IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Avatar
Dominik Patera:1.9.2018 17:12

Ahoj lidi, momentálně začínám čtvrtý ročník stední školy oboru IT a začínám pomalu, ale jistě přemýšlet o tom, jaká vysoká škola. Rozmýšlím se mezi Matfyzem a FITem na ČVUT. Nejdříve jsem chtěl jít směr FIT, poté ale po pár diskuzích jsem trošičku rozpolčený, protože jsem si přečetl dost názorů, že matfyz mi dá mnohem víc logického a matematického myšlení a celkově mi dá lepší rozhled do světa programování, vývoje atp.. S matematikou(u nás na škole je stejná úroven jako na gymplu) a fyzikou nemám absolutně žádné problémy. Jsou tu nějací aktuální studenti MFF a FITU, kteří by mi mohli napsat plusy a mínusy jejich fakulty? Neházejte prosím špínu jeden na druhého. Děkuji za rozumné odpovědi. :-)

 
Odpovědět
1.9.2018 17:12
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Dominik Patera
Martin Dráb:1.9.2018 17:45

Jsem nedávným absolventem Mgr. na MFF (cca rok zpátky), ale občas se tam ještě vyskytuju a mám tam pár známých.

Plusy

  • velká svoboda co se týče tvorby rozvrhu (v prvním ročníku vám ho teda +- nadiktují, ale i tomu se dá vyhnout), nejsou žádná kritéria na to, že určitý předmět je potřeba udělat v určitém roce atd.,
  • velké množství volitelných předmětů různého zaměření, kam tě nechají chodit, i když je daný předmět doporučen pro bakaláře... obvykle se bere jako tvůj problém, pokud to pak případně nezvládáš a nic neřekneš,
  • dá se studovat opravdu dlouho, pokud si pohlídáš podmínky postupu do dalších ročníků (bakalář 6 let, Mgr. snad 5 let, ale 4 určitě) – tohle oceníš později, pokud chceš při škole pracovat, nebo prostě chvíli dělat něco jiného,
  • lidi tam chodí, protože se něco chtějí dozvědět, baví je to (nechodí tam pro titul),
  • je možné zapisovat i předměty z jiných fakult UK,
  • s lidma se tam dá obvykle na všem domluvit, neházejí klacky pod nohy, nemají problém s tím, když je neoslovuješ jejich tituly...
  • na informatice fyziku studovat vůbec nemusíš (je volitelná), takže pokud ti třeba moc nešla...

Minusy (či něco takového):

  • za poslední roky se podle mě dost snížila obtížnost; ubyly předměty, které byly sice těžké, ale jejich projití ti opravdu hodně dalo (Operační systémy), případně došlo k redukci hodinové dotace (a tím i obtížnosti),
  • vyučuje se dost z teoretického pohledu. Praktické předměty také jsou (a přibývá jich), ale nečekej, že tě ta škola připraví do zaměstnání. Na druhou stranu to od ní nemusíš chtít a onu praktickou část si udělat buď tak, že si práci při škole seženeš, nebo se budeš více věnovat semestrálním a jiným projektům v rámci předmětů (kreativitě se obvykle meze nekladou).
  • nejsou moc zastoupeny předměty zaměřené více všeobecně (ekonomie, účetnictví, právo, prezentační dovednosti).
Nahoru Odpovědět
1.9.2018 17:45
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Dominik Patera
Neaktivní uživatel:2.9.2018 0:15

celkově mi dá lepší rozhled do světa programování, vývoje atp

Co presneji se skryva pod timhle? Dost by me prekvapilo, kdyby slo neco takoveho objektivne posoudit a jeste vic by me prekvapilo, kdyby FIT z hlediska prehledu a hloubky v prakticke oblasti za nejakou skolou zaostaval. Tim chci rict, mozna by si nemel dat na to, co rikaji studenti a absolventi (protoze tisic lidi - tisic chuti, nazoru, ocekavani a zklamani). Ja osobne bych ti doporucil si tam vyrazit na DODcka a klidne i jen tak (domluvit se se soucasnym studentem) absolvovat par prednasek a cviceni - udelat si nejakej nazor na zaklade sveho pocitu. Tohle rozhodnuti je velka vec... ja jsem mel jasno od prvaku na gymplu, ale pokud vahas, rozhodne do toho investuj svuj cas a jdi primo ke zdroji.
Btw jake jsou tvoje preference? Chces opravdu hodne matematiky? Nebo radsi ne? Chces hardcore programovani?
Ja osobne si myslim, ze nejde rict neco jako - MFF je teoreticka skola x FIT je prakticka (to rikam jako student FITu), taky mam kamarada, ktery na MFF informatiku nastoupil a po semestru odesel na FEL. Je to asi o pocitu, o preferencich, o tom jak ti sedne kultura a nastaveni one fakulty, univerzity. Opravdu tomu dej co nejvic svoji energie, vyplati se to - vysoka je nejen pro informatiky jedno z nejlepsich mist na svete :)

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+2,50 Kč
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
2.9.2018 0:15
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Martin Kobelka:2.9.2018 2:04

Mno zvážil byl i FJFI ČVUT, kde se dá informatika studovat též. Nestuduji tam, ale z doslechu vím, že matematika tam je snad i kvalitnější než na samotné MFF. Já studuji FIT VUT, kde je matematika docela bída. Když se ale chci dozvědět něco hlouběji, sahám po materiálech FJFI. Jistou plejádu přednášek z lineární algebry a matematické analýzy mají i volně přístupnou na youtube. Z přednášejícího je cítit něco, co se mi současné škole moc nedostává a co se těžko popisuje :) Přikládám odkazy na jejich přednášky.

