na Filip Matura
Jindřich Máca:24.9.2019 23:09

Ahoj, pokud nemáš problém s angličtinou a chceš nějaký obecný přehled IT do začátku, tak můžu doporučit tuhle video sérii - https://www.youtube.com/playlist?… ;)

 
Nahoru Odpovědět
24.9.2019 23:09
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jaroslav Smrž
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Filip Matura
Jaroslav Smrž:25.9.2019 11:43

Ahoj, pokud tě zajímá, jak vše funguje podrobně, budeš muset začít u hardwareu.
Pokud tě zajímají sítě, jejich protokoly, bezpečnost atd, nepotřebuješ znát hardware, ale rovnou bych se pustil do TCP/IP protokolu a postupoval dále. Jojo, pryč už jsou časy, kdy jsme síťovali 2 počítače přes LPT, Serial nebo koax :-) Sítě jako takové jsou dnes už vyšší dívčí a chtělo by to spíš SŠ a VŠ již na toto zaměřené. Sám bych se to dnes od základů po současnost asi už nenaučil.

Pokud tě zajímá software, zejména pak vývoj, máš několik možností výběru programovacího jazyka. Základem jsou značkovací jazyky a kaskádové styly tj HTML, XML, CSS. Na toto téma zde nalezneš spousty tutoriálů od úplných základů. Poté si vybereš už programovací jazyk jako takový. Dle mého názoru je nejlepším kompromisem C# nebo Java (nezaměňovat s JavaScript).

Oba jazyky nabízejí možnost vývoje desktopových, webových i mobilních aplikací. C# .NET se stále vyvíjí a modernizuje, takže za mně jasná jednička. Navíc má ucelenou a přehlednou dokumentaci od Microsoftu, narozdíl od open source jazyků jako je třeba Java nebo PHP.

PHP je serverový jazyk a dělají se v něm weby a webové aplikace. Je strašně jednoduchý na naučení a dělá v něm spousta lidí, takže když řešíš problém, pravděpodobně ho vyřešil už někdo před tebou.

Další možností je C++ nebo C. V c++ se dělají herní enginy a podobně. Pracuje se v něm s pamětí, je složitý na naučení a vyžaduje pokročilou znalost matematiky. Pak se ale v tomto jazyku dají dělat vysokovýkonné aplikace. Pokud ho ovládáš, budeš se mít velice dobře.

V pythonu najdeš také uplatnění, ale dle mého názoru bude brzy tento jazyk zastaralý a trumfnou ho možnosti a výkon třeba C#. Těžko říct.

To jsou asi takové základní informace. Snad ti trochu pomohou při rozhodování se, kterou cestou se dát.

Nahoru Odpovědět
25.9.2019 11:43
/* Life runs on code */
Avatar
Filip Matura
Člen
Avatar
Filip Matura:26.9.2019 18:12

Díky za rady. Série crash course je výborná, našel jsem i různé kurzy v khanacademy jako úvod do teorie informace. Rozhodl jsem se, že se pustím prvně do html, css, potom bych chtěl dál se víc dozvědět o data science v pythonu/r a využitím v biologii/ekologii :)

 
Nahoru Odpovědět
26.9.2019 18:12
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.