Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Java. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací:

Diskuze: Nevím co se životem (Přejít na jinou VŠ, nebo zůstat?)

Aktivity
Avatar
David Rohusch:22.2.2020 13:57

Dobrý den. Poslední dobou řeším menší problém a to, že nevím co dělat. Momentálně studuji ČVUT fbmi pod oborem Informační a komunikační technologie v lékařství. Chtěl bych se v budoucnu živit jako programátor, ale ta lékařská část mě spíš odrazuje. Mám strach, že mi to kvůli tomu nedá škola to co hledám. Navíc je obor založený na samostatné práci "Projekt", která se opakuje každý semestr.

A teď ten hlavní problém. Jsem ve 2. semestru a nevím jestli tam chci zůstat. Už jen z principu, že nezvládám tolik fyziku (kterou se věnujeme 90% času ze všech předmětů). Přemýšlel jsem nad přechodem na ČZU nebo FEL.

U ČZU nevím jestli bych si jako programátor oproti fbmi pomohl.

U FELu mě na druhou stranu trápí, že nevím jestli bych se stíhal učit. Musím chodit 3x týdně na brigádu a jak jsem slyšel, tak na FELu se musí člověk věnovat studiu 24/7.

Takže zkráceně: Chci se živit jako programátor. Má smysl přejít z Čvut Fbmi na ČZU / FEL ?

 
Odpovědět
22.2.2020 13:57
Avatar
Patrik Valkovič
Člen IT Redactor Gang
Avatar
Patrik Valkovič:22.2.2020 15:21

Ahoj,
podle věty "chci být programátorem" se na vysokou vykašli a jdi pracovat. K obyčejnému programování vysokou školu (bohužel) nepotřebuješ a pořád byu tě otravovali s "blbostmi" jako je matika, operační systémy, gramatikami, distribouvanými systémy a podobnými věcmi, které za tebe, pokud budeš jen programátor, vyřeší někdo jiný. Nemůžeš potom ale předpokládat, že bys dělal třeba v Google DeepMind, že ano.

Nahoru Odpovědět
22.2.2020 15:21
Nikdy neumíme dost na to, abychom se nemohli něco nového naučit.
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na David Rohusch
DarkCoder:22.2.2020 16:30

Pokud chceš být v budoucnu programátorem, rozuměj alespoň dobrým programátorem, pak neztrácej čas sezením ve školní lavici, ale ležením v knížkách o programování, procvičováním si té dané látky na krátkých programech, čtením cizích zdrojových kódů, hledáním nových způsobů, lepších řešení, pochopením proč co a jak funguje a psaním vlastních projektů. Kusem papíru s razítkem nikoho neohromíš. Excelentními a efektivními technikami, znalostmi, způsobem myšlení s svými výtvory, ano.

Nahoru Odpovědět
22.2.2020 16:30
"Chceš-li předávat své znalosti, měj kvalitní podklady."
Avatar
Luboš Běhounek Satik:22.2.2020 16:42

Neboj se ani rovnou někam nastoupit, pokud dáš dohromady aspoň nějaké základy, abys co nejdřív začal sbírat nějakou praxi.

Já sám jsem se toho vždycky nejvíc naučil nástupem do nového zaměstnání, protože jsem tam většinou začal používat spoustu věcí, co jsem předtím vůbec neznal :)

Nahoru Odpovědět
22.2.2020 16:42
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Odpovídá na Patrik Valkovič
David Rohusch:23.2.2020 1:13

Mně až tolik nevadí se vzdělávat. Samostudium mě nebude schopný posunout dostatečně, abych mohl někde pracovat, a nebo i podnikat. Navíc bakaláři mají údajně mnohem lepší mzdu.

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2020 1:13
Avatar
Odpovídá na David Rohusch
Luboš Běhounek Satik:23.2.2020 1:48

Samostudium mě nebude schopný posunout dostatečně, abych mohl někde pracovat, a nebo i podnikat.

Je to většinou spíš naopak, využíváš to, co ses naučil sám / kvůli práci a věci ze školy jsou maximálně pár procent.

Nahoru Odpovědět
23.2.2020 1:48
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Odpovídá na David Rohusch
Michal Štěpánek:23.2.2020 2:44

Navíc bakaláři mají údajně mnohem lepší mzdu.

Z vlastní zkušenosti vím, že bakalář je ve firmách považován spíše za takového "lepšího středoškoláka" a titul Bc není dostatečně "vznešený", aby byl výrazně lépe honorován.
Pokud nějaká firma preferuje "tituly" nad schopnostmi, tak se jí obloukem vyhni, protože tam se dopředu ve vývoji skutečně nepohneš...

Editováno 23.2.2020 2:45
Nahoru Odpovědět
23.2.2020 2:44
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Martin Dráb
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Rohusch
Martin Dráb:23.2.2020 12:03

Navíc bakaláři mají údajně mnohem lepší mzdu.

Jak říkají ostatní, na titul se příliš nehledí vyjma speciálních situací, kterým se lze bez problémů vyhnout (velký počet kandidátů při výběru, státní správa). Bakalář navíc není vnímaný jako ne příliš "dobrý titul" (není tak těžké si jej opatřit).

Přínos VŠ je zejména v rozvíjení teoretických znalostí a analytického myšlení, mnoho praktických zkušeností tam nezískáš (a je to podle mě správně), ty potřebné pak nabereš v zaměstnání. Zejména v našem oboru, kde je potřeba prakticky každá ruka.

Nahoru Odpovědět
23.2.2020 12:03
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
DarkCoder
Člen
Avatar
Odpovídá na David Rohusch
DarkCoder:23.2.2020 13:15

Navíc tím, že někam nastoupíš, získáš mnoho dalších bonusů. Kromě již zmíněné praxe se dostaneš mnohem blíže k lidem, kteří se zabývají podobnými tématy jako ty, se kterými budeš moci spoustu věcí kdykoli probírat. Můžeš se soustředit pouze na to, co je po tobě požadováno, nebudeš rozptylován a stresován věcmi, které s tím co chceš nesouvisí. Dále dobré firmy poskytují pro své zaměstnance různá školení a vzdělávací programy. A pokud by Ti ani toto nestačilo, pak za získané prostředky si budeš moci dovolit různá placená školení a kurzy nad rámec firemních benefitů, přesně pro to co ty sám chceš.

Nahoru Odpovědět
23.2.2020 13:15
"Chceš-li předávat své znalosti, měj kvalitní podklady."
Avatar
David Rohusch:23.2.2020 14:28

Dobře. Děkuji vám všem za rady. Pokusím se tedy svoje studium teď moc nehrotit a zkusit si najít nějaké zaměstnání v praxi. Celkem se mi z toho stresu ulevilo. Teď už bude pro mě asi jen problém to, nějakou práci vůbec najít.

 
Nahoru Odpovědět
23.2.2020 14:28
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.