https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…-

 
Nahoru Odpovědět
2.9.2018 2:04
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Dominik Patera:2.9.2018 11:59

Určitě mám v plánu navštívit DOD minimálně 4 různých fakult, asi máš pravdu v tom, že nejlepší bude se do toho trochu ponořit a zjistit co mi bude z toho všeho vyhovovat nejvíce. Děkuji za moc hezkou odpověď. :-)

 
Nahoru Odpovědět
2.9.2018 11:59
Avatar
Odpovídá na Dominik Patera
Martin Vejvoda:3.9.2018 14:19

Ahoj, momentálně na MFF studuju matematiku, takže trochu doplním Martin Dráb. Mezi velké plusy MFF patří to, že se jedná o celkem malou fakultu. V porovnání s FITem na (Č)VUT zde studuje mnohem méně lidí a pokud se nepletu, tak na MFF připadá na jednoho pedagoga nejméně studentů v ČR, takže přístup přednášejících a cvičících je celkem individuální. Moc se mi taky líbí, že pedagogové jsou ochotní chodit se studenty na pivo. :-D Je to tak trochu blbost, ale máš tam možnost poznat a popovídat si s mnohem zkušenějším člověkem a získat i nějaký ten kontakt.
Dále musím ocenit velmi dobrou výuku jazyků, kde máš možnost si zapsat rodilého mluvčího (teda alespoň u angličtiny, jak je to u dalších jazyků nevím) a samozřejmě výuku matematiky. Na informatice tě čeká nemalé množství matematických předmětů (analýza, algebra a lineární algebra, logika, diskrétní matematika, kombinatorika a grafy), kde se budeš muset učit i teorii včetně důkazů (ne všechny důkazy jsou ale u zkoušek vyžadovány). To, že je nutnost se učit důkazy, neber jako mínus, naopak je to velký plus, protože látku mnohem lépe pochopíš a naučíš se líp přemýšlet.
Mezi mínusy naopak patří velká roztahanost Matfyzu po celé Praze (MFF má 4 areály - matematický, informatický, fyzikální a vedení, takže třeba na studijní budeš muset zajet někam jinam) nebo menší kapacita informatické sekce, která už přestává stačit (už asi 3 roky mají začít stavět novou budovu pro informatiky, ale kdo ví, kdy bude).
FIT na ČVUT neznám, ale jednu dobu tam cvičil můj cvičící na analýzu a říkal, že výuka matiky je tam tragédie a že opravování zkouškových písemek bylo celkem vtipný. S ostatními se předháněli v to, kdo najde písemku s větším nesmyslem.

Nicméně jak už tady bylo napsáno, to nejlepší, co můžeš udělat je navštívit dny otevřených dveří (a nejen MFF a FIT ČVUT, ale ideálně i jiných fakult), podívat se na vlastní oči, projít jednotlivé studijní plány a pak se teprve rozhodnout.

Nahoru Odpovědět
3.9.2018 14:19
matika > informatika
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Martin Vejvoda
Martin Dráb:3.9.2018 15:51

V porovnání s FITem na (Č)VUT zde studuje mnohem méně lidí a pokud se nepletu, tak na MFF připadá na jednoho pedagoga nejméně studentů

Ono ne moc lidí přežije první semestry :-). Ale setkal jsem se i s opačnou situací, která vznikla v oboru FInanční matematika, který se zaměřoval (jak jsem pochopil) na finance, pojišťovnictví a podobné dovednosti a neměl být tak matfyzácky zaměřený. To vedlo k tomu, že se na něj přihlásilo hodně lidí, kteří navíc nebyli považováni za "opravdové matfyzáky".

Moc se mi taky líbí, že pedagogové jsou ochotní chodit se studenty na pivo.

Tohle mi přijde jako celkem specifikum Karlína (sídlo matematické sekce), a to i mezi studenty. Na informatice se to stává taky, ale ne tak často.

Dále musím ocenit velmi dobrou výuku jazyků

S tím bych souhlasil, zejména u angličtiny. Pro lidi, co s tímto jazykem začali až na MFF, musí být zkouška (pro všechny stejná) opravdu obtížná (v podstatě se drží formátu testů pro různé certifikáty znalosti angličtiny).

MFF má 4 areály

Ono to nakonec nen tak špatné. Na studijní jdeš tak jednou za rok (postup do dalšího ročníku), do sekce výuky jazyků (jsou tam také fyzikální věci) se po složení zkoušky s angličtiny už ani nepodíváš (pokud si nezapíšeš další jazyk). Po cca dvou letech budeš mít jako informatik prakticky všechnu výuku v informatické sekci.

Přejezdy mi moc nevadily, protože se daly zvládnout do půl hodiny (i s čekáním na tramvaj/metro). Výjimku tvořil tělocvik. Naopak bylo někdy fajn si na chvíli odpočinout od vstřebávání informací.

Což mě napadá ještě jedno mínus pro informatiku – v budově či v její těsné blízkosti není menza, takže buď se spokojíš s jedením v restauraci, nebo urazíš pár zastávek tramvají.

Ještě mě napadlo jedno plus: studijní oddělení se ti opravdu snaží pomoci na škole zůstat, což podle všeho není obecným standardem. Samozřejmě je pořád dobré znát různá pravidla, abys například pozdě nezjistil, že ti chybí kredit z povinně volitelných předmětů atd., ale když to jen trochu jde, tak pomůžou.

Nahoru Odpovědět
3.9.2018 15:51
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